Baş Ağrısı Çeşitleri, Nedenleri ve Tedavisi

Kadınlar için HASTALIKLAR bilgilerinin paylaşıldığı bu yazımızda Baş Ağrısı Çeşitleri, Nedenleri ve Tedavisi hakkında detaylı bilgiye ulaştınız. Dilerseniz HASTALIKLAR kategorisinde bulunan diğer makalelerimizi okuyarak daha başka bilgiler edinebilirsiniz.
Baş Ağrısı Çeşitleri, Nedenleri ve Tedavisi
Sık rastlanan bir rahatsızlıktır. Baş ağrısı, genellikle ciddi bir sağlık sorunu değildir ve ağrı kesiciyle kolayca geçebilir. Eğer şiddetli ağrı varsa, sık tekrar ediyor ve başka şikayetlerle birlikte ise doktora başvurulmalıdır. 

Gerginlik Baş ağrısı: 
Başınız sanki bir kemerle sıkılıyormuş gibi hissedersiniz. Donuk, sebat eden bir ağrıdır. Boyun kaslarınız size kilitlenmiş gibi gelebilir. Başınızdaki ve ensenizdeki belli yerler dokunmaya karşı hassaslaşır. Ağrı, gergin kas lifleri arasında kalan sinir uçlarının uyarılmasından kaynaklanır. 

Migren Baş ağrısı: 
Kişiyi tüm işlerinden alıkoyacak kadar şiddetli olabilir. Bazı hastalar ağrı öncesi, "aura" adı verilen uyarıcı bir işaret hisseder. Bu işaret; ışık çakmaları, kör noktalar gibi çeşitli görme bozuklukları veya, daha nadiren de kolda uyuşukluk hissi veya garip bir koku alma şeklindedir. Aura olsun veya olmasın, başın bir tarafında hissedilen şiddetli, zonklayıcı bir ağrıdır. Ağrı yayılabilir ve ağrıya genellikle bulantı, kusma eşlik eder. Birkaç saat veya birkaç gün sürebilir. Işığa, kokuya ve sese karşı aşırı hassasiyet gelişir. 

Migren ağrısının kaynağı, beyindeki kan damarlarının çeperlerinde meydana gelen değişikliklerdir. Başlangıçta damarlarda daralma meydana gelir. Ağrı başladıktan sonra ise damarlar genişler. Damarlardaki bu değişiklikler, serotonin adı verilen kimyasal bir maddedeki dengesizliklere bağlıdır. Migren ağrısında hormonlar da rol oynayabilir. Vücuttaki östrojen değişiklikleriyle migren arasında kuvvetli bir ilişki vardır. 

"Cluster" Baş ağrısı: 
Salkım şeklinde gelen bir ağrıdır. Yani; bir veya birkaç güne yayılmış şekilde, şiddetli bir başlangıcı takiben giderek azalan bir ağrı çeşididir. Sıklıkla günde bir veya iki nöbet vardır. Genellikle haftalar veya aylar süren aralıklarla tekrarlar. Tipik olarak geceleri, kişi uykuya daldıktan birkaç saat sonra başlar. Şiddetli, batıcı bir ağrıdır ve büyük çoğunlukla bir gözün etrafında hissedilir. Yüzde kızarma, ağrının olduğu gözde sulanma ve tek taraflı burun akıntısı dikkat çekicidir. Ağrı kısa sürelidir (30 dakika - 2 saat arasında). Daha çok erkeklerde görülür. 

Sinüs Ağrısı: 
Başın ön kısmında, burun bölgesinde, gözlerin etrafında ve bazen de başın tepe kısmında hissedilen bir ağrıdır. Bazı hastalarda yüzün arka kısmında basınç hissi vardır. Kafadaki sinüslerin içini kaplayan zarların iltihabı veya enfeksiyonu (sinüzit), bu ağrının temel sebebidir. 

