Çocuklara Tokat Atmanın Neden ve Sonuçları

Kadınlar için Bebeklikten-Yetişkinliğe Çocuk bilgilerinin paylaşıldığı bu yazımızda Çocuklara Tokat Atmanın Neden ve Sonuçları hakkında detaylı bilgiye ulaştınız. Dilerseniz Bebeklikten-Yetişkinliğe Çocuk kategorisinde bulunan diğer makalelerimizi okuyarak daha başka bilgiler edinebilirsiniz.
Çocuğu cezalandırma ile ilgili soru ve cevaplar

Çocuğa atılan tokadın neden ve sonuçları

-Kızım banyo saatlerinde çok huysuzlanıyor. Kendimi tutamıyor, poposuna birkaç tane çırpıştırıyorum. Lütfen yardım edin! 

Neden huysuzluk ettiğini anlamaya çalışın. Acaba banyo saati babasının eve döndüğü zamana ya da televizyonda çok sevdiği bir çocuk programına mı rastlıyor? Onunla uzun uzun konuşun ve uygun banyo saatini birlikte kararlaştırın. 

-Çocuğuma her tokat atıştan sonra kendimi çok kötü hissediyorum, hemen kucağıma alarak, sevip okşuyorum. Annemse bunun yanlış olduğunu söylüyor. Neden yanlış? 

Çünkü çocuğunuz, gösterdiğiniz bu ek şefkat ile cezayı (tokadı) birbirine bağlamayı öğrenecek ve sonunda tokadı bir ceza olarak hissetmeyecektir. 

Neden ve sonuç
Ara sıra bir tokadın yararlı olduğunu savunan anne-babalar ve uzmanlar, küçük çocuğun neden cezalandırılmış olduğunu o anda anlamasını sağladığını ileri sürerler. Kendisine yapmaması söylenen bir şeyi yapar, söz gelimi oyuncağını tuvaletin içine atar ve siz de hemen bir tokat atarsanız, "neden ve sonuç" ilişkisini öğreneceğini söylerler.

Tokada karşı olanlarsa, çocuklara iyi davranmayı öğretecek daha iyi yollar bulunduğunu savunurlar. Çocuğunuzla konuşarak ona neyin doğru, neyin yanlış olduğunu niçin kızdığınızı ya da niçin üzüldüğünüzü anlatmanız gerektiğini öne sürerler. Çocuğunuza, onun huysuzluk etmek istemediğini bildiğinizi ya da kötü bir şey yaptığının farkında olmadığını anladığınızı söylemeniz, tokattan daha iyidir. Ona güven verin: Bir daha yapmayacağından emin olduğunuzu söyleyin.

Çocukların sevilmek, bebeğinizi kazanmak istedikleri için "iyi" davranmaya çalıştıkları yolunda da bir görüş vardır. buna göre, yaptığını beğenmediğinizi göstermeniz, onun davranışını değiştirmenin, tokatlamaktan daha iyi bir yolu olabilir. Ama bu kuşkusuz, üç yaşın altındaki çocukların çoğunda olduğu gibi, yargılayış biçiminizi kavramayacak kadar küçük olan çocuklar için geçerli değildir.

