Sara

Kadınlar için HASTALIKLAR bilgilerinin paylaşıldığı bu yazımızda Sara hakkında detaylı bilgiye ulaştınız. Dilerseniz HASTALIKLAR kategorisinde bulunan diğer makalelerimizi okuyarak daha başka bilgiler edinebilirsiniz.
Sara (Epilepsi) nedir?
Epilepsi ani başlayan, kendiliğinden geçebilen, tekrarlamaya eğilimli nörolojik bir hastalıktır. Temel olarak bir beyin fonksiyon bozukluğudur. Beyin hücrelerindeki elektriksel uyarılarda dengesizlik söz konusudur. Bu uyarılar epilepsi hastalığına özgü nöbetlerin ortaya çıkmasını sağlar. Epilepsi vakaları birbirinden farklıdır. 

Sara (Epilepsi) belirtileri 
Epilepsinin tipine bağlıdır. Tüm vakalarda ortak bulgu epilepsi nöbetleridir. Nöbetler her hastada değişik şekillerde görülür ve birbirinden değişik belirtiler verir. İlk belirtiler çoğunlukla çocukluk veya ergenlik dönemlerinde ortaya çıkar. 

- Gözlerin sabit bir noktaya kilitlenmesi, birkaç saniye süreyle "donup kalma". Gün içerisinde defalarca tekrar edebilir. 

- Bilinç kaybı ve yere düşme, şiddetli silkinme-gerilme-kasılma hareketleri ve idrar kaçırma. Aniden ağlama kriziyle başlayabilir ve belirtiler geçtikten sonra derin bir uyku haliyle nöbet biter. Nöbet 30 dakika kadar sürebilir. 

- Sürekli ağız şapırdatma, amaçsız hareketler yapma, etraftakilerden kopma-uzaklaşma hissi. Nöbet öncesinde karında garip bir rahatsızlık hissi, duyusal halüsinasyonlar ve algısal bozukluklar görülebilir. 

- Elde, ayakta veya yüzde ritmik seğirmeler. Bazen tüm vücuda yayılır ve genellikle seğirme sonrası etkilenen bölgede kısa süren güçsüzlük meydana gelir. 

Sara (Epilepsi) olma sebebi nedir?

- Vakaların %50''sinde belirli bir neden yoktur. 

- Kalıtımsal faktörler, doğum travmaları, ağır kafa travmaları, doğumsal enfeksiyonlar, alkol veya madde bağımlılığı, kurşun zehirlenmesi ve çeşitli metabolik hastalıklar hastalığın başlamasında rol oynayabilir. 

- Çeşitli sebepler nöbetleri başlatabilir. Bu sebepler arasında; bazı kimyasal maddeler veya yiyecekler, uyku bozuklukları, stres, ışık çakmaları, adet dönemleri ve bazı ilaçlar sayılabilir. 

Sara (Epilepsi) tespiti için yapılan testler
- Özellikle erişkin yaşta başlayan epilepsi vakalarında bilgisayarlı beyin tomografisi ile beyin tümörü, beyin absesi veya hematom aranmalıdır. 

- Standart kafa filmleri veya MRI çekilebilir. 

- Sifiliz (frengi) şüphesinde uygun testler yapılmalıdır. 

- Gerekli görülen vakalarda EEG çekilir. EEG; epilepsi nöbetinin klinik özelliklerini göstermesinin yanı sıra, nöbetin elektrofizyolojisini de ortaya çıkararak tedavi seçiminde yardımcı olur. 

Sara (Epilepsi) nasıl tedavi edilir?
Epilepsi düzenli kullanılan ilaçlarla kontrol altına alınabilir. İlaçlar, nöbetlerin sıklığını ve şiddetini azaltır. En çok kullanılan ilaçlar arasında fenitoin, fenobarbital, valproik asit, karbamazepin sayılabilir. 

Hangi durumda doktora gidilmeli?
- Daha önceden epilepsi teşhisi olmayan bir hastada nöbet görülmesi durumunda. Nöbet, epilepsiye bağlı olabileceği gibi madde zehirlenmesine, inmeye ve aşırı dozda ilaca bağlı da olabilir. Ender olsa da menenjit enfeksiyonunda epilepsi nöbetine benzer belirtiler görülebilir. 

