Saç Dökülmesini Engelleyen Püf Noktalar

Kadınlar için SAÇ BAKIMI bilgilerinin paylaşıldığı bu yazımızda Saç Dökülmesini Engelleyen Püf Noktalar hakkında detaylı bilgiye ulaştınız. Dilerseniz SAÇ BAKIMI kategorisinde bulunan diğer makalelerimizi okuyarak daha başka bilgiler edinebilirsiniz.
Saçların dökülmesini engellemek için neler yapılmalı?
Saç bakımından önce saçın sağlıklı olması çok önemlidir. Sağlık saç denilince aklımıza ilk gelen her zaman gür, uzun ve ya kısa ve parlak saç olur. Ancak şu asla unutulmamalıdır ki, saçların yapısında genetik faktörlerin ve bir takım rahatsızlıklar sonucu kullanılan ilaçların etkisi vardır. Sağlıklı beslenme ve bol su tüketimi saçların canlı ve parlak görüntüsünü en fazla değiştiren faktörlerdir. Bunların haricinde dikkat edilmesi gereken başka hususlarda vardır. 

Sağlıklı ve dökülmeyen saçlar için öneriler:
- Saçlarınızı çok sık yıkamayın. Bu saç derinizin kurumasına ve bir süre sonra saçlarınızın cansız ve bakımsız görünmesine sebep olur. Kuruyan saç derisinde saçların tutunması da oldukça zayıflar.

- Özellikle ince telli saça sahip bayanlar, şampuanlama ardından saç kremi uygulamasınlar.Saç kremi dökülme oranını arttıran en önemli faktörlerden birisidir. Kalın telli saç yapısına sahip bayanlar ise mümkün olduğunca az ve uçlara uygulamaya özen göstersinler.

- Saçları her zaman nemli tutmak, saçın sağlıklı uzaması için önemlidir. Bundan dolayı banyo sonrası saçlarınıza tercihinize göre isterseniz yaşken isterseniz de kuruttuktan sonra mutlaka saç yapınıza uygun bir besleyici yağ ile ekstra nem sağlayın. 

- Saç diplerine uygulanacak düzenli masaj da, kıl köklerindeki kan dolaşımını hızlandıracağı için, saçlarınızın hem daha sağlıklı olmasını sağlayacak hem de dökülme olayını minimize edecektir. 

- Haftada bir ya da ayda bir, evde kendi uygulayacağınız ve ya kuaförünüzün size uygulayacağı saç bakım kürleri ile de saçlarınızın daha sağlıklı olmasını sağlayabilirsiniz.

- Mümkün olduğunca saç boyalarını diplere uygulamayın. İlla uygulamanız gerekiyorsa da mutlaka ama mutlaka organik olan, saça en az zarar verecek olan boyaları tercih edin.

- Saçlarınız ile çok fazla oynamayın. Her gün tarayacaksanız bir defa nemlendirip tarayın ve şeklini verip bırakın. Çok fazla saç ile oynamak ya da kuru taramak, saçları yıprattığı gibi gün içerisinde normalden çok daha fazla saç teli kaybetmenize sebep olur.

- Fön, maşa, perma, röfle..vb işlemleri olabildiğince az yaptırmaya dikkat edin. Özellikle fönde saç diplerinin gereğinden fazla sıcak ısıya maruz kalıyor olması, saç uçlarını yaktığı gibi, saç köklerini de yakacaktır. Bu da zaman içerisinde belli bölgelerde saç çıkmamasına sebep olur.

- Ve en önemlisi başta da belirttiğimiz gibi, alkol, sigara, ve kafein tarzı zararlı içeceklerden uzak durup, yediğimiz gıdalara özen göstermeliyiz. En sağlıklı bakım hem içeriden hem dışarıdan yapılan bakımdır. 