Çocuğunuz televizyonun düğmesini durmadan açıp kapatıyorsa ya da sehpanın üstündeki kristal tablayı durmadan eline almaya kalkışıyorsa, onu oradan kaldırıp başka bir odaya götürmeniz ve bunu denemeye kalkmanın bir yararı olmayacağını, çünkü her seferinde engelleyeceğinizi sonunda anlamasına kadar her seferinde bunu tekrarlamanız, genellikle bu davranışından vazgeçmesi için yeterlidir. Küçük çocuğunuz bir oyun arkadaşına, oyuncak çekiciyle ya da oyuncak küreğiyle vurursa, onun, çekicin, küreğin ne olduğunu ya da acıtacağını bilmediğini unutmamanız gerekir. Hemen tokadı yapıştırmak yerine, yumuşak bir hareketle çekici, küreği elinden çekip alın ve neden bunu bir daha yapmaması gerektiğini anlatın. Bir masalla ya da başka bir oyuncakla, dikkatini başka bir yere çekin. 
Yazar
En Pratik Kadın
Eklenme Zamanı
01.12.2014 14:35:30
Yorum sayısı
0
İlgili Makaleler
Çocuğu Bakıcıya Bırakırken Bilinmesi Gerekenler
Çocuğu Bakıcıya Bırakırken Bilinmesi Gerekenler
Bebek bekleyici sorununu nasıl çözümlemeliyim? Çocuklardan hoşlandığını ve onların duygusal ihtiyaçlarına duyarlı olduğunu bildiğiniz bir kimseyle anlaşırken onun sizin evden çıkmayı planladığınız saatten bir süre önce gelmesini sağlamalısınız. Çocuğunuzun yabancı birine alışmak için yarım ile bir saat kadar bir süreye ihtiyacı vardır. Çocuğunuzun bildiği, tanıdığı kimseleri...
»» devamını oku »»
Bebeğiniz ile Yatak Paylaşımı ve Bebeğinizin Güvenliği
Bebeğiniz ile Yatak Paylaşımı ve Bebeğinizin Güvenliği
Bebeğiniz ile Yatak Paylaşımı Ebeveynlerin bebeklerini yataklarına götürüp götürmemeleri konusunda hala büyük bir tartışma vardır. Bunu yapan ebeveynler bunun özellikle meme emen bebekler için daha iyi bir düzen sağladığını söylüyorlar. Birçok uzman bebeği ile yatağını paylaşan ebeveynlerin bebekleri ile daha sıkı bağlar geliştirdiklerini söylüyorlar. Bazı araştırmalar ise...
»» devamını oku »»
Kardeşler
Kardeşler
Bir bebek beklediğimi büyük çocuğuma ne zaman bildirmem gerekir? Kanımca en iyi davranış şekli, gebeliğiniz ailenin diğer bireyleriyle bir sohbet konusu haline gelir gelmez çocuğunuza da yeni bebekten söz etmenizdir. Bunu aileyi ilgilendiren önemli konuları bildirirken takındığınız tavırla yapın. Hiç anlayamayacağım nedenlerden ötürü pek çok ana baba, bebeğin doğması...
»» devamını oku »»
Babasız Büyüyen Çocukta Nasıl Sıkıntılar Olur
Babasız Büyüyen Çocukta Nasıl Sıkıntılar Olur
Çocuğun babasız büyümesinin ne gibi etkileri olabilir? Baba yokluğunu konu alan bilimsel araştırmalar bu soruyu yanıtlamayı kolaylaştırmaktadır. Bu araştırmaların sonuçları, bir babanın disiplin uygulayıcısı olarak otoritesini ortaya koymasının ve yalnızca güçlü olmakla kalmayıp, aynı zamanda da müşfik oluşunun çocuğun gelişmekte olan kişiliği üzerinde büyük etkide...
»» devamını oku »»
Anne ya da Babanın Ölümü, Çocuğa Özel Sorunlar Yaratır mı?
Anne ya da Babanın Ölümü, Çocuğa Özel Sorunlar Yaratır mı?
Anne ya da babanın ölümü ve çocukta yarattığı sorunlar Evet. Anne ya da babanın ölümü , her insan için çok üzücü ve etkileyici bir olaydır. Hangi yaşta olursanız olunuz, anne ya da baba ölümü, yerine konulamaz bir kayıptır, hele anne ya da babanın sevgi ve korumasına ihtiyaç duyan bir çocuk için olay daha da etkileyici olur. Anne ya da babanın ölümü, insana çaresizliğini...
»» devamını oku »»
Ayrıldığım Eşim Hakkında Çocuğuma Ne Söyleyebilirim?
Ayrıldığım Eşim Hakkında Çocuğuma Ne Söyleyebilirim?
Boşanma sonrası çocuğa ne söylenmeli? Birçokları, çocuklarına ayrıldıkları eşlerinin çok iyi bir insan olduğunu, fakat aralarındaki kişilik farklarının çok fazla olması dolayısıyla evliliklerini sürdüremediklerini söylemeyi tercih ederler. Genellikle çocuğun ayrılan eşe saygı göstermesi için başvurulan bu açıklamayı ben de onaylarım. Ancak ayrıldığınız eşinizin, sorumsuzluk,...
»» devamını oku »»
Yorum Yaz
Yeni Yorum Ekliyorsunuz !
Rumuz (*) Mail Yorum (*) Gönder