Anoreksiya Nervoza

Kadınlar için HASTALIKLAR bilgilerinin paylaşıldığı bu yazımızda Anoreksiya Nervoza hakkında detaylı bilgiye ulaştınız. Dilerseniz HASTALIKLAR kategorisinde bulunan diğer makalelerimizi okuyarak daha başka bilgiler edinebilirsiniz.
Anoreksiya Nervoza nedir?
Bir yeme bozukluğudur. Kişi, temel olarak şişmanlama endişesine odaklanmış durumdadır. Tıbbi olarak "vücut imajı ile ilgili hatalı görüntü düşüncesi sonucu besin almada çok aşırı kısıtlama ve hızlı kilo kaybı" olarak tanımlanır. Beslenme bozukluğu sonucu da vücutta hormon dengesizlikleri, anemi (kansızlık), kalp sorunları, kemik problemleri ve daha pek çok sorun meydana gelir. 

Genellikle ergenlik çağında ve erken yetişkinlik dönemlerinde meydana gelir. Hastaların %90''ı kadındır. Tehlikeli bir rahatsızlıktır ve kişinin profesyonel yardım alması esastır. Erken tedavi, hastalığın ilerlemesini engeller ancak her türlü tedaviye yanıt vermeyerek ölümle sonuçlanan vakalar da vardır. 

Hastalığın temel olarak psikolojik kaynaklı olduğu düşünülmektedir. Genellikle birkaç kilo verme isteğiyle başlar, fakat daha sonra gıda alımı giderek kısıtlanmaya başlanır. Kişi, fiziksel görüntüsünü takıntı haline getirir ve gerçekten şişman olmasa bile sürekli olarak şişman olduğunu düşünür. Anoreksiya hastalarının yaklaşık yarısında istemli olarak başlatılan kusma alışkanlığı vardır. İlginç olan, bazen hastaların aşırı iştahı olur. Dinsel bir tören yapılıyormuş gibi bol miktarda yemek hazırlanır. Bir oturuşta çok fazla miktarda yemek yenir ve bunu takiben istemli olarak kusulur. 

Daha çok hayat standartları yüksek ailelerin çocuklarında ve hayatının her alanında mükemmeliyetçi kişiliklerde görülür. 

Anoreksiya Nervozanın vücuttaki belirtileri nelerdir?
- Giderek artan aşırı kilo kaybı 

- Çok zayıf olunsa bile şişmanlama korkusu 

- Aşırı derecede diyet ve egzersiz yapmak 

- Her kaloriyi saymak veya tüm beslenme kitaplarını okumaya çalışmak gibi anormal alışkanlıklar 

- Kabızlık 

- Kuru ve solgun cilt 

- Özellikle yüzde ve kollarda ince tüyler halinde kıllanma 

- Adet düzensizlikleri 

- Cinsel dürtülerde azalma 

- Normal oda sıcaklığında ellerin ve ayakların soğuk olması 

- Kronik uykusuzluk 

Anoreksiya Nervoza nedenleri
Bazı genlerin anoreksiya gelişiminde rolü olduğunu öne süren çalışmalar olsa da, araştırmacıların büyük bir çoğunluğu altta yatan sebebin tamamen psikolojik olduğuna inanmaktadırlar. Aşırı perhiz yapmak, kişinin kendi hayatı üzerinde kontrol kurma isteğini gösterme şekli de olabilir. Sadece vücudun görüntüsünü şekillendirmek değil, aynı zamanda büyümeyi ve cinsel gelişimi geciktirmeye çalışmak gibi. 

Nedenler arasında aşağıdakiler sayılabilir. 

- Şişmanlıktan nefret etme, aşırı perhiz 

- Vücut imajı ile ilgili hatalı inanış 

- Bir depresyon nöbeti sonrası hastalık gelişebilir. 

Anoreksiya Nervoza tespiti için ypılan testler
Eğer genç bir bayanda açıklanamayan kilo kaybı söz konusuysa, anoreksiya nervoza ihtimali mutlaka atlanmamalıdır. Uygun görülen kan ve idrar tetkikleri yapılarak, kilo kaybına sebep olan diğer hastalıklar araştırılmalı ve beslenme geriliğinin derecesi belirlenmelidir. 

Anoreksiya Nervoza nasıl tedavi edilir?
- Normal vücut ağırlığının %25''inden fazlası kaybedilmişse kişi hastaneye yatırılır. Aynı zamanda hasta, aile çevresinden de uzaklaştırılmış olur. 

- Beslenme eksikliğini düzeltmek ve hastanın doğru şekilde kilo almasını sağlamak amacıyla, beslenme desteği uygulanır. İştah açıcılar kullanılabilir. Vitaminler verilir. 

- Kan şekerini düşürmek suretiyle iştah artırıcı etki sağlamak için insülin yapılabilir. 

