Çocuklara Tokat Atmanın Neden ve Sonuçları

Kadınlar için Bebeklikten-Yetişkinliğe Çocuk bilgilerinin paylaşıldığı bu yazımızda Çocuklara Tokat Atmanın Neden ve Sonuçları hakkında detaylı bilgiye ulaştınız. Dilerseniz Bebeklikten-Yetişkinliğe Çocuk kategorisinde bulunan diğer makalelerimizi okuyarak daha başka bilgiler edinebilirsiniz.
Çocuğu cezalandırma ile ilgili soru ve cevaplar

Çocuğa atılan tokadın neden ve sonuçları

-Kızım banyo saatlerinde çok huysuzlanıyor. Kendimi tutamıyor, poposuna birkaç tane çırpıştırıyorum. Lütfen yardım edin! 

Neden huysuzluk ettiğini anlamaya çalışın. Acaba banyo saati babasının eve döndüğü zamana ya da televizyonda çok sevdiği bir çocuk programına mı rastlıyor? Onunla uzun uzun konuşun ve uygun banyo saatini birlikte kararlaştırın. 

-Çocuğuma her tokat atıştan sonra kendimi çok kötü hissediyorum, hemen kucağıma alarak, sevip okşuyorum. Annemse bunun yanlış olduğunu söylüyor. Neden yanlış? 

Çünkü çocuğunuz, gösterdiğiniz bu ek şefkat ile cezayı (tokadı) birbirine bağlamayı öğrenecek ve sonunda tokadı bir ceza olarak hissetmeyecektir. 

Neden ve sonuç
Ara sıra bir tokadın yararlı olduğunu savunan anne-babalar ve uzmanlar, küçük çocuğun neden cezalandırılmış olduğunu o anda anlamasını sağladığını ileri sürerler. Kendisine yapmaması söylenen bir şeyi yapar, söz gelimi oyuncağını tuvaletin içine atar ve siz de hemen bir tokat atarsanız, "neden ve sonuç" ilişkisini öğreneceğini söylerler.

Tokada karşı olanlarsa, çocuklara iyi davranmayı öğretecek daha iyi yollar bulunduğunu savunurlar. Çocuğunuzla konuşarak ona neyin doğru, neyin yanlış olduğunu niçin kızdığınızı ya da niçin üzüldüğünüzü anlatmanız gerektiğini öne sürerler. Çocuğunuza, onun huysuzluk etmek istemediğini bildiğinizi ya da kötü bir şey yaptığının farkında olmadığını anladığınızı söylemeniz, tokattan daha iyidir. Ona güven verin: Bir daha yapmayacağından emin olduğunuzu söyleyin.

Çocukların sevilmek, bebeğinizi kazanmak istedikleri için "iyi" davranmaya çalıştıkları yolunda da bir görüş vardır. buna göre, yaptığını beğenmediğinizi göstermeniz, onun davranışını değiştirmenin, tokatlamaktan daha iyi bir yolu olabilir. Ama bu kuşkusuz, üç yaşın altındaki çocukların çoğunda olduğu gibi, yargılayış biçiminizi kavramayacak kadar küçük olan çocuklar için geçerli değildir.

