Çocuk ve Okul

Kadınlar için SANAL KLİNİK bilgilerinin paylaşıldığı bu yazımızda Çocuk ve Okul hakkında detaylı bilgiye ulaştınız. Dilerseniz SANAL KLİNİK kategorisinde bulunan diğer makalelerimizi okuyarak daha başka bilgiler edinebilirsiniz.
Anne babanın çocuğun okulu ile ne oranda ilgilenmeli?

Her anne baba, çocuğunun yaşamdaki başarısının daha ilk yıllardan itibaren onun okuldaki başarısına ve burada edindiği davranış biçimleri ve alışkanlıklara bağlı olduğunu bilir. Ancak günümüzde anne ve babanın yoğun iş yaşamlarında çocuğun okul yaşantısına her zaman gereken ilgi ve önemi gösteremediği de biliniyor. Anne babalar, okulu sadece karne ve disiplinden ibaret bir kurum olarak görmemeli, çocuğun sorumluluğunu tümüyle öğretmenlere devretmemeleri ve okul dışında çocuklarıyla ilgilenmeliler. Aşağıda çocuğunuzun "öğrencilik" mesleğini kolaylaştırabilecek bazı ipuçları bulabilirsiniz: 

Günlük ritim: Günlük yaşantının düzenli bir ritminin olması, sanıldığından önemli bir konudur. Günlük ritim çocuğa bir disiplin duygusu kazandırmanın yanı sıra, uykuya dalma sorunlarını azaltır. Günlük programı düzenli olan çocuklarda öğrenme güçlükleri daha azdır. 

Okul çantası: Daima bir gece önceden hazırlanmalıdır. Çantada oyuncaklar ve volkmen bulunmamalıdır. Anne baba çocuğun unutma korkusuyla çantasına her şeyi doldurmamasına dikkat etmelidir. Atlas veya sözlük gibi ağır kitaplar okulda kilitli bir çekmecede bırakılabilirse bunların her gün taşınmasına gerek kalmaz. Okul çantasının gereğinden ağır olması, çocuklarda bel kemiğinin aşırı yüklenmesine neden olacaktır. Haftada bir defa çantanın temizlenmesi gerekir. Çanta boş olarak 1.5 kilodan daha ağır olmamalıdır. Sırtta taşına çantaların vücuda bakan tarafı yumuşak ve desteklenmiş olmalıdır. Çantadaki fosforlu yansıtıcılar, puslu havalarda caddede yürüyen çocukların kolayca görülmesini sağlar. 

Beslenme çantası: Her sabah taze ve hazırlanmalıdır. Uzun ders günlerinde iki porsiyonluk hazırlanabilir. Beslenme çantasındaki besinlerin arasında mutlaka salatalık, domates, biber veya marul gibi taze bir sebze bulunmalıdır. Çikolata ve kekler yerine meyveler, içecek olarak kola ve gazoz yerine süt veya meyve suyu tercih edilmelidir. 

Çocuklarda okula gitmeden önce yapılan kahvaltının önemi: Çocuklar sabah erken saatlerde genellikle iştahlı olmayabilir. Kahvaltı için çocuğu fazla zorlamayın ama çocuğun sıvı alması önemli olduğundan bir bardak süt, kakao, çay ya da meyve suyu içmesinde fayda vardır. Çocuğunuzla beraber kahvaltı etmeniz onun isteğini artıracaktır. Kepek ekmeği üzerine sürülmüş peynir veya hafif bir marmelat idealdir. Yoğurtlu veya sütlü tahıl gevreği ile beraber meyve verilebilir. Çocuklar pilav ve makarna gibi karbonhidratlı besinleri etlere tercih edebilir. Kepekli ve yağsız ürünler yemesine ve bol sıvı almasına dikkat edin. İştah açıcı görünüme sahip lezzetli yemekler hazırlayın. Çocuğunuz yemeğini sakin bir şekilde yedikten sonra okul ve başka konuları konuşmaya başlayın. İkindi kahvaltısı olarak az yağlı turtalar ve kekleri tercih edebilirsiniz Akşam yemeğinde geç saatlere kalmayın hafif ve soğuk yemekleri seçin. Televizyon seyrederken atıştırmaya izin vermeyin. Çocuğun az yediği öğünleri olabildiğince taze sebze, meyve, tahıl ürünleri ve süt ile tamamlamaya çalışın. Şekerleme ve fastfood gibi besinleri tümüyle yasaklamak yerine bunların az ve ölçülü yenmesini sağlayın. Günde üç büyük öğün yerin beş küçük öğün daha yararlı olacaktır. 

