İki, Üç Yaş Arası Çocukların Yapabilecekleri

Kadınlar için Bebeklikten-Yetişkinliğe Çocuk bilgilerinin paylaşıldığı bu yazımızda İki, Üç Yaş Arası Çocukların Yapabilecekleri hakkında detaylı bilgiye ulaştınız. Dilerseniz Bebeklikten-Yetişkinliğe Çocuk kategorisinde bulunan diğer makalelerimizi okuyarak daha başka bilgiler edinebilirsiniz.
Bebeklerin adım adım gelişim aşamaları 
2-6 yaş arası çocuklar neler yapabilir
Bu dönemde çocuğunuzun fiziksel gelişimi yavaşlar ancak sürekli büyüme devam etmektedir. Aynı zamanda eşgüdümsel, zihinsel, duygusal ve toplumsal becerileri büyük bir hızla gelişmeye başlar.

İki yaşında çocuğunuzun bıngıldakları (kafasındaki yumuşak noktalar) kapanmış olur. Bir ve iki yaşında 2-3 kilo alabilir ve boyu yetişkin boyunun yarısı kadar olur. Her yıl ortalama olarak 2 kilo alır ve yılda en az 6 cm uzar. Eğer çocuğunuz 2-5 yaş arasında yılda 5 cm'den daha az uzamışsa bir hekime danışılması yararlı olur. Ancak hatırlanmalıdır ki, erkeklerin boy ve ağırlıkları kızlarınkinden fazladır.

Çocuğunuzun zihinsel, toplumsal ve duygusal gelişimi de bu dönemde oluşur. Altı yaşına gelince, iki yaşındaki bir çocuğun yapamayacağı biçimde mantık yürütür.

Başlangıçta, çocuğunuz yürümeye ve konuşmaya başladığında, sakar hareketleri olur ya da aile dışından bir kimse onun söylediklerini anlayamaz bu olağan bir durumdur. Bununla birlikte, çocuğunuzun bazen hekime gösterilmesi gerekebilir.

2-3 yaş arası çocuğunuzun yapabilecekleri
- 2 yaş çocuğu ben-merkezcidir; yani, kendi dünyasının merkezidir. Paylaşma kavramını anlayamaz. Oyuncaklarını başka bir çocuğa vermez, iki yaş çocuğu başka çocukları oyun oynarken izler ve onların yanında oynar ama onlarla birlikte oynamaz. Üç yaşına geldiğinde diğerleriyle oynar ve paylaşmayı anlar.

- İki yaşından itibaren tuvalet gereksinimini söylemeye başlar ve üç yaşına dek genellikle gün içinde tuvalet gereksinimini söyler. Erkekler iki yaşında tuvalet eğitimine hazırdırlar, kızlar ise buna daha erken başlayabilirler.

- İki yaş çocuğu merdivenleri çıkıp inebilir. Beş tane vücut organını sayabilir, 50 civarında sözcük kullanabilir ve 2-3 sözcüklü cümle kurabilir. Bardağı masaya koy, gibi uzun emir cümlelerini anlayabilir, yeme içme isteğini söyleyebilir. Basit bulmaca oyunları yapabilir, bir resmin içindeki nesneleri işaret edebilir, kapı tokmağını çevirebilir, bir kutunun kapağını açabilir ve 5 tuğlalı kule yapabilir.

