Kesikler ve Küçük Yaralanmalar

Kadınlar için HASTALIKLAR bilgilerinin paylaşıldığı bu yazımızda Kesikler ve Küçük Yaralanmalar hakkında detaylı bilgiye ulaştınız. Dilerseniz HASTALIKLAR kategorisinde bulunan diğer makalelerimizi okuyarak daha başka bilgiler edinebilirsiniz.
Kesikler ve Küçük Yaralanmalar

Kesik ve küçük yaralanmalar nedir?
Kesikler ve küçük yaralanmalar günlük hayatımızda sık karşılaştığımız olaylardır. Meydana gelen hasar çoğunlukla kendiliğinden geçse de alınması gereken bir takım önlemler vardır. Yara mutlaka temizlenmeli ve kanama durdurulmalıdır. Kesikler ve yaralanmalar çok değişik şekillerde meydana gelebilir. 

Bıçak gibi kesici bir aletle meydana gelen yaralanmalar: Eğer kesi derinse yoğun kanama meydana gelebilir. Kaslar, kas kirişleri ve sinirler zedelenebilir. Yara mikrop kaparsa enfeksiyon görülebilir. 

Kırık bir cam veya buna benzer kenarları düzensiz kesici maddelerle meydana gelen yaralanmalar: Basit bir kesikten öte daha derin dokular hasar görebilir. Enfeksiyon riski daha yüksektir. 

Derinin sert bir yüzey tarafından tahriş edilmesi sonucu meydana gelen yaralanmalar: Derideki küçük kan damarları hasar görür. Sızma şeklinde kanama oluşur. Tahriş olan bölge diğer yaralanma şekillerinden daha büyük ve yara yüzeyi daha kirli olduğu için kolayca bakteri bulaşabilir. Enfeksiyon riski yüksektir. 

Batma, delinme şeklinde meydana gelen yaralanmalar: Çivi gibi delici maddeler yaralanmaya neden olur. Nadiren yoğun kanama görülür. Fakat derin dokular hasara uğrar ve tetanoz riski vardır. 

Kesik ve küçük yaralanmaların belirtileri
Tüm kesik ve küçük yaralanmalarda en büyük tehlike enfeksiyondur. Özellikle yaralanma hayvan ısırıklarına bağlıysa, derin ve karışıksa, veya yara düzgün şekilde temizlenmemişse enfeksiyon ihtimali artar. Enfeksiyon belirti ve bulguları arasında aşağıdakiler sayılabilir. 

- Yaradan akıntı gelmesi, yara civarında kızarıklık ve şişkinlik olması, ağrının şiddetlenmesi 

- Ateş, lenf bezlerinde büyüme 

- Yara etrafındaki damarların belirginleşmesi 

Kesiklerin ve küçük yaralanmaların tedavisi nasıl yapılır?
Yarayı veya kesiği temizlemeden önce ellerinizi mutlaka sabunlu suyla yıkamalısınız. 

- Kesiğin bir müddet kanamasına müsaade edin. Böylece yara içindeki pislik dışarıya akacaktır. 

- Yarayı yumuşak bir sabunla bol su akıtarak yıkayın. 

- Daha sonra elinizde bulunan antiseptik solüsyonla yarayı temizleyin. Temizleme işlemini yaranın merkezinden başlayarak dışarıya doğru süpürme hareketiyle yapın ve süpürme hareketini kullandığınız malzemenin -gazlı bez, pamuk, temiz bez parçası her seferinde temiz bir tarafıyla tekrarlayın. 

- Temizlik işlemi bittikten sonra steril bir gazlı bezle veya temiz bir bez parçasıyla yaranın üzerine hafifçe basın. Kanama durduktan sonra yarayı kapatın. 

- Eğer elinizin altında antibiyotikli pomadlar varsa, temizleme işlemi sonrası bu pomadları ince bir tabaka halinde doğrudan doğruya yara bölgesine sürebilirsiniz. Fakat delinme şeklinde bir yara söz konusuysa pomad kullanmamalısınız. 

Kesik ve küçük yaralanmalarda ne zaman doktora başvurulmalı?
- Üzerine basmanıza rağmen kanama durmuyorsa. Yaranın dikilmesi gerekebilir. 

- İç kanama şüpheniz varsa. Belirtiler arasında; halsizlik, hızlı soluk alıp verme ve yara boyutuyla açıklanamayacak derecede ağrı sayılabilir. 

