Cilt Rengine Göre Bakım Uygulamaları

Kadınlar için CİLT BAKIMI bilgilerinin paylaşıldığı bu yazımızda Cilt Rengine Göre Bakım Uygulamaları hakkında detaylı bilgiye ulaştınız. Dilerseniz CİLT BAKIMI kategorisinde bulunan diğer makalelerimizi okuyarak daha başka bilgiler edinebilirsiniz.
Cildin rengine göre uygulanacak bakımlar
Farklı cilt renkleri mevcuttur. Renk farklılıklarının nedeni, iklim değişiklikleri ve genetik şifremizdir. Cilde rengini veren madde "melanin"dir. Cilt, ne kadar fazla melanin içerirse, güneşin zararlı etkilerinden o kadar fazla korunur. Araştırmacılar cildi, renklerine göre 6 gruba ayırmışlardır. Birinci grupta olanlar, tamamen beyaz renkli olanlardır; aynı şekilde saç ve göz renkleri de çok açık renklidir. Bu grup cilde sahip olanlar, hiçbir zaman güneşte bronzlaşamazlar. Altıncı grupta olanlar ise siyahlardır. Orta doğulular 4' üncü, 5' inci grupta yer alır. Genellikle bizim ülkemiz insanları, 3' üncü, 4' üncü gruplardır, yani açık buğday, kahverengi cilt rengine sahiptirler.

Açık renk ciltte, yağ bezleri daha azdır. Cilt, ince ve kurudur; yaşlanma belirtileri daha erken gelişir. Aynı zamanda, güneş ışınlarının verdiği hasarlara daha duyarlı, kızarık ve kılcal damar çatlakları belirgindir. Ancak, yara izlerinin iyileşmesi ve lekelerin giderilmesi, diğer cilt tiplerine göre daha kolaydır.  Kahverengi ciltte, yağ bezleri daha yoğundur. Cilt, kalın ve yağlıdır, dayanıklı, elastik ve gergindir, yaşlanma belirtileri daha geç gelişir. Güneş ışınlarına karşı daha dayanıklıdırlar. Yara izlerinin iyileşmesi ve lekelerin giderilmesi daha güçtür.

Cildinizi temizleyin
Deriyi sağlıklı, ışıltılı ve genç tutabilmek için ilk adım temizliktir. Deri temizliği hassas ve kozmetik bir işlemdir. Özen ister.

Cildinizi günlük bakıma hazırlamak için yapılması gerekenler
- Derinin kendisini yenilemesi, biyolojik görevlerini sağlıklı sürdürebilmesi için, sabah ve akşam cildinizi derinlemesine temizleyin.

- Temizlik işlemini tamamlamak ve gözenekleri sıkıştırmak için, tonik kullanın.

Cilt bakımının ilk adımı temizliktir. Amaç, deri üzerinde birikmiş yağ (sebum), ölü deri hücreleri, ter ve ter atıkları, mikroorganizma ve deri üzerine yapışmış çevresel kirliliklerin, duman, is, toz, egzoz dumanı ve gün içinde deriyi kaplayan diğer çevresel partiküller, uzaklaştırılması veya kullanılıyorsa cildin makyaj artıklarından arındırılmasıdır. Cildiniz tüm bu artıklardan temizlenmedikçe diğer bakım basamaklarından söz etmek anlamsızdır. Cildiniz ne nemlendiricilerden yararlanabilir, ne akne ne de siyah noktalardan kurtulabilir.

Cildinizi sadece su ile yıkamak yağ yapısındaki kirlilikleri gidermek için yeterli olmaz, birlikte temizleyici ürünler kullanın.

Cilt tipiniz, içinde bulunduğunuz çevrenin şartları ve yaşam tarzınıza göre, yıkama ihtiyacı değişiklik gösterir ve de değişik temizleyici ürünler kullanmayı gerektirir. Cilt temizleyicisi olarak kullandığınız farklı ürünlerin cilde uygulanması sırasında yüzeyde bulunan kirlilikler bu yapılar içinde çözülür. Sonrasında ya silinerek ya da su ile yıkanarak temizleyici ürün ve artıkları cilt üzerinden uzaklaştırılır.

Temizlik özen ister. Temizleme işlemi sırasında, cilt üzerindeki su kaybını önlemede anahtar role sahip yapısal lipitler korunmalıdır. Cildiniz için uygun olmayan temizleyiciler, bu doğal koruyucu manto yapısını bozarak, cildinizde kuruma ya da hassasiyet oluşturur, daha sonra uygulanacak nemlendiricilerin de hassasiyet oluşturma riskini artırır.
Yazar
En Pratik Kadın
Eklenme Zamanı
13.01.2015 10:54:53
Yorum sayısı
0
İlgili Makaleler
Hamilelikte Oluşan Çatlak ve Cilt Lekeleri için Bitkisel Çözümler
Hamilelikte Oluşan Çatlak ve Cilt Lekeleri için Bitkisel Çözümler
Doğum Sonrası Çatlaklar İçin  Badem yağı, kakao yağı, kayısı yağı, kantaron yağı, zeytin yağ, çörek otu yağı  birebir ölçülerle karıştırın, ve uygulayın.   Not:   Doğum çatlakları daha çok ilk 1 yıl içinde tedavi edilmelidir.  Gebelik sırasında çatlak oluşumunu engellemek için özellikle yemek sonrası karnınıza sürün.  Hamilelikte cilt çatlakları için evde bakım önerileri...
»» devamını oku »»
Cilt Temizliği
Cilt Temizliği
Cildinizi nasıl temizilemelisiniz? Deriyi sağlıklı, ışıltılı ve genç tutabilmek için ilk adım temizliktir. Deri temizliği hassas ve kozmetik bir işlemdir. Özen ister. Cildinizi güne hazırlamak için yapılacak cilt temizliği önerileri - Derinin kendisini yenilemesi, biyolojik görevlerini sağlıklı sürdürebilmesi için, sabah ve akşam cildinizi derinlemesine temizleyin. -...
»» devamını oku »»
Termal Suların Cilde Faydası
Termal Suların Cilde Faydası
Termal suların cilt üzerindeki etkisi Termal suların sağlığını ve ferahlığını cildinizde uygulayın ve kullanın. Son yıllarda termal kaynaklardan elde edilen mineral destekli sular, cilt temizliğinden sonra durulamak amacıyla kullanılabilir. Termal suların cilde faydası nedir - Akne sonrası bakımlarda, güneşlenme sonrasında, tıraş sonrasında ve hassas ciltlerde yatıştırıcı,...
»» devamını oku »»
Sivilce Losyonu ve Pembe Maske Tarifi
Sivilce Losyonu ve Pembe Maske Tarifi
Canlı Cilt İçin Vücut Losyonu 1 su bardağı süt 1 şişe maden suyu 1 tatlı kaşığı aloe vera yağı 1 tatlı kaşığı menekşe yağı Canlı görünümlü cilt için losyo yapımı Malzemeler cam bir şişenin içine konur ve 4-5 dakika boyunca çalkalanır. Elde edilen karışımın bulunduğu şişe ışığa maruz kalmaması için alüminyum folyo ile kaplanır. Bu losyon banyo sonrası vücudu nemlendir ve hoş...
»» devamını oku »»
Sivilcelerden Nasıl Kurtuluruz
Sivilcelerden Nasıl Kurtuluruz
Cildiniz akneliyse ne yapmalısınız? Deri temizliği sırasında, bir yandan aşırı sebum temizlenip, follikül ağızlarının açık kalması sağlanırken, diğer yandan derinin doğal nemlendirici yapısını bozmadan derinin bariyer bütünlüğü korunmalıdır. Bazılarımız derideki yağlanmaya bağlı parlamayı ve kirlilik hissini yok etmek için gün içinde sık sık yüzlerini yıkamakta ve hatta...
»» devamını oku »»
Ciltte Sabun Kullanımı
Ciltte Sabun Kullanımı
Yüz yıkamada sabun kullanırken dikkat edilmesi ve bilinmesi gerekenler Sabun, insanoğlunun yaklaşık 100 yıl önce tanıştığı, geleneksel ilk kişisel temizleme ürünüdür. İlk sindet bar ise 50 yıl önce bulunmuştur. Yapımında nemlendirici maddeler içerdiğinden deride daha az tahriş oluşturur, bu ürünler, "sentetik deterjan" ya da "sabun olmayan sabun" olarak isimlendirilirler....
»» devamını oku »»
Yorum Yaz
Yeni Yorum Ekliyorsunuz !
Rumuz (*) Mail Yorum (*) Gönder