Cildinize Uygun Nemlendirici Seçimi ve Gece Kremi

Kadınlar için CİLT BAKIMI bilgilerinin paylaşıldığı bu yazımızda Cildinize Uygun Nemlendirici Seçimi ve Gece Kremi hakkında detaylı bilgiye ulaştınız. Dilerseniz CİLT BAKIMI kategorisinde bulunan diğer makalelerimizi okuyarak daha başka bilgiler edinebilirsiniz.
Deri tipinize göre nemlendirici seçimi
İdeal bakım elde etmek için, her bir ürünün içeriği ve kullanma sıklığı ile birlikte kişinin yaşı, deri tipi, mevsim ve iklim özellikleri göz önünde bulundurulmalıdır.

- Cildiniz kuruysa, vazelin gibi örtücü özelliği fazla olan yağlı kremler kullanın.

- Cildiniz normalse, içeriğinde nem çekici maddeler bulunan su bazlı karışımlar kullanın.

- Cildiniz yağlıysa, soğuk havalarda oluşabilecek kuruluk dışında nemlendiriciye gerek yoktur.

- Cildiniz karma ise, T bölgesine çok gerekmedikçe nemlendirici uygulamayın. Yüzün kalan kısımlarına su çekici yağlı olmayan losyon tipinde nemlendiriciler kullanın. Yağlı ürünlere bağlı komedon ve akne lezyonları oluşabilir.

- Cildiniz yağlı ve akneli ise, tamamen yağsız (oil-free) veya yağ oranı çok düşük hafif nemlendiriciler kullanın. Bazen yağ oranını dengeleyen (oil-control)
ürünler de gerekebilir. Bu ürünlerin içinde pudra ve kil gibi yağ emici maddeler vardır. 

- Cildiniz hassassa, nemlendiricinizin içindeki koku maddeleri veya koruyuculara bağlı hassasiyet gelişebilir. Hipoalerjenik ürünler tercih edin.

Günümüzde her derde deva, ideal, mucize bir nemlendirici bulunamamıştır. Cildinizi iyi hissetmeniz dahi yeterli bir fayda olarak kabul edilebilir. Bununla birlikte, derma-kozmetik alanındaki yeni gelişmelerle, içeriklerine bazı özel maddeler ilave edilerek etkinlikleri artırılmaya çalışılmaktadır.

Gece kremi neden kullanılmalı?
İyi uyunmuş bir gecenin sonrasında, aynadaki farkı hissedersiniz.
- Deriden su kaybı gece en yüksek düzeydedir.
- Cilt hücrelerinin yenilenmesi ve tamir işlevi gece uyku sırasında gelişir.
- Kapalı ortamda, aktif olmayan bir durumda ve karanlıkta bulunulduğu için serbest radikal hasarı en düşük düzeydedir.

Bu nedenle, gün boyunca birikmiş toksik maddelerin yok edilmesi ve yeni sağlıklı cilt hücrelerinin oluşabilmesi için, en uygun zaman, gecedir. Gece kremleri, ciltte gece boyunca kalır. Vücut dinlenirken, kremlerde ciltteki kuruluk ve bozukluğu, çevresel etkenlerin neden olduğu hasarı onarır. Sürülen gece kremlerinin, cilt tarafından çabuk emilmemesi gereklidir. Böylece cilt üzerinde uzun süre kalan krem tabakası, yüzeydeki nem kaybını önler ve suyun alttaki tabakalara geçişini sağlar. İhtiyaca göre gece kremleri, üzerine güneş koruyucu kremler uygulayarak, gündüz de kullanılabilir.

Cildiniz nemlendiricilere ilave ne ister?
Nemlendiricilerin yapısına, cildinizin tipine, yaşınıza, cinsiyetinize, yaşam tarzınıza göre bazı aktif maddelerin ilavesiyle, cildiniz genç ve daha sağlıklı bir görünüm kazanabilir, özellikle gece kullanılan ürünler, gece boyunca cildinizde kalır, vücudunuz dinlenirken, kuruluk ve hasarları onarırlar.

Cilt nemlendiricileri
- Ultraviyole ve diğer çevresel saldırılardan koruyucu antioksidanlar (lipoik asit, idebenon, DMAE gibi), vitaminler (A, C, E vitamini, pantenol gibi) ve güneş filtreleri (SPF)

- Yaşlanmayı önleyici veya geciktirici retinoik asit (A vitamini), hidroksi asitler, polihidroksi asitler, proteinler (kolajen, hiyaluronik asit gibi), peptitler, hormonlar (fitoöstrojenler-soya) gibi maddeler.