- Epilepsi olduğu bilinen hastada; nöbetin ardından, bilinç yerine gelmeden bir nöbet daha olması durumunda. Arka arkaya gelen nöbetlerde beyin oksijensiz kalabilir. Hasta en yakın hastaneye kaldırılmalıdır!


Yazar
En Pratik Kadın
Eklenme Zamanı
07.12.2014 12:00:26
Yorum sayısı
0
İlgili Makaleler
Gastroenterit
Gastroenterit
Gastroenterit nedir? Çoğu kez besin zehirlenmesine bağlı olan ve akut sindirim sistemi şikayetleriyle kendini gösteren bir tablodur. Genellikle tıbbi tedavi gerektirmez ama vücudun sıvı elektrolit dengesini bozabilir. Bu durum özellikle çocuklar ve yaşlılar için tehlikeli olabilir.  Gastroenterit belirtileri nelerdir?   - Karın ağrısı  - Bulantı, kusma  - İshal  - Ateş  -...
»» devamını oku »»
Miyom Uteri
Miyom Uteri
Miyom Uteri nedir? Rahimin (uterus) düz kas lifleri ve bağ dokusundan oluşan selim bir tümördür. Düz kas leflerinin iç içe girmiş demetleri bağ dokusu içinde yer alır. En sık rastlanan jinekolojik tümördür. Her 5 kadından birinde gelişen ve 30 yaşından sonra daha sık görülen tümörlerdir. Miyomların %70''i rahim duvarı içinde gelişir.  Miyom uteri belirtileri nelerdir?...
»» devamını oku »»
Ailevi Akdeniz Ateşi
Ailevi Akdeniz Ateşi
Ailevi Akdeniz Ateşi ( Periyodik Hastalık FMF)   nedir? Periyodik ateş, karın ve göğüs ağrısı nöbetleri ile kendini gösteren bir hastalıktır. Hastaların %70'inde eklem ağrısı veya eklem iltihabı vardır. Genellikle 1-15 yaşları arasında başlar. Üzüntü, yorgunluk, alkol alımı ve travma, nöbetin ortaya çıkmasını kolaylaştırır.  Ailevi Akdeniz Ateşinin belirtileri nelerdir? -...
»» devamını oku »»
Kuş Gribi Tedavisi
Kuş Gribi Tedavisi
Kuş gribi tanısı: Influenza tanısı için hızlı ve güvenilir test metotları mevcuttur. Ülkemizde de gerek veteriner araştırma enstitüleri gerekse Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi Başkanlığı Laboratuvarlarının lüzumu halinde gereken çalışmaları yapabilecek alt yapıları bulunmaktadır. Kuş gribi nasıl tedavi edilir? Hastalığın tedavisi yoktur ve henüz Avian Influenza'ya karşı aşı...
»» devamını oku »»
Anal Fissür
Anal Fissür
Anal fissür ve a nal fissürün  diğer adları: Anal Ülser  Anal fissür nedir? Anüs kanalı mukozasının akut veya kronik ülserasyonudur. Anüs mukozasında bir adet yüzeysel çatlak meydana gelir. Anüs çıkışının hemen iç tarafında başlar ve anüs duvarı boyunca 6-18 mm uzunluğunda devam eder. Aşırı derecede ağrılıdır. Özellikle dışkı çıkarılırken ağrı meydana gelir ve dışkının aşırı...
»» devamını oku »»
İnme
İnme
İnme nedir? İnme, beyne kan götüren damarların tıkanması sonucu veya beyin içi kanamaya bağlı olarak gelişir. Beyine giden kan akımı kesildiğinde ortaya ciddi bir tablo çıkar. Vücut hareketleri istenilen şekilde kontrol edilemez, algılama, konuşma ve diğer zihinsel fonksiyonlar bozulur ve bilinç kapanır.  Damar Tıkanıklığına Bağlı İnme: Tüm inme vakalarının yaklaşık dörtte...
»» devamını oku »»
Yorum Yaz
Yeni Yorum Ekliyorsunuz !
Rumuz (*) Mail Yorum (*) Gönder