Sırt Ağrılarından Kurtulmanın Yolları

Kadınlar için SANAL KLİNİK bilgilerinin paylaşıldığı bu yazımızda Sırt Ağrılarından Kurtulmanın Yolları hakkında detaylı bilgiye ulaştınız. Dilerseniz SANAL KLİNİK kategorisinde bulunan diğer makalelerimizi okuyarak daha başka bilgiler edinebilirsiniz.
Sırt ağrılarından kurtulmak için nelere dikkat etmeli?

Sırt ağrısını tanımayan yok gibidir. Kimi zaman belimizde kimi zaman da boynumuzdaki şiddetli ağrılar bizi birkaç gün rahatsız eder. Ancak bazen ağrılar daha uzun sürer ve kronikleşirse günlük yaşantımız dayanılmaz bir duruma gelir. Yapılan araştırmalar, sırt ağrılarının günlük yaşantımızda duruşumuza dikkat etmemekten, omurgamıza aşırı yüklenmekten, yanlış oturma ve yatış pozisyonlarından kaynaklandığını gösteriyor. Sırt ağrılarının yeterince hareket etmemekten ileri gelen bir uygarlık hastalığı olduğu da söylenebilir. Endüstrileşmiş ülkelerde sırt ağrıları, işe devamsızlık nedenleri arasında erkeklerde ilk, kadınlarda ikinci sırada yer alıyor. Sırt ağrılarından kurtulmak istiyorsanız günlük yaşantınızda dikkat etmeniz gereken noktalar var: 

Kadınlar özellikle ev işleri sırasında hatalı duruşlar yapar. Örneğin elektrik süpürgesiyle halıyı temizlerken öne doğru eğilir ve kamburlarını çıkartarak halıyı süpürürler. Oysa süpürgeyi kullanırken omurganın dik olmasına özen göstermek gerekir.

En ideal yürüyüş biçimi göğüsün ileride, karnın içeride omuzların geride olduğu yürüyüş biçimdir. Ancak insanlar genellikle bunun tam tersini uygular, yani omuzları çökük yürürler. Bu da omurganın deforme olmasına yol açar.

Okulda iş yerinde, yazı yazarken iki büklüm oluruz. Kafamızı öne doğru eğerek yanlış bir oturma pozisyonunda kalırız. Oysa masa başında iş yaparken sırtımızın dik olmasına özen göstermeliyiz. Bunun için oturuş şeklimize, sandalyenin yüksekliğine, masanın konumuna dikkat etmelisiniz.

Çoğu insan yastıksız yatamaz. Uzmanlara göre sırt için en iyi olan yatış şekli, yastıksız yatmaktır. Ayrıca yatak düz ve sert olmalıdır. Bisiklet sırt ağrılarına neden olabilir. Çünkü nedense binici öne doğru eğilip kamburunu çıkarır. Oysa bisiklete binerken de sırtın düz olmasına ve dik durulmasına dikkat edilmelidir. Eğer doğru binilirse bisiklet vücudun tüm kasları için mükemmel bir egzersiz sağlar.

Dış fırçalarken veya aynada makyaj yaparken öne doğru eğilerek kamburunu çıkarmak da sırt ağrılarına neden olur. Öne doğru eğilmek gerekse bile sırtın dik ve düz olmasına özen gösterilmelidir.

Sırtınızın düz olması, omurganın düz olması ve yanlış yüklenmelerden korunması anlamına gelir. Koltukta TV izlerken değişik biçimlere girmek, vücudun öne doğru kaydırılarak dengesiz bir oturuş tarzına geçilmesi, omurların bozulmasına ve aşırı yük altında kalmasına yol açar. Bazen stres, kronik sırt ağrılarının nedeni olabilir. Kişiyi sıkan durumlar ve ruhsal çatışmalarda sırt ağrıları görülebilir veya bu yakınmalar stresin etkisiyle artabilir. Ruhsal sorunlara bağlı sırt ağrısı olan hastalarda bunların giderilmesi için psikoterapi, yoga, antistres masaj, gevşeme egzersizleri gibi yöntemlerle stres, kas gerilmesi, ağrı, stres kısır döngüsünü kırmak gerekir. 