- Hassasiyet, kızarıklık giderici ve cildi sakinleştiren bitkisel ekstreler (yeşil çay, üzüm, at kestanesi, meyan kökü, deniz yosunu, aloe-vera gibi) içererek cildinizin ihtiyaçlannı karşılarlar.
Yazar
En Pratik Kadın
Eklenme Zamanı
08.11.2015 14:36:38
Yorum sayısı
0
İlgili Makaleler
Karma Ciltler İçin Maskeler
Karma Ciltler İçin Maskeler
Karma cilt maskeleri 4 Yemek kaşığı yulaf ezmesi 1 yemek kaşığı zeytin yağı Karma cilt maskesinin yapımı: Malzemeler karıştırıldıktan sonra cilde sürülür. 10 dk sonra ılık su ile durullanır. Krem ve elma karışımı karma cilt maske tarifi 1 adet elma 2 tatlı kaşığı nemlendirici krem Krem ve elma karışımı maskenin yapımı: Elmanın içi alınır ve ezilir. içine nemlendirici krem...
»» devamını oku »»
Cilt Kırışıklıklarına Ev Yapımı Maske
Cilt Kırışıklıklarına Ev Yapımı Maske
Karma Cilt Maskesi 2 kahve kaşığı yasemin yağı 2 yemek kaşığı vazelin 2 yemek kaşığı lanolin 1 çay kaşığı gül yağı Karma ciltler için evde maske tarifi Lanolin ve vazelin benmari yöntemi ile eritilir. Eriyiğin içine yasemin ve gül yağı ilave edilir ve karıştırılır. Elde edilen maske göz bölgesi hariç yüze uygulanır ve 10 dakika kaldıktan sonra masaj yapılarak yedirilir....
»» devamını oku »»
Cilde Östrojen Dopingi
Cilde Östrojen Dopingi
Cilde östrojen dopingi ve faydaları Viyana Üniversitesi tıp fakültesi dermatoloji kliniğinden Doç. Dr. Jolanta Schmidt, cildini gençleştirmek isteyen bayanlar için östrojen içerikli cilt kremlerinin yeni bir umut olduğunu söylüyor.  Yüz kremi formüllerine ilave edilen dişilik hormonu östrojen ile şimdiye kadar çok iyi sonuçlar alınmış. Hormonlu kremler cildin nemini...
»» devamını oku »»
Beslenmenin Cilt Üzerindeki Etkisi
Beslenmenin Cilt Üzerindeki Etkisi
Cilt sağlığı ve beslenme Cilt yetersiz beslenme, vitamin ve mineral eksikliği ve yetersiz boşaltım işlemlerinden en fazla etkilenen organlardan biridir. Nemli, temiz, parlak cilt genellikle iyi sağlığa işaret ederken, kuru ve pullu veya yağlı ve sivilceli cilt beslenmenin söz konusu olduğu hallerde dahili problemlerin habercisi olabilir.  Diyetiniz karmaşık...
»» devamını oku »»
pH Nedir ve Ciltte Nasıl Dengelenir
pH Nedir ve Ciltte Nasıl Dengelenir
Cildin pH'inin uygun seviyede tutulması için ne yapılmalı Onu şampuanlardan sabunlara kadar her şeyin üstünde gördünüz ama bu pH tam olarak nedir? Bir sıvının pH'ı (potansiyel hidrojen) onun asilliği veya alkaliliğine işaret eder. pH ölçümü için aletler ve belirteç kağıtları üretilmiştir. pH ölçümü O'dan 14'e kadar gider, nötr noktası 7'dir. 7'nin altındaki bütün değerler...
»» devamını oku »»
Cilt Maskeleri ve Uygulamaları
Cilt Maskeleri ve Uygulamaları
Cilt maskeleri ne işe yarar ve nasıl uygulanır Maskeler, tiplerine bağlı olarak cildi veya gözenekleri temizleyen, cildi sıkılaştıran hunilerdir, içeriklerinde, nemlendirici ve yumuşatıcı maddeler bulunur ve cilt üzerinde kaldıkları süre içinde deriden su kaybını önlerler. Bu nedenle, maskelerin tümü, derinin üst tabakasını nemlendirme ve yumuşatma özelliğine sahiptir....
»» devamını oku »»
Yorum Yaz
Yeni Yorum Ekliyorsunuz !
Rumuz (*) Mail Yorum (*) Gönder