Evde Bulaşık Makinesi Nasıl Kullanılmalı

Kadınlar için Pratik Bilgiler bilgilerinin paylaşıldığı bu yazımızda Evde Bulaşık Makinesi Nasıl Kullanılmalı hakkında detaylı bilgiye ulaştınız. Dilerseniz Pratik Bilgiler kategorisinde bulunan diğer makalelerimizi okuyarak daha başka bilgiler edinebilirsiniz.
Bulaşık makinesinin daha temiz yıkaması ve kötü kokmaması için püf noktalar
Her bayanın kendine has temizlik alışkanlığı vardır. Yapılan iş aynıdır aslında ama gidiş yolları farklı olabilir. Bende sizlere bulaşık makinesi kullanımı ile ilgili bir takım püf noktalar vermek istiyorum. Vereceğim bilgiler benim bizzat uygulamam sonucu edindiğim bilgilerdir. Bunları sizlerle paylaşmak istedim çünkü, makinem 15 senedir ilk günkü gibi hem temiz yıkıyor hem hiç arıza yapmıyor. 

Bulaşık makinesinin ömürlü olması ve temiz yıkaması için ne yapmalı?
Bulaşık makinenizin içini hiç bir zaman çok fazla doldurmayın. Bulaşıkları makineye yerleştirirken hepsine suyun temas edeceğinden emin olun.

Bulaşık makinesi satanlar genelde bulaşıkları çok arındırmadan yerleştirilmesini tavsiye ediyorlar. Fazla arındırıp makineye konan bulaşıklar çiziliyor diyorlar ama ben aksi düşüncedeyim. Makineye olabildiğince temiz konulan bulaşıklar makinenin ömrünü uzattığı gibi, oluşacak kötü kokuları da engelliyor. O kadar temizleyecek olduktan sonra makineye ne gerek var diyebilirsiniz. Bahsettiğim temizlik oranı, kullanılan tabak , çatal, bıçak, bardak vs. lerin kullanımı ardından hemen suya tutulması. Bekletilen bulaşıkların arınması zor olur.

Bulaşık makineleri toplamda 3 su değiştirerek yıkama yaparlar. Benim makinem o şekilde yeniler farklı olabilir. İlki arındırma, ikincisi ilaçla yıkama ve üçüncüsü durulama. Bu durumda şu sonuç çıkıyor. Makinenin içerisine ne kadar fazla kirli tabak, bardak, çatal koyarsanız, suyun yağlanması artacak, ilacın etkisini kesecek ve bulaşıklar tam temizlenmeyecek. En önemlisi tabak ve bardaklarda kalan kiri makinenin içerisindeki bütün yıkanan mutfak gereçlerine bulaştıracak.

- Bulaşık makinenizin içini ayda veya iki ayda bir tavsiye edilen temizleyiciler ile temizleyin. Bu oluşan yağ kalıntılarını ve kokuyu kaybedecektir. 

Bulaşık makinenizin kapağını her zaman bir parça açık tutun. Hava alması bulaşık makinenizin daha sonraki zamanlarda koku yapmasını engeller. İçerisinde yıkanmamış bulaşıklarınız varken de, boşken de hep hafif aralık kalsın.

- Ben 15 senedir 50 derece de yıkarım ve şimdiye kadar bir şikayetim olmadı. Bu sıcaklık bulaşıkların temizlenmesi için yeterli bir ısı. Misal 50 değilde 70-80 derecelerde yıkamak daha iyi temizlenmesini sağlar diye bir şey yok bana göre. Çok yüksek ısıda yıkamak zaman içerisinde makinenizin hortumlarının ve plastik olan kısımlarının yıpranmasına neden olabilir yani makinenizin ömrünü kısaltabilir.

Bulaşık makineniz çalışırken kapağını mümkün olduğunca açmayın. Sık sık kapağın açılması özellikle ilaçla yıkama sırasındaki suyun ısısının düşmesine neden olur ve bu da bulaşıklarınızın tam temizlenmesinde sorun yaratabilir.

- Günümüzde çıkan bulaşık makinesi ilaçları (ilaç = deterjan veya bulaşık makinesinde kullanılan toz veya tablet temizlik ürünleri), makinenin diğer ihtiyacı olan ek ilaçlara gereksinim duymasını azalttı (bulaşık makinesinde kullanılan parlatıcı ve tuz). Ben parlatıcı ve tuzu şimdiye kadar hiç kullanmadım. Bu sizlerin makinenizin durumuna göre değişim gösterebilir yani tuz ve parlatıcı kullanıp kullanmamak sizin kararınız.

- Salatalarınıza kullandığınız limon kabuklarını veya kışın tükettiğiniz mandalina, portakal kabuklarını yıkama esnasında bulaşık makinenizin içerisine koyarsanız, hazır satılan makine kokuları ile aynı sonucu elde edersiniz.

