Şizofreni

Kadınlar için HASTALIKLAR bilgilerinin paylaşıldığı bu yazımızda Şizofreni hakkında detaylı bilgiye ulaştınız. Dilerseniz HASTALIKLAR kategorisinde bulunan diğer makalelerimizi okuyarak daha başka bilgiler edinebilirsiniz.
Şizofreni nedir?
Şizofreni, genç yaşta başlayan, insanın kişiler arası ilişkilerden ve gerçeklerden uzaklaşarak, kendine özgü içe kapanık bir dünyada yaşadığı; düşünüş, duyuş ve davranışlarda önemli bozuklukların görüldüğü bir psikozdur. 

Şizofreni Belirti ve Bulgular:
- Genel görünüm ve dışa-vuran davranış: 
Hastaların çoğunda belirgin vurdumduymazlık, duygu küntlüğü, ilgisizlik, donukluk ve çekingen görünüm vardır. 

- Konuşma ve ilişki kurma: 
Hastada bağlantısız, belli bir hedefi olmayan konuşmalar gözlenir. Söylenenlerden belli bir anlam veya belli bir maksat çıkarılamayabilir. Bazen cümle içindeki kelimelerin birbiri ile ilgisi olmayabilir (kelime salatası). Hasta sözlükte olmayan kelimeler kullanabilir (neolojizm). Konuşmada düzensizlik, tutukluk, hızlanma, yavaşlama, fakirleşme olabilir. Aynı kelimelerin sürekli tekrarı mümkündür. Çok konuşma veya hiç konuşmama (mutizm) gibi değişik belirtiler gözlenebilir. Hastalarla ilişki kurmak genellikle çok zordur. 

- Duygulanım: 
Duygularda azalma, sığlık ve küntlük; ilgi azalması, duygusal reaksiyonlarda değişkenlik ve uyumsuzluk gözlenir. 

- Bilişsel yetiler:
 Bilinç açık, bellek ve yönelim genellikle yerindedir ama önemli algı bozuklukları vardır. Çoğunlukla işitme, bazen görme, koku, tad ve temas halüsinasyonları görülür. Şizofren hastalar bazen kulaklarına gelen seslerin etkisi altında aşırı şiddet halleri gösterebilirler. 

- Düşünce: 
Düşüncenin biçimi ve akımında bozukluk görülür. Kelime salatası ve neolojizme sık rastlanır. Hastalarda gerçeğe uymayan ve mantıklı tartışma ile değiştirilemeyen sanrılar (hezeyan) vardır. 

- Hareket: 
En sık rastlanan belirtiler ağır ilgisizlik, eylem azlığı ve toplumdan çekilmedir. Hastalarda yoğun bir içe-kapanım (otizm) gözlenir. 

- Fizik ve fizyolojik belirtiler: 
Başka bir hastalık yoksa fizik muayene bulguları normaldir. Hastalarda uyku ve uyku-uyanıklık düzeni çok bozulabilir. Cinsel isteksizlik ve iktidarsızlık sık görülen bir belirtidir. 

Şizofreni Nedenleri:
Oluşum mekanizması henüz kesin olarak aydınlatılabilmiş değildir. Görüşler, "organik" ve "psikososyal" faktörlerin beraber rol oynadığı yönündedir. Artık bilinmektedir ki şizofreni tek tip bir hastalık değildir. Genel kanı, genetik faktörlerle belirlenen ve beyindeki dopamin adlı maddeyi etkileyen bir mekanizma üzerinde yoğunlaşmaktadır. 

Şizofreni Tanı Kriterleri:
Şizofreni tanısı koyabilmek için; aşağıdaki belirtilerden en az ikisinin, en az bir ay süreyle hastada mevcut olması gerekir. 

- Gerçeğe uymayan sanrılar (hezeyanlar, delüzyonlar) 

- İşitme, görme, koku, tad ve temas halüsinasyonları 

- Konuşma bozukluğu, konuşmada düzensizlik 

- Taşkınlık, balmumu esnekliği, karşıtçılık, konuşmama gibi katatonik davranışlar 

- İlgi kaybı, amaçsızlık, yalnız kendiyle olma ve toplumdan çekilme gibi negatif belirtiler 

Şizofreni Tedavisi nasıl yapılır?
Tedavide amaç; hastaların başkalarıyla normal ilişkiler kurmasına yardımcı olmak, hastayı toplum içinde yaşayabilecek hale getirmek ve hastalığı küçük dozlardaki ilaçlar kullanarak kontrol altında tutabilmektir. Hastalarda genellikle ilaç tedavisi ve psikoterapi birlikte uygulanır. 

