Şizofreni

Kadınlar için HASTALIKLAR bilgilerinin paylaşıldığı bu yazımızda Şizofreni hakkında detaylı bilgiye ulaştınız. Dilerseniz HASTALIKLAR kategorisinde bulunan diğer makalelerimizi okuyarak daha başka bilgiler edinebilirsiniz.
Şizofreni nedir?
Şizofreni, genç yaşta başlayan, insanın kişiler arası ilişkilerden ve gerçeklerden uzaklaşarak, kendine özgü içe kapanık bir dünyada yaşadığı; düşünüş, duyuş ve davranışlarda önemli bozuklukların görüldüğü bir psikozdur. 

Şizofreni Belirti ve Bulgular:
- Genel görünüm ve dışa-vuran davranış: 
Hastaların çoğunda belirgin vurdumduymazlık, duygu küntlüğü, ilgisizlik, donukluk ve çekingen görünüm vardır. 

- Konuşma ve ilişki kurma: 
Hastada bağlantısız, belli bir hedefi olmayan konuşmalar gözlenir. Söylenenlerden belli bir anlam veya belli bir maksat çıkarılamayabilir. Bazen cümle içindeki kelimelerin birbiri ile ilgisi olmayabilir (kelime salatası). Hasta sözlükte olmayan kelimeler kullanabilir (neolojizm). Konuşmada düzensizlik, tutukluk, hızlanma, yavaşlama, fakirleşme olabilir. Aynı kelimelerin sürekli tekrarı mümkündür. Çok konuşma veya hiç konuşmama (mutizm) gibi değişik belirtiler gözlenebilir. Hastalarla ilişki kurmak genellikle çok zordur. 

- Duygulanım: 
Duygularda azalma, sığlık ve küntlük; ilgi azalması, duygusal reaksiyonlarda değişkenlik ve uyumsuzluk gözlenir. 

- Bilişsel yetiler:
 Bilinç açık, bellek ve yönelim genellikle yerindedir ama önemli algı bozuklukları vardır. Çoğunlukla işitme, bazen görme, koku, tad ve temas halüsinasyonları görülür. Şizofren hastalar bazen kulaklarına gelen seslerin etkisi altında aşırı şiddet halleri gösterebilirler. 

- Düşünce: 
Düşüncenin biçimi ve akımında bozukluk görülür. Kelime salatası ve neolojizme sık rastlanır. Hastalarda gerçeğe uymayan ve mantıklı tartışma ile değiştirilemeyen sanrılar (hezeyan) vardır. 

- Hareket: 
En sık rastlanan belirtiler ağır ilgisizlik, eylem azlığı ve toplumdan çekilmedir. Hastalarda yoğun bir içe-kapanım (otizm) gözlenir. 

- Fizik ve fizyolojik belirtiler: 
Başka bir hastalık yoksa fizik muayene bulguları normaldir. Hastalarda uyku ve uyku-uyanıklık düzeni çok bozulabilir. Cinsel isteksizlik ve iktidarsızlık sık görülen bir belirtidir. 

Şizofreni Nedenleri:
Oluşum mekanizması henüz kesin olarak aydınlatılabilmiş değildir. Görüşler, "organik" ve "psikososyal" faktörlerin beraber rol oynadığı yönündedir. Artık bilinmektedir ki şizofreni tek tip bir hastalık değildir. Genel kanı, genetik faktörlerle belirlenen ve beyindeki dopamin adlı maddeyi etkileyen bir mekanizma üzerinde yoğunlaşmaktadır. 

Şizofreni Tanı Kriterleri:
Şizofreni tanısı koyabilmek için; aşağıdaki belirtilerden en az ikisinin, en az bir ay süreyle hastada mevcut olması gerekir. 

- Gerçeğe uymayan sanrılar (hezeyanlar, delüzyonlar) 

- İşitme, görme, koku, tad ve temas halüsinasyonları 

- Konuşma bozukluğu, konuşmada düzensizlik 

- Taşkınlık, balmumu esnekliği, karşıtçılık, konuşmama gibi katatonik davranışlar 

- İlgi kaybı, amaçsızlık, yalnız kendiyle olma ve toplumdan çekilme gibi negatif belirtiler 

Şizofreni Tedavisi nasıl yapılır?
Tedavide amaç; hastaların başkalarıyla normal ilişkiler kurmasına yardımcı olmak, hastayı toplum içinde yaşayabilecek hale getirmek ve hastalığı küçük dozlardaki ilaçlar kullanarak kontrol altında tutabilmektir. Hastalarda genellikle ilaç tedavisi ve psikoterapi birlikte uygulanır. 

