Mutfağın Dili ve Mutfak Sözlüğü

Kadınlar için YEMEK PİŞİRMEK İÇİN GENEL BİLGİLER bilgilerinin paylaşıldığı bu yazımızda Mutfağın Dili ve Mutfak Sözlüğü hakkında detaylı bilgiye ulaştınız. Dilerseniz YEMEK PİŞİRMEK İÇİN GENEL BİLGİLER kategorisinde bulunan diğer makalelerimizi okuyarak daha başka bilgiler edinebilirsiniz.
Mutfakta kullanılan sözlük

Ahududu: 1 metre kadar yüksekliğe erişebilen dikenli, beyaz çiçekli ve çok yıllık bir bitkidir. Meyveleri kırmızı renkli ve tüylü olup taze olarak yenir veya reçeli yapılır.

Antipasto: İtalyanların meze çeşitleri.

Aspik: Jöle içerisinde dondurulmuş yemek, bir çeşit jelatin.

Bal: Arıların bitki ve çiçeklerden topladıkları çiçek özünden yapıp kovanlarındaki petek gözeneklerine doldurdukları ve rengi beyazdan esmere kadar
değişen, tatlı ve çok sağlıklı bir gıdadır, ince çiçek balı, yoğun orman balı gibi çeşitli türleri vardır.

Brandy: Ülkemizde konyak ya da kanyak olarak bilinen içkiye İngilizlerin verdiği addır.

Biotin: Üre oluşumunda sinir sisteminin çalışmasında işlevi olan, yetersizliğinde saç dökülmesi görülen B grubu vitaminlerindendir.

Çıçırgan: Kışın yapraklarını döken, çok dikenli bir çalı veya ağaççık. Meyveleri 6-9 mm. uzunluğunda, sarı veya turuncu renkte olur. Olgun meyveleri genellikle çiğ olarak yenir. Aynı zamanda meyvelerinden reçel veya ezme de yapılır. C vitamini yönünden çok zengindir.

Çöğen suyu: Tahin helvasının yapımında kullanılır. Çöğen suyu, helvanın yağlı kısmıyla sulu kısmının karışmasını sağlar.

Deniz börülcesi: 40 cm. kadar yükseklikte, çok yıllık ve otsu bir bitkidir. Deniz kenarlarında ve tuzlu topraklarda yetişir. Haşlandıktan sonra salata olarak yenir. İzmir pazarlarında satılmaktadır.

Eskalop: İnce dövülmüş tavuk göğsü veya dana eti. (Yağsız ve sinirsiz et) Galeta ununa bulanarak kızartılır.

Fondan: Şekerleme haline gelmiş, pastacılıkta kullanılan beyaz kalıp şeker.

Glüten: Buğdaydaki proteine denir. Elastiki yapıda olup. özellikle sert buğdaylarda daha çok bulunur. Glütene buğday özü adı da verilidir.

Graten: Bir yiyeceğin üzerine un, yağ, sütle yapılan "beşamel" sos döküp, peynir rendeleyerek, fırında kahverengi ince bir kabuk bağlayana kadar pişirmek.

Kafein: Çay, kahve, kakao ve kolalı içeceklerde bulunan, uyarıcı etkinliği olan bir madde.

Karamuk: 2 metreye kadar yükselebilen, çok dikenli, sarı çiçekli ve meyveleri siyah renkli bir çalıdır. Meyvaları taze veya kurutulmuş halde yenir. Sivas bölgesinde meyvelerinden yapılan tatlıya Garaş (Kara aş) adı verilir. Taze sürgünleri sebze olarak kullanılır.

Kef: Et haşlanırken suyunun üzerinde biriken tortu. Genellikle atılır, ama kef aslında protein olduğundan zararlı bir madde değildir.

Kefir: Sütün zararsız bakteri ve mayalarla mayalandırılmasından elde edilen, görünüşü karnabahara benzeyen maddeye ve bu maddenin süt içinde bekletilmesi ile elde edilen yoğurt kıvamlı ürüne verilen isim.

Kruton: Çeşitli biçimlerde kesilmiş, küp, üçgen, çiçek gibi, yağda veya fırında kızartılmış ekmek.

Malt: Bira yapmak üzere çimlendirilmiş ve daha sonra filizleriyle kökleri ayıklanmış arpadır. Fabrikada bira yapılırken, malttan maltözü denilen madde elde edilir.

Mayalanma: Zararlı olmayan bakteri ve mayalarla, besinlerin bileşimindeki karbonhidratların asit, alkol, karbondioksit gibi maddelere çevrilmesi, böylece değişik ürünlerin elde edilmesi.

Melas: Pancar ve şeker kamışı ezmesinden, şeker alındıktan sonra kalan şekerli sıvıya verien ad.

Nitrat: Et ürünlerine kırmızı rengini korumak ve dayanıklılığını arttırmak amacıyla katılan katkı maddeleri.

Pane: Bir yiyeceğin önce una, sonra yumurtaya, en son olarak da galeta ununa bulanıp kızartılması.

Pektin: Elma, ayva gibi meyvelerin hücre sıvısında doğal halde bulunan bir madde. Jöleli bir doku oluşturduğu için reçel ve marmelatlara katılır.

Poşe: Yumurtayı kabuksuz olarak kaynar suda pişirmek.

Şekerleşme: Reçel, şurup gibi gıdalara gereğinden çok şeker konması veya şekerin malzeme ile birleşmesini sağlayan limon suyu konmaması nedeniyle, şekerin kristalleşmesi durumu.

Tahin: Susamın ezilmesiyle yapılan yüksek enerjili besine verilen ad.

Tanen: Çay ve kahvenin koyu rengi ile buruk tadını veren madde. Demir içeren bir madde ile birlikte alındığında demirin ince bağırsaklarda kana geçişini azaltır.

Tulum peyniri: Tuluma basılarak yapılan bir çeşit peynir.

Vermut: Bitkilerle özel koku kazandırılmış olan tatlı bir şarap türü.

Yarma: Buğdayın haşlanmış, özel dibekle doğulmuş şekli.

Zerde: Safranla renk ve koku verilen bir çeşit şekerli pirinç lapası. Düğünlerde pilavla yenmesi bir gelenektir.
Yazar
En Pratik Kadın
Eklenme Zamanı
11.03.2015 19:20:40
Yorum sayısı
0
İlgili Makaleler
Enginar Lekesi ve Kararmaması İçin Ne Yapmalı
Enginar Lekesi ve Kararmaması İçin Ne Yapmalı
Enginar lekesini elden çıkartmanın ve kararmasını önlemenin pratik yolları İçinde bol miktarda demir, fosfor, A ve R gurubu vitaminleri cildimizi korur, sinirleri yatıştırır. Sofranızda sık sık bulundurmanızı önerdiğimiz bu sebzeyi pişirmeden önce bir çorba kaşığı sirke veya limon suyu katacağınız soğuk suyun içinde bir saat bekletin. Böylece kararmalarını önlemiş olursunuz....
»» devamını oku »»
Çorbalarda ki Sosların Kesilmemesi İçin Püf Noktalar
Çorbalarda ki Sosların Kesilmemesi İçin Püf Noktalar
Çorbalara konulan terbiyenin kesilmemesi için ne yapmalı - Yumurta, limon ya da krema ile hazırlanan terbiye bazı çorba ve soslara lezzet katar. Ancak, yemeğe ilave edilirken dikkat edilmezse kötü sonuç verebilir. Yumurtanın ve kremanın kesilmesini önlemek için çorbanın biraz ılınmasını bekleyin. Terbiye malzemesini ılık çorbaya azar azar katarak karıştırın. Terbiyesini...
»» devamını oku »»
Kekin Altını Yakmamak İçin Ne Yapmalı
Kekin Altını Yakmamak İçin Ne Yapmalı
Kekin altını yakmamanın püf noktası Bir çoğunuz canınız istediğinde veya misafiriniz geldiğinde evinizde kek yaparsınız. Fakat evinizde yaptığınız kek istediğiniz gibi kabarsa da, tadı çok iyi olsa da, kalıptan çıkardığınızda dibinin karardığını görürsünüz. Böyle olunca kekin yanık bir tadı olur. Eğer keki kalıba koymadan önce kabın dibine ince bir tabaka süt dökerseniz,...
»» devamını oku »»
Yemek Pişirirken Nelere Dikkat Etmeliyiz
Yemek Pişirirken Nelere Dikkat Etmeliyiz
Yemeğin daha lezzetli olması için nelere dikkat etmeli ve neleri yapmalı? Yemek pişirme sanatında lezzet elde etmek için aşağıdaki noktalara önemle dikkat etmelidir, - Herhangi bir yemeğe kullanılacak malzemenin istenilen nitelikte olabilmesi için bunlar, ait oldukları bölümlerde anlatıldığı gibi ayrılmalı ve seçilmelidir. - Tariflerdeki tartı, ölçü ve anlatımlara aynen...
»» devamını oku »»
Hayvansal Yağlar
Hayvansal Yağlar
Hayvansal yağ alırken nelere dikkat etmeli ve hangileri tercih edilmeli? Eritilmiş Urfa yöresi yağları ve eritilmemiş Karadeniz yöresi yağları olarak iki cinstir.  Urfa yöresi yağları   hangileridir: Urfa, Siverek, Diyarbakır yöresi ve Kars yağlarıdır. Bunlardan Urfa, Siverek, Diyarbakır yöresi olan beyaz renkteki bu yağlar koyun sütünden imal edilmektedirler. Ağırca, fakat...
»» devamını oku »»
Donmuş Çikolata veya Yağ Nasıl Yumuşatılır?
Donmuş Çikolata veya Yağ Nasıl Yumuşatılır?
Donmuş tereyağı veya çikolatayı yumuşatmak için: Kahvaltı zamanı donmuş ve bir türlü yumuşamayan tereyağı, insanın sinirlerini bozar. Bekleyecek olsanız kahvaltının sonuna kadar da yumuşamaz. Donmuş tereyağınızı mikrodalga fırının "defrost" ayarında bekletip 1 dakika gibi bir zamanda kahvaltıda yenecek kıvama getirebilirsiniz. Ayrıca pasta veya sos yaparken kullanacağınız...
»» devamını oku »»
Yorum Yaz
Yeni Yorum Ekliyorsunuz !
Rumuz (*) Mail Yorum (*) Gönder