- Kimi bulaşık makinelerinin kapağı, yıkama bittikten hemen sonra açınca bulaşıklarda lekelenme yapabiliyor. Kapalı kalması ve bulaşık makinesinin soğumasının beklenmesi daha iyi sonuç veriyor. Ancak kimisi de yıkama sonrası bekletilince leke yapabiliyor. Bu iki sonuçtan hangisinin sizin makineniz için geçerli olduğunu deneme yanılma yolu ile bulabilirsiniz. Benim bulaşık makinem mesela bekletirsem de açsam da fark yaratmıyor. Bu sizin makineniz içinde geçerli olabilir.

- 10 günde bir ya da 15 günde bir bulaşık makinenizin tabanındaki süzgecin olduğu kısmı çıkartıp yıkayın. (Çıkabiliyorsa bunu yapın, yoksa ellemeyin)

- Son olarak ve bence en önemlisi eşyalarınızı sevin. Sizdeki enerji nasıl ki etrafınızda ki insanlara yansıyorsa bu durum eşyalarınız için de geçerli. Tabi bazen aksi olabiliyor, sakınılan göze çöp batabiliyor ama o da nazar oluyor. 

Hepinize az bulaşıklı günler dilerim.
Fikir ve önerilerinizi yorumlardan ve ya Bize Ulaşın kısmından iletebilirsiniz.

Deneyimler sonucu yazan: enpratikkadin
Yazar
En Pratik Kadın
Eklenme Zamanı
19.02.2015 21:47:17
Yorum sayısı
0
İlgili Makaleler
Gün Boyu Güzel Kokmanın Pratik Yolu
Gün Boyu Güzel Kokmanın Pratik Yolu
Gün boyu nasıl güzel kokarız? Anneannelerimizin zamanına geri dönüşü yaşıyoruz, ipek, şifon mendiller, giysilerimize şıklık kazandıran aksesuarlar olarak kullanılırken, sevdiğiniz parfümü de bu mendile sıkıp gün boyu güzel kokabilirsiniz. Biraz eski moda geliyor, değil mi? Deneyin, bu güzel kokunun etkisini kendiniz görün. Cebinize, koyabileceğiniz, boynunuza takabileceğiniz...
»» devamını oku »»
Buzdolabındaki Kötü Kokular
Buzdolabındaki Kötü Kokular
Buzdolabındaki kötü kokulardan kurtulmanın yolu Buzdolabınızı ne kadar temiz tutarsanız tutun, zaman zaman hoş olmayan kokular alırsınız. Bunu önlemek için, küçük bir tabağa üç dört limon dilimi koyun ve buzdolabının en alt gözüne yerleştirin. Ancak her sabah dilimleri yenilemeyi unutmayın.
»» devamını oku »»
Sabunun Erimesini Önleyen Pratik Yöntemler
Sabunun Erimesini Önleyen Pratik Yöntemler
Sabunun erimesini nasıl önleriz? Banyo sabununuzun, sabunlukta erimesinden yakınıyorsanız , bunu ipe takıp duvara asın. Sabununuzu bir matkapla, matkabınız yoksa, ısıttığınız bir inşaat çivisiyle delin. Deliğinden ip geçirin ve duvara asın. Böylece sabununuz erimeyecek, hem de daha çabuk kuruyacak.
»» devamını oku »»
Sigara Dumanının Kitaplara Zararı
Sigara Dumanının Kitaplara Zararı
Sigara dumanın kitaplara zararı ve kitapları koruma yolları Kütüphanenizde veya kitaplığınızda bulunan kitaplarınızı kesinlikle sigara dumanından uzaklaştırın. Çünkü sigara dumanı kitaplarınızın kısa sürede sararmasına ve ciltlerin bozulmasına yol açar. Kitaplarınızı sigara dumanından korumak için ya kitapların bulunduğu odada sigara içmemelisiniz yahut da kitaplarınızı sık...
»» devamını oku »»
Vazodaki Çiçeklerin Uzun Ömürlü Olması
Vazodaki Çiçeklerin Uzun Ömürlü Olması
Vazodaki çiçeklerin uzun ömürlü olması için ne yapılır Bahçeden topladığınız veya arkadaşınızın getirdiği çiçekleri saplarının uzunluğuna ve sayılarına uygun bir vazoya yerleştirmelisiniz. Sapların dörtte üçünün suyun içinde kalmasına da dikkat edin. İki günde bir çiçek saplarını bir iki santim kısaltın ve fazla yaprakları temizleyin. Vazonun suyunu ise her gün değiştirmeyi...
»» devamını oku »»
Yumurta Sarısı Uzun Süre Nasıl Saklanır
Yumurta Sarısı Uzun Süre Nasıl Saklanır
Yumurtanın sarısı nasıl saklanır? Bazı tatlılarda sadece yumurta akı kullanılır. Tabii sarısının kalması bozulması üzücüdür. İşte böyle bir durumda yumurtanın sarısını uzunca bir süre saklamak isterseniz, bunu bir fincana koyun ve üzerine, fincanın ağzına kadar soğuk su doldurun. Bu durumda bekleyen yumurta sarısı günlerce bozulmadan saklanabilir. Benzer Makaleler Çatlayan...
»» devamını oku »»
Yorum Yaz
Yeni Yorum Ekliyorsunuz !
Rumuz (*) Mail Yorum (*) Gönder