Çocuğun okula giderken giyeceği kıyafet nasıl olmalı?
Aşırı süslü ve abartılı giysilerden kaçınmalıdır. Bu durum sınıf arkadaşları arasında alay konusu olabilir. Temiz ve basit giysiler seçilmelidir. Giysiler rahat ve makinada yıkanabilir olmalıdır. Sentetik kumaşlar terleme ve alerji gibi sorunlara neden olabilir. Erkek çocuklarda dar blucinler ileride kısırlığa neden olabilir. Kız giysilerinde belin çok sıkı olması derin solunumu engelleyebilir. Giysi alışverişi sırasında çocuğun fikri alınmalı ve onun istekleri tolere edilmelidir. Kız veya erkek çocuk "in" giysilerle çevresinden kabul görmek ister. Yağmur beklenen havalarda çocuğun yanına ince bir yağmurluk verilmelidir. Ayakkabı boyunlu olmalı, ayağı desteklemeli ama sıkmamalıdır. Kış aylarında soğuktan ve sudan koruyucu botlar giyilebilir. Sentetik malzemeden olmayan, yumuşak derinden yapılmış, ortopedik tabanlı ve ayağın hava almasını sağlayan tipte ayakkabılar seçilmelidir. 

Çocuk ile okulundan gelince konuşmak önemli mi?
Çocuk okuldan eve gelince onunla konuşmak için zaman ayırmak, beslenme kadar önemli bir konudur. Onu dinleyin, çocuğun okulda olan bitenleri anlatmasına izin verin. Böylece çocuğunuzla ilgili birçok şeyi doğrudan öğrenmiş olacaksınız. Her gün çocuğunuzla yapacağınız sohbet, onun sorunları konusunda bilgi sahibi olmanızı ve gereken önlemleri almanızı sağlayacaktır. Bütün gün okulda olan büyük çocuklar ile konuşmak için akşam saatlerini seçebilirsiniz. 

Spor ve evin dışındaki aktiviteler: Çocuğunuzu spora teşvik edin. Hafta sonları beraberce spor yapın, yürüyüş ve yüzme günleri düzenleyin. Bunlar aileyi bir arada ve sağlıklı tutacaktır. Çocuğunuzun arkadaşlarıyla baş başa zaman geçirebileceği ve sosyalleşebileceği ortamlar bulun. Böylece çocuk tek başına kalmayı ve kendine güvenmeyi öğrenecektir. Çocuğunuzu tehlikelerden ancak eğitim ve iyi bilgilendirme ile koruyabilirsiniz. 

Çalışma mekanı: Çocuğunuzun okuldaki başarısını etkileyen faktörlerden biri, onun evde düzenli bir çalışma mekanına sahip olmasıdır. Çocuğun ev ödevlerini yaptığı ve ders çalıştığı mekan cam kenarına yakın olmalı, sol yandan ışık almalı (sağ elle yazanlar için) iyi aydınlatılmalı, çocuk burayı kendisi temizlemelidir. Çalışma masasının yüzeyi 16 derece eğimli ve yüzey alanı en az 150 x 80 cm olmalıdır. Yüksekliği ayarlanabilen modeller, çocuğun uzayan boyuna uyum sağlayabilir. Çalışma koltuğu da çocuğun kalçasını ve belkemiğini desteklemeli, oturma yüzeyi 4 derece arkaya doğru eğimli olmalı ve bacağın üst bölümüne baskı yapmamalıdır. Çalışma koltuğunun yüksekliği de çalışma masası gibi çocuğun boyuna göre ayarlanabilmelidir. 

Okul çağındaki çocuklarda uyku: İlkokula gidenler 10-11 saat ve ortaokul öğrencileri (14-18 yaş) 8 saatten az uyumamalıdır. Yetersiz uyku, öğrenme performansını azaltır. 

Okul yolu: Eğer okula kendisi gidiyorsa çocuğunuzun vaktinde evden çıkmasına ve derse geç kalma paniği yaşamamasına dikkat edin. Sisli ve karanlık havalarda çocuğunuzun giysilerinde ve çantasında uzaktan görülmeyi sağlayan fosforlu çizgiler bulunsun. 