- Çevresel ve kişiler arası düzensizlikler araştırılarak düzeltilmesine çalışılır. 

- Depresyonunun giderilmesi amacıyla antidepresan ilaçlar kullanılır. 

- Psikoterapi ve aile terapisi uygulanarak ruhsal sorunlara yaklaşım sağlanır. 

Doktora gidilmesi gereken durumlar
- Kilo vermeye rağmen sürekli olarak diyet yapıyor ve şişman olduğunu düşünmeye devam ediyorsanız 

- Sürekli olarak müshil ilaçları, idrar söktürücü ilaçlar veya perhiz hapları kullanıyorsanız 

- Kilo vermek için aşırı derecede egzersiz yapıyorsanız 

- Yemek hazırlamak ve kalori hesaplamakla çok zaman geçiriyorsanız 

Yazar
En Pratik Kadın
Eklenme Zamanı
07.12.2014 11:47:26
Yorum sayısı
0
İlgili Makaleler
Çocuklarda Akciğer Enfeksiyonu Önlemleri ve Nefes Alma
Çocuklarda Akciğer Enfeksiyonu Önlemleri ve Nefes Alma
Akciğerler ve solunum Oksijen, yaşam için gereklidir. Aslında dört dakikadan fazla bir süre beden oksijen alamazsa, onarılamayacak hasar meydana gelir. Bu demektir ki solunum sisteminin etkin biçimde çalışmasının yaşamsal önemi vardır. İnsan bedenindeki her hücre enerji üretmek için oksijene gereksinim duyar. Ancak, enerji açığa çıkarken zehirli bir gaz olan karbondioksit...
»» devamını oku »»
Altın Zehirlenmesi
Altın Zehirlenmesi
Altın zehirlenmesi nedir? Altın tuzları romatoid artrit tedavisinde kullanılır. Doz fazlalığı veya aşırı duyarlık zehirlenmeye yol açabilir.  Altın zehirlenmesinin belirtileri - Ateş  - Kaşıntı, cilt bozukluğu  - Bulantı, kusma, ishal, karın ağrısı  - Sinir hasarı  - İşitme azalması, diş eti, nefrit, hepatit  Altın zehirlenmesi nasıl tedavi edilir? - Altın tedavisinin...
»» devamını oku »»
Zatürre
Zatürre
Zatürre ( Pnömoni) nedir?  Zatürre, akciğer dokusunun iltihabıdır. Virüslere bağlı gelişen zatürre hafif seyreder. Fakat bakterilerin sebep olduğu zatürre enfeksiyonu daha kompleks ve ciddi bir durumdur. Soğuk algınlığı veya grip gibi üst solunum yolları enfeksiyonlarına bağlı olarak gelişebileceği gibi uzun süre hastanede yatan hastalarda da ortaya çıkabilir. Hastane...
»» devamını oku »»
Vitaminler ve Eksiklikleri
Vitaminler ve Eksiklikleri
Vitamin eksikliği nedir? A vitamini (Retinol) İnce barsaklarda ve karaciğerde betakaroten maddesinin A vitaminine dönüşümü ile oluşan ve karaciğerde depolanan bir alkoldür.  A vitamini eksikliğinde görülen rahatsızlıklar :  - Gece körlüğü  - Deride kuruluk  - Gözlerde kuruluk  - Enfeksiyonlara eğilim  Günlük ihtiyaç: 5000 IU/gün  A vitamini nelerde bulunur?  Havuç, domates,...
»» devamını oku »»
Addison Hastalığı
Addison Hastalığı
Addison Hastalığı nedir? Böbreküstü bezlerinin kabuk bölgesinden salgılanma yetersizliğine bağlı olarak glukokortikoid ( kortizol ) ve mineralokortikoid (aldosteron) hormonların kanda azalmasıdır.  Addison Hastalığının belirtileri - Halsizlik, yorgunluk, iştahsızlık, bulantı, kusma, karın ağrısı, ishal  - Kilo kaybı  - Açlık hipoglisemisi  - Ağız mukozasında ve deride...
»» devamını oku »»
İnsanlarda Kuş Gribi
İnsanlarda Kuş Gribi
İnsanlarda kuş gribinin bulaşma yolları ve görülme sıklığı nedir? İnsanlarda kuş gribi: Kuş Gribi virüslerinin kuşlar ve domuzlar dışındaki türlerde hastalık yapmadığı düşünülürdü. İnfluenza virüsleri çok kolay genetik değişikliğe uğrayabilmekte, bu sayede de daha önce insanda enfeksiyona neden olmayan türler insanları hasta ederek kolaylıkla insanlar arasında...
»» devamını oku »»
Yorum Yaz
Yeni Yorum Ekliyorsunuz !
Rumuz (*) Mail Yorum (*) Gönder