Evde Bulaşık Makinesi Nasıl Kullanılmalı

Kadınlar için Pratik Bilgiler bilgilerinin paylaşıldığı bu yazımızda Evde Bulaşık Makinesi Nasıl Kullanılmalı hakkında detaylı bilgiye ulaştınız. Dilerseniz Pratik Bilgiler kategorisinde bulunan diğer makalelerimizi okuyarak daha başka bilgiler edinebilirsiniz.
Bulaşık makinesinin daha temiz yıkaması ve kötü kokmaması için püf noktalar
Her bayanın kendine has temizlik alışkanlığı vardır. Yapılan iş aynıdır aslında ama gidiş yolları farklı olabilir. Bende sizlere bulaşık makinesi kullanımı ile ilgili bir takım püf noktalar vermek istiyorum. Vereceğim bilgiler benim bizzat uygulamam sonucu edindiğim bilgilerdir. Bunları sizlerle paylaşmak istedim çünkü, makinem 15 senedir ilk günkü gibi hem temiz yıkıyor hem hiç arıza yapmıyor. 

Bulaşık makinesinin ömürlü olması ve temiz yıkaması için ne yapmalı?
Bulaşık makinenizin içini hiç bir zaman çok fazla doldurmayın. Bulaşıkları makineye yerleştirirken hepsine suyun temas edeceğinden emin olun.

Bulaşık makinesi satanlar genelde bulaşıkları çok arındırmadan yerleştirilmesini tavsiye ediyorlar. Fazla arındırıp makineye konan bulaşıklar çiziliyor diyorlar ama ben aksi düşüncedeyim. Makineye olabildiğince temiz konulan bulaşıklar makinenin ömrünü uzattığı gibi, oluşacak kötü kokuları da engelliyor. O kadar temizleyecek olduktan sonra makineye ne gerek var diyebilirsiniz. Bahsettiğim temizlik oranı, kullanılan tabak , çatal, bıçak, bardak vs. lerin kullanımı ardından hemen suya tutulması. Bekletilen bulaşıkların arınması zor olur.

Bulaşık makineleri toplamda 3 su değiştirerek yıkama yaparlar. Benim makinem o şekilde yeniler farklı olabilir. İlki arındırma, ikincisi ilaçla yıkama ve üçüncüsü durulama. Bu durumda şu sonuç çıkıyor. Makinenin içerisine ne kadar fazla kirli tabak, bardak, çatal koyarsanız, suyun yağlanması artacak, ilacın etkisini kesecek ve bulaşıklar tam temizlenmeyecek. En önemlisi tabak ve bardaklarda kalan kiri makinenin içerisindeki bütün yıkanan mutfak gereçlerine bulaştıracak.

- Bulaşık makinenizin içini ayda veya iki ayda bir tavsiye edilen temizleyiciler ile temizleyin. Bu oluşan yağ kalıntılarını ve kokuyu kaybedecektir. 

Bulaşık makinenizin kapağını her zaman bir parça açık tutun. Hava alması bulaşık makinenizin daha sonraki zamanlarda koku yapmasını engeller. İçerisinde yıkanmamış bulaşıklarınız varken de, boşken de hep hafif aralık kalsın.

- Ben 15 senedir 50 derece de yıkarım ve şimdiye kadar bir şikayetim olmadı. Bu sıcaklık bulaşıkların temizlenmesi için yeterli bir ısı. Misal 50 değilde 70-80 derecelerde yıkamak daha iyi temizlenmesini sağlar diye bir şey yok bana göre. Çok yüksek ısıda yıkamak zaman içerisinde makinenizin hortumlarının ve plastik olan kısımlarının yıpranmasına neden olabilir yani makinenizin ömrünü kısaltabilir.

Bulaşık makineniz çalışırken kapağını mümkün olduğunca açmayın. Sık sık kapağın açılması özellikle ilaçla yıkama sırasındaki suyun ısısının düşmesine neden olur ve bu da bulaşıklarınızın tam temizlenmesinde sorun yaratabilir.

- Günümüzde çıkan bulaşık makinesi ilaçları (ilaç = deterjan veya bulaşık makinesinde kullanılan toz veya tablet temizlik ürünleri), makinenin diğer ihtiyacı olan ek ilaçlara gereksinim duymasını azalttı (bulaşık makinesinde kullanılan parlatıcı ve tuz). Ben parlatıcı ve tuzu şimdiye kadar hiç kullanmadım. Bu sizlerin makinenizin durumuna göre değişim gösterebilir yani tuz ve parlatıcı kullanıp kullanmamak sizin kararınız.

- Salatalarınıza kullandığınız limon kabuklarını veya kışın tükettiğiniz mandalina, portakal kabuklarını yıkama esnasında bulaşık makinenizin içerisine koyarsanız, hazır satılan makine kokuları ile aynı sonucu elde edersiniz.

