Sara

Kadınlar için HASTALIKLAR bilgilerinin paylaşıldığı bu yazımızda Sara hakkında detaylı bilgiye ulaştınız. Dilerseniz HASTALIKLAR kategorisinde bulunan diğer makalelerimizi okuyarak daha başka bilgiler edinebilirsiniz.
Sara (Epilepsi) nedir?
Epilepsi ani başlayan, kendiliğinden geçebilen, tekrarlamaya eğilimli nörolojik bir hastalıktır. Temel olarak bir beyin fonksiyon bozukluğudur. Beyin hücrelerindeki elektriksel uyarılarda dengesizlik söz konusudur. Bu uyarılar epilepsi hastalığına özgü nöbetlerin ortaya çıkmasını sağlar. Epilepsi vakaları birbirinden farklıdır. 

Sara (Epilepsi) belirtileri 
Epilepsinin tipine bağlıdır. Tüm vakalarda ortak bulgu epilepsi nöbetleridir. Nöbetler her hastada değişik şekillerde görülür ve birbirinden değişik belirtiler verir. İlk belirtiler çoğunlukla çocukluk veya ergenlik dönemlerinde ortaya çıkar. 

- Gözlerin sabit bir noktaya kilitlenmesi, birkaç saniye süreyle "donup kalma". Gün içerisinde defalarca tekrar edebilir. 

- Bilinç kaybı ve yere düşme, şiddetli silkinme-gerilme-kasılma hareketleri ve idrar kaçırma. Aniden ağlama kriziyle başlayabilir ve belirtiler geçtikten sonra derin bir uyku haliyle nöbet biter. Nöbet 30 dakika kadar sürebilir. 

- Sürekli ağız şapırdatma, amaçsız hareketler yapma, etraftakilerden kopma-uzaklaşma hissi. Nöbet öncesinde karında garip bir rahatsızlık hissi, duyusal halüsinasyonlar ve algısal bozukluklar görülebilir. 

- Elde, ayakta veya yüzde ritmik seğirmeler. Bazen tüm vücuda yayılır ve genellikle seğirme sonrası etkilenen bölgede kısa süren güçsüzlük meydana gelir. 

Sara (Epilepsi) olma sebebi nedir?

- Vakaların %50''sinde belirli bir neden yoktur. 

- Kalıtımsal faktörler, doğum travmaları, ağır kafa travmaları, doğumsal enfeksiyonlar, alkol veya madde bağımlılığı, kurşun zehirlenmesi ve çeşitli metabolik hastalıklar hastalığın başlamasında rol oynayabilir. 

- Çeşitli sebepler nöbetleri başlatabilir. Bu sebepler arasında; bazı kimyasal maddeler veya yiyecekler, uyku bozuklukları, stres, ışık çakmaları, adet dönemleri ve bazı ilaçlar sayılabilir. 

Sara (Epilepsi) tespiti için yapılan testler
- Özellikle erişkin yaşta başlayan epilepsi vakalarında bilgisayarlı beyin tomografisi ile beyin tümörü, beyin absesi veya hematom aranmalıdır. 

- Standart kafa filmleri veya MRI çekilebilir. 

- Sifiliz (frengi) şüphesinde uygun testler yapılmalıdır. 

- Gerekli görülen vakalarda EEG çekilir. EEG; epilepsi nöbetinin klinik özelliklerini göstermesinin yanı sıra, nöbetin elektrofizyolojisini de ortaya çıkararak tedavi seçiminde yardımcı olur. 

Sara (Epilepsi) nasıl tedavi edilir?
Epilepsi düzenli kullanılan ilaçlarla kontrol altına alınabilir. İlaçlar, nöbetlerin sıklığını ve şiddetini azaltır. En çok kullanılan ilaçlar arasında fenitoin, fenobarbital, valproik asit, karbamazepin sayılabilir. 

Hangi durumda doktora gidilmeli?
- Daha önceden epilepsi teşhisi olmayan bir hastada nöbet görülmesi durumunda. Nöbet, epilepsiye bağlı olabileceği gibi madde zehirlenmesine, inmeye ve aşırı dozda ilaca bağlı da olabilir. Ender olsa da menenjit enfeksiyonunda epilepsi nöbetine benzer belirtiler görülebilir. 

