Saç Dökülmesini Engelleyen Püf Noktalar

Kadınlar için SAÇ BAKIMI bilgilerinin paylaşıldığı bu yazımızda Saç Dökülmesini Engelleyen Püf Noktalar hakkında detaylı bilgiye ulaştınız. Dilerseniz SAÇ BAKIMI kategorisinde bulunan diğer makalelerimizi okuyarak daha başka bilgiler edinebilirsiniz.
Saçların dökülmesini engellemek için neler yapılmalı?
Saç bakımından önce saçın sağlıklı olması çok önemlidir. Sağlık saç denilince aklımıza ilk gelen her zaman gür, uzun ve ya kısa ve parlak saç olur. Ancak şu asla unutulmamalıdır ki, saçların yapısında genetik faktörlerin ve bir takım rahatsızlıklar sonucu kullanılan ilaçların etkisi vardır. Sağlıklı beslenme ve bol su tüketimi saçların canlı ve parlak görüntüsünü en fazla değiştiren faktörlerdir. Bunların haricinde dikkat edilmesi gereken başka hususlarda vardır. 

Sağlıklı ve dökülmeyen saçlar için öneriler:
- Saçlarınızı çok sık yıkamayın. Bu saç derinizin kurumasına ve bir süre sonra saçlarınızın cansız ve bakımsız görünmesine sebep olur. Kuruyan saç derisinde saçların tutunması da oldukça zayıflar.

- Özellikle ince telli saça sahip bayanlar, şampuanlama ardından saç kremi uygulamasınlar.Saç kremi dökülme oranını arttıran en önemli faktörlerden birisidir. Kalın telli saç yapısına sahip bayanlar ise mümkün olduğunca az ve uçlara uygulamaya özen göstersinler.

- Saçları her zaman nemli tutmak, saçın sağlıklı uzaması için önemlidir. Bundan dolayı banyo sonrası saçlarınıza tercihinize göre isterseniz yaşken isterseniz de kuruttuktan sonra mutlaka saç yapınıza uygun bir besleyici yağ ile ekstra nem sağlayın. 

- Saç diplerine uygulanacak düzenli masaj da, kıl köklerindeki kan dolaşımını hızlandıracağı için, saçlarınızın hem daha sağlıklı olmasını sağlayacak hem de dökülme olayını minimize edecektir. 

- Haftada bir ya da ayda bir, evde kendi uygulayacağınız ve ya kuaförünüzün size uygulayacağı saç bakım kürleri ile de saçlarınızın daha sağlıklı olmasını sağlayabilirsiniz.

- Mümkün olduğunca saç boyalarını diplere uygulamayın. İlla uygulamanız gerekiyorsa da mutlaka ama mutlaka organik olan, saça en az zarar verecek olan boyaları tercih edin.

- Saçlarınız ile çok fazla oynamayın. Her gün tarayacaksanız bir defa nemlendirip tarayın ve şeklini verip bırakın. Çok fazla saç ile oynamak ya da kuru taramak, saçları yıprattığı gibi gün içerisinde normalden çok daha fazla saç teli kaybetmenize sebep olur.

- Fön, maşa, perma, röfle..vb işlemleri olabildiğince az yaptırmaya dikkat edin. Özellikle fönde saç diplerinin gereğinden fazla sıcak ısıya maruz kalıyor olması, saç uçlarını yaktığı gibi, saç köklerini de yakacaktır. Bu da zaman içerisinde belli bölgelerde saç çıkmamasına sebep olur.

- Ve en önemlisi başta da belirttiğimiz gibi, alkol, sigara, ve kafein tarzı zararlı içeceklerden uzak durup, yediğimiz gıdalara özen göstermeliyiz. En sağlıklı bakım hem içeriden hem dışarıdan yapılan bakımdır. 

