Çocuklarda Kulak Tıkanması ve Nedenleri

Kadınlar için HASTALIKLAR bilgilerinin paylaşıldığı bu yazımızda Çocuklarda Kulak Tıkanması ve Nedenleri hakkında detaylı bilgiye ulaştınız. Dilerseniz HASTALIKLAR kategorisinde bulunan diğer makalelerimizi okuyarak daha başka bilgiler edinebilirsiniz.
Çocuklarda kulak tıkanması
"Çocukluktaki geçici ya da kalıcı sağırlığın en başta gelen nedeni" halk arasında orta kulak iltihabı denilen, tıbbi deyişle "akıntılı kronik otitis media"'dır. Orta kulakta mukusa benzer yapışkan bir sıvı östaki borusundan aşağıya akamadığı için sıkışıp kalır, östaki borusu iltihaplanmış ya da lenf bezi büyümesi nedeniyle alt bölümünden tıkanmıştır.

Bu hastalık daha çok erkek çocuklarda ve yarık damaklı çocuklarda yaygındır. Altı yaşından küçük çocukların üçte biri belli bir aşamada hastalığa yakalanır ama çoğunda tedaviye gerek kalmaz sadece izlemek yeterli olur.

Başlıca belirtisi işitme bozukluğudur. İşitme kaybı çeşitli derecelerde olabilir ve kış aylarında kötüleşir. Ana-babaların ve öğretmenlerin çocukla tane tane konuşmaları ve anladığından emin olmaları gerekir. Çocuğun konuşan kişinin yüzünü görmesi daha rahat duymasını sağlayacaktır.

Çocukların çoğu büyüdükçe ve östaki borusu uzayıp genişledikçe bu sorun kendiliğinden çözülebilir. Düzenli olarak işitme kontrolü yapılmalıdır. Eğer çocuğun lenf bezleri östaki borusunu bloke edecek denli iriyse, sıvının rahatça akabilmesi için cerrahi müdahale ile alınması gerekebilir.

Kulak ağrısının diğer nedenleri
"Östaki borusunun iltihaplanması" ya da kapanması sıvının orta kulaktan aşağıya akmasını engeller. Orta kulaktaki tüm hava boşalıp negatif baskı oluşunca ağrı duyulur. Bu durum buhar solumak ve soluk açıcı ilaçlar ile bir dereceye kadar geçirilebilir.

Bademcik ya da dişlerde oluşan bir enfeksiyonun ağrısı, ortak sinirler kullanıldığından, "kulak ağrısı" gibi duyumsanabilir. Ender olarak dış kulaktaki bir çıban ya da dış kulak kanalı içindeki yabancı bir madde ağrı yapabilir. Ağrıyan kulak muayene edilince bu durum kolaylıkla anlaşılabilir.

"Oticis ekscerna" ya da dış kulak kanalı iltihabı bakteriyel bir enfeksiyon, seboreik dermatit ya da atopik egzama nedeniyle oluşabilir. Bu durumda ağrı ile birlikte kaşınma ve akıntı da görülebilir. Tedavisi antibiyotik ve iltihap giderici kulak damlasıdır.

Kulak damlası nasıl kullanılır?
Çocuk, ağrıyan kulağı üstte kalacak biçimde yatağa ya da kucağa yatırılır. Başının altına yastık konulursa daha düzgün ve rahat yatabilir.

İlaç, damlalık kullanılarak kulak kanalının hemen üstünden damlatılır ve kendiliğinden içeriye doğru akar. Yeni geliştirilen bazı damlalar ucunda minik delik bulunan plastik şişe biçimindedir; şişe ters çevrilip hafifçe sıkılarak istenen sayıda damla damlatılır.

Kronik otitis media için tüp uygulanması
"Otit media nedeni" ile kulak tıkanması çocuğun işitmesini engelliyorsa bir tüp takılması gerekebilir. Bu, kulak zarının içine yerleştirilen minik bir plastik borudur. Orta kulağa hava girmesini ve bu suretle sıvının östaki borusundan aşağıya akmasını sağlar. Yeni bir enfeksiyon oluşmadıkça bu sıvı tüpten dış kulağa doğru akmaz.

Bazı uzmanların kulağında tüp olan çocukların yüzmemelerini ve banyoda kulaklarına tıkaç takmalarını önermelerine karşın, başka uzmanlar, çocuk suya atlamadıkça ve dalmadıkça, yüzmeye izin verirler.