- Epilepsi olduğu bilinen hastada; nöbetin ardından, bilinç yerine gelmeden bir nöbet daha olması durumunda. Arka arkaya gelen nöbetlerde beyin oksijensiz kalabilir. Hasta en yakın hastaneye kaldırılmalıdır!


Yazar
En Pratik Kadın
Eklenme Zamanı
07.12.2014 12:00:26
Yorum sayısı
0
İlgili Makaleler
Crohn Hastalığı
Crohn Hastalığı
Crohn hastalığı nedir? İnce barsakların son bölümü (terminal ileum) başta olmak üzere, sindirim kanalının her bölgesini tutabilen ve nedeni bilinmeyen bir hastalıktır.  Crohn hastalığı belirtileri nelerdir? - Sağ alt kadranda veya göbek çevresinde devamlı veya kolik şeklinde karın ağrısı  - Diyare  - Ateş  - İştahsızlık, şişkinlik, kilo kaybı  - Eklem belirtileri  - Göz...
»» devamını oku »»
Kırım Kongo Tedavisi
Kırım Kongo Tedavisi
Kırım kongo tedavisi nasıl yapılır? Hastalar, gerektiğinde yoğun bakım desteği verebilecek bir hastanede gerekli önlemler alınarak takip ve tedavi edilmelidir. Sağlık çalışanları sahip oldukları yüksek riskten dolayı standart biyo güvenlik kurallarına uymalıdır. Günümüzde tedavinin temelini genel destek tedavisi oluşturur. Solunum, dolaşım ve kalori desteği yapılmalı,...
»» devamını oku »»
Atlet Ayağı
Atlet Ayağı
Atlet Ayağı ( Ayak Mantarı) nedir? Ayağın nemli ve sıcak ortamında, deri ve tırnaklarda bulunan keratin adlı proteinle beslenerek çoğalan dermatofit türü mantarların neden olduğu kaşıntılı bir rahatsızlıktır.  Atlet Ayağı ( Ayak Mantarı) nın belirtileri nelerdir? - Genelikle başparmak arasında başlayan kaşıntı, kızarıklık. soyulma  - Ayak tabanında derini kuruması ve...
»» devamını oku »»
Baş Ağrısı Çeşitleri, Nedenleri ve Tedavisi
Baş Ağrısı Çeşitleri, Nedenleri ve Tedavisi
Baş Ağrısı Çeşitleri, Nedenleri ve Tedavisi Sık rastlanan bir rahatsızlıktır. Baş ağrısı, genellikle ciddi bir sağlık sorunu değildir ve ağrı kesiciyle kolayca geçebilir. Eğer şiddetli ağrı varsa, sık tekrar ediyor ve başka şikayetlerle birlikte ise doktora başvurulmalıdır.  Gerginlik Baş ağrısı:  Başınız sanki bir kemerle sıkılıyormuş gibi hissedersiniz. Donuk, sebat eden...
»» devamını oku »»
Perianal Fistül
Perianal Fistül
Perianal Fistül ve diğer adı Anorektal Fistül   Perianal Fistül nedir? Anorektum mukozası ile perine cildi arasında gelişen kronik granülasyon dokusu ile döşeli bir yoldur.  Perianal Fistül belirti ve bulguları nelerdir? - Perine cildinde, anüse yakın bir ağızdan cerahatli, genellikle ağrısız akıntı,  - Birlikte pruritis ani bulanabilir.  - Fistül ortamında abse gelişebilir...
»» devamını oku »»
Kırım Kongo Hastalığının Sebepleri ve Tedavisi
Kırım Kongo Hastalığının Sebepleri ve Tedavisi
Kırım kongonun sebebi nedir? KKKA hastalığının etkeni bir virüstür . İnsanlara kene ısırığıyla veya enfekte hayvan ya da insanların kan, vücut sıvıları veya diğer enfekte dokuların doğrudan teması yoluyla bulaşır. En sık bulaşma yolu kene ısırmasıyla olmaktadır. Bulaşmadan sorumlu olan kene türlerinden en etkin olanı Hyalomma cinsi kenelerdir. Hastalık bu cins kenelerin...
»» devamını oku »»
Yorum Yaz
Yeni Yorum Ekliyorsunuz !
Rumuz (*) Mail Yorum (*) Gönder