- Kimi bulaşık makinelerinin kapağı, yıkama bittikten hemen sonra açınca bulaşıklarda lekelenme yapabiliyor. Kapalı kalması ve bulaşık makinesinin soğumasının beklenmesi daha iyi sonuç veriyor. Ancak kimisi de yıkama sonrası bekletilince leke yapabiliyor. Bu iki sonuçtan hangisinin sizin makineniz için geçerli olduğunu deneme yanılma yolu ile bulabilirsiniz. Benim bulaşık makinem mesela bekletirsem de açsam da fark yaratmıyor. Bu sizin makineniz içinde geçerli olabilir.

- 10 günde bir ya da 15 günde bir bulaşık makinenizin tabanındaki süzgecin olduğu kısmı çıkartıp yıkayın. (Çıkabiliyorsa bunu yapın, yoksa ellemeyin)

- Son olarak ve bence en önemlisi eşyalarınızı sevin. Sizdeki enerji nasıl ki etrafınızda ki insanlara yansıyorsa bu durum eşyalarınız için de geçerli. Tabi bazen aksi olabiliyor, sakınılan göze çöp batabiliyor ama o da nazar oluyor. 

Hepinize az bulaşıklı günler dilerim.
Fikir ve önerilerinizi yorumlardan ve ya Bize Ulaşın kısmından iletebilirsiniz.

Deneyimler sonucu yazan: enpratikkadin
Yazar
En Pratik Kadın
Eklenme Zamanı
19.02.2015 21:47:17
Yorum sayısı
0
İlgili Makaleler
Evde Klozet Tıkandı Ne Yapmalıyım
Evde Klozet Tıkandı Ne Yapmalıyım
Evde klozet tıkanıklığına hızlı ve kesin çözüm "Tuvaletlerin tıkanması" ve taşması herkesin korkulu rüyasıdır. Özellikle bayanların hiç beklenmedik zamanlarda taşan tuvaletler, kabusları gibi olmuştur diyebilirim.  "Klozetlerin tıkanması" bir çok nedenden olabilir. İçerisine farklı cisimlerin atılması, kolonyalı mendil, plastik cisimler, kağıt gibi veya çocukların bilmeden...
»» devamını oku »»
Altın Nasıl Temizlenir?
Altın Nasıl Temizlenir?
Altınları Temizlemek İçin Ne Yapmalıyız? Bir litre suya 15 gram sabun rendesi ve 100 gram amonyak ilave edin. Temizlemek istediğiniz altın eşyalarınızı bu karışımın içinde yarım saat kadar bırakın. Sonra, soğuk suyla çalkalayın ve bir deri parçasıyla temizleyin. Altınların temizlendiğini göreceksiniz. Benzer Makaleler Kötü Kokuları Gidermenin püf Noktaları En Pratik Mutfak...
»» devamını oku »»
Sertleşen Havluları Yumuşatmanın Pratik Yolları
Sertleşen Havluları Yumuşatmanın Pratik Yolları
Sertleşen havluları nasıl yumuşatırız Yıkadığınız havluların sertleştiğini fark ederseniz , kuruduktan sonra tüylerinin ters yönünde sert bir fırçayla fırçalayın. Bir daha ki seferde son durulama suyuna yumuşatıcı koymayı unutmayın.
»» devamını oku »»
Buzdolabındaki Kötü Kokular
Buzdolabındaki Kötü Kokular
Buzdolabındaki kötü kokulardan kurtulmanın yolu Buzdolabınızı ne kadar temiz tutarsanız tutun, zaman zaman hoş olmayan kokular alırsınız. Bunu önlemek için, küçük bir tabağa üç dört limon dilimi koyun ve buzdolabının en alt gözüne yerleştirin. Ancak her sabah dilimleri yenilemeyi unutmayın.
»» devamını oku »»
Giysilerdeki Pas Lekesi Nasıl Çıkar
Giysilerdeki Pas Lekesi Nasıl Çıkar
Giysilerde oluşan pas lekesi nasıl çıkar? İç çamaşırları ve giysileriniz de oluşan pas lekeleri sizi telaşlandırmasın. Bir kasenin içinde bir limonun suyuyla bir avuç tuzu karıştırın. Küçük bir fırçayla elde ettiğiniz karışımı lekeli yerin üzerine sürün ve güneşte kurumaya bırakın. Sonra yıkayıp durulayın. Lekenin yok olduğunu göreceksiniz.
»» devamını oku »»
Çay Lekesini Çıkartmanın Püf Noktası
Çay Lekesini Çıkartmanın Püf Noktası
Çay lekesini çıkartmanın püf noktası Çayla lekelenen bir kumaşı temizlemenin en iyi yolu , hiç vakit geçirmeden üzerine kaynar su dökmektir. Bazı kaynaklar limon kolonyasının da çay lekesini çıkarmada yararlı olacağını kaydediyor. Hemen temizlenmeyen çay lekelerini çıkarmak da zordur. Ama leke olur olmaz hemen ılık suyla yıkanır ve durulanırsa lekeden eser kalmaz.
»» devamını oku »»
Yorum Yaz
Yeni Yorum Ekliyorsunuz !
Rumuz (*) Mail Yorum (*) Gönder