- Eğer hastada kemik kırığı veya özellikle karın içi yaralanma şüphesi varsa. 

- Kesik veya yaralanma kafada ise. Kafa travması şüphesi varsa. 

- Yara, eklemlerin veya parmakların hareketini engelliyorsa. 

- Kesik veya yaralanma yüzde veya estetik kaygı duyulan bir bölgedeyse. 

- Hasta son beş yıl içinde tetanoz aşısı olmamışsa. 

- Enfeksiyon belirtileri varsa. 
Yazar
En Pratik Kadın
Eklenme Zamanı
04.12.2014 09:31:05
Yorum sayısı
0
İlgili Makaleler
Arı Sokması
Arı Sokması
Arı Sokmasında Ne Yapmalı? Yaban arıları, bal arılarından daha tehlikelidir. Aşırı duyarlılık sonucu şok gelişimine ve ölüme sebep olabilir.  Arı sokmasında belirti ve bulgular - Arının soktuğu yerde şiddetli ağrı, kaşınma, kızarıklık ve şişkinlik.  - Kalp çarpıntısı, nefes darlığı  - Bulantı, baş dönmesi, düşük tansiyon  - Baygınlık ve şok  Arı Sokmasında Tedavi - Arının...
»» devamını oku »»
Anus İmperforatus
Anus İmperforatus
Anus İmperforatus nedir? Rektumun dışa açılamaması veya normalden değişik yere açılmasıdır. Üç bin doğumda bir görülür.  Anus İmperforatus belirti ve bulguları nelerdir? - Her yenidoğanda anüs ve perine muayenesi yapılmalıdır.  - Kız çocuklarda vagina veya vulvadan, vestibülden dışkı veya barsak gazlarının geldiği gözlenir.  - Fistül olmayanlarda ilk 8-24 saatte karın...
»» devamını oku »»
Bebeklerde ve Çocuklarda Karın Ağrısı Nedenleri
Bebeklerde ve Çocuklarda Karın Ağrısı Nedenleri
Karın ağrısı Tüm çocuklar yaşamlarının bir döneminde karın ağrısı çeker. Bebekler dizlerini kıvırıp karınlarına doğru toplayarak bunu belli eder, daha büyük çocuklar ise ağrıyı tanımlayabilir. "Karın ağrısının pek çok nedeni" ve oluş biçimi vardır. Birdenbire başlayabilir, ya da hafif başlayıp artabilir; ateş, ishal, kusma ile birlikte görülebilir. Ağrı sürekli ve ısrarlı,...
»» devamını oku »»
Basilli Dizanteri
Basilli Dizanteri
Basilli Dizanteri nedir? Shigella türü bakterilerle meydana gelen barsak enfeksiyonudur.  Basilli Dizanterinin olma sebepleri nelerdir? - S. dysenteriae  - S. flexneri  - S. boydii  - S. sonnei  Basilli Dizanterinin belirti ve bulguları nelerdir? - Kramp şeklinde karın ağrısı  - Kanlı, sümüklü diyare  - Ateş  - Baş ağrısı, iştahsızlık  - Bilinç bulanıklığı, konvülsiyonlar...
»» devamını oku »»
Yüksek Tansiyon ve Kalp Hastalığı
Yüksek Tansiyon ve Kalp Hastalığı
Yüksek tansiyon kalp hastalığının habercisi mi? Uzmanlar yüksek tansiyon ile kalp hastalığı arasındaki ilişkinin önemini vurguluyor ve yüksek tansiyon hastalarının etkin bir şekilde tedavi edilmesi gerektiğini söylüyorlar. Yüksek tansiyon kalp hastalığı, felç, böbrek hastalığı gibi komplikasyonlara yol açması nedeniyle çağımızın "sessiz katili" olarak adlandırılıyor. Bugün...
»» devamını oku »»
Prostat Kanseri
Prostat Kanseri
Prostat kanseri nedir? Prostat, erkek üreme sistemi organlarından biridir. Sperm hücrelerini taşıyan semen sıvısının üretimine katkıda bulunur. Mesanenin hemen çıkışında yerleşmiş ceviz büyüklüğünde bir bezdir. İçinden, idrarı mesaneden penis ucuna kadar taşıyan idrar kanalı geçer. Prostat bezi fonksiyonları temel olarak testislerde üretilen testosteron adlı erkeklik hormonu...
»» devamını oku »»
Yorum Yaz
Yeni Yorum Ekliyorsunuz !
Rumuz (*) Mail Yorum (*) Gönder