Sara

Kadınlar için HASTALIKLAR bilgilerinin paylaşıldığı bu yazımızda Sara hakkında detaylı bilgiye ulaştınız. Dilerseniz HASTALIKLAR kategorisinde bulunan diğer makalelerimizi okuyarak daha başka bilgiler edinebilirsiniz.
Sara (Epilepsi) nedir?
Epilepsi ani başlayan, kendiliğinden geçebilen, tekrarlamaya eğilimli nörolojik bir hastalıktır. Temel olarak bir beyin fonksiyon bozukluğudur. Beyin hücrelerindeki elektriksel uyarılarda dengesizlik söz konusudur. Bu uyarılar epilepsi hastalığına özgü nöbetlerin ortaya çıkmasını sağlar. Epilepsi vakaları birbirinden farklıdır. 

Sara (Epilepsi) belirtileri 
Epilepsinin tipine bağlıdır. Tüm vakalarda ortak bulgu epilepsi nöbetleridir. Nöbetler her hastada değişik şekillerde görülür ve birbirinden değişik belirtiler verir. İlk belirtiler çoğunlukla çocukluk veya ergenlik dönemlerinde ortaya çıkar. 

- Gözlerin sabit bir noktaya kilitlenmesi, birkaç saniye süreyle "donup kalma". Gün içerisinde defalarca tekrar edebilir. 

- Bilinç kaybı ve yere düşme, şiddetli silkinme-gerilme-kasılma hareketleri ve idrar kaçırma. Aniden ağlama kriziyle başlayabilir ve belirtiler geçtikten sonra derin bir uyku haliyle nöbet biter. Nöbet 30 dakika kadar sürebilir. 

- Sürekli ağız şapırdatma, amaçsız hareketler yapma, etraftakilerden kopma-uzaklaşma hissi. Nöbet öncesinde karında garip bir rahatsızlık hissi, duyusal halüsinasyonlar ve algısal bozukluklar görülebilir. 

- Elde, ayakta veya yüzde ritmik seğirmeler. Bazen tüm vücuda yayılır ve genellikle seğirme sonrası etkilenen bölgede kısa süren güçsüzlük meydana gelir. 

Sara (Epilepsi) olma sebebi nedir?

- Vakaların %50''sinde belirli bir neden yoktur. 

- Kalıtımsal faktörler, doğum travmaları, ağır kafa travmaları, doğumsal enfeksiyonlar, alkol veya madde bağımlılığı, kurşun zehirlenmesi ve çeşitli metabolik hastalıklar hastalığın başlamasında rol oynayabilir. 

- Çeşitli sebepler nöbetleri başlatabilir. Bu sebepler arasında; bazı kimyasal maddeler veya yiyecekler, uyku bozuklukları, stres, ışık çakmaları, adet dönemleri ve bazı ilaçlar sayılabilir. 

Sara (Epilepsi) tespiti için yapılan testler
- Özellikle erişkin yaşta başlayan epilepsi vakalarında bilgisayarlı beyin tomografisi ile beyin tümörü, beyin absesi veya hematom aranmalıdır. 

- Standart kafa filmleri veya MRI çekilebilir. 

- Sifiliz (frengi) şüphesinde uygun testler yapılmalıdır. 

- Gerekli görülen vakalarda EEG çekilir. EEG; epilepsi nöbetinin klinik özelliklerini göstermesinin yanı sıra, nöbetin elektrofizyolojisini de ortaya çıkararak tedavi seçiminde yardımcı olur. 

Sara (Epilepsi) nasıl tedavi edilir?
Epilepsi düzenli kullanılan ilaçlarla kontrol altına alınabilir. İlaçlar, nöbetlerin sıklığını ve şiddetini azaltır. En çok kullanılan ilaçlar arasında fenitoin, fenobarbital, valproik asit, karbamazepin sayılabilir. 

Hangi durumda doktora gidilmeli?
- Daha önceden epilepsi teşhisi olmayan bir hastada nöbet görülmesi durumunda. Nöbet, epilepsiye bağlı olabileceği gibi madde zehirlenmesine, inmeye ve aşırı dozda ilaca bağlı da olabilir. Ender olsa da menenjit enfeksiyonunda epilepsi nöbetine benzer belirtiler görülebilir. 