Sırt ağrıları her zaman omurga sorunlarına bağlı olmayabilir. Böbrek hastalıkları, mide ülserleri, barsak bozuklukları, prostat, gebelik, adet öncesi gerginlik ve depresyon sırt ve bel ağrılarına neden olabilir. 
Yazar
En Pratik Kadın
Eklenme Zamanı
04.12.2014 08:05:32
Yorum sayısı
0
İlgili Makaleler
Sırt Ağrılarından Kurtulmanın Yolları
Sırt Ağrılarından Kurtulmanın Yolları
Sırt ağrılarından kurtulmak için nelere dikkat etmeli? Sırt ağrısını tanımayan yok gibidir. Kimi zaman belimizde kimi zaman da boynumuzdaki şiddetli ağrılar bizi birkaç gün rahatsız eder. Ancak bazen ağrılar daha uzun sürer ve kronikleşirse günlük yaşantımız dayanılmaz bir duruma gelir. Yapılan araştırmalar, sırt ağrılarının günlük yaşantımızda duruşumuza dikkat etmemekten,...
»» devamını oku »»
Erkekte Kısırlık
Erkekte Kısırlık
Erkekte kısırlık ve tedavi yöntemleri Çocuk sahibi olamayan tüm çiftlerin yaklaşık üçte birinde erkek kısırdır. Erkekteki kısırlığın pek çok sebebi olduğu gibi pek çok da tedavi yolu vardır. Bir sıralar, çiftlerde gebe kalamama gibi bir sorun olduğunda sadece kadının kısır olduğu sanılırdı. Bu düşünce, her ne kadar halk arasında geçerliliğini bugün de korusa da son yıllarda...
»» devamını oku »»
Çocuğunuzun Beslenmesi
Çocuğunuzun Beslenmesi
Çocuğunuzun Beslenmesi Anne sütü, çocuğun vücut ve ruh sağlığı için en uygun besindir.  Annenin çocuğunu kendisinin emzirmesi, ana-çocuk ilişkileri yönünden önemlidir.  Fizyolojik olarak, hemen her annenin çocuğunu emzirme olanağı vardır.  Emzirme doğumdan sonraki ilk saatlerde başlamalıdır .  İlk günlerde verilecek anne sütü dışındaki besiler anne sütünün artmasını...
»» devamını oku »»
Hamilelikte Bulantı, Baş Dönmesi ve Yorgunluk
Hamilelikte Bulantı, Baş Dönmesi ve Yorgunluk
Gebelikte yorgunluk, baş dönmeleri ve bulantı Geleceğin anneleri yorgunluk, ateş, baş dönmeleri, mide bulantıları ve kabızlık gibi rahatsızlıklardan şikayetçidirler. Hamilelikte baş dönmeleri ve yorgunluğun kaynağı aynıdır. Gebelik hormonu genişlemeye, damarların işlevi değişmeye başlar ve kan basıncında bir azalma görülür. Kan dolaşımının normal olmaması özellikle...
»» devamını oku »»
Ciltteki Mantar Hastalıkları
Ciltteki Mantar Hastalıkları
Sağlığımız İçin Ciltteki Mantara Dikkat Ciltteki mantar hastalıkları arasında en sık görüleni olan alacalı tinea (tinea versicolor) Pityrosporum cinsinden asalak mantarların neden olduğu bir durumdur. Tipik olarak bu mantar hastalığı gövde, boyun ve kollarda bazen de yüzde düzensiz olarak yayılan, hafif soyulan sütlü kahve renkli lekelerle kendini belli eder. Hastalık yaz...
»» devamını oku »»
Kaşıntıdan Kurtulmanın Yolları
Kaşıntıdan Kurtulmanın Yolları
Kaşıntıdan Kurtulmanın Yolları Kaşınma vücudun herhangi bir yerinde veya tümünde ortaya çıkabilen rahatsız edici bir histir. Kaşınma, çeşitli maddelerin kullanımına ve ilaçlara bağlı alerjik bir reaksiyon olabilir veya başka hastalıklardan kaynaklanabilir. Cilt hastalıklarının ve ruhsal durumların da kaşıntı ile ilgisi vardır. İnatçı ve kronik kaşıntıların nedeni bir doktor...
»» devamını oku »»
Yorum Yaz
Yeni Yorum Ekliyorsunuz !
Rumuz (*) Mail Yorum (*) Gönder