Tüp genellikle dokuz ay takıldığı yerde kalır, sonra kendiliğinden çıkar; bazen kulak deliğinde bazen de yastığa düşmüş bulunabilir. Kulak zarında tüpün takıldığı yerdeki delik kendi kendine iyileşir, belki küçük bir iz kalabilir. Aynı tıkanma yeniden oluşursa bir başka tüp takılır.
Yazar
En Pratik Kadın
Eklenme Zamanı
29.03.2016 00:00:00
Yorum sayısı
0
İlgili Makaleler
Kırım Kongo Hastalığının Sebepleri ve Tedavisi
Kırım Kongo Hastalığının Sebepleri ve Tedavisi
Kırım kongonun sebebi nedir? KKKA hastalığının etkeni bir virüstür . İnsanlara kene ısırığıyla veya enfekte hayvan ya da insanların kan, vücut sıvıları veya diğer enfekte dokuların doğrudan teması yoluyla bulaşır. En sık bulaşma yolu kene ısırmasıyla olmaktadır. Bulaşmadan sorumlu olan kene türlerinden en etkin olanı Hyalomma cinsi kenelerdir. Hastalık bu cins kenelerin...
»» devamını oku »»
Kansızlık (Anemi)
Kansızlık (Anemi)
Kansızlık ( Anemi) nedir? İnsan vücudundaki organların ve dokuların düzenli olarak oksijene ihtiyacı vardır. Anemi; kandaki alyuvar sayısının azalmasına veya alyuvarda oksijen taşıyan hemoglobin molekülünün azlığına bağlı olarak ortaya çıkar. Sonuçta, dokulara yeterli miktarda oksijen gidemez. Anemi, hafif olabileceği gibi kişinin hayatını tehdit edecek düzeyde olabilir....
»» devamını oku »»
Yüksek Tansiyon ve Kalp Hastalığı
Yüksek Tansiyon ve Kalp Hastalığı
Yüksek tansiyon kalp hastalığının habercisi mi? Uzmanlar yüksek tansiyon ile kalp hastalığı arasındaki ilişkinin önemini vurguluyor ve yüksek tansiyon hastalarının etkin bir şekilde tedavi edilmesi gerektiğini söylüyorlar. Yüksek tansiyon kalp hastalığı, felç, böbrek hastalığı gibi komplikasyonlara yol açması nedeniyle çağımızın "sessiz katili" olarak adlandırılıyor. Bugün...
»» devamını oku »»
Aybaşı Sorunları
Aybaşı Sorunları
Aybaşı Sorunları nedir? Menstrüel problemler  Çocuk doğurma çağındaki tüm kadınlarda, rahmin en iç tabakası ( endometrium ) düzenli doku birikimine bağlı olarak her ay kalınlaşır ve döllenmiş yumurtayı almak için hazırlanır. Eğer yumurtalardan hiçbiri döllenmemişse, iç tabakadaki dokular kanamayla vajinadan dışarı atılır. Böylece menstrüasyon (adet kanaması, ay hali,...
»» devamını oku »»
Bronşektazi
Bronşektazi
Bronşektazi nedir? Küçük ve orta çaplı bronşların genişlemesidir.  Bronşektazi belirtileri nelerdir? - Kronik öksürük  - Bol, kötü kokulu, irinli balgam (özelikle sabahları)  - Kanlı balgam  - Nefes darlığı, morarma, çomak parmak  Bronşektazi nedenleri - Tüberküloz  - Tekrarlayan akciğer infeksiyonları (pnömoni, boğmaca)  - Bronş obstrüksiyonu (yabancı cisim, dıştan bası)  -...
»» devamını oku »»
Bronkopnömoni
Bronkopnömoni
Bronkopnömoni (bronş akciğer iltihabı)nedir? Birden fazla mikroorganizmanın etken olduğu bakteriyel pnömonidir. Çoğunlukla besinlerin soluk borusuna kaçması, genel anestezi, kalp yetmezliği, üremi, kanser gibi başka bir hastalığın veya bronşektazi ve amfizem gibi kronik akciğer hastalıklarının komplikasyonudur.  Bronş akciğer iltihabı belirtileri nelerdir? - Öksürük, nefes...
»» devamını oku »»
Yorum Yaz
Yeni Yorum Ekliyorsunuz !
Rumuz (*) Mail Yorum (*) Gönder