Gerginlik Baş ağrısının belirtileri: 
Kafa sanki bir kemerle sıkılıyormuş gibi hissedilen, donuk, sebat eden ağrı 

Migren Baş ağrısının belirtileri: 
Başın bir tarafında hissedilen şiddetli, zonklayıcı ağrı. Ağrıya bulantı, kusma eşlik edebilir. Ağrı öncesi, ışık çakması gibi çeşitli görme bozuklukları meydana gelebilir. 

"Cluster" Baş ağrısının belirtileri: 
Bir gözün etrafında hissedilen şiddetli, batıcı ağrı. Yüzde kızarma, ağrının olduğu gözde sulanma ve tek taraflı burun akıntısı eşlik edebilir. 

Sinüs Ağrısının belirtileri: 
Başın ön tarafında, burun bölgesinde, yüzün arka kısmında basınç varmış gibi hissedilen ve öne doğru eğilindiğinde artan donuk ağrı. Ağrıya burun akıntısı eşlik edebilir. 

Baş ağrısının nedenleri
Gerginlik Baş ağrısının nedeni: 
En önemli faktör strestir. İş veya aile hayatından kaynaklanan endişe hali veya gürültülü bir ortamda bulunmak ağrıyı başlatabilir. Iş yaparken gözleri zorlamak veya vücudun duruşuna dikkat etmemek, çok kahve içmek ve geceleri diş gıcırdatmak da ağrıya neden olabilir. 

Migren Baş ağrısının nedeni: 
Her ne kadar damar çeperlerinde meydana gelen değişiklikler neden olarak suçlansa da, bazı araştırmacılar sorunun tamamen sinirlerle ilintili olduğunu düşünmektedir. Aynı ailenin üyeleri arasında sık görülmesi de, olayın temelinde kalıtımsal faktörlerin olabileceği ihtimalini güçlendirmektedir. Ağrıyı başlatan sebepler arasında; aşırı kahve içmek, çeşitli yiyecekler, gün içerisinde şekerleme yapmak, rüzgarda kalmak, mevsim veya irtifa değişikliği, hormon dalgalanmaları, doğum kontrol hapları, öğün atlamak, kalabalık ortamlar, ani duygusal değişiklikler, egzersiz veya seks yapmak ve çok soğuk içecekler sayılabilir. 

"Cluster" Baş ağrısının nedeni: 
Ağrıyı neyin başlattığı çok belirgin değildir. Çok sigara içenlerde ve düzenli olarak alkol alanlarda daha sık görülür. 

Sinüs Ağrısının nedeni: 
Saman nezlesi veya diğer mevsimsel alerjiler, soğuk algınlığı veya grip, ağrıya neden olabilir. 

Baş ağrısına sebep olan diğer faktörler: 
- Beyin hastalıkları: 

Menenjit, beyin tümörü, beyin absesi gibi kafa içi basıncı arttıran hastalıklar, kafa travması, kafa içi damarlarda yırtılma, kafa içi kanama, kafa içi damar iltihabı 

- Enfeksiyon hastalıkları (tifo, enfeksiyöz mononükleoz gibi) 

- Kandaki oksijen konsantrasyonunun düşmesi (kronik akciğer hastalığı gibi) 

- Anemi (kansızlık) 

- Yüksek tansiyon (hipertansiyon) 

- Endokrin sistemi bozuklukları 

- Zehirlenmeler (karbon monoksit; alkol, kurşun zehirlenmesi gibi) 

- Göz, kulak, burun, boğaz, diş ve boyun omuru hastalıkları 

Baş ağrısı teşhisi
Baş ağrısına neden olan organik nedenler (örn; kafa içi tümör, damar yırtılması) mutlaka araştırılmalıdır. 

- Tam kan sayımı: Anemi olup olmadığını anlamaya yardımcı olur. 

- Eritrosit çökme hızı (sedimentasyon): Beyin tümörlerinde ve kafa içi damar iltihabında, enfeksiyonlarda sedimentasyon hızlanır. 