Uygulayan ve yazan: enpratikkadin
Yazar
En Pratik Kadın
Eklenme Zamanı
11.01.2015 08:30:23
Yorum sayısı
0
İlgili Makaleler
Sığır İliği Kürünün Hazırlanması
Sığır İliği Kürünün Hazırlanması
Saç uzatmak için sığır iliği maskesi nasıl hazırlanır Saç uzatmakta ve beslemekte faydası olan sığır iliği maskesinin hazırlanmasını aşama aşama sizler için fotoğrafladım.  İliği kemiğin içerisinden çıkartmak için resimde de gösterdiğim ve belirttiğim gibi kabak oyacağını kullanabilirsiniz. Bıçak ya da benzeri bir alet ile biraz zorladığı gibi tam olarak ilik kemikten...
»» devamını oku »»
Saç Uzatmada Hindistan Cevizi Yağı
Saç Uzatmada Hindistan Cevizi Yağı
Saç Bakımında Son Yenilik Kadın olsun erkek olsun insan için saç çok önemlidir. Yüzün ifadesini, kıyafetin al benisini belirlemede saç büyük rol oynar. Vücudunuzun yeni bir güne uyanışının hali bile saça etki eder. Moraliniz güzel kalkarsanız yataktan, saçınız o gün size eşlik eder, tam tersi, sinirli bir kalkış yaparsanız yataktan, o gün, gün boyu saçınız sizinle...
»» devamını oku »»
Saç Teli Kalınlaştırıcı ve Dökülme Önleyici Maske
Saç Teli Kalınlaştırıcı ve Dökülme Önleyici Maske
Saç Dökülmesine Karşı Krem 1 tatlı kaşığı ceviz yağı 2 tatlı kaşığı biberiye yağı 1 tatlı kaşığı keten tohumu yağı 1 tatlı kaşığı pul biber 1 yumurta şansı Saç dökülmesine karşı evde maske tarifi Karıştırılıp saç diplerine masaj yapılarak sürülür. 15 dakika, üzeri streç film ya da bone kapalı olarak bekletilir. Yıkama yapılırken; yağlı saçlara ısırgan tohumlu şampuan, kuru...
»» devamını oku »»
Kuru Saçlara Maske Önerileri
Kuru Saçlara Maske Önerileri
Kuru saçlar için bitkisel maskeler ve tarifleri - Asit miktarı mümkün oldukça yüksek olan zeytinyağını minik bir cezvenin içerisine alın ve en düşük ısıda ısıtın. Hafif derece de ılık olan yağı çay tabağının içine alın ve parmak uçlarınızla masaj yaparcasına saç diplerinize yedirin. Saçlarınızın diplerini yağladıktan sonra yukarıya doğru toplayın ve toka ile bağlayın....
»» devamını oku »»
Deniz Mevsiminde Saçlarınıza Özen Gösterin
Deniz Mevsiminde Saçlarınıza Özen Gösterin
Deniz mevsiminde saç bakımı nasıl yapılmalı Yaz aylarında ve tatillerde sıcak hava, deniz suyu ve rüzgar gibi aşındırıcı dış etkilere daha fazla maruz kalan saç telleri gücünü ve canlılığını yitirir, saç diplerindeki kıl kasları görevini tam yapamaz. Bunların sonucunda saçlar yazın iyi bakılmadığı takdirde çabuk dökülür, donuk, güçsüz, kırılgan bir hal alır. Bu nedenle güneş...
»» devamını oku »»
Hamilelikte Saç Bakımı
Hamilelikte Saç Bakımı
Hamilelik döneminde saçları boyatmak sakıncalı mı? Gebeliğin ilk üç ayında Saç boyatma , saç renginin açılması, perma ve düzleştirme yapılmamalıdır. Bu işlemler havalandırması çok iyi olan yerlerde uygulanmalıdır. İşlem öncesi ve sonrası gereksiz yere kuaförde beklenmemelidir. Saça uygulanan kimyasallar ihtiyaçtan daha uzun süre bekletilmemelidir. İşlem sonrası kafa derimiz...
»» devamını oku »»
Yorum Yaz
Yeni Yorum Ekliyorsunuz !
Rumuz (*) Mail Yorum (*) Gönder