Cildinize Uygun Nemlendirici Seçimi ve Gece Kremi

Kadınlar için CİLT BAKIMI bilgilerinin paylaşıldığı bu yazımızda Cildinize Uygun Nemlendirici Seçimi ve Gece Kremi hakkında detaylı bilgiye ulaştınız. Dilerseniz CİLT BAKIMI kategorisinde bulunan diğer makalelerimizi okuyarak daha başka bilgiler edinebilirsiniz.
Deri tipinize göre nemlendirici seçimi
İdeal bakım elde etmek için, her bir ürünün içeriği ve kullanma sıklığı ile birlikte kişinin yaşı, deri tipi, mevsim ve iklim özellikleri göz önünde bulundurulmalıdır.

- Cildiniz kuruysa, vazelin gibi örtücü özelliği fazla olan yağlı kremler kullanın.

- Cildiniz normalse, içeriğinde nem çekici maddeler bulunan su bazlı karışımlar kullanın.

- Cildiniz yağlıysa, soğuk havalarda oluşabilecek kuruluk dışında nemlendiriciye gerek yoktur.

- Cildiniz karma ise, T bölgesine çok gerekmedikçe nemlendirici uygulamayın. Yüzün kalan kısımlarına su çekici yağlı olmayan losyon tipinde nemlendiriciler kullanın. Yağlı ürünlere bağlı komedon ve akne lezyonları oluşabilir.

- Cildiniz yağlı ve akneli ise, tamamen yağsız (oil-free) veya yağ oranı çok düşük hafif nemlendiriciler kullanın. Bazen yağ oranını dengeleyen (oil-control)
ürünler de gerekebilir. Bu ürünlerin içinde pudra ve kil gibi yağ emici maddeler vardır. 

- Cildiniz hassassa, nemlendiricinizin içindeki koku maddeleri veya koruyuculara bağlı hassasiyet gelişebilir. Hipoalerjenik ürünler tercih edin.

Günümüzde her derde deva, ideal, mucize bir nemlendirici bulunamamıştır. Cildinizi iyi hissetmeniz dahi yeterli bir fayda olarak kabul edilebilir. Bununla birlikte, derma-kozmetik alanındaki yeni gelişmelerle, içeriklerine bazı özel maddeler ilave edilerek etkinlikleri artırılmaya çalışılmaktadır.

Gece kremi neden kullanılmalı?
İyi uyunmuş bir gecenin sonrasında, aynadaki farkı hissedersiniz.
- Deriden su kaybı gece en yüksek düzeydedir.
- Cilt hücrelerinin yenilenmesi ve tamir işlevi gece uyku sırasında gelişir.
- Kapalı ortamda, aktif olmayan bir durumda ve karanlıkta bulunulduğu için serbest radikal hasarı en düşük düzeydedir.

Bu nedenle, gün boyunca birikmiş toksik maddelerin yok edilmesi ve yeni sağlıklı cilt hücrelerinin oluşabilmesi için, en uygun zaman, gecedir. Gece kremleri, ciltte gece boyunca kalır. Vücut dinlenirken, kremlerde ciltteki kuruluk ve bozukluğu, çevresel etkenlerin neden olduğu hasarı onarır. Sürülen gece kremlerinin, cilt tarafından çabuk emilmemesi gereklidir. Böylece cilt üzerinde uzun süre kalan krem tabakası, yüzeydeki nem kaybını önler ve suyun alttaki tabakalara geçişini sağlar. İhtiyaca göre gece kremleri, üzerine güneş koruyucu kremler uygulayarak, gündüz de kullanılabilir.

Cildiniz nemlendiricilere ilave ne ister?
Nemlendiricilerin yapısına, cildinizin tipine, yaşınıza, cinsiyetinize, yaşam tarzınıza göre bazı aktif maddelerin ilavesiyle, cildiniz genç ve daha sağlıklı bir görünüm kazanabilir, özellikle gece kullanılan ürünler, gece boyunca cildinizde kalır, vücudunuz dinlenirken, kuruluk ve hasarları onarırlar.

Cilt nemlendiricileri
- Ultraviyole ve diğer çevresel saldırılardan koruyucu antioksidanlar (lipoik asit, idebenon, DMAE gibi), vitaminler (A, C, E vitamini, pantenol gibi) ve güneş filtreleri (SPF)

- Yaşlanmayı önleyici veya geciktirici retinoik asit (A vitamini), hidroksi asitler, polihidroksi asitler, proteinler (kolajen, hiyaluronik asit gibi), peptitler, hormonlar (fitoöstrojenler-soya) gibi maddeler.