- Akut vakalar hastaneye yatırılmalıdır. 

- Aşırı taşkınlık gösterenlerde ve katatonik vakalarda, her gün veya gün aşırı elektroşok denenebilir.
Yazar
En Pratik Kadın
Eklenme Zamanı
08.12.2014 09:03:15
Yorum sayısı
0
İlgili Makaleler
İnsanlarda Kuş Gribi
İnsanlarda Kuş Gribi
İnsanlarda kuş gribinin bulaşma yolları ve görülme sıklığı nedir? İnsanlarda kuş gribi: Kuş Gribi virüslerinin kuşlar ve domuzlar dışındaki türlerde hastalık yapmadığı düşünülürdü. İnfluenza virüsleri çok kolay genetik değişikliğe uğrayabilmekte, bu sayede de daha önce insanda enfeksiyona neden olmayan türler insanları hasta ederek kolaylıkla insanlar arasında...
»» devamını oku »»
Perianal Abse
Perianal Abse
Perianal Abse ve diğer adı Anorektal Abse   Perianal Abse nedir? Morgagni kriptalarına açılan anal bezelerin akut süpüratif infeksiyonu  Perianal Abse  belirtileri ve bulguları - Anüs etrafında ağrı, şişlik, kızarıklık  - Dışkılama ve oturma şiddetle ağrılıdır  - Ateş, genel durum bozukluğu (özellikle geniş yer kaplayan abse vakalarında ve ileri dönemlerde sık görülür)  -...
»» devamını oku »»
Görme Azalması
Görme Azalması
Görme Azalması ( Ambliyopi, Amoroz, Görme kaybı ) nedir? Muayenede normal bulunan bir gözün görme keskinliğinin azalmasıdır.  BELİRTİ ve BULGULAR  - Toksik ambliyopide hastalar görmenin bulanıklığından yakınırlar. Zayıf ışıkta yakınma çok azalır  - Santral görme alanı kusurları saptanır  - Daha ağır vakalarda (metil alkol, arsenik, kurşun, nitrobenzol zehirlenmeleri) hızlı...
»» devamını oku »»
Prostat Kanseri
Prostat Kanseri
Prostat kanseri nedir? Prostat, erkek üreme sistemi organlarından biridir. Sperm hücrelerini taşıyan semen sıvısının üretimine katkıda bulunur. Mesanenin hemen çıkışında yerleşmiş ceviz büyüklüğünde bir bezdir. İçinden, idrarı mesaneden penis ucuna kadar taşıyan idrar kanalı geçer. Prostat bezi fonksiyonları temel olarak testislerde üretilen testosteron adlı erkeklik hormonu...
»» devamını oku »»
Fobiler
Fobiler
Fobi  nedir? Klasik anlamda fobi, normalde, korkulmayacak belli bir durum ya da belli bir nesne ile karşılaşılınca ortaya çıkan korkudur. Kişi, anlamsızlığını bilmesine rağmen bu düşünceden ve korkudan kendisini kurtaramaz. Herhangi bir düşünce, durum veya obje ile ilgili fobi olabilir.  Fobiler üç ana gruba ayrılır.   Özel Fobiler:  Belli bir duruma (uçmak, yükseklik,...
»» devamını oku »»
Kabızlık
Kabızlık
Kabızlık ( Konstipasyon, Peklik) nedir? Kabızlık , dışkılama sayısının ve miktarının azalmasıdır. Genel olarak; dışkı miktarı günde 50 gramdan azsa, çok kuru ve katıysa, ve dışkılama aralığı 48 saatten uzunsa kabızlıktan söz edilir.  Sindirim sistemi aldığımız gıdalardan vücudumuzun ihtiyacı olan maddeleri ayıklar, bunları kan dolaşımına verir ve sindirilmeyen atıkları...
»» devamını oku »»
Yorum Yaz
Yeni Yorum Ekliyorsunuz !
Rumuz (*) Mail Yorum (*) Gönder