Et, Balık ve Sebze Pişirmede Püf Noktalar

Kadınlar için YEMEK PİŞİRMEK İÇİN GENEL BİLGİLER bilgilerinin paylaşıldığı bu yazımızda Et, Balık ve Sebze Pişirmede Püf Noktalar hakkında detaylı bilgiye ulaştınız. Dilerseniz YEMEK PİŞİRMEK İÇİN GENEL BİLGİLER kategorisinde bulunan diğer makalelerimizi okuyarak daha başka bilgiler edinebilirsiniz.
Küçük balıkların dışının kıtır, içinin haşlanmış gibi olması için ne yapmalı
- Kıtır kıtır kızarmış bir istavritin tadına doyum olmaz... Ama bazıları onu yumuşak sevebilir. İşte istavrit ve onun gibi "küçük balıkları yumuşacık kızartma"nın pratik bir yöntemi. Balığı önce una bulayın, sonra da kuyruğundan tutup bir kase soğuk suya daldırıp çıkarın ve hemen kızgın yağa atın. Kabuğu bir kılıf gibi sertleşecek, içinden tıpkı buharda pişmiş gibi nefis bir et çıkacaktır.

Fırında pişecek etin yumuşak ve lezzetli olması
- Izgara et, en iyi kömür ateşinde olur, ama fırında yapıldığı zaman kurumaması için bazı ufak ayrıntılara dikkat edilmesi gerekir.

1- Fırını önceden çok yüksek derecede ısıtın.
2- Fırın ızgarasını, etleri koymadan önce yağlayın.
3- Etleri fırına koyup 1-2 dakika sonra ısıyı düşürün.

Çünkü yüksek ısıda etin üzerindeki protein sertleşir ve içindeki öz suyunun akmasını önler. Böylece etiniz hem yumuşak olur, hem de besin değerini yitirmez. Isıyı düşürmenin nedeni, etin üzerini yakmadan, içini yavaş pişirmek içindir.


Haşlama yapılacak sebzeler ve yumurta için püf noktalar
Haşlama en kolay pişirme yöntemlerindendir. Ama nasıl ki her etin yahnisi yenmezse, her ürünün haşlaması da aynı şekilde yapılmaz.

Haşlamalar da püf noktalar
Yumurtayı haşlarken çatlamaması için ne yapmalı
- Yumurta haşlamak çocuk oyuncağı sayılabilir. Ama yumurtaları buzdolabından 15-20 dakika önce çıkarmayı unutmayın, aksi halde kaynar suda çatlama risklerini artırırsınız.

Yeşil sebzelerin haşlanırken rengini kaybetmemesi için ne yapmalı
- Yeşil sebzelerin haşlandıktan sonra o güzelim renklerini kaybetmemeleri için size iki yol önerebiliriz. Birincisi, sebzeleri su kaynadıktan sonra tencereye atmak, tencerenin kapağını 1-2 dakika açık bırakıp sonra kapatmak ikinci yol ise, sebzeleri 1-2 dakika kızgın yağda çevirip sonra kaynar suda haşlamak.

Haşlanan pancarın rengini koruması için ne yapmalı
- Haşlanmış pancarın renginin kıpkırmızı olması için ufak bir hileye başvurmanız gerekir. Haşlama suyuna bir bardak sirke katmak gibi.

Ayva reçelinin daha kırmızı olması için ne yapmalı
- Ayva reçelinin renginin kırmızı olması için de bir hilemiz var. Ayvanın çekirdeklerinden birazını temiz bir tülbente sarıp, tencerede ayvalarla birlikte kaynatın...

Sütlü tatlıların daha lezzetli olması için
- Sütlü tatlılara vanilyanın çok yakıştığı bilinen bir gerçektir. Vanilya kokusunun daha iyi hissedilmesi için size bir sır verelim. Vanilyayı tatlınızın içine önceden değil, ateşten İndirir indirmez katın.

Haşlanan pancarın kolay soyulması
- Pancarları haşladığınız ama hemen kullanmayacaksınız. Siz gene de kabuğunu sıcak sıcak soyun, aksi halde soymanız güçleşir.