Uygulayan ve yazan: enpratikkadin
Yazar
En Pratik Kadın
Eklenme Zamanı
11.01.2015 08:30:23
Yorum sayısı
0
İlgili Makaleler
Yüz Şekline Uygun Saç Modeli ve Rengi
Yüz Şekline Uygun Saç Modeli ve Rengi
Yüz şekline göre saç modelleri Yüz şeklinize göre saç modelini belirlemek ister misiniz? Saç kadın olsun erkek olsun, görüntüsünü etkileyen ve bakışlarına kadar etki eden bir parçadır. Kadınların saçlarına olan düşkünlüğü ve değişik saçlara olan merakları bazen onların yanlış saç kullanmalarına sebep olur. Yanlış saç dediğimiz, yüz şekillerine uygun olmayan ve bunun sonucu...
»» devamını oku »»
Sığır İliği ile Saç Uzatma Maceram
Sığır İliği ile Saç Uzatma Maceram
Saçı sağlıklı ve hızlı uzatmanın yolları (sığır iliği hindistan cevizi yağı, zeytin yağı ) Selam kızlar.. Bir çok yerde okuduğum ve gördüğüm saç uzatma yöntemini bu gün bende uyguladım. ( 27.7.2014 ) Bahsettiğim yöntem hepinizin bildiği sığır iliği (kemik iliği) ile yapılan saç bakım kürü . Aranızda da mutlaka deneyenler olmuştur. Detaylı anlatıma başlamadan şunu belirtmek...
»» devamını oku »»
Sağlıklı ve Hızlı Saç Uzatmanın Yolları Nelerdir?
Sağlıklı ve Hızlı Saç Uzatmanın Yolları Nelerdir?
Saçı Hızlı Uzatma Yöntemleri Saçlarınızın uzama hızı size yavaş geliyor veya belirli bir uzunluğa geldikten sonra o uzunlukta takılıp kalıyorsa, tutamlarınıza bebek muamelesi yapmalısınız. İşte bunun sebepleri: Şımartın:  İçeriğinde nemlendirici özellikli shea veya avokado yağı bulunan şampuan ve saç kremlerini seçmeye özen gösterin. Bu içerikler tutamlarınızı dolgun...
»» devamını oku »»
Evde Bitkisel Saç Bakım Önerileri
Evde Bitkisel Saç Bakım Önerileri
Bitkilerle evde yapılacak saç maskeleri ve bakımı Parlak saçlara maske yapımı Malzemeler:  Bir portakal  1 çorba kaşığı bal  Birkaç damla sandal ağacı yağı  Parlak saç maskesi nası yapılır Portakalın suyu, su, bal ve sandal ağacı yağını karıştırın. Bunu şampuan sonrası durulamadan  kullanın. Yıpranmış saçlar için  Parlak saçlar için diğer maske tarifi Malzemeler:  Bir muz...
»» devamını oku »»
Sığır İliği Kürünün Hazırlanması
Sığır İliği Kürünün Hazırlanması
Saç uzatmak için sığır iliği maskesi nasıl hazırlanır Saç uzatmakta ve beslemekte faydası olan sığır iliği maskesinin hazırlanmasını aşama aşama sizler için fotoğrafladım.  İliği kemiğin içerisinden çıkartmak için resimde de gösterdiğim ve belirttiğim gibi kabak oyacağını kullanabilirsiniz. Bıçak ya da benzeri bir alet ile biraz zorladığı gibi tam olarak ilik kemikten...
»» devamını oku »»
Havuz Başında Saçlarınızı Matlaştırmayın
Havuz Başında Saçlarınızı Matlaştırmayın
Havuz başında saçların matlaşmaması için ne yapmalı Sıcak yaz aylarında yüzme havuzunda serinlemeyi seviyorsanız havuz suyunda her zaman bulunan klorun saçlarınızı matlaştırabileceğini unutmayın. Havuz suyundaki mikropları öldürmek amacıyla ilave edilen klorlu bileşikler saçın en dışındaki koruyucu tabakayı yıpratır. Ayrıca yaz aylarında ve tatillerde sıcak hava, deniz suyu...
»» devamını oku »»
Yorum Yaz
Yeni Yorum Ekliyorsunuz !
Rumuz (*) Mail Yorum (*) Gönder