Anoreksiya Nervoza

Kadınlar için HASTALIKLAR bilgilerinin paylaşıldığı bu yazımızda Anoreksiya Nervoza hakkında detaylı bilgiye ulaştınız. Dilerseniz HASTALIKLAR kategorisinde bulunan diğer makalelerimizi okuyarak daha başka bilgiler edinebilirsiniz.
Anoreksiya Nervoza nedir?
Bir yeme bozukluğudur. Kişi, temel olarak şişmanlama endişesine odaklanmış durumdadır. Tıbbi olarak "vücut imajı ile ilgili hatalı görüntü düşüncesi sonucu besin almada çok aşırı kısıtlama ve hızlı kilo kaybı" olarak tanımlanır. Beslenme bozukluğu sonucu da vücutta hormon dengesizlikleri, anemi (kansızlık), kalp sorunları, kemik problemleri ve daha pek çok sorun meydana gelir. 

Genellikle ergenlik çağında ve erken yetişkinlik dönemlerinde meydana gelir. Hastaların %90''ı kadındır. Tehlikeli bir rahatsızlıktır ve kişinin profesyonel yardım alması esastır. Erken tedavi, hastalığın ilerlemesini engeller ancak her türlü tedaviye yanıt vermeyerek ölümle sonuçlanan vakalar da vardır. 

Hastalığın temel olarak psikolojik kaynaklı olduğu düşünülmektedir. Genellikle birkaç kilo verme isteğiyle başlar, fakat daha sonra gıda alımı giderek kısıtlanmaya başlanır. Kişi, fiziksel görüntüsünü takıntı haline getirir ve gerçekten şişman olmasa bile sürekli olarak şişman olduğunu düşünür. Anoreksiya hastalarının yaklaşık yarısında istemli olarak başlatılan kusma alışkanlığı vardır. İlginç olan, bazen hastaların aşırı iştahı olur. Dinsel bir tören yapılıyormuş gibi bol miktarda yemek hazırlanır. Bir oturuşta çok fazla miktarda yemek yenir ve bunu takiben istemli olarak kusulur. 

Daha çok hayat standartları yüksek ailelerin çocuklarında ve hayatının her alanında mükemmeliyetçi kişiliklerde görülür. 

Anoreksiya Nervozanın vücuttaki belirtileri nelerdir?
- Giderek artan aşırı kilo kaybı 

- Çok zayıf olunsa bile şişmanlama korkusu 

- Aşırı derecede diyet ve egzersiz yapmak 

- Her kaloriyi saymak veya tüm beslenme kitaplarını okumaya çalışmak gibi anormal alışkanlıklar 

- Kabızlık 

- Kuru ve solgun cilt 

- Özellikle yüzde ve kollarda ince tüyler halinde kıllanma 

- Adet düzensizlikleri 

- Cinsel dürtülerde azalma 

- Normal oda sıcaklığında ellerin ve ayakların soğuk olması 

- Kronik uykusuzluk 

Anoreksiya Nervoza nedenleri
Bazı genlerin anoreksiya gelişiminde rolü olduğunu öne süren çalışmalar olsa da, araştırmacıların büyük bir çoğunluğu altta yatan sebebin tamamen psikolojik olduğuna inanmaktadırlar. Aşırı perhiz yapmak, kişinin kendi hayatı üzerinde kontrol kurma isteğini gösterme şekli de olabilir. Sadece vücudun görüntüsünü şekillendirmek değil, aynı zamanda büyümeyi ve cinsel gelişimi geciktirmeye çalışmak gibi. 

Nedenler arasında aşağıdakiler sayılabilir. 

- Şişmanlıktan nefret etme, aşırı perhiz 

- Vücut imajı ile ilgili hatalı inanış 

- Bir depresyon nöbeti sonrası hastalık gelişebilir. 

Anoreksiya Nervoza tespiti için ypılan testler
Eğer genç bir bayanda açıklanamayan kilo kaybı söz konusuysa, anoreksiya nervoza ihtimali mutlaka atlanmamalıdır. Uygun görülen kan ve idrar tetkikleri yapılarak, kilo kaybına sebep olan diğer hastalıklar araştırılmalı ve beslenme geriliğinin derecesi belirlenmelidir. 

Anoreksiya Nervoza nasıl tedavi edilir?
- Normal vücut ağırlığının %25''inden fazlası kaybedilmişse kişi hastaneye yatırılır. Aynı zamanda hasta, aile çevresinden de uzaklaştırılmış olur. 

- Beslenme eksikliğini düzeltmek ve hastanın doğru şekilde kilo almasını sağlamak amacıyla, beslenme desteği uygulanır. İştah açıcılar kullanılabilir. Vitaminler verilir. 

