Memeden Süt Boşaltma ve Biberonla Emzirme

Kadınlar için Emzirme ve Diş Çıkartma bilgilerinin paylaşıldığı bu yazımızda Memeden Süt Boşaltma ve Biberonla Emzirme hakkında detaylı bilgiye ulaştınız. Dilerseniz Emzirme ve Diş Çıkartma kategorisinde bulunan diğer makalelerimizi okuyarak daha başka bilgiler edinebilirsiniz.
Memeden süt nasıl boşaltılır
Eğer bebeğiniz özel bakım ünitesindeyse, göğüsleriniz aşırı derecede şişmişse, birkaç saatliğine dışarıya çıkmanız gerektiğinde bir başkası bebeği besleyecekse, ya da işe gitmek zorunda olup sütü bir süre saklamak istiyorsanız sütünüzü boşaltmak isteyebilirsiniz. Boşaltılan süt steril bir kap içinde buzdolabında 24 saat, derin dondurucuda üç ay saklanabilir.

Sütü elinizle, el pompasıyla, pilli ya da elektrikli bir pompayla boşaltabilirsiniz. Bu iş başlangıçta çoğu kadına zor gelebilir ancak zamanla kolaylaşır. Eğer sütü elinizle boşaltacaksanız bir başka anneye ya da sağlık uzmanına nasıl yapıldığını sorabilirsiniz. Pompa almadan önce size uygun olup olmadığını deneyin.

Bebeğinizi biberonla beslemek
Eğer emziremiyorsanız, işlenmiş inek sütünden yapılan hazır bebek maması ile bebeğinizi biberon yardımıyla besleyebilirsiniz. Bir yaşından küçük bebekler için normal inek sütü, keçi sütü, süt tozu ya da konsantre süt uygun değildir.

Hazır mama formülü hazırlıyorsanız talimatları mutlaka okumanız gerekir. İçme suyunu kaynatın ve soğuyunca ellerinizi yıkayın, steril biberona kaynamış suyu ölçerek koyun ve mama tozunu ilave edin. Bebeğe vermeden önce şişeyi çalkalayın ve bileğinize bir iki damla damlatarak sıcaklığını kontrol edin. Ilık olması gerekir. Biberonu daha sonra kullanmayı düşünüyorsanız ucundaki memeyi ters çevirip içine koyun, plastik düz kapağı ve biberon kapağını üstüne kapatın ve biberonu buzdolabına koyun. 24 saat içinde kullanılmayan mamayı atmanız gerekir.

Bebeğinize vücut ağırlığının her bir kilogramı başına günlük olarak 150 gr mama vermelisiniz. Bebeğiniz acıktığında ya da ilk haftalarda iki-üç saatte bir, altı aylık olduğunda günde üç-beş kez mama verebilirsiniz. Bebeğin bıraktığı mamayı hiçbir zaman saklamayın ve yeniden vermeyin.

Ilık süt bakteri üretir, bu nedenle biberon ve biberon memeleri çok temiz tutulmalıdır. Önce eller yıkanmalı, sonra 10 dakika kaynatarak, mikrodalga buhar fırını ya da elektrikli buhar fırını kullanarak buharda, ya da kimyasal bir solüsyon kullanarak mikroplardan arındırılmalıdır.

Bebekte sık sık gaz oluyorsa biberon memesindeki deliğin bebeğin hava yutmasına neden olacak biçimde fazla büyük ya da küçük olup olmadığını kontrol edin. Bebeklerin beslenmeden sonra bir miktar sütü geri çıkarmaları doğaldır. Eğer kilo alıyorsa kaygılanacak bir durum yoktur, altı aydan sonra oturmaya başladığında ve katı besinler almaya başladığında düzelecektir.

Biberonla nasıl beslenir
Kolunuzla başına ve sırtına destek olarak kucağınıza yatırın. Biberon ucunda hava olmaması için önce biberon ucunu sütle doldurun.
Yazar
En Pratik Kadın
Eklenme Zamanı
02.09.2015 09:05:09
Yorum sayısı
0
İlgili Makaleler
Diş Çıkarken Merak Edilenler
Diş Çıkarken Merak Edilenler
Diş çıkartmada merak edilen sorular ve yanıtlar: Diş çıkarmanın bebeğin hastalıklara karşı direncini azaltır mı? Bu görüşü destekleyen bilimsel bir kanıt yoktur. Yaygın olan bu söylenti, herhalde birçok hastalığa diş çıkarmanın yol açtığının sanıldığı günlerden kalmış yanlış bir inançtır. Bebeğin diş çıkarması sırasında görülen hastalıkların, diş çıkarmayla aynı döneme denk...
»» devamını oku »»
Bebeklerde Süt Dişleri
Bebeklerde Süt Dişleri
Diş çıkarma konusundaki gerçek nedir?  Bebeklerin diş çıkarma sıkıntılarını dindirmek için anneler neler yapabilir?  Süt dişleri Süt dişleri, yani çocuğun ilk dişleri , yaşamının ilk birkaç ayından başlar ve üçüncü yaşın ortalarına kadar çıkmayı sürdürürler. Üç yaşının ortalarında, çocuğun süt dişleri, takım halinde tamamlanmış olur. bebeklerin diş çıkarması kabaca aynı...
»» devamını oku »»
Diş Kaşıma Oyuncakları
Diş Kaşıma Oyuncakları
Bebekler için diş kaşıma oyuncakları Eczanelerde çocuğun geveleyerek, kemirerek diş etlerini rahatlatmasını sağlayan çeşitli biçimlerde diş kaşıyıcıları satılmaktadır. Pürüzsüz malzemelerden yapılmış bu kaşıyıcılar, bebeği rahatlatırken, biçimleriyle de onu bir oyuncak gibi eğlendirebilir. Aslında bir değil, birkaç farklı diş kaşıyıcı satın alıp, bebeğe değiştirerek vermeniz...
»» devamını oku »»
Emzirmeye Başlarken Nelere Dikkat Edilmeli
Emzirmeye Başlarken Nelere Dikkat Edilmeli
Emzirme Sağlık uzmanları siz ve bebeğiniz için önemli yararları olan emzirmeyi şiddetle önermektedir. Anne sütü bebeğin gelişimi için gerekli olan