Evde Bitkileri Nasıl Kurutabilirsiniz

Kadınlar için BİTKİLER ve FAYDALARI bilgilerinin paylaşıldığı bu yazımızda Evde Bitkileri Nasıl Kurutabilirsiniz hakkında detaylı bilgiye ulaştınız. Dilerseniz BİTKİLER ve FAYDALARI kategorisinde bulunan diğer makalelerimizi okuyarak daha başka bilgiler edinebilirsiniz.
Kendi bitkinizi nasıl kurutabilirsiniz?
Bahçenizdeki bitkilerin pek çoğunu kurutmanın ne kadar kolay olduğunu öğrenmek sizin için çok şaşırtıcı olacaktır. Hangi tekniği seçerseniz seçin, bitkileri toplandıktan sonra hemen kurutmak en iyisidir, böylece onların yararlı özellikleri kaybedilmemiş olur.

Bitkilerinizi Kurutmanın Püf Noktaları Nelerdir?
- Bitkilerinizi çiçek açar açmaz toplamaya gayret edin.

- Bitkilerinizi keskin bir bıçak kullanarak, akşam çiyi kuruduktan sonra erken sabah ile öğle ortası bir zamanda güneş yakmaya başlamadan önce toplayın.

- Böcek, hastalık içermeyen ve böcek ilacı ile bulaşmamış bitkileri hasat etmeye dikkat edin. Bitkileriniz göreceli olarak kir taşımayacaktır ama eğer tozlu veya onları egzoz dumanına maruz kaldıkları yol boylarından topladıysanız, onları çabucak soğuk su ile durulayıp kağıt havlular ile okşayarak kurutabilirsiniz. Yapraklar kolayca zarar görebileceğinden nazikçe okşayın.

- Bitkinin değerli özellikleri azalabileceğinden aşırı kurutmaktan kaçının.

- Kurutulmuş bitkiler doğrudan güneş ışığından uzak, serin ve nemsiz bir yerde saklanmalıdır.

Bitkileri Asarak Nasıl Kurutabiliriz
Bitkilerinizi asarak kurutmak için, aynı bitkiden beş sap ile bir demet yapın. Demetler, lastik halkalar veya elbise iğneleri ile tutturun. Demetler iyi havalanan, loş aydınlatılmış bir yerde baş aşağı asılmalıdır. Kuruma için istenen ideal ısı 20 ile 25 derecedir. Hava dolaşımı ve kokuların karışmamasını sağlamak için demetler arasında yeterli aralıklar bırakılmalıdır. Kuruduklarında pek çok bitkinin biri birine benzemesi nedeni ile, demetlerinizi etiketlemeniz yerinde olacaktır.

Bitkilerin kuruması her yerde dört günden üç haftaya kadar bir zaman alır. Yapraklar gevrek ama hemen ufalanır olmamalıdırlar. Çiçek taç yaprakları kuru ve sert olmalıdır.

Bitkileri Tablalar Üzerinde Nasıl Kuruturuz
Pek çok bitki tel tablalar veya iyice gerdirilmiş tüller üzerinde de başarı ile kurutulur. Tel örgü veya tülün açıklıkları havanın bitkinin etrafında serbestçe dolanmasına ve bitkinin neminin çabucak uçmasına izin verir. Bitkileri tabla üzerinde kurumaya hazırlarken, yaprakları ve taç yapraklarını gövdeden ayırın ve tek kat halinde tablanın üzerine yayın. İyi bir hava dolaşımına olanak vermek için yaprak ve taç yaprakları arasında yeterince mesafe bırakın. Kuruma zamanı dört günden üç haftaya kadar sürebilir.
Yazar
En Pratik Kadın
Eklenme Zamanı
21.03.2015 12:07:14
Yorum sayısı
0
İlgili Makaleler
Aslanağzı, Karahindiba
Aslanağzı, Karahindiba
Aslanağzı, karahindiba nedir? Kurtağzı , Tavşan dudağı, Snapdragon Aslan ağız giller familyasından, türlü renkte güzel bir bitkidir. Kokusuzdur. Daha ziyade süs bitkisi olarak kullanılır. Aslanağzı, karahindiba otunun faydası:  Çayı böbrek ve karaciğerin çalışmasını hızlandırır. Bronşite rahatlık verir. Romatizma, nikris ve kansızlığa iyi gelir.
»» devamını oku »»
Portakal Nergisi (Aynısafa)
Portakal Nergisi (Aynısafa)
PORTAKAL NERGİSİ - AYNISAFA Calendula officinalis L. (Asteraceae) Papatyagiller ailesinden olan aynısafa , portakal nergisi adıyla da bilinen, tek yıllık, otsu bir türdür. Avrupa ve Akdeniz ülkelerinde doğal olarak yayılış gösteren bu türün birçok ülkede kültürü yapılmaktadır. Kendine has bir kokusu olan aynısafa 50 cm'ye kadar büyüyebilen, gövdesi köşeli bir türdür....
»» devamını oku »»
Bitki Yağları Alırken Neye Dikkat Etmeli
Bitki Yağları Alırken Neye Dikkat Etmeli
Bakım amaçlı kullanılan yağlar hakkında önemli bilgiler Verilen tariflerin pek çoğunda üzüm çekirdeği yağı veya tatlı badem yağı gibi yağlar kullanılır. Bu yağları satın alırken "soğuk olarak sıkılmıştır" ibaresini arayın. Çözme işlemlerinde kullanılan çözücüler yüzünden petrol artıkları içeren arıtılmış yağlardan çok daha pahalı olmasına rağmen, soğuk preslenmiş yağlar %...
»» devamını oku »»
Kakule
Kakule
KAKULE Elettaria cardamomum (L.) Maton (Zingiberaceae) Zencefilgiller ailesinden olan kakule anavatanı Hindistan olan çok yıllık, rizomlu, otsu bir türdür. 2-4 m'ye kadar büyüyebilen bu türün geniş ve büyük yaprakları vardır. Çok sayıda olan çiçekleri bir eksen üzerinde bulunur. Beyazımsı-pembemsi renkli çiçekleri iki dudaklıdır. Kakule meyveleri üçgen yapılı bir kapsül...
»» devamını oku »»
Hatmi
Hatmi
HATMİ Althea officinalis L. (Malvaceae) Batı Asya'da ve Avrupa'da doğal olarak yetişen hatmi, ebegümecigiller ailesinden çok yıllık otsu bir bitkidir. Boyu 2 m'ye kadar ulaşabilen bu türün gövdesi ince ve düzdür. Yaprakları yumurta veya kalp şeklinde olup üç parçalıdır. Hatmi çiçekleri soluk pembe renkli ve daire şeklindedir. Çiçeklerin çapı 3-10 cm arasında değişir.  Hatmi...
»» devamını oku »»
Evde Bitkileri Nasıl Kurutabilirsiniz
Evde Bitkileri Nasıl Kurutabilirsiniz
Kendi bitkinizi nasıl kurutabilirsiniz? Bahçenizdeki bitkilerin pek çoğunu kurutmanın ne kadar kolay olduğunu öğrenmek sizin için çok şaşırtıcı olacaktır. Hangi tekniği seçerseniz seçin, bitkileri toplandıktan sonra hemen kurutmak en iyisidir, böylece onların yararlı özellikleri kaybedilmemiş olur. Bitkilerinizi Kurutmanın Püf Noktaları Nelerdir? - Bitkilerinizi çiçek açar...
»» devamını oku »»
Yorum Yaz
Yeni Yorum Ekliyorsunuz !
Rumuz (*) Mail Yorum (*) Gönder