Kesikler ve Küçük Yaralanmalar

Kadınlar için HASTALIKLAR bilgilerinin paylaşıldığı bu yazımızda Kesikler ve Küçük Yaralanmalar hakkında detaylı bilgiye ulaştınız. Dilerseniz HASTALIKLAR kategorisinde bulunan diğer makalelerimizi okuyarak daha başka bilgiler edinebilirsiniz.
Kesikler ve Küçük Yaralanmalar

Kesik ve küçük yaralanmalar nedir?
Kesikler ve küçük yaralanmalar günlük hayatımızda sık karşılaştığımız olaylardır. Meydana gelen hasar çoğunlukla kendiliğinden geçse de alınması gereken bir takım önlemler vardır. Yara mutlaka temizlenmeli ve kanama durdurulmalıdır. Kesikler ve yaralanmalar çok değişik şekillerde meydana gelebilir. 

Bıçak gibi kesici bir aletle meydana gelen yaralanmalar: Eğer kesi derinse yoğun kanama meydana gelebilir. Kaslar, kas kirişleri ve sinirler zedelenebilir. Yara mikrop kaparsa enfeksiyon görülebilir. 

Kırık bir cam veya buna benzer kenarları düzensiz kesici maddelerle meydana gelen yaralanmalar: Basit bir kesikten öte daha derin dokular hasar görebilir. Enfeksiyon riski daha yüksektir. 

Derinin sert bir yüzey tarafından tahriş edilmesi sonucu meydana gelen yaralanmalar: Derideki küçük kan damarları hasar görür. Sızma şeklinde kanama oluşur. Tahriş olan bölge diğer yaralanma şekillerinden daha büyük ve yara yüzeyi daha kirli olduğu için kolayca bakteri bulaşabilir. Enfeksiyon riski yüksektir. 

Batma, delinme şeklinde meydana gelen yaralanmalar: Çivi gibi delici maddeler yaralanmaya neden olur. Nadiren yoğun kanama görülür. Fakat derin dokular hasara uğrar ve tetanoz riski vardır. 

Kesik ve küçük yaralanmaların belirtileri
Tüm kesik ve küçük yaralanmalarda en büyük tehlike enfeksiyondur. Özellikle yaralanma hayvan ısırıklarına bağlıysa, derin ve karışıksa, veya yara düzgün şekilde temizlenmemişse enfeksiyon ihtimali artar. Enfeksiyon belirti ve bulguları arasında aşağıdakiler sayılabilir. 

- Yaradan akıntı gelmesi, yara civarında kızarıklık ve şişkinlik olması, ağrının şiddetlenmesi 

- Ateş, lenf bezlerinde büyüme 

- Yara etrafındaki damarların belirginleşmesi 

Kesiklerin ve küçük yaralanmaların tedavisi nasıl yapılır?
Yarayı veya kesiği temizlemeden önce ellerinizi mutlaka sabunlu suyla yıkamalısınız. 

- Kesiğin bir müddet kanamasına müsaade edin. Böylece yara içindeki pislik dışarıya akacaktır. 

- Yarayı yumuşak bir sabunla bol su akıtarak yıkayın. 

- Daha sonra elinizde bulunan antiseptik solüsyonla yarayı temizleyin. Temizleme işlemini yaranın merkezinden başlayarak dışarıya doğru süpürme hareketiyle yapın ve süpürme hareketini kullandığınız malzemenin -gazlı bez, pamuk, temiz bez parçası her seferinde temiz bir tarafıyla tekrarlayın. 

- Temizlik işlemi bittikten sonra steril bir gazlı bezle veya temiz bir bez parçasıyla yaranın üzerine hafifçe basın. Kanama durduktan sonra yarayı kapatın. 

- Eğer elinizin altında antibiyotikli pomadlar varsa, temizleme işlemi sonrası bu pomadları ince bir tabaka halinde doğrudan doğruya yara bölgesine sürebilirsiniz. Fakat delinme şeklinde bir yara söz konusuysa pomad kullanmamalısınız. 

Kesik ve küçük yaralanmalarda ne zaman doktora başvurulmalı?
- Üzerine basmanıza rağmen kanama durmuyorsa. Yaranın dikilmesi gerekebilir. 

- İç kanama şüpheniz varsa. Belirtiler arasında; halsizlik, hızlı soluk alıp verme ve yara boyutuyla açıklanamayacak derecede ağrı sayılabilir. 

- Eğer hastada kemik kırığı veya özellikle karın içi yaralanma şüphesi varsa. 

