Doğum Nasıl Olur ve Doğum Anında ki Aksilikler

Kadınlar için Hamilelikte 12 Sorun-Çözüm bilgilerinin paylaşıldığı bu yazımızda Doğum Nasıl Olur ve Doğum Anında ki Aksilikler hakkında detaylı bilgiye ulaştınız. Dilerseniz Hamilelikte 12 Sorun-Çözüm kategorisinde bulunan diğer makalelerimizi okuyarak daha başka bilgiler edinebilirsiniz.
Doğum nasıl gerçekleşir
- En çok rastlanan bebeğin düz geldiği normal doğumdur. Bebek rahimde başı döl yoluna doğru yatar. Rahim kasları bebeği rahmin ağzına doğru iter. Rahimde bulunan bebeğin içinde yüzdüğü su da kasılmalarla rahimden çıkarılır ve rahmin ağzı genişler.

- Her kasılma ile rahim ağzı daha çok açılır ve bebeğin başı döl yoluna doğru itilir. Su kesesi yırtılır ve bu basınçla bebeğin kafası dışarıya doğru çıkar.

- Kadının ıkınması, kasılmalar ve bazen yer çekimi yardımıyla bebeğin başı dışarıya çıktıktan sonra, doğumun geri kalan kısmı kolay geçer. Bebeğin en büyük bölümü kafasıdır.

- Son olarak göbek kesilerek doğum tamamlanır. Doğumdan sonra da çocuk sonu çıkar. Çocuk sonu (plasenta) bebeğe besin ve oksijen sağlamış olan organdır.

- Bebeğe meme ne kadar erken verilirse, rahmin yerleşmesi ve su kesesinin atılması o kadar çabuk olur. Anne ile bebek arasında vücut dışında ilk buluşmadır bu.

Doğum sırasındaki aksilikler
- Bebek kafası önce döl yoluna gelecek yerde, ayakları önce gelir. Bebeğin ters gelmesi oldukça yaygındır. Bebek ters geldiğinde doktorlar ve ebeler daha dikkatli davranmak zorunda kalırlar.

- Bebeğin çıkması gereken rahim ağzında bir engel varsa forsepse ihtiyaç duyulabilir. Bebeğin doğumu gecikip, yeteri kadar oksijen alamadığı görülürse doktor doğumu çabuklaştırmak gereği duyar. Bu amaçla, uçları bebeğin başına göre kıvrılmış olan forsepsi döl yolundan sokarak bebeğin başını yakalayıp dışarıya çeker.

- Döl yolunun ağzı çok darsa, kesilerek genişletilmesi gerekir. Bu bölgeye lokal anastezi uygulanarak biraz kesilir ve genişletilir. Genellikle forsepsle doğumda uygulanan bir yöntemdir bu. Bebek zor doğacaksa ve anne de dayanıklı değilse episiotemi denilen işlem yapılır.
Yazar
En Pratik Kadın
Eklenme Zamanı
09.11.2015 16:57:06
Yorum sayısı
0
İlgili Makaleler
Bel Ağrıları
Bel Ağrıları
Hamilelikte bel ağrıları nedenleri ve belirtileri Hamilelikte bebeğin büyüyüp baskı yapmasıyla ve hem bebeğin hem de fazla kiloların ağırlığıyla bel ağrıları oluşabilir. Bazı hamilelerde daha önceki sağlık durumlarına göre ilk aylardan itibaren görülebileceği gibi, hamileliğin ilerleyen dönemlerinde bebeğin büyümesiyle başlayabilir veya artabilir. Hamilelikte bel ağrısından...
»» devamını oku »»
Hamilelikte Kabızlık
Hamilelikte Kabızlık
Hamilelikte kabızlık nedenleri ve belirtileri Hamilelik sırasında gelişen hormonal değişikliklerden tüm sindirim sistemi etkilenir. Tüm bağırsak hareketleri hamilelikte salgılanan progesteron hormonu sebebiyle yavaşlar. Bu sebeple hamilelerin yiyecek ve içeceklerine dikkat etmesi gerekir. 3-4 günden uzun süredir tuvalete çıkamamak ve zor dışkılama yapmak kabızlık olarak...
»» devamını oku »»
Hamilelikte Cilt Problemleri
Hamilelikte Cilt Problemleri
Hamilelikte cilt problemleri ve nedenleri Hamilelikte değişen hormon seviyeleri sonucunda ciltte birtakım değişiklikler meydana gelebilir. Bu değişikliklerin çoğu doğumdan kısa bir süre sonra kaybolur. Bazı hamilelerde hamileliğin erken dönemlerinde sivilce artışı gözlenebilir. Yüzde bazen renk koyulaşması (hamilelik maskesi- kloazma) gelişebilir. Bu duruma koyu renk saçlı...
»» devamını oku »»
Doğum Nasıl Olur ve Doğum Anında ki Aksilikler
Doğum Nasıl Olur ve Doğum Anında ki Aksilikler
Doğum nasıl gerçekleşir - En çok rastlanan bebeğin düz geldiği normal doğumdur. Bebek rahimde başı döl yoluna doğru yatar. Rahim kasları bebeği rahmin ağzına doğru iter. Rahimde bulunan bebeğin içinde yüzdüğü su da kasılmalarla rahimden çıkarılır ve rahmin ağzı genişler. - Her kasılma ile rahim ağzı daha çok açılır ve bebeğin başı döl yoluna doğru itilir. Su kesesi yırtılır...
»» devamını oku »»
Hamilelikte İdrar Kaçırma
Hamilelikte İdrar Kaçırma
Hamilelikte idrar kaçırma nedenleri Hamilelikte rahmin büyümesine bağlı olarak idrar kesesi üzerindeki baskı artar. Doğum sırasında pelvik tabandaki kas ve sinirlerin de zedelenebilmesi sonucu doğum sonrasında idrar kaçırma şikayetleri artabilir. Nadiren idrar kaçırma, enfeksiyona veya idrar torbasının başka hastalıklarına bağlı olabilir, idrar yaparken ağrı hissi, doğumdan...
»» devamını oku »»
Preeklampsi (Gebelik Zehirlenmesi)
Preeklampsi (Gebelik Zehirlenmesi)
Hamilelik zehirlenmesi (PreekLampsi) Preeklampsi tüm hamileliklerin sadece yüzde 5-8'inde görülür, önceki hamileliklerde preeklampsi hikayesi, kronik hipertansiyon, diyabet ve böbrek hastalığı hikayesi olması, ailede görülmüş olması, aşın kilolu olmak, çoğul hamilelikler, anne yaşının 40'ın üzerinde veya 18'in altında olması preeklampsi görülme olasılığını artırır....
»» devamını oku »»
Yorum Yaz
Yeni Yorum Ekliyorsunuz !
Rumuz (*) Mail Yorum (*) Gönder