Et, Balık ve Sebze Pişirmede Püf Noktalar

Kadınlar için YEMEK PİŞİRMEK İÇİN GENEL BİLGİLER bilgilerinin paylaşıldığı bu yazımızda Et, Balık ve Sebze Pişirmede Püf Noktalar hakkında detaylı bilgiye ulaştınız. Dilerseniz YEMEK PİŞİRMEK İÇİN GENEL BİLGİLER kategorisinde bulunan diğer makalelerimizi okuyarak daha başka bilgiler edinebilirsiniz.
Küçük balıkların dışının kıtır, içinin haşlanmış gibi olması için ne yapmalı
- Kıtır kıtır kızarmış bir istavritin tadına doyum olmaz... Ama bazıları onu yumuşak sevebilir. İşte istavrit ve onun gibi "küçük balıkları yumuşacık kızartma"nın pratik bir yöntemi. Balığı önce una bulayın, sonra da kuyruğundan tutup bir kase soğuk suya daldırıp çıkarın ve hemen kızgın yağa atın. Kabuğu bir kılıf gibi sertleşecek, içinden tıpkı buharda pişmiş gibi nefis bir et çıkacaktır.

Fırında pişecek etin yumuşak ve lezzetli olması
- Izgara et, en iyi kömür ateşinde olur, ama fırında yapıldığı zaman kurumaması için bazı ufak ayrıntılara dikkat edilmesi gerekir.

1- Fırını önceden çok yüksek derecede ısıtın.
2- Fırın ızgarasını, etleri koymadan önce yağlayın.
3- Etleri fırına koyup 1-2 dakika sonra ısıyı düşürün.

Çünkü yüksek ısıda etin üzerindeki protein sertleşir ve içindeki öz suyunun akmasını önler. Böylece etiniz hem yumuşak olur, hem de besin değerini yitirmez. Isıyı düşürmenin nedeni, etin üzerini yakmadan, içini yavaş pişirmek içindir.


Haşlama yapılacak sebzeler ve yumurta için püf noktalar
Haşlama en kolay pişirme yöntemlerindendir. Ama nasıl ki her etin yahnisi yenmezse, her ürünün haşlaması da aynı şekilde yapılmaz.

Haşlamalar da püf noktalar
Yumurtayı haşlarken çatlamaması için ne yapmalı
- Yumurta haşlamak çocuk oyuncağı sayılabilir. Ama yumurtaları buzdolabından 15-20 dakika önce çıkarmayı unutmayın, aksi halde kaynar suda çatlama risklerini artırırsınız.

Yeşil sebzelerin haşlanırken rengini kaybetmemesi için ne yapmalı
- Yeşil sebzelerin haşlandıktan sonra o güzelim renklerini kaybetmemeleri için size iki yol önerebiliriz. Birincisi, sebzeleri su kaynadıktan sonra tencereye atmak, tencerenin kapağını 1-2 dakika açık bırakıp sonra kapatmak ikinci yol ise, sebzeleri 1-2 dakika kızgın yağda çevirip sonra kaynar suda haşlamak.

Haşlanan pancarın rengini koruması için ne yapmalı
- Haşlanmış pancarın renginin kıpkırmızı olması için ufak bir hileye başvurmanız gerekir. Haşlama suyuna bir bardak sirke katmak gibi.

Ayva reçelinin daha kırmızı olması için ne yapmalı
- Ayva reçelinin renginin kırmızı olması için de bir hilemiz var. Ayvanın çekirdeklerinden birazını temiz bir tülbente sarıp, tencerede ayvalarla birlikte kaynatın...

Sütlü tatlıların daha lezzetli olması için
- Sütlü tatlılara vanilyanın çok yakıştığı bilinen bir gerçektir. Vanilya kokusunun daha iyi hissedilmesi için size bir sır verelim. Vanilyayı tatlınızın içine önceden değil, ateşten İndirir indirmez katın.

Haşlanan pancarın kolay soyulması
- Pancarları haşladığınız ama hemen kullanmayacaksınız. Siz gene de kabuğunu sıcak sıcak soyun, aksi halde soymanız güçleşir.