Çocuğunuz televizyonun düğmesini durmadan açıp kapatıyorsa ya da sehpanın üstündeki kristal tablayı durmadan eline almaya kalkışıyorsa, onu oradan kaldırıp başka bir odaya götürmeniz ve bunu denemeye kalkmanın bir yararı olmayacağını, çünkü her seferinde engelleyeceğinizi sonunda anlamasına kadar her seferinde bunu tekrarlamanız, genellikle bu davranışından vazgeçmesi için yeterlidir. Küçük çocuğunuz bir oyun arkadaşına, oyuncak çekiciyle ya da oyuncak küreğiyle vurursa, onun, çekicin, küreğin ne olduğunu ya da acıtacağını bilmediğini unutmamanız gerekir. Hemen tokadı yapıştırmak yerine, yumuşak bir hareketle çekici, küreği elinden çekip alın ve neden bunu bir daha yapmaması gerektiğini anlatın. Bir masalla ya da başka bir oyuncakla, dikkatini başka bir yere çekin. 
Yazar
En Pratik Kadın
Eklenme Zamanı
01.12.2014 14:35:30
Yorum sayısı
0
İlgili Makaleler
Çocuk Cinsiyet Konusunda Bilgilendirilmeli mi
Çocuk Cinsiyet Konusunda Bilgilendirilmeli mi
Cinsiyet konusunda bilgi sahibi olmamasının çocuğuma bir zararı dokunabilir mi? Evet. Üreme ve cinsiyet konusunda bilgisiz olması, çocuğunuzu yanlış bilgilere açık ve korunmasız bırakması nedeniyle son derecede sakıncalıdır. Buna ek olarak da çocuğunuzun cinsel tepkileri bilmemesi nedeniyle bunlarla ilişkili durumlarda savunmasız kalacaktır. Erginlik çağında bilgisizlik,...
»» devamını oku »»
Çocuk Anne-Babayı Bakıcıdan Nasıl Ayırır
Çocuk Anne-Babayı Bakıcıdan Nasıl Ayırır
Çocuğum, kendi anne babasını herhangi bir bakıcıdan ayırt edebilir mi? Evet. Çocuğunuzun sizin onu kollarınızda tutuş, mama veriş şeklinize, sesinize, hatta kokunuza alıştığına inanmak için yeterli kanıtlar vardır. Her ne kadar bazı  çocuklarda bu yetenekler bir iki ay daha sonra gelişiyorsa da çocuklar genellikle farkları dört ile beş aylıkken sezmeye başlayarak anne...
»» devamını oku »»
Doğum Hazırlığında Gerekli Olan Malzemeler
Doğum Hazırlığında Gerekli Olan Malzemeler
Doğuma giderken yanınıza neler almalısınız Doğuma giderken alınması gereken temel gereksinimler Yeni doğan bebekte beslenme ve yapılması gerekenler  Eğer emzirmeyi düşünüyorsanız, süt boşaltmak için göğüs pompası ve bu sütü saklamak için plastik biberonlar; biberonla besleyecekseniz birkaç adet büyük, bir-iki adet küçük biberon almalısınız. Yeni doğan bebekte giyinme...
»» devamını oku »»
Sorumluluk Duygusu Konusunda Ne Yapmalıyım?
Sorumluluk Duygusu Konusunda Ne Yapmalıyım?
Çocuğun sorumluluk duygusunun gelişmesi için ne yapılmalı? Çocuğunuza ufak sorumluluklar yükleyin ve onları gerçekleştirmesinde kendine yardımcı olun. Bu sorumlulukların üstesinden gelme yeteneğini gösterirse, onu takdir etmeniz, ilgi ve şefkatinizin artması yanında bir de bir işi başarmış olmanın doğuracağı mutluluk ona cesaret verecek ve gittikçe daha önemli sorumluluklar...
»» devamını oku »»
Çocuk Kime Nasıl Bırakılmalı
Çocuk Kime Nasıl Bırakılmalı
Gerekli bir ayrılık için çocuğumu ne şekilde hazırlamalıyım? Çocuğunuzun annesiyle ve çevresiyle ilişkilerinde devamlılığa ihtiyacı olması nedeniyle, ayrılmanızın gerekli olduğu durumlarda herhalde en iyisi, onun evde kalmasıdır. Tanıdığı ve birlikte kendini emniyette hissettiği birinin ona bakması ise daha iyi bir çözüm yoludur. Bu kimsenin sizin evinizde, sizinle ve...
»» devamını oku »»
Çocuğun Okula Gitmek İstememesi
Çocuğun Okula Gitmek İstememesi
Çocuğum okula alıştıktan bir süre sonra artık okula gitmemeye karar verdiğini söylerse nasıl davranmam gerekir? Bu, sık görülen bir tepkidir. Genellikle bu durumla karşılaşan ana baba, sanki bütün suç çocuğunmuş gibi davranır. Onun bir türlü kendi bağımsızlığını kazanamadığını düşünür. Her şeyden önce okulda neyin olup bittiğini okuldan soruşturmak yerinde olacaktır. Çocuk...
»» devamını oku »»
Yorum Yaz
Yeni Yorum Ekliyorsunuz !
Rumuz (*) Mail Yorum (*) Gönder