- Epilepsi olduğu bilinen hastada; nöbetin ardından, bilinç yerine gelmeden bir nöbet daha olması durumunda. Arka arkaya gelen nöbetlerde beyin oksijensiz kalabilir. Hasta en yakın hastaneye kaldırılmalıdır!


Yazar
En Pratik Kadın
Eklenme Zamanı
07.12.2014 12:00:26
Yorum sayısı
0
İlgili Makaleler
Çocuklarda Grip Belirtileri, Tedavisi ve Aşısı
Çocuklarda Grip Belirtileri, Tedavisi ve Aşısı
Grip Tüm yaştakileri etkileyen, akut viral solunum yolları enfeksiyonu. Çok bulaşıcıdır ve özellikle kışın salgın olarak görülür. Kronik hastalığı olan çocukları ciddi biçimde etkilemektedir. Gribe üç türde virüs neden olur: A, B ve C. Mikroplu mukusun öksürük ya da hapşırıkla havaya karışması ile yayılır. Bir kimse bir tür gribe yakalandıktan sonra  antikorlar o türe karşı...
»» devamını oku »»
Çocuklarda Görme Bozukluğu ve Göz Anatomisi
Çocuklarda Görme Bozukluğu ve Göz Anatomisi
Çocuklarda göz problemleri "Göz bebeği, göz merceği ve saydam tabaka" gözün ön bölümünde bulunur ve gözün yalnızca bir bölümünü oluştururlar, ayrıca arkada retina bulunur. Göz merceğinin biçimi silier kaslarla belli bir ölçüde değişebilir; yakındaki nesnelere odaklanmak için büyür ve uzaktakiler için küçülür. Göz merceği nesneden gelen ışınları eğip bükerek, ışığa duyarlı...
»» devamını oku »»
Akustik Nörinom
Akustik Nörinom
Akustik Nörinom ( Schwannoma) nedir?  Denge ve işitme sinirinin (statoakustik sinir) Schwann kılıfından kaynaklanan selim tümör.  Akustik nörinom belirtileri   - Akustik sinir - ağır işitme, kulak çınlaması  - Vestibüler sinir - baş dönmesi  - Trigeminal sinir - yüzde ağrı  - Fasiyal sinir - yüz felci  - Beyincik - sendeleme, nistagmus, çift görme  - Çok ender olarak...
»» devamını oku »»
Çengelli (Kancalı) Kurt
Çengelli (Kancalı) Kurt
Çengelli (Kancalı) Kurt ( Ankilostomiyaz) nedir? Ankylostoma duodenale ve Necator americanus adı parazitlerin etken olduğu barsak parazit hastalığıdır. Deriyi delerek topraktan vücuda giren kurtçuklar, lenf ve kan damarları ile akciğerle gelirler; burada hava keseciklerini ve bronşcukları delerek gırtlaktan yemek borusu yoluyla ince barsağa geçer ve erişkin biçime...
»» devamını oku »»
Akrep Sokması
Akrep Sokması
Akrep Sokmasında nasıl tedavi uygulanır? Akrebin soktuğu yerde ağrı, şişlik ve kızarıklık meydana gelir. Tansiyon düşmesi, şok ve solunum yetmezliği ortaya çıkabilir. Akrep sokmasının tedavisi - Akrebin soktuğu yer kesilerek kanatılır veya emerek zehir dışarı alınmaya çalışılır.  - Akrebin soktuğu yere ve kalça içine, akrep serumu (serum antiskropiyonik) uygulanır.  - Ağrı...
»» devamını oku »»
Kırım Kongo Hastalığının Sebepleri ve Tedavisi
Kırım Kongo Hastalığının Sebepleri ve Tedavisi
Kırım kongonun sebebi nedir? KKKA hastalığının etkeni bir virüstür . İnsanlara kene ısırığıyla veya enfekte hayvan ya da insanların kan, vücut sıvıları veya diğer enfekte dokuların doğrudan teması yoluyla bulaşır. En sık bulaşma yolu kene ısırmasıyla olmaktadır. Bulaşmadan sorumlu olan kene türlerinden en etkin olanı Hyalomma cinsi kenelerdir. Hastalık bu cins kenelerin...
»» devamını oku »»
Yorum Yaz
Yeni Yorum Ekliyorsunuz !
Rumuz (*) Mail Yorum (*) Gönder