- Kesik veya yaralanma kafada ise. Kafa travması şüphesi varsa. 

- Yara, eklemlerin veya parmakların hareketini engelliyorsa. 

- Kesik veya yaralanma yüzde veya estetik kaygı duyulan bir bölgedeyse. 

- Hasta son beş yıl içinde tetanoz aşısı olmamışsa. 

- Enfeksiyon belirtileri varsa. 
Yazar
En Pratik Kadın
Eklenme Zamanı
04.12.2014 09:31:05
Yorum sayısı
0
İlgili Makaleler
Posttravmatik Stres Bozukluğu
Posttravmatik Stres Bozukluğu
Posttravmatik Stres Bozukluğu ( PTSB) nedir? Eskiden " savaş yorgunluğu " veya " bomba şoku " olarak bilinen posttravmatik stres bozukluğu (PTSB) günümüzde insanları derin şoka uğratan olaylardan kaynaklan bir ruhsal bozukluk olarak tanımlanmaktadır.  Doğal afetler, savaş veya başka felaketlerle karşılaşan kişiler bunlardan etkilenir. Bu etkilenmenin derecesi, kişiden kişiye...
»» devamını oku »»
Kırım Kongo Hastalığının Sebepleri ve Tedavisi
Kırım Kongo Hastalığının Sebepleri ve Tedavisi
Kırım kongonun sebebi nedir? KKKA hastalığının etkeni bir virüstür . İnsanlara kene ısırığıyla veya enfekte hayvan ya da insanların kan, vücut sıvıları veya diğer enfekte dokuların doğrudan teması yoluyla bulaşır. En sık bulaşma yolu kene ısırmasıyla olmaktadır. Bulaşmadan sorumlu olan kene türlerinden en etkin olanı Hyalomma cinsi kenelerdir. Hastalık bu cins kenelerin...
»» devamını oku »»
 Alopesi (Saç dökülmesi, Kellik)
Alopesi (Saç dökülmesi, Kellik)
Alopesi  Saç dökülmesi, Kellik nedir? Kısmi veya tam saç yokluğudur.  Saç dökülmesi ve kelliğin belirtileri nelerdir? Vulger tip - birden ortaya çıkar; yumuşak saçsız alanlar mevcut olup, ciltte gözenekleri genişlemiştir. Bu alanların kenarındaki saç kılları kırık, sağlıksız, ince ve renksizdir.  Ofiyazik tip : daha çok çocuklarda görülür. Ensede, kulak üstlerinde saçsız...
»» devamını oku »»
Aşılar
Aşılar
Aşı nedir ve ne için yapılır? Aşılamanın amacı, enfeksiyon hastalıklarına karşı vücudu korumak için bağışıklık sistemine yardımcı olmaktır. Sonuçta vücut, söz konusu enfeksiyona karşı bağışıklık kazanır. Aktif bağışıklık sağlamak için kişiye, enfeksiyon etkeninin antijeni verilir ve vücutta antikor yapımı uyarılır. Pasif bağışıklık sağlamak için ise; kişiye, doğrudan antikor...
»» devamını oku »»
Meme Kitleleri
Meme Kitleleri
Meme Kitleleri Kadın memesi ergenlik çağında, adet dönemlerinde ve gebelik sırasında sürekli değişim gösteren bir organdır. Bu değişimler aynı zamanda yaş ilerledikçe de devam eder. Memedeki pek çok değişiklik tümüyle doğaldır ve herhangi bir hastalığa işaret etmez ancak düzenli meme muayenesi ve kontrolü erken teşhis için önemlidir. Meme ağrısı ve memede ele gelen kitle...
»» devamını oku »»
Beşinci Hastalık (Eritema İnfectiosum)
Beşinci Hastalık (Eritema İnfectiosum)
Beşinci hastalık belirtileri ve tedavisi "Eritema infectiosum" olarak da bilinen bu hastalığa "B19 parvovirüsü" neden olmaktadır. 5 ile 15 yaş arasındaki çocuklarda yaygın olarak görülmekle birlikte, yetişkinlerde de rastlanmaktadır. Çocuklarda komplikasyon enderdir, ancak HIV gibi bağışıklık bozukluğu ya da kronik kan bozuklukları olanlar ciddi biçimde hastalanabilirler....
»» devamını oku »»
Yorum Yaz
Yeni Yorum Ekliyorsunuz !
Rumuz (*) Mail Yorum (*) Gönder