Türk Kahvesinin Faydaları ve Zararları

Kadınlar için SICAK-SOĞUK iÇECEKLER bilgilerinin paylaşıldığı bu yazımızda Türk Kahvesinin Faydaları ve Zararları hakkında detaylı bilgiye ulaştınız. Dilerseniz SICAK-SOĞUK iÇECEKLER kategorisinde bulunan diğer makalelerimizi okuyarak daha başka bilgiler edinebilirsiniz.
Türk kahvesi günde ne kadar içilmeli ve vücuda etkileri
Sohbetin bahanesi olan kahvenin mucizevi yararlarının yanı sıra zararları da vardır. Bu durumda, kahveyi tüketirken dikkatli olmak gerekir. Günde 3-4 fincan kahve içen kadınlarda kalp krizi riskinin %25 oranında azalma ihtimali bulunmaktadır. Bununla ilgili en somut örnek, İsviçre'de 10 yıl boyunca sürdürülen bir araştırmadır. Yapılan bu araştırmada beslenme şekli ve hastalığın ilerleyişi ile ilgili 35,000 kadın incelenmiştir. Bu kadınlardan 1.680 tanesi kalp krizi geçirmiştir. Ancak araştırma ekibindeki uzmanlar kahve tüketiminin kadınların sağlığını nasıl etkilediği yönünde bir inceleme yaptıklarında, günde 1 fincandan fazla kahve içenlerde ki riskin çok daha az olduğunu görmüşlerdir. Bunun nedeni ise, insülin hassasiyetini artırması ve stresin etkilerini azaltmasıdır.

Türk Kahvesinin Yararları
- Uyarıcı etkisi vardır. Sabahları uyanmaya yardımcı olur. Konsantrasyonu artırır.

- Böbrek taşı oluşumundaki riski azaltır. Bu konuda tersi iddialar oba da sağlık çalışanları arasında yapılan bir araştırmada, böbrek taşı rahatsızlığının kahve içmeyenler arasında daha sık görüldüğü ortaya çıkmıştır. Bunun nedeni, kahvenin diüretik (idrar söktürücü) etkisidir.

- Amerika'da yapılan son araştırmalara göre, fiziksel egzersizle birlikte ölçülü kahve tüketimi, güneşin ultraviyole ışınlarının yol açtığı kanserojen etkileri ortadan kaldırabilmektedir.

Türk Kahvesinin Zararları
- Kahve, ülseri tetikler ve midenin asit salgılamasını uyarır. Bu nedenle mide hastalarının günde 2 fincanı geçmemeleri gerekir.

- Aşırı kahve tüketimi, kalbin ritmini olumsuz yönde etkiler. Kahvenin içerdiği kafein fazla tüketildiğinde, kalpte ritim bozuklukları meydana gelebilir. Düzensiz kalp atışları ve kalp çarpıntısına neden olabilir. Kalp hastalarının sınırlı miktarda kahve içmelerinde yarar vardır.

- Yine Amerika'da yapılan kahve ile ilgili son araştırmalarda, yemek zamanlarında yükselen kan şekeriyle birlikte tüketilen kahvenin, şeker hastalığını olumsuz yönde etkilediği ortaya çıkmıştır. Bu nedenle şeker hastalarının da kahveyi sınırlı tüketmesi gerekir.

- İçerdiği kafein nedeniyle bağımlılık yapabilmektedir.

- Düzenli olarak günde dört-beş bardak kahve içenler üzerinde yapılan araştırmalarda, yüksek miktarda kahve tüketiminin tansiyonu hızla yükselttiği görülmüştür.

Öyle ya da böyle Türk kahvesi, yemeklerin üzerine veya misafirlikte içilen vazgeçilmez bir tattır.
Yazar
En Pratik Kadın
Eklenme Zamanı
15.05.2015 09:20:31
Yorum sayısı
0
İlgili Makaleler
Alkolsüz Meyve Kokteyli
Alkolsüz Meyve Kokteyli
Alkolsüz Meyve Kokteyli Hazırlama süresi: 5 dakika Alkolsüz meyve kokteyli yapımı -  5'er cl portakal, kayısı, şeftali, vişne, ananas ve elma suyu ile 2 cl grenadine'i shaker'da çalkalayıp soğutun. - Ayaklı kokteyl bardağına alın. Üzerine sprey krema ekleyip bekletmeden servis yapın.
»» devamını oku »»
Renkli Kokteyl
Renkli Kokteyl
Renkli Kokteyl Hazırlama süresi: 5 dakika Renkli kokteyl malzemeleri ve yapımı -2 dilim kivi, 3 dilim portakal, 3 dilim limon, ve 2 dilim salatalığı talaş konmuş ayaklı kokteyl bardağına alın. - Üzerine 20 cl limonata ve 5 cl Pimm's ilave edip servis yapın. Yapması keyifli, içmesi keyifli. Afiyet olsun..
»» devamını oku »»
Kahve
Kahve
Kahve ile söylenen sözler ve Türk kahvesi nasıl yapılır? Her yorgunluğun ardından en iyi giden şey elbette ki kahvedir. Şekerli, orta, sade. Peki ya bu içilen yorgunluk kahvesinin ardından yapılan nedir? Elbette ki kahve falı . Özellikle biz bayanların diyeceğim ama aslında benim gördüğüm erkekler bizlerden daha fazla meraklı bu fal olayına. Aman fal da neymiş, işiniz...
»» devamını oku »»
Limonatalı Kokteyl
Limonatalı Kokteyl
Limonatalı Kokteyl Hazırlama süresi: 5 dakika Limonatalı Kokteyl malzemeleri ve yapımı 1- 10 cl limonatayı ayaklı kokteyl bardağına alın. 2- 2 cl grenadine ve 4-5 küp buz ekleyip bekletmeden servis yapın. Keyifle içebileceğiniz lezzetli bir kokteyl. Afiyet olsun...
»» devamını oku »»
Josephine
Josephine
Josephine kokteyl tarifi Josephine kokteyl için gerekli malzemeler 2 ölçü vişne suyunu 1 ölçü cin ile karıştırın 1 çay kaşığı limon suyu 1 çay kaşığı pudra şekeri  Josephine kokteyli yapılışı - Bütün malzemeleri  iyice karıştırın, bol buzla servis yapın. Cin ne zaman kim tarafından bulundu? Şu "Cin 16. yüzyılda Hollandalılar tarafından bulundu", ya bulunmasaydı? O zaman...
»» devamını oku »»
Dondurmalı Kokteyl
Dondurmalı Kokteyl
Dondurmalı kokteyl Hazırlanma süresi: 5 dakika Dondurmalı kokteyl için gerekli malzemeler ve yapılışı: - 3 cl smirnoff, 3 cl malibu, 2.5 cl süt ve 5 cl ananas suyunu kokteyl çalkalama kabında çalkalayın. - Kokteyli buz dolu bir bardağa alın. 2 top vanilyal dondurma ekleyin. Üzerine tarçın serpin. Kokteyl bardağına çubuk tarçın ekleyip servis yapın.
»» devamını oku »»
Yorum Yaz
Yeni Yorum Ekliyorsunuz !
Rumuz (*) Mail Yorum (*) Gönder