Doğum Nasıl Olur ve Doğum Anında ki Aksilikler

Kadınlar için Hamilelikte 12 Sorun-Çözüm bilgilerinin paylaşıldığı bu yazımızda Doğum Nasıl Olur ve Doğum Anında ki Aksilikler hakkında detaylı bilgiye ulaştınız. Dilerseniz Hamilelikte 12 Sorun-Çözüm kategorisinde bulunan diğer makalelerimizi okuyarak daha başka bilgiler edinebilirsiniz.
Doğum nasıl gerçekleşir
- En çok rastlanan bebeğin düz geldiği normal doğumdur. Bebek rahimde başı döl yoluna doğru yatar. Rahim kasları bebeği rahmin ağzına doğru iter. Rahimde bulunan bebeğin içinde yüzdüğü su da kasılmalarla rahimden çıkarılır ve rahmin ağzı genişler.

- Her kasılma ile rahim ağzı daha çok açılır ve bebeğin başı döl yoluna doğru itilir. Su kesesi yırtılır ve bu basınçla bebeğin kafası dışarıya doğru çıkar.

- Kadının ıkınması, kasılmalar ve bazen yer çekimi yardımıyla bebeğin başı dışarıya çıktıktan sonra, doğumun geri kalan kısmı kolay geçer. Bebeğin en büyük bölümü kafasıdır.

- Son olarak göbek kesilerek doğum tamamlanır. Doğumdan sonra da çocuk sonu çıkar. Çocuk sonu (plasenta) bebeğe besin ve oksijen sağlamış olan organdır.

- Bebeğe meme ne kadar erken verilirse, rahmin yerleşmesi ve su kesesinin atılması o kadar çabuk olur. Anne ile bebek arasında vücut dışında ilk buluşmadır bu.

Doğum sırasındaki aksilikler
- Bebek kafası önce döl yoluna gelecek yerde, ayakları önce gelir. Bebeğin ters gelmesi oldukça yaygındır. Bebek ters geldiğinde doktorlar ve ebeler daha dikkatli davranmak zorunda kalırlar.

- Bebeğin çıkması gereken rahim ağzında bir engel varsa forsepse ihtiyaç duyulabilir. Bebeğin doğumu gecikip, yeteri kadar oksijen alamadığı görülürse doktor doğumu çabuklaştırmak gereği duyar. Bu amaçla, uçları bebeğin başına göre kıvrılmış olan forsepsi döl yolundan sokarak bebeğin başını yakalayıp dışarıya çeker.

- Döl yolunun ağzı çok darsa, kesilerek genişletilmesi gerekir. Bu bölgeye lokal anastezi uygulanarak biraz kesilir ve genişletilir. Genellikle forsepsle doğumda uygulanan bir yöntemdir bu. Bebek zor doğacaksa ve anne de dayanıklı değilse episiotemi denilen işlem yapılır.
Yazar
En Pratik Kadın
Eklenme Zamanı
09.11.2015 16:57:06
Yorum sayısı
0
İlgili Makaleler
Doğum Nasıl Olur ve Doğum Anında ki Aksilikler
Doğum Nasıl Olur ve Doğum Anında ki Aksilikler
Doğum nasıl gerçekleşir - En çok rastlanan bebeğin düz geldiği normal doğumdur. Bebek rahimde başı döl yoluna doğru yatar. Rahim kasları bebeği rahmin ağzına doğru iter. Rahimde bulunan bebeğin içinde yüzdüğü su da kasılmalarla rahimden çıkarılır ve rahmin ağzı genişler. - Her kasılma ile rahim ağzı daha çok açılır ve bebeğin başı döl yoluna doğru itilir. Su kesesi yırtılır...
»» devamını oku »»
Reflü
Reflü
Hamilelikte reflü Hamilelikte artan hormonlar , normalde kapalı olan mide ile yemek borusu arasındaki kapakçığın gevşemesine ve mide içeriğinin zaman zaman yukarı doğru kaçabilmesine neden olur. Ayrıca büyüyen bebek de mideye baskı yaparak midedekilerin geri kaçmasına yol açabilir. Bunlar göğüste yanma ve ağrı hissine neden olabilir. Hamilelikte reflüden korunmak için...
»» devamını oku »»
Hamilelikte Cilt Problemleri
Hamilelikte Cilt Problemleri
Hamilelikte cilt problemleri ve nedenleri Hamilelikte değişen hormon seviyeleri sonucunda ciltte birtakım değişiklikler meydana gelebilir. Bu değişikliklerin çoğu doğumdan kısa bir süre sonra kaybolur. Bazı hamilelerde hamileliğin erken dönemlerinde sivilce artışı gözlenebilir. Yüzde bazen renk koyulaşması (hamilelik maskesi- kloazma) gelişebilir. Bu duruma koyu renk saçlı...
»» devamını oku »»
Mantar Enfeksiyonları
Mantar Enfeksiyonları
Hamilelikte mantar enfeksiyonları Hamilelikte mantar enfeksiyonları normale göre biraz daha sık gözlenir. Beyaz, peynirimsi kıvamlı, kaşıntılı akıntı şeklinde kendini gösterir. Vajinanın dudaklarında kızarıklık, iritasyon bulguları görülür. İdrar yaparken veya ilişki sırasında yanmaya neden olabilir. Ancak mantar enfeksiyonlarının hamilelik üzerinde herhangi bir olumsuz...
»» devamını oku »»
Bel Ağrıları
Bel Ağrıları
Hamilelikte bel ağrıları nedenleri ve belirtileri Hamilelikte bebeğin büyüyüp baskı yapmasıyla ve hem bebeğin hem de fazla kiloların ağırlığıyla bel ağrıları oluşabilir. Bazı hamilelerde daha önceki sağlık durumlarına göre ilk aylardan itibaren görülebileceği gibi, hamileliğin ilerleyen dönemlerinde bebeğin büyümesiyle başlayabilir veya artabilir. Hamilelikte bel ağrısından...
»» devamını oku »»
Preeklampsi (Gebelik Zehirlenmesi)
Preeklampsi (Gebelik Zehirlenmesi)
Hamilelik zehirlenmesi (PreekLampsi) Preeklampsi tüm hamileliklerin sadece yüzde 5-8'inde görülür, önceki hamileliklerde preeklampsi hikayesi, kronik hipertansiyon, diyabet ve böbrek hastalığı hikayesi olması, ailede görülmüş olması, aşın kilolu olmak, çoğul hamilelikler, anne yaşının 40'ın üzerinde veya 18'in altında olması preeklampsi görülme olasılığını artırır....
»» devamını oku »»
Yorum Yaz
Yeni Yorum Ekliyorsunuz !
Rumuz (*) Mail Yorum (*) Gönder