Altı Haftadan Küçük Bebekler Nasıl Uyutulur

Kadınlar için Bebeklerde Uyku Problemi ve Nedenleri bilgilerinin paylaşıldığı bu yazımızda Altı Haftadan Küçük Bebekler Nasıl Uyutulur hakkında detaylı bilgiye ulaştınız. Dilerseniz Bebeklerde Uyku Problemi ve Nedenleri kategorisinde bulunan diğer makalelerimizi okuyarak daha başka bilgiler edinebilirsiniz.
Altı Haftadan Küçük Bebeklerle İlgilenmek
Aşağıda anlatılanlar yatma zamanı bebeği sakinleştirmede yardımcı olacaktır;

-  Bebeğin yatmadan önce tam olarak beslendiğinden, gaz çıkardığından ve gün içinde gece uyumasını sağlayacak kadar uyanık kaldığından emin olun.

- Altı haftadan küçük bebekler bir seferinde 1 ile 1,5 saat uyanık kalabilirler. Sabah 7 ile akşam 7 arasında 4 saat uyanık kalan bebek 6 saat uyanık kalan bebeğe göre daha enerjik olur.

-  Bebeğin gün içinde ne kadar, ne yediğini yazdığınız bir günlük tutun. Gece rahatsız olursa bu günlük nedenini anlamanıza yardımcı olabilir.

- Yatak zamanı rutininin sessiz ve sakin olmasını sağlayın. Banyo bittiğinde bebek odasına ziyaretçi almayın.

- Son beslenme sırasında ışıkları kısın ve çok konuşmayın, göz temasından kaçının. Karyolasına yerleştirmeden önce gaz çıkardığından emin olun.

- Her zaman bebeğinizi uyumadan önce karyolasına yerleştirin. Meme veya biberon emerken uyursa yatağına koymadan önce hafifçe uyandırın.

- Güvenli biçimde üstünün örtüldüğünden emin olun. Bazı bebeklerin moro refleksi çok güçlüdür ve bu durum kendilerini rahatsız eder.

- Bebeğinize uyuması için beş on dakika süre verin. Huzursuz oluyorsa kucağınıza alın ve mama vermeyi deneyin. Açlık birçok bebeğin uyumamasının en temel nedenlerinden birisidir. Sonra karyolasına yerleştirin ve biraz daha zaman verin. Yine uyumazsa aynı şeyi tekrarlayın.

Önemli olan nokta ısrarlı ve tutarlı olmaktır. Uzun dönemde bu durum sürekli taktik değiştirmekten çok daha etkilidir. Onu aşağı götürüp orada sakinleştirmeyi denemeyin, bu onu daha da rahatsız edecektir.
Yazar
En Pratik Kadın
Eklenme Zamanı
26.08.2015 07:13:50
Yorum sayısı
0
İlgili Makaleler
Altı Aylık Bebeklerde Uyku ve Beslenme
Altı Aylık Bebeklerde Uyku ve Beslenme
Bebeklerde sabah erken kalkma İlk bir kaç ay sabah erken kalkışlarla ebeveynin baş etme durumunun bebeğin erken kalkan bir bebek olup olmayacağını belirleyeceğine inanıyorum. Bütün bebek ve çocuklar gece saat 5 ile 6 arasında hafif bir uyku içindedir. İlk haftalarda, gece saat 2 ile 2.30 arasında uyanan ve emzirilen bir bebek saat 5 ile 6 arasında bir daha uyanır ve...
»» devamını oku »»
Bebeklerde Beslenmeye Bağlı Uyku Sorunu
Bebeklerde Beslenmeye Bağlı Uyku Sorunu
Bebeklerde Uyku Zamanı Hayatının ilk haftaları bir bebeğin ne zaman uyuyacağını, ne zaman besleneceğini belirler. Günümüzde bebeklerin gerekli oldukça beslenmeleri ve buna göre bir uyku düzeni geliştirmeleri bekleniyor. Ancak geçtiğimiz yıllar içinde yapılan araştırmalar bebeğin beslenmesinin ebeveynlerin ondan mutlu bir şekilde uyumasını beklediği zamanlarda uyumasını...
»» devamını oku »»
Bir Aylıktan Dört Aylığa Bebeklerde Uyku ve Beslenme
Bir Aylıktan Dört Aylığa Bebeklerde Uyku ve Beslenme
Bir-dört aylık bebeklerde uyku ve beslenme düzeni Bebek bir aylık olduğunda, daha tahmin edilebilir bir "beslenme ve uyku düzeni" ortaya çıkar. Uyanık olduğunda daha fazla işaret gösterir ve daha uzun uyanık kalmaya çalışır. Bir saat uyanık kalan bebekler normalde bu aşamada bu süreyi bir buçuk saate çıkartırlar. Bebeklerin çoğu gündüz uykusundan kesinti yapar ve gün...
»» devamını oku »»
Yeni Doğan Bebeklerde Uyku Düzeni
Yeni Doğan Bebeklerde Uyku Düzeni
Bebeklerde beslenme ve uyku düzeni Bebeklerin ihtiyaç duydukları uyku saati büyüdükçe değişse de uykuyu daha iyi anlamak bebeğinizin uzun dönemli bir uyku sorunu olup olmadığını bulmanıza yardımcı olur. Herhangi bir tedavi veya eğitime başvurmadan önce bebeklerin ve küçük çocukların uykularının temel evreleri konusunda bilmeniz gerekenler vardır. Bu evreleri tam olarak...
»» devamını oku »»
Yenidoğanda Dördüncü Haftaya Uyku ve Beslenme
Yenidoğanda Dördüncü Haftaya Uyku ve Beslenme
Doğumdan dördüncü haftaya kadar bebeklerde uyku ve beslenme "Yeni doğan bir bebeğin uyku miktarı" ilk günlerde oldukça değişkendir. Bazıları beslenmeler arasında uyurken diğerleri bu zaman içinde huysuzlanır. İlk günlerde bebekler ortalama 16 saat uykuya ihtiyaç duyarlar. Bu dönemde uyku 24 saate yayılmış kısa gündüz uykuları gibidir. Sütünüz gelene kadar bebeğin daha fazla...
»» devamını oku »»
Kolik Nedir ve Kolik Tedavisi
Kolik Nedir ve Kolik Tedavisi
Kolik nedir, nasıl tedavi edilir Üç aylığın altındaki bebeklerde görülen" aşırı ağlama" çoğu zaman kolik olarak değerlendirilmez. "Kolikli bebek tanımı" genelde dizlerini karnına doğru çektiğinizde acı çekip ağlayan, karnı şişen ve oldukça gürültü yapan bebekler için kullanılır. Bu uzun ağlayışlar genelde öğleden sonra geç saatlerde ya da akşamın ilk saatlerinde görülür ve...
»» devamını oku »»
Yorum Yaz
Yeni Yorum Ekliyorsunuz !
Rumuz (*) Mail Yorum (*) Gönder