- Kafatası filmi: Kafa içi basınç artışı ve sinüzit şüphesinde mutlaka yapılmalıdır. 

- Gözden kaynaklanan sorunları ekarte etmek için görme alanına bakılır. 

- Nörolojik muayene ve elektroensefalografi (EEG): Nörolojik bulgulardan şüphelenildiğinde yapılır. 

- Lomber ponksiyon: Bir iğne yardımıyla belden su alınır. Menenjit şüphesinde mutlaka yapılmalıdır. 

- Bilgisayarlı tomografi (BT) ve manyetik rezonans görüntülemesi (MRI): Merkezi sinir sistemi hastalıklarından şüphelenildiğinde yapılır. 

Baş ağrısı nasıl tedavi edilir?
Altta yatan sebebe yönelik tedavi uygulanır. Giriş bölümünde anlatılan baş ağrısı tiplerinde genellikle ilaç tedavisi uygulanır. Bu amaçla kullanılan ilaçlar aşağıdadır. 

- Gerginlik Baş ağrısı: Aspirin, acetaminophen, ibuprofen. Antidepresan ilaçlar, kronik vakalarda yardımcı olabilir. 

- Migren Baş ağrısı: Beta-adrenerjik blokerler (örn; propranolol), kalsiyum kanal blokerleri (örn; verapamil), antidepresan ilaçlar, ergotamin, dihidroergotamin, sumatriptan 

- "Cluster" Baş ağrısı: Sıradan ağrı kesici ilaçlar işe yaramayabilir. Hastaya saf oksijen vermek bazen oldukça iyi sonuç sağlar. Kortikosteroidler, metiserjid maleat, lityum karbonat, kalsiyum kanal blokerleri denenebilir. 

- Sinüs Ağrısı: Antibiyotikler ve dekonjestanlar 

Ağrıdan korunmak için neler yapmalı?
- Çikolata, kırmızı şarap, peynir, sodyum nitrat içeren hazır besinler migren ataklarını başlatabilir. Bunlardan kaçının. 

- Günde 3 defa 200 mg dozunda magnezyum baş ağrılarını önleyebilir. Günde 50-200 mg niasin (B2 vitamini) migren atakların önleyebilir. 

- Baş ağrısının başlayacağını hissedince başa buz torbası konularak ayakların sıcak suya sokulması yarar sağlayabilir. 

- Baş ağrısının başlayacağını hissedince bir bardak soğuk su içtikten sonra loş ve sessiz bir odada uzanın. 

Baş ağrısında doktora başvurulacak noktalar
- Şiddetli baş ağrısına; kusma, kol ve bacaklarda güçsüzlük, çift görme, konuşma bozukluğu veya yutma güçlüğü eşlik ediyorsa. Bu durumda, kafa içi kanama söz konusu olabilir. 

- Daha önceden hiç hissetmediğiniz kadar şiddetli bir baş ağrısı hissediyorsanız, uyanır uyanmaz başlamışsa, gün boyu devam ediyorsa, kusmaya neden oluyor ve gün içinde şiddeti giderek azalıyorsa. Bu durumda, yüksek tansiyonunuz veya beyninizde bir tümör olabilir. Kesinlikle gecikmeden doktora gitmelisiniz. 

- Yüksek ateşiniz varsa, ışık gözünüzü rahatsız ediyorsa, baş ağrısı şiddetli ve bulantı veya ense sertliği eşlik ediyorsa. Bu durumda sebep, menenjit olabilir. Hemen bir hastaneye başvurmalısınız. 

- Kafa travması sonrası; sersemlik hissediyor, başınız dönüyor, bulantı-kusma ve bilinç bulanıklığı oluyorsa. Bu durumda en yakın sağlık merkezine başvurmalısınız.