- Kan şekerini düşürmek suretiyle iştah artırıcı etki sağlamak için insülin yapılabilir. 

- Çevresel ve kişiler arası düzensizlikler araştırılarak düzeltilmesine çalışılır. 

- Depresyonunun giderilmesi amacıyla antidepresan ilaçlar kullanılır. 

- Psikoterapi ve aile terapisi uygulanarak ruhsal sorunlara yaklaşım sağlanır. 

Doktora gidilmesi gereken durumlar
- Kilo vermeye rağmen sürekli olarak diyet yapıyor ve şişman olduğunu düşünmeye devam ediyorsanız 

- Sürekli olarak müshil ilaçları, idrar söktürücü ilaçlar veya perhiz hapları kullanıyorsanız 

- Kilo vermek için aşırı derecede egzersiz yapıyorsanız 

- Yemek hazırlamak ve kalori hesaplamakla çok zaman geçiriyorsanız 

Yazar
En Pratik Kadın
Eklenme Zamanı
07.12.2014 11:47:26
Yorum sayısı
0
İlgili Makaleler
Kalp Krizi, Nedenleri ve Tedavisi
Kalp Krizi, Nedenleri ve Tedavisi
Kalp krizi nedir? Kalbin durmadan kan pompalayabilmesi için, kalp kası hücrelerinin yeterli miktarda oksijen alması ve beslenmesi gerekir. Kalp kaslarına iki adet ana koroner damar temiz kan götürür. Bu damarlardan biri veya damarların yan kolları tıkandığı zaman kalp kası hücreleri yeterli miktarda oksijen alamaz. Eğer bu durum uzun sürerse hücreler ölmeye başlar ve kalp...
»» devamını oku »»
Bruselloz (Malta Humması)
Bruselloz (Malta Humması)
Bruselloz ( Malta humması) nedir? Hasta hayvanların eti, sütü ve süt ürünleri ile insana bulaşır. Deri ve solunum yoluyla da bulaşabilir. Bakterilerin karaciğer, dalak, kemik iliği ve lenf bezlerinin retiküloendotel hücrelerine yerleşmesiyle ortaya çıkan hastalık, yıllarca sürebilir.  Bruselloz neden olur? - Brucella abortus (sığırlarda)  - Brucella melitensis (keçilerde)  -...
»» devamını oku »»
Pankreas Kanseri
Pankreas Kanseri
Pankreas kanseri nedir? Pankreas, karın içinde yerleşmiş küçük bir organdır. İki temel fonksiyonu vardır; sindirime yardımcı olan sıvılar salgılamak ve vücudun şeker kullanımını düzenleyen hormonlar salgılamak.  Pankreas kanserlerinin yaklaşık %90''ı sindirime yardımcı olan sıvıları salgılayan hücrelerde başlar. Hormon salgılayan hücrelerde görülen kanser ise daha yavaş...
»» devamını oku »»
Çocuklarda Bademcik İltihabı ve Faranjit
Çocuklarda Bademcik İltihabı ve Faranjit
Çocuklarda bademcik iltihabı ve faranjit "Bademcik iltihabı ve farenjit" boğazı etkileyen iki hastalıktır. İkisini birbirinden ayırt etmek oldukça zordur, çünkü bademciklerin iltihabı genellikle farenksin gırtlağın iltihaplanmasına yol açmaktadır. "Bademcikler" boğazın her iki yanında bulunan badem biçiminde lenf dokularıdır. "Üst solunum yolları enfeksiyonları", özellikle...
»» devamını oku »»
Bakır Zehirlenmesi
Bakır Zehirlenmesi
Bakır zehirlenmesi nedir? İyi kalaylanmamış bakır kaplarda pişirilen yiyeceklerle zehirlenme veya boya endüstrisinde kullanılan bakır asetet ve bakır sülfat tuzlarının ağız yoluyla alınması sonucunda ortaya çıkar.  Bakır zehirlenmesi belirtileri - Kusma, bulantı  - Karın ağrısı  - Sulu veya kanlı diyare  Bakır zehirlenmesi tedavisi - Yumurta akı, nişastalı su veya süt...
»» devamını oku »»
Behçet Hastalığı
Behçet Hastalığı
Behçet hastalığı nedir? Göz, ağız mukozası ve genital bölgeyi tutan kronik bir hastalıktır.  Behçet hastalığının belirtileri ve bulguları  - Daha çok erkeklerde görülür.  - Ağızda aft, genital bölgede ülserasyon ve gözde tek veya çift taraflı iritis gelişir.  - Deride; merkez sinir sisteminde; damar sisteminde görülür.  - Ağız, göz deri ve genital belirtiler ile...
»» devamını oku »»
Yorum Yaz
Yeni Yorum Ekliyorsunuz !
Rumuz (*) Mail Yorum (*) Gönder