Sıcak Şarap ve Marsala Sosu

Kadınlar için YEMEK PİŞİRMEK İÇİN GENEL BİLGİLER bilgilerinin paylaşıldığı bu yazımızda Sıcak Şarap ve Marsala Sosu hakkında detaylı bilgiye ulaştınız. Dilerseniz YEMEK PİŞİRMEK İÇİN GENEL BİLGİLER kategorisinde bulunan diğer makalelerimizi okuyarak daha başka bilgiler edinebilirsiniz.
Safran nedir? Niçin pahalıdır?
Safran baharda çiçek açan bir bitkinin stigmalarından (çiçek başlarından) elde edilir. 500 gram safran için 80 bin çiçek gereklidir; bu yüzden de dünyanın en pahalı baharatıdır. Tatlı buruk bir tadı olan safran kullanıldığı yiyeceklere yoğun san bir renk verir. Safranı toz veya küçük lifler halinde satın almak mümkündür.

Köfte için bayat ekmeği küflenmeden saklayabilir miyim?
Köfte yapımında kullanacağınız bayat ekmekleri her zaman elinizin altında bulundurmak mümkün. Bayat ekmek içlerini ufak parçalara bölün. Mutfak robotunda iyice ufalayın. Derin dondurucuda dilediğiniz kadar saklayın.

Çikolatalı pastam için Marsala sosu hazırlamak istedim, ama "Marsala" bulamadım. Başka bir şey kullanmam mümkün mü?
Marsala, tatlı kırmızı bir şaraptır; aynı tatta olmasa da vişne likörü ve şeker veya vermut gibi hafif tatlı bir içki kullanılabilir.

Yaş maya ile kuru maya arasındaki kullanım farkı nedir?
Yaş maya tamamı ile aktif bir mayadır. Kuru mayayı ise aktif hale getirmek için şeker ve sütle temas ettirerek çözmek gerekir. Yaş maya kuru mayaya göre daha çabuk netice verir ve kendine has özel bir lezzeti vardır. Mayanın içinde eritildiği süte çok az şeker koymak gerekir. Şeker ile beslenen maya hücreleri undaki glikoza daha az ihtiyaç duyacak, bu da hamurun daha yavaş kabarmasına yol açacaktır. Ancak şeker, maya hücrelerini hızla besleyerek sayılarının çabuk artmasını, böylece hamurun istenildiği gibi kabarmasını mümkün kılar.

Öğütülmüş badem ve pudra şekeri ile badem ezmesi nasıl yapılır?
Badem ezmesi hazırlamak için 50 gram öğütülmüş badem ve 50 gram pudra şekerini blender'da macun kıvamına gelene kadar karıştırın. Eğer daha fazla yapıp saklamak isterseniz, oranı değiştirmeden bu miktarları artırabilirsiniz.

Sıcak şarap nasıl yapılır?
Kış gecelerinin aromalı içkisi sıcak şarabı hazırlamak için kırmızı veya beyaz şarabı, tarçın, şeker, portakal veya limon kabuğu, karanfil, kuru üzüm ile kaynama noktasına gelmeyecek kadar ısıtmanız yeterli.
Yazar
En Pratik Kadın
Eklenme Zamanı
08.05.2015 16:33:26
Yorum sayısı
0
İlgili Makaleler
Balık Pişirme de Püf Noktalar
Balık Pişirme de Püf Noktalar
Balık pişirirken koku olmasın diye ne yapmalı? Balığın en fazla kızartması yenir. Ancak balık kızartırken yayılan koku rahatsız eder. Balık kızartırken una katacağınız biraz Parmesan peyniri, balık kokusunu azaltacaktır.  Balığın daha lezzetli olması için ne yapmalı? Ayrıca, kızartılmış balığın daha lezzetli olması için de bir önerimiz var. Balıkları yıkadıktan sonra iyice...
»» devamını oku »»
Pastaların Üzerine Konulan Meyvelerin Kararmaması İçin Ne Yapılır?
Pastaların Üzerine Konulan Meyvelerin Kararmaması İçin Ne Yapılır?
Pastaların üzerine konulan meyvelerin kararmaması  Jölesiz pastaların üzerinde kullanılan özellikle muz, elma, armut gibi meyveler çok kısa sürede kararmaya başlarlar.  Kararmış meyveler hem görsel olarak kötü dururken, hem de pastaların tadını bozarlar. - Doğradığınız meyveleri pastanın üzerine dizmeden önce limonlu suya batırırsanız kararmalarını önlemiş olursunuz. -...
»» devamını oku »»
Mutfağın Dili ve Mutfak Sözlüğü
Mutfağın Dili ve Mutfak Sözlüğü
Mutfakta kullanılan sözlük Ahududu: 1 metre kadar yüksekliğe erişebilen dikenli, beyaz çiçekli ve çok yıllık bir bitkidir. Meyveleri kırmızı renkli ve tüylü olup taze olarak yenir veya reçeli yapılır. Antipasto: İtalyanların meze çeşitleri. Aspik: Jöle içerisinde dondurulmuş yemek, bir çeşit jelatin. Bal: Arıların bitki ve çiçeklerden topladıkları çiçek özünden yapıp...
»» devamını oku »»
Yemek Nasıl Karıştırılmalı
Yemek Nasıl Karıştırılmalı
Yemek karıştırırken neye dikkat etmeli? Yemekleri karıştırırken hangi kaşıkla olursa olsun karıştırırız. Oysa, karıştırmamamız gerekir. Bunun için en iyisi tahta veya plastik kaşıklardır. Çünkü, metal kaşıklar, bazı yemekler için kimyasal tepki göstereceğinden renkleri bozulur, piştikleri zamanki renklerini kaybederler.
»» devamını oku »»
Et, Balık ve Sebze Pişirmede Püf Noktalar
Et, Balık ve Sebze Pişirmede Püf Noktalar
Küçük balıkların dışının kıtır, içinin haşlanmış gibi olması için ne yapmalı - Kıtır kıtır kızarmış bir istavritin tadına doyum olmaz... Ama bazıları onu yumuşak sevebilir. İşte istavrit ve onun gibi "küçük balıkları yumuşacık kızartma"nın pratik bir yöntemi. Balığı önce una bulayın, sonra da kuyruğundan tutup bir kase soğuk suya daldırıp çıkarın ve hemen kızgın yağa atın....
»» devamını oku »»
Kurabiyelerin Tepsiye Yapışmaması İçin
Kurabiyelerin Tepsiye Yapışmaması İçin
Kurabiyelerin tepsiye yapışmaması için ne yapmalı? Kurabiyeleri sıcakken tepsiden çıkarmanız daha kolay olur. Tepside soğumaya bırakılınca, bazen tepsiye yapışır ve parçalanmadan çıkmaz.  - "Kurabiyeleri sıcakken tepsiden almayı unuttuysanız", kurabiye tepsisini yeniden fırına yerleştirerek kızdırın. Böylece kurabiyeleri parçalamadan tepsiden daha kolay çıkarabilirsiniz. -...
»» devamını oku »»
Yorum Yaz
Yeni Yorum Ekliyorsunuz !
Rumuz (*) Mail Yorum (*) Gönder