Haşlanan sebzelerde maydanozun etkisi
- Haşlanmış sebzelere mayonez katarak nefis bir ordövr hazırlayacaksınız. Siz siz olun, aceleniz bile varsa, sebzeler henüz sıcakken mayonezi içine katmayın, çünkü bozulabilir. 
Yazar
En Pratik Kadın
Eklenme Zamanı
28.03.2015 15:37:28
Yorum sayısı
0
İlgili Makaleler
Yeşillikleri Uzun Süre Saklamak İçin
Yeşillikleri Uzun Süre Saklamak İçin
Yeşillikleri taze olarak saklamak için ne yapmalı? "Dereotu, maydanoz, nane, fesleğen gibi otları bozulmadan saklayabilmenin çeşitli yolları" vardır.  Yeşillikleri uzun süre bozulmadan saklamak için - Taze otların ince ince kıyıldıktan sonra porsiyon halinde folyoya sarılıp derin dondurucuda dondurulmasıdır. Bu şekilde saklarken paketleri etiketlerseniz hangisinin içinde ne...
»» devamını oku »»
Ekmeğin Taze Kalması İçin Ne Yapmalı
Ekmeğin Taze Kalması İçin Ne Yapmalı
Fazla ekmek aldıysanız nasıl taze kalmasını sağlarsınız? Çavdar ya da kepek ekmeği aldığınız zaman bunu paketinden çıkartmayıp kullanacağınız kadarını aldıktan sonra sıkıca ağzını kapatın. Birkaç gün tazeliğini korur. Beyaz ekmeği ise tazeyken bir torba içinde buzluğa koyun. Ekmeği yemeden yarım saat önce buzluktan çıkarın. Tazeliğini ilk aldığınız, günkü gibi koruduğunu...
»» devamını oku »»
Pasta Düzgün ve Eşit Nasıl Dilimlenir?
Pasta Düzgün ve Eşit Nasıl Dilimlenir?
Düzgün ve eşit dilimler için: Bir davet veriyorsunuz ve birkaç çeşit pasta, birkaç çeşit kek var. Konuklarınıza hepsinden tattırmak istiyorsunuz. Bu nedenle de kek ve pastaları mümkün olduğunca küçük ve düzgün dilimlere kesmeniz gerekiyor. Bunun en kolay yolu İskandinav usulü küçücük dilimlere kesmek, nasıl mı? Yuvarlak bir kekin ortasına daha küçük çapta yuvarlak bir...
»» devamını oku »»
Aynı Anda Patates Haşlamanın Pratik Yolu
Aynı Anda Patates Haşlamanın Pratik Yolu
Haşlanan patateslerin hepsi nasıl aynı anda pişirilir? Siz de bilirsiniz, patateslerden bazıları kısa bir sürede haşlanır. Bazısının haşlanması için daha uzun bir süre gereklidir.  Ama eğer haşlayacağınız patateslerin aynı büyüklükte olmasına dikkat ve özen gösterirseniz bu sorununuzun ortadan kalktığını göreceksiniz. Acil patates haşlaması ihtiyaç oldu ve ne yapacağınızı...
»» devamını oku »»
Domates Kabuğunu Kolay Soymak İçin Püf Noktalar
Domates Kabuğunu Kolay Soymak İçin Püf Noktalar
Domates kabuğunu kolay soymak için ne yapmalı? Bir çok yemeğin ana malzemesi olan domatesin kabuğu yemeğin tadını ve görüntüsünü bozabilir. Çekirdekleri ise yemeğin ekşi bir tat almasına neden olabilir. Bu nedenle domatesi yemeğe ilave etmeden önce kabuğunu soyup çekirdeklerini çıkarmak gerekir.  Domatesi kullanmadan önce üzerine kaynar su döküp, bıçağın tersini kabuğunun...
»» devamını oku »»
Köftenin Lezzetini Arttırmanın Pratik Yolu
Köftenin Lezzetini Arttırmanın Pratik Yolu
Köftelerin daha lezzetli olması için ne yapmalı? - Yapacağınız köftenin daha lezzetli olmasını istiyorsanız şu yolu deneyiniz: Köfte içine katacağınız bayatlamış ekmeği yumuşatmak için suda ıslatmayın. Bunun yerine eğer varsa bayat ekmekleri et suyuna koyun. Et suyunda ıslanmış ekmekler köftenizi çok daha lezzetli kılacaktır. - Ekmek kullanmak istemediğiniz zaman veya...
»» devamını oku »»
Yorum Yaz
Yeni Yorum Ekliyorsunuz !
Rumuz (*) Mail Yorum (*) Gönder