Zeytinyağının Ciltte Bilinmeyen Etkileri

Kadınlar için CİLT BAKIMI bilgilerinin paylaşıldığı bu yazımızda Zeytinyağının Ciltte Bilinmeyen Etkileri hakkında detaylı bilgiye ulaştınız. Dilerseniz CİLT BAKIMI kategorisinde bulunan diğer makalelerimizi okuyarak daha başka bilgiler edinebilirsiniz.
Zeytinyağının cilde ve bedene faydaları
Başta E vitamini olmak üzere A, D, K vitaminleri içerir. Bu vitaminler hücrelerin yenilenmesinde, doku ve organların yaşlanmasını geciktirmede etkilidir.

Zeytinyağının Cildimizde Bilinen En Önemli Etkileri
- Cilde ve saça inanılmaz güzellik katar.

- Kuru cildi canlandırır, kırışıklıkları azaltır.

- Zeytinyağı cildi yumuşatır ve esnek, pürüzsüz bir görünüm verir.

- Zeytinyağı yorgun ayakları dinlendirir ve canlandırır.

- Zeytinyağının mükemmel yumuşatma ve nemlendirme kapasitesi vardır.

- Çatlak ve kuru ayakları tedavide birebirdir.

- Kurumuş saçların dayanaklılığını ve esnekliğini artırır.

- Zeytinyağı tıraş edilecek bölgeyi yumuşatma ve rahatlatmada birebirdir.

- Kurumuş ve çatlamış dudak için merhem olarak kullanılabilir.

- Saçtaki kepeği ve dökülmeyi zeytinyağı engeller.

- Saçı zeytinyağı parlatır.

- Tırnakları güzelleştirir ve güçlendirir.

- Zeytinyağı ile doğum çatlakları azaltılabilir.

- Emzirenler için en iyi göğüs ucu bakımı zeytinyağı ile yapılır.

- Vücut masajı zeytinyağı ile yapıldığında kan dolaşımını artırır ve dokulara oksijen taşır.

- Kas kramplarını tedavi eder.

- Sivrisinekler zeytinyağı sürülmüş cildi ısırmaz.

- Keneleri etkisiz hale getirir. Zeytinyağı sabunu doğal, saf bir temizleyicidir ve vücudu nemlendirir. Yumuşatıcı ve rahatlatıcı etkisi sayesinde cildi ve saçları temizlerken yumuşatır, nemlendirir. Aynı zamanda her tür hassas cilt için bile güvenlidir.

- Çocukların beyin gelişimini ve kemiklerinin güçlenmesini hızlandırır. İçerdiği linoleik asit sayesinde anne sütünden kesilmiş bebeklere, 4 -5 aydan sonra bir kaç damla yağsız inek sütüne karıştırılarak verilir. Bebekler için doğal besin işlevi görür.

- Zeytinyağının en önemli özelliklerinden biri de kalp ve damar hastalıkları üzerindeki olumlu etkisidir. Kalp krizi riskini azalttığı gözlenmiştir. Bir çorba kaşığı zeytinyağı (14 gr). 120 kalori içerir. Akdeniz ülkelerinde yaşayanların kalp krizi riskinin diğer ülkelere göre daha az olduğu görülmüştür. Zayıflama diyetlerinde zeytinyağını öğünlerden çıkartmak son derece sakıncalıdır.

Cilt Bakımı İçin Zeytinyağı Nasıl Kullanılır?
Cilt Temizleme İçin Zeytinyağı Kullanımı
Cildi temizlemek için bir çay bardağı kadar sızma zeytinyağı avuca alınarak parmak uçlarıyla dairesel hareketler yapılarak bir dakika süreyle cilde masaj yapılır.

Makyaj Temizleme İçin Zeytinyağı Kullanımı
Göz makyajı veya suya dayanıklı bir rimel çıkarma işlemi çok az pamuk ve zeytinyağı ile kolayca halledilebilir. Zeytinyağı bilimsel olarak en doğal makyaj çıkarıcı olarak bilinir.

Nemlendirici Zeytinyağı
Zeytinyağı bilinen en doğal nemlendiricidir. Her tip cildi nemlendirmek için kullanılabilir. Örneğin boyun bölgesine birkaç damla uygulanarak masaj yapıldığında, boynun daha elastik ve esnek olduğu görülür. Kırılgan ve narin tırnaklar için etkili çözüm olarak tırnak etlerine uygulanabilir. Küvetin içine bir çay kaşığı zeytinyağı eklenerek cildin nemli kalması sağlanabilir.