- iki buçuk yaşında iki ayağıyla sıçrayabilir, yardımsız olarak merdivenleri çıkıp inebilir, ve düşmeden topa ayağıyla vurabilir. Kısa cümlelerle konuşur ve bir tek rengi bilir. Ben, sen gibi sözcükten kullanır ve soru sorabilir, kısa öykü ve konuşmaları anlar.
Yazar
En Pratik Kadın
Eklenme Zamanı
20.08.2015 09:47:50
Yorum sayısı
0
İlgili Makaleler
Çocuğa Cinsiyet Konuları Nasıl Anlatılmalı
Çocuğa Cinsiyet Konuları Nasıl Anlatılmalı
Cinsiyet konusunda bilgi sahibi olan çocuk, öğrendiklerinin uygulamak istemeyecek midir? Çocuğun cinsiyet konusunda vermiş olduğunuz bilgileri hemen uygulamaya kalkacağını düşünmek son derecede yanlıştır. Yetişkinlerde bu kanının yaygın oluşu,  onların kendi düşüncelerini çocuklara yansıtmak eğilimlerinden doğmaktadır ve temelsizdir. Çocuğunuz ne sizin sahip olduğunuz cinsel...
»» devamını oku »»
Doğum Hazırlığında Gerekli Olan Malzemeler
Doğum Hazırlığında Gerekli Olan Malzemeler
Doğuma giderken yanınıza neler almalısınız Doğuma giderken alınması gereken temel gereksinimler Yeni doğan bebekte beslenme ve yapılması gerekenler  Eğer emzirmeyi düşünüyorsanız, süt boşaltmak için göğüs pompası ve bu sütü saklamak için plastik biberonlar; biberonla besleyecekseniz birkaç adet büyük, bir-iki adet küçük biberon almalısınız. Yeni doğan bebekte giyinme...
»» devamını oku »»
Doğumdan Sonra Hayatınızı Plana Sokun
Doğumdan Sonra Hayatınızı Plana Sokun
Doğum sonrası hayatınızı nasıl plana sokacaksınız? Doğumdan sonra , her anne bebeğinin ve kendi sağlığı için plan yapmak zorundadır. Siz de kendi günlük planınızı yaparken aşağıda verdiğimiz noktalara dikkat edin: - Beslenme: Eğer bebeği emziriyorsanız günde sekiz kere süt vermelisiniz. Biberonla süt veriyorsanız altı kere vermeniz yeter. - Banyo: Günde bir kere bebeğinizi...
»» devamını oku »»
Üreme Konusunun Çocuğa Anlatılması
Üreme Konusunun Çocuğa Anlatılması
Üreme ile ilgili ona ne söylemem gerekir? Bu, büyük ölçüde soruyu sorduğu yaşa bağlıdır, fakat yaşı ne olursa olsun dürüst bir şekilde, açık olarak kavrayabileceği bilgilerle cevap verin. Aylar boyunca o  anı bekleyerek yapmış olduğunuz derlemeyi bir solukta anlatmaya kalkmayın ve cevaplarınızın başlıca amacının çocuğunuzun yanlış kanılara saplanması ve gittikçe daha...
»» devamını oku »»
Büyük Ölçüde Davranış Bozukluğu Gösteren Bir Çocuk İçin Ne Yapabilirim?
Büyük Ölçüde Davranış Bozukluğu Gösteren Bir Çocuk İçin Ne Yapabilirim?
Büyük ölçüde davranış bozukluğu gösteren bir çocuk için ne yapabilirim? Durumun umutsuz bir şekil almaya başladığını fark ettiğinizde, antenlerinizi açıp, onu korkutup endişelendiren nedenleri ve ihtiyaçlarını anlamaya çaba göstermeniz için vakit çoktan gelmiştir. Bu durumda her ne kadar göreviniz çocuğun hatalı davranışlarını düzeltip onu disipline sokmaksa da, aynı zamanda...
»» devamını oku »»
Çocuklarda Cinsel Eğitim
Çocuklarda Cinsel Eğitim
Cinsiyet ve üreme konusunda çocuğuma bilgi vermem gerekir mi? Evet. Bu işi siz yapmadığınızda, hiç kuşkusuz bir başkası yapacaktır. Mantıksal açıdan cinsiyet ve üreme konusuyla ilgili bilgileri çocuktan saklamanın hiçbir anlamı yoktur. Bu konuda yürütmüş olduğum pek çok araştırmada sorularımı cevaplandıran ana babaların çoğunun üreme ve cinsiyet konusunda çocuklara küçük...
»» devamını oku »»
Yorum Yaz
Yeni Yorum Ekliyorsunuz !
Rumuz (*) Mail Yorum (*) Gönder