Yazar
En Pratik Kadın
Eklenme Zamanı
05.12.2014 12:43:36
Yorum sayısı
0
İlgili Makaleler
Yüksek Tansiyon Hakkında Bilmeniz Gereken Bilgiler
Yüksek Tansiyon Hakkında Bilmeniz Gereken Bilgiler
Yüksek tansiyon kalp hastalığının habercisi Uzmanlar yüksek tansiyon ile kalp hastalığı arasındaki ilişkinin önemini vurguluyor ve yüksek tansiyon hastalarının etkin bir şekilde tedavi edilmesi gerektiğini söylüyorlar. Yüksek tansiyon kalp hastalığı, felç, böbrek hastalığı gibi komplikasyonlara yol açması nedeniyle çağımızın "sessiz katili" olarak adlandırılıyor.  Bugün...
»» devamını oku »»
Çocuğa Paylaşmayı Öğretmek
Çocuğa Paylaşmayı Öğretmek
Çocuğa Paylaşmayı Öğretmek Küçük bir çocuğun yaşamı bütünüyle ben-merkezcidir ve her şey "onun"dur. Ama, şefkatli yol göstericilikle, çocuğunuz çok geçmeden paylaşmanın zevkine varacaktır. Çocuklar, kendileri ile "sahip oldukları" şeyler arasındaki farkı anlamadıkça, paylaşmakta güçlük çekerler.  Her küçük çocuk için, en önemli sözcüklerden biri "benim"dir. Çoğunlukla bir...
»» devamını oku »»
Hamilelikte İlaç Kullanımı ve Etkileri
Hamilelikte İlaç Kullanımı ve Etkileri
Hamilelikte ilaç almalı mı? Her doktorun ilaç yazarken dikkat etmesi gereken ilk ve en önemli kural organizmaya zarar vermemektir. İlaç asla tamamen zararsız olamaz. İlacı kullanan, bebek bekleyen bir kadınsa durum daha da kritik ve zordur. İlaçlar yalnız anneye zarar vermekle kalmayıp çocuğu da etkiler. 9 ay süren zaman içinde anne ile çocuk bir bütün oluştururlar ama yine...
»» devamını oku »»
Yenidoğan Sarılığının Sebepleri
Yenidoğan Sarılığının Sebepleri
Yenidoğan bebeklerde sarılığın nedenleri nelerdir? Yeni doğanda cilt ve göz aklarının (sklera) sarı bir renk almasıdır. Kan bilirubin düzeylerinin yükselmesi ile oluşur. Yaşlanmış ve bozulmuş kırmızı kan hücreleri tarafından üretilen sarı pigmente bilirubin denir. Biluribin normalde karaciğer tarafından barsak sistemine verilerek atılır. Ancak karaciğer bilirubini yeterli...
»» devamını oku »»
Hamilelikte Bulantı, Baş Dönmesi ve Yorgunluk
Hamilelikte Bulantı, Baş Dönmesi ve Yorgunluk
Gebelikte yorgunluk, baş dönmeleri ve bulantı Geleceğin anneleri yorgunluk, ateş, baş dönmeleri, mide bulantıları ve kabızlık gibi rahatsızlıklardan şikayetçidirler. Hamilelikte baş dönmeleri ve yorgunluğun kaynağı aynıdır. Gebelik hormonu genişlemeye, damarların işlevi değişmeye başlar ve kan basıncında bir azalma görülür. Kan dolaşımının normal olmaması özellikle...
»» devamını oku »»
AIDS ve Korunma
AIDS ve Korunma
AIDS ve Korunmanın Yolları HIV'nin bulaşmasını önleme programları öncelikle, en fazla risk altında olan kişilerin davranışını değiştirme çabasıyla, halkı virüsün bulaşmasına ilişkin bilgilendirme üzerinde odaklanmaktadır.  İnsanların bağımlılık ya da cinsel davranışlarını değiştirmek güç olduğundan, eğitim ve motivasyon programlarının başarısı çok tutarlı değildir. HIV'nin...
»» devamını oku »»
Yorum Yaz
Yeni Yorum Ekliyorsunuz !
Rumuz (*) Mail Yorum (*) Gönder