Anti-aging Zeytinyağı
Zeytinyağı yaşlanma karşıtı maddeler bakımından mükemmel bir bileşime sahiptir. E vitamini vücut üzerinde serbestçe dolaşan mikroplara karşı mücadelede çok etkilidir. Yaşlanan cilde direkt olarak uygulanabilir. Bu hasarlı cilt hücrelerini tamir ederek daha genç bir görünüm kazandıracaktır.

Yağlı Ciltlerde Zeytinyağının Kullanımı
Zeytinyağı cildi derinlemesine temizler ve cildin doğal yağ üretimini dengelemeye yardımcı olur. Yağlı cilde zeytinyağı ile masaj yapılarak sonrasında ılık su ile durulanır. Zeytinyağı sivilce, leke, kist ve siyah nokta gibi cilt problemlerini gidermede yardımcı olmaktadır.
Yazar
En Pratik Kadın
Eklenme Zamanı
24.05.2015 06:40:06
Yorum sayısı
0
İlgili Makaleler
Yüz Bakımı İçin Öğütler
Yüz Bakımı İçin Öğütler
Yüz bakımı için evde yapmanız gereken bazı uygulamalar Yazın sağlıklı bir görünüm için yüz bakımı her zamankinden çok önem taşır çünkü yaz aylarında sıcak, kuru rüzgarlar, tozlar ve tuzlu deniz suyu yüz cildinizi yıpratacaktır. Yaz mevsimine girmeden önce bakımlı bir yüze sahipseniz hem sürekli olarak güneşe en çok maruz kalan bölgelerden biri olan yüz cildiniz direnç...
»» devamını oku »»
Egzersizin ve Cildiniz
Egzersizin ve Cildiniz
Hangi egzersizler cilde faydalıdır Günlük egzersiz fiziki sağlığınız için hayati öneme sahiptir, ve akıl sağlığınıza da stresi gidererek veya azaltarak yardımcı olabilir. Her gün 30 dakika sıkı bir yürüyüş ve 15 dakikalık germe hareketleri ile, metabolizmanızı uyarır, kas ve eklemlerinizi gevşek ve esnek tutar, bir miktar taze hava ve güneş ışığının tadını çıkarır, ve...
»» devamını oku »»
Cilt Güzelleştirici ve Koruyucu Maske
Cilt Güzelleştirici ve Koruyucu Maske
Yüz Gençleştirici ve Koruyucu Maske 2 yemek kaşığı kabak çekirdeği yağı 1 yemek kaşığı jojoba yağı 1 adet yumurta akı 1/2 şişe maden suyu Yüz gençleştirici ve koruyucu maske yapımı Tüm malzemeler karıştırılır. Temiz cilde göz çevresi hariç uygulanır ve 15 dakika bekletildikten sonra soğuğa yakın ılık su ile durulanır. Bu maske haftada 1 gün uygulanabilir ve ardından cilde...
»» devamını oku »»
Kuru Ciltler
Kuru Ciltler
Kuru ciltlerin karşılaştığı sorunlar ve kuru cilt bakımı Cilt yapıları arasında en sıkıntılı olan kuru cilttir. Her zaman dikkat etmek ve sürekli nemli tutmak gerekir. Yaz-kış hassas olan kuru cilt tipi , genellikle sorun olduğunda ufak ufak pullanma şeklinde kendisini belli eder. Uygun nemlendirici kullanılmadığı taktirde bu pullanmalar artarak kırmızı lekeler haline...
»» devamını oku »»
Tonik Kullanımı ve Bilinmesi Gerekenler
Tonik Kullanımı ve Bilinmesi Gerekenler
Tonikler ve kullanım şekilleri Tonikler, temizliği tamamlar; gözenekleri sıkılaştırır. Temizleyicileri durulamak için; ılık musluk suyu, termal sular, tonikler kullanılabilir. En yaygın kullanılan ve kolay bulunabilen musluk suyudur. Bazen sular sert olup, yüksek miktarda kalsiyum tuzları içerir. Bunlar, suda çözünmezler ve deri üzerinde birikerek deride kuruma ve kaba bir...
»» devamını oku »»
Termal Suların Cilde Faydası
Termal Suların Cilde Faydası
Termal suların cilt üzerindeki etkisi Termal suların sağlığını ve ferahlığını cildinizde uygulayın ve kullanın. Son yıllarda termal kaynaklardan elde edilen mineral destekli sular, cilt temizliğinden sonra durulamak amacıyla kullanılabilir. Termal suların cilde faydası nedir - Akne sonrası bakımlarda, güneşlenme sonrasında, tıraş sonrasında ve hassas ciltlerde yatıştırıcı,...
»» devamını oku »»
Yorum Yaz
Yeni Yorum Ekliyorsunuz !
Rumuz (*) Mail Yorum (*) Gönder