Haşlanan sebzelerde maydanozun etkisi
- Haşlanmış sebzelere mayonez katarak nefis bir ordövr hazırlayacaksınız. Siz siz olun, aceleniz bile varsa, sebzeler henüz sıcakken mayonezi içine katmayın, çünkü bozulabilir. 
Yazar
En Pratik Kadın
Eklenme Zamanı
28.03.2015 15:37:28
Yorum sayısı
0
İlgili Makaleler
Yemeğin Fazla Yağını Almanın Pratik Yolu
Yemeğin Fazla Yağını Almanın Pratik Yolu
Yemeğe fazla yağ kattıysanız ne yapmalısınız? İnsan zaman zaman dalgın olup ölçülerini kaçırır. Örneğin pilav yaparken yağını fazla kaçırdığınız olur. Ama üzülmeyin. Pilavınız piştikten sonra, kalan fazla yağını, pilavın üzerine bir iki dilim bayat ekmek koyarak alabilirsiniz. Tencerenin kapağını kapadıktan sonra bayat ekmek dilimleri buharla birlikte fazla yağı emecektir....
»» devamını oku »»
Hayvansal Yağlar
Hayvansal Yağlar
Hayvansal yağ alırken nelere dikkat etmeli ve hangileri tercih edilmeli? Eritilmiş Urfa yöresi yağları ve eritilmemiş Karadeniz yöresi yağları olarak iki cinstir.  Urfa yöresi yağları   hangileridir: Urfa, Siverek, Diyarbakır yöresi ve Kars yağlarıdır. Bunlardan Urfa, Siverek, Diyarbakır yöresi olan beyaz renkteki bu yağlar koyun sütünden imal edilmektedirler. Ağırca, fakat...
»» devamını oku »»
Keki Kabartmak İçin Püf Nokta
Keki Kabartmak İçin Püf Nokta
Kekiniz kabarmıyorsa ne yapmalı Kek veya pasta yaparken malzemeyi karıştırmak için el mikseri kullanıyorsanız. Mikseri kullandığınız zaman bununla işiniz bittikten sonra mikserin etrafına yapışan hamur parçalarının temizlenmesi için mikserinizi hiçbir zaman kabın kenarına vurmayın. Çünkü kabın sarsılmasıyla hamurda oluşan kabarcıklar hemen sönüverir ve bunun sonucu olarak...
»» devamını oku »»
Mutfak Bilgileri
Mutfak Bilgileri
Dibi tutan yemekler için ne yapmalı? "Yemeğinizin dibi mi tuttu?" Hemen lavabonun içini buz gibi suyla doldurun. Sıcak tencereyi, kapağını açmadan suya oturtup, 15 dakika bekletin. Yemeği temiz bir kaba alın. Soğuk şok hem tadını düzeltecek hem de yanmış kısmın tencerede kalmasını sağlayacaktır. Bitkinlik ve yorgunluğun çözümü, bitkisel yağlar Sürekli bitkin, yorgun, hassas...
»» devamını oku »»
Köftenin Lezzetini Arttırmanın Pratik Yolu
Köftenin Lezzetini Arttırmanın Pratik Yolu
Köftelerin daha lezzetli olması için ne yapmalı? - Yapacağınız köftenin daha lezzetli olmasını istiyorsanız şu yolu deneyiniz: Köfte içine katacağınız bayatlamış ekmeği yumuşatmak için suda ıslatmayın. Bunun yerine eğer varsa bayat ekmekleri et suyuna koyun. Et suyunda ıslanmış ekmekler köftenizi çok daha lezzetli kılacaktır. - Ekmek kullanmak istemediğiniz zaman veya...
»» devamını oku »»
Sıcak Şarap ve Marsala Sosu
Sıcak Şarap ve Marsala Sosu
Safran nedir? Niçin pahalıdır? Safran baharda çiçek açan bir bitkinin stigmalarından (çiçek başlarından) elde edilir. 500 gram safran için 80 bin çiçek gereklidir; bu yüzden de dünyanın en pahalı baharatıdır. Tatlı buruk bir tadı olan safran kullanıldığı yiyeceklere yoğun san bir renk verir. Safranı toz veya küçük lifler halinde satın almak mümkündür. Köfte için bayat ekmeği...
»» devamını oku »»
Yorum Yaz
Yeni Yorum Ekliyorsunuz !
Rumuz (*) Mail Yorum (*) Gönder