- Hassasiyet, kızarıklık giderici ve cildi sakinleştiren bitkisel ekstreler (yeşil çay, üzüm, at kestanesi, meyan kökü, deniz yosunu, aloe-vera gibi) içererek cildinizin ihtiyaçlannı karşılarlar.
Yazar
En Pratik Kadın
Eklenme Zamanı
08.11.2015 14:36:38
Yorum sayısı
0
İlgili Makaleler
Cilt Tipiniz Hangisi?
Cilt Tipiniz Hangisi?
Cilt tipinizin hangisi olduğunu belirleyin. Cilt tipimizi tanımak önemlidir Çünkü, cildimize kullanacağımız bakım ürünleri tek tip değildir. Yağlı ciltler için geliştirilmiş temizleyici ve tonikler, hassas ya da kuru ciltleri tahriş eder, kurutur. Kuru ciltlere uygun olan yağ bazlı temizleyici ve nemlendiriciler ise sivilcelenme ve yağ butonlarına neden olur. Yaz ayları için...
»» devamını oku »»
Siyah Nokta ve Sivilce Maskesi Tarifleri
Siyah Nokta ve Sivilce Maskesi Tarifleri
Sivilce Losyonu 1 su bardağı civanperçemi 1 tatlı kaşığı maydanoz tohumu 1/2 litre su Sivilceler için ev yapımı losyon tarifi Malzemeler suya eklenir ve 15 dakika kısık ateşte kaynatılır. Soğuduktan sonra süzülür ve cam bir şişeye konur. Elde edilen karışım akşamları temiz cilde tonik şeklinde tatbik edilir ve ciltte bırakılır, temizlenmez. Her gün uygulanır. Bu karışım...
»» devamını oku »»
Cilt Soyucu ve Peeling Ürünleri
Cilt Soyucu ve Peeling Ürünleri
Cilt soyucu ve yenileyici ürünler Cilt soyucu ürünler , cildin en dışında bulunan ve ölü hücrelerden oluşan boynuzsu tabakayı aşındırarak uzaklaştıracak maddeler içerirler. Ölü tabaka üzerinde kimyasal bir aşındırma yapmadan, cildin daha temiz ve parlak görünmesini sağlarlar.  Cilt soyucu maddelerin içeriklerinde bulunan aşındırıcı maddeler Doğal kabuklar ve tohumlar (kayısı...
»» devamını oku »»
Sivilcelerden Nasıl Kurtuluruz
Sivilcelerden Nasıl Kurtuluruz
Cildiniz akneliyse ne yapmalısınız? Deri temizliği sırasında, bir yandan aşırı sebum temizlenip, follikül ağızlarının açık kalması sağlanırken, diğer yandan derinin doğal nemlendirici yapısını bozmadan derinin bariyer bütünlüğü korunmalıdır. Bazılarımız derideki yağlanmaya bağlı parlamayı ve kirlilik hissini yok etmek için gün içinde sık sık yüzlerini yıkamakta ve hatta...
»» devamını oku »»
Çevrenin Zararlarından Cildinizi Koruyun
Çevrenin Zararlarından Cildinizi Koruyun
Çevrenin zararlarından cildinizi nasıl korumalısınız - Gölge insanı olun, yaz aylarında saat 11 ile 16 arasında keskin güneş altında kalmayın.  - Güneşe çıkacaksanız uygun koruma faktörlü güneş kremleriyle cildinizi mutlaka koruyun , daha sonra cildinizi, besleyici bir losyonla güçlendirin.  - Cildinizdeki hasarları cilt doktoruna danışın. Yaşa bağlı kırışıklıklarda...
»» devamını oku »»
Yağlı Ciltler İçin Maske Önerileri
Yağlı Ciltler İçin Maske Önerileri
Yağlı ciltler için evdeki malzemelerden maske tarifleri Yağlı ciltler hem soluk, hem de parlak görünür. Geniş gözenekleri ve siyah noktaları vardır. Sivilce oluşmaya son derece müsait bir cilt tipidir. Yağlı ciltle baş etmek zordur ve konuda çok hata yapılır.  En büyük yanlış, yağlı ciltleri nemsiz bırakmaktır. Oysa bu tip ciltlerin yağını dengelerken, nemini korumak...
»» devamını oku »»
Yorum Yaz
Yeni Yorum Ekliyorsunuz !
Rumuz (*) Mail Yorum (*) Gönder