Yazar
En Pratik Kadın
Eklenme Zamanı
07.12.2014 07:51:06
Yorum sayısı
0
İlgili Makaleler
Kemik Erimesi
Kemik Erimesi
Kemik Erimesi ( osteoporoz) nedir? Osteoporoz, kemik kütlesinin giderek azalmasıdır. Kemiğin mineral içeriği normaldir, sadece birim hacimdeki mineral yoğunluğu azalmıştır. Osteoporoz, sağlam kemiklerin yavaş yavaş erimesine ve zayıflamasına neden olan bir hastalıktır. Zayıflayan kemikler daha kolay kırılır hale gelir. Vücuttaki bütün kemikler bu durumdan etkilenmekle...
»» devamını oku »»
Meme Kitleleri
Meme Kitleleri
Meme Kitleleri Kadın memesi ergenlik çağında, adet dönemlerinde ve gebelik sırasında sürekli değişim gösteren bir organdır. Bu değişimler aynı zamanda yaş ilerledikçe de devam eder. Memedeki pek çok değişiklik tümüyle doğaldır ve herhangi bir hastalığa işaret etmez ancak düzenli meme muayenesi ve kontrolü erken teşhis için önemlidir. Meme ağrısı ve memede ele gelen kitle...
»» devamını oku »»
Aft
Aft
Aft nedir? Ağız içinde yanakların iç yanında, dudaklarda, diş etlerinin tabanında veya dilde, mercimek büyüklüğünde veya daha küçük boyda, sarımtırak kenarlı, etrafı kızarık ve çoğunlukla ağrılı yüzeysel ülserlerdir. Genellikle aftlar çıkmadan 6-24 saat önce ağız içinde yanma veya batma hissi duyulur. Aftın bulaşıcı olmadığı düşünülmektedir.  Aft neden olur? - Bağışıklık...
»» devamını oku »»
Kalp Hastalıklarından Korunmak İçin Ne Yapmalı
Kalp Hastalıklarından Korunmak İçin Ne Yapmalı
Kalp hastalıkları ve tedavisi Kalp hastalıklarında ve yüksek tansiyonda yaşam tarzıyla ilgili faktörler önem kazanıyor. Yaşam tarzıyla ilgili faktörlerin yüksek kan basıncının önlenmesi ve denetlenmesine yardımcı olduğu günden güne daha iyi anlaşılıyor. Hipertansiyonu olanların hedefi, nsistolik basıncını 140 mm Hg ve diyastolik basıncı 90 mm Hg 'nı altına düşürmek olmalı....
»» devamını oku »»
Kuş Gribinin Görüldüğü Yerlere Giderken ve Dönerken Neler Yapmalıyız
Kuş Gribinin Görüldüğü Yerlere Giderken ve Dönerken Neler Yapmalıyız
Kuş Gribi Vakalarının Görüldüğü Bölgelerde Bulunurken Ne Yapmalı? - Canlı hayvan pazarları ve kümes hayvanları çiftliklerinde bulunulmamalı. - El hijyenine dikkat edilmeli, eller sık olarak su ve sabunla yıkanmalı veya alkol bazlı el temizleyicileri kullanılmalı. - İnfluenza virüsleri ısı ile tahrip olurlar. Virüs 60 derecede 30 dakikada ölür. Önlem olarak, tüketiciler kümes...
»» devamını oku »»
Oniki Parmak Bağırsağı Ülseri
Oniki Parmak Bağırsağı Ülseri
Oniki parmak bağırsağı ülseri ( Duodenum Ülseri, Duodenal Ülser) nedir? En sık görülen ülser tipidir. Genellikle oniki parmak bağırsağının ilk birkaç santimetresi içinde gelişir. Ülser sayısı ve boyutları kişiden kişiye farklı olabilir. Ancak oniki parmak bağırsağı ülserleri genellikle mide ülserlerinden daha küçüktür. Sıklıkla 40-50 yaşlar arasında rastlanır. Erkeklerde...
»» devamını oku »»
Yorum Yaz
Yeni Yorum Ekliyorsunuz !
Rumuz (*) Mail Yorum (*) Gönder