- Akut vakalar hastaneye yatırılmalıdır. 

- Aşırı taşkınlık gösterenlerde ve katatonik vakalarda, her gün veya gün aşırı elektroşok denenebilir.
Yazar
En Pratik Kadın
Eklenme Zamanı
08.12.2014 09:03:15
Yorum sayısı
0
İlgili Makaleler
Fıtık
Fıtık
Fıtığın diğer adı   HERNİ   Fıtık nedir? Fıtık bir organ veya dokunun, etrafındaki kas içinde doğuştan veya sonradan olmuş zayıf bir noktadan dışarıya çıkmasıdır. En sık kasık, uyluk, göbek ve ameliyat yerlerinde görülür. İnsanların yaklaşık %2-4'ünde fıtık sorunu vardır. Tüm fıtıkların yaklaşık %80'i ise kasık bölgesinde meydana gelir. Kasık fıtıklarının %86 kadarı...
»» devamını oku »»
Çocuklarda Öksürüğün Nedenleri ve Nezle
Çocuklarda Öksürüğün Nedenleri ve Nezle
Öksürük ve nezle Bir yetişkin için nezleye yakalanmak rahatsız edici olabilir ama kesinlikle ciddi değildir. Bir bebek ya da çocuk nezle olduğunda ise ender de olsa, tıbbi yardım gerektiren komplikasyonlar doğabilir. Nezle , yakın temas ile genellikle öksürme ya da hapşırma ile, kişiden kişiye geçen, 100 farklı virüsten birinin neden olduğu bir üst solunum yolu...
»» devamını oku »»
Zatürre
Zatürre
Zatürre ( Pnömoni) nedir?  Zatürre, akciğer dokusunun iltihabıdır. Virüslere bağlı gelişen zatürre hafif seyreder. Fakat bakterilerin sebep olduğu zatürre enfeksiyonu daha kompleks ve ciddi bir durumdur. Soğuk algınlığı veya grip gibi üst solunum yolları enfeksiyonlarına bağlı olarak gelişebileceği gibi uzun süre hastanede yatan hastalarda da ortaya çıkabilir. Hastane...
»» devamını oku »»
Gastrit
Gastrit
Gastrit nedir? Gastrit, midenin iç tabakasının akut iltihabıdır . Bulantı, kusma ve ishalle kendini gösteren akut gastrit atakları genellikle birkaç gün sürer. Hastalık kronikleştiği takdirde vitamin B12 eksikliğine bağlı olarak anemiye (kansızlık) sebep olabilir.  Gastrit belirtileri nelerdir?   - İştahsızlık  - Üst karında dolgunluk, rahatsızlık hissi veya ağrı  - Bulantı,...
»» devamını oku »»
Aort Yetmezliği
Aort Yetmezliği
Aort yetmezliği ne demektir? Aort kapağının iyi kapanmaması sebebiyle diyastolde aortadan sol ventriküle kanın geri kaçmasıdır.  Aort yetmezliğinin vücuttaki belirtileri nelerdir? - Çarpıntı,  - Eforla gelen solunum güçlüğü  - Angina pektoris  - Aşırı terleme  - Musset belirtisi (her sistolde başın sallanması),  - Alt taraf arterlerinde basınç artışı (Hill belirtisi)  -...
»» devamını oku »»
Botulizm
Botulizm
Botulizm nedir? Clostridium botulinum toksininin konserve yiyeceklerle alınması sonucu ortaya çıkan öldürücü bir besin zehirlenmesi.  Botulizm belirtileri nelerdir? - Konservenin yenmesinden 12-36 saat sonra zehirlenme belirtileri ortaya çıkar.  - Yutma güçlüğü, konuşma güçlüğü  - Bulantı, baş dönmesi, halsizlik,  - Çift görme, gözbebeği reflekslerinin kaybı, gözlerde uyum...
»» devamını oku »»
Yorum Yaz
Yeni Yorum Ekliyorsunuz !
Rumuz (*) Mail Yorum (*) Gönder