El Yıkamak ve Çocuk Bakımı

Kadınlar için SANAL KLİNİK bilgilerinin paylaşıldığı bu yazımızda El Yıkamak ve Çocuk Bakımı hakkında detaylı bilgiye ulaştınız. Dilerseniz SANAL KLİNİK kategorisinde bulunan diğer makalelerimizi okuyarak daha başka bilgiler edinebilirsiniz.
El yıkamak ve çocuk bakımı nasıl olmalı

Çocuklarınızla beraber 15 saniyede gerçekleştirebileceğiniz, özel donanım ve eğitim gerektirmeyen tıbbi bir girişim olduğunu biliyor muydunuz?  El yıkamaktan bahsediyoruz. Sadece sabun, su ve biraz da sabır, yeterli. El yıkamanın önemini gösteren verilere rağmen uygulamanın çok farklı olduğu görülmektedir. Bunu rastgele yapacağınız bir gözlemle genel tuvaletlerden çıkan insanlardan ne kadarının ellerini yıkamadığını inceleyerek anlayabilirsiniz. 

Çocuk bakımından el yıkamanın önemi
Çocuklarınızın evde el yıkamayı öğrenirken ne kadar sabırlı olmanız gerektiğini hatırlayın. Ya bebek bakımında? Yapılan çalışmalar, el yıkamanın virüslere bağlı soğuk algınlığını önlemede ne kadar önemli olduğunu göstermektedir. Araştırmacılar üniversiteye bağlı bir çocuk bakım merkezinde çalışan personel ve çocukları iki gruba ayırarak incelemiştir. Bir grupta çocuk bakım merkezleri için uygulanan standart el yıkama rejimi, diğer grupta ise çalışma yöneticisinin geliştirdiği daha ayrıntılı el yıkama programı uygulanmıştır.

Sonuçlar: Hem çocuklar hem de personellerde daha ayrıntılı programın uygulandığı grupta soğuk algınlığı anlamlı düzeyde olmak üzere daha az görülmüştür. 

- Sabun ve akar su kullanın 

- Ellerinizi yıkarken ovuşturun 

- Tüm yüzeyleri yıkayın (el sırtları, bilekler, parmak araları ve tırnak araları) 

- Tek kullanımlık havlularla ellerinizi kurulayın 

- Suyu kağıt havlu kullanarak kapatın. 

Purdue çalışmasına katılanlara ek önerilerde bulunuldu. El yıkarken 10 ila 15 saniye harcamaları, sabun köpükleri oluşana kadar ellerin ovuşturulması, sabun kalıplarında bakteriler çoğalabildiği için şişelerdeki sıvı sabunların tercih edilmesi önerilmiştir. 

Mikrop mücadelesinin bedeli nedir?
Purdue çalışmasının yöneticisi, Dr. Joann Niffenegger çocuklara el yıkarken mikroplara ne olduğunu göstermiştir. Hindistan cevizi ile petrol yağını karıştırarak hindistan cevizini mikrop olarak düşünmelerini istemiştir. 

- Çocuklar ellerini petrol yağından temizlerken hindistan cevizlerinin tamamen yıkanmasına da dikkat etmişlerdir. 

- Çocuklarınızın alışkanlık kazanmasına yardımcı olun 

- Örnek göstererek öğretin. Onlarla birlikte el yıkayın. Lavaboya yakın ve çocukların görebileceği yerlere uyarılar asın. İşi eğlenceli hale getirin. 

- Lavabonun yakınına ellerini yıkadıkları her seferi kaydetmelerini sağlayacak bir çizelge asılabilir 

- Çocukların günlük el yıkama sayıları için hedefler belirleyin 

- Gerçekleşen hedefleri ödüllendirin. 

- Ellerin kurumasına karşı nemlendirici kullanın. 

- Çocuk bakıcılarını izleyin 

- Çocuğunuzun sağlığı için hijyen kurallarına uyan ve sık el yıkayan kişileri seçin. 

Uzmanlar çocuk yuvalarında alınabilecek en iyi önlemin çocukların ulaşabileceği yükseklikteki lavabolar olduğunu belirtiyorlar. Gerektiğinde bir tabure veya basamakla çocuğun lavaboya erişebilmesi sağlanmalıdır. Dr.Hoecker yuvadaki çocukların sadece yemek zamanı değil günde birkaç kez ellerinin yıkanması üzerinde durmaktadır. Çocukların altlarının değiştirildiği ve yemek yedikleri alanların ayrı olması da bir diğer önemli noktadır.

Oyuncaklar da hijyenin önemli bir parçasıdır. Plastik oyuncaklar her gün, doldurulmuş oyuncaklar ise haftada bir yıkanmalıdır. 

Yazar
En Pratik Kadın
Eklenme Zamanı
05.12.2014 12:54:41
Yorum sayısı
0
İlgili Makaleler
Yaşlılığı Etkileyen Hastalıklar ve Sonuçları
Yaşlılığı Etkileyen Hastalıklar ve Sonuçları
Yaşlıları Etkileyen Başlıca Hastalıklar  Alzheimer hastalığı ve diğer demans (bunama) tipleri : Bellekte ve entellektüel işlevlerde zaman içinde artan bir kayıp oluşturan beyin bozuklukları  Yatak yaraları (dekübitüs ülserleri): Derinin uzun süreli basınca bağlı olarak tahribatı  İyi huylu (selim) prostat hiperplazisi : Erkeklerde prostat bezinin büyümesi nedeniyle idrar...
»» devamını oku »»
AIDS
AIDS'in Seyri ve HIV Bulaşmasını Önleme
AIDS Hastalığının Gidişi HIV'e maruz kalma her zaman enfeksiyonla sonuçlanmaz, yıllar boyu tekrarlanarak maruz kalan bazı kişilerde enfeksiyon gelişmemiştir. Dahası, enfekte kişilerin pek çoğu on yıldan uzun süre hastalanmamıştır. Günümüzdeki ilaç tedavisinden yararlanmayan ve HIV ile enfekte bir kişide enfeksiyondan sonraki birkaç yıl içinde AIDS gelişmesi olasılığı yüzde...
»» devamını oku »»
Diş Eti Hastalıkları
Diş Eti Hastalıkları
Diş eti hastalıkları nelerdir? Dişler düzgün temizlenmediğinde, üzerlerinde ve aralarında biriken yiyecek artıkları bakteriler üretirler. Bakteri plağı dediğimiz bu püremsi birikintiler, diş çürüklerinin ve diş eti iltihaplarının baş sorumlusu olup, zamanla tükürüğün çökelmesi sonucu diş taşlarını oluştururlar.Bakteri plağının içinde üreyen mikroorganizmalar, şekerli...
»» devamını oku »»
Başağrısı İle Başa Çıkmanın Yolları
Başağrısı İle Başa Çıkmanın Yolları
Baş ağrısı ile başa çıkmanın yolları nelerdir? Başımız ağrıdığında ilk yaptığımız şey bir ağrı kesici almaktır. Kuşkusuz ağrı kesici ilaçlar başağrısında ne kadar erken dönemde alınırsa o kadar etkili olurlar ama bu ilaçlara ilave olarak bazı basit önlemler başağrısını geçirebilir:  • Strese bağlı gerilim baş ağrıları: Sıcak veya soğuk kompresi deneyin, ılık bir duş alın ve...
»» devamını oku »»
Yüksek Kolesterol Hakkında Bilmek İstediğiniz Her Şey
Yüksek Kolesterol Hakkında Bilmek İstediğiniz Her Şey
Yüksek Kolesterol Nedir? Çoğumuz gibi siz de belki kolesterolün kalbinizi ve damarlarınızı nasıl etkileyeceğinizi şimdiye kadar düşünmemiş olabilirsiniz. Doktorunuz kolesterol düzeyinizin yüksek olduğunu, diyet ve egzersizin yanı sıra ilaç tedavisi gerektiğini size söyledi.  Yüksek kolesterol kişilerin yaşamları boyunca etkileyen, en sık görülen durumlardan biridir....
»» devamını oku »»
Soğuk Algınlığının Üstesinden Nasıl Gelebilirsiniz?
Soğuk Algınlığının Üstesinden Nasıl Gelebilirsiniz?
Soğuk Algınlığından korunmak için nelere dikkat etmeli? Soğuk algınlığı hepimizin zaman zaman yenik düştüğü kronik bir rahatsızlıktır. Nezle-grip virüsleri nedeniyle kırgınlıkla birlikte burun tıkanıklığı, burun akıntısı, hapşırma ve hatta öksürme başlar. Ne yazık ki soğuk algınlığına birden etki edebilecek mucizevi bir tedavi şekli yoktur. Bakteri enfeksiyonlarında etkili...
»» devamını oku »»
Yorum Yaz
Yeni Yorum Ekliyorsunuz !
Rumuz (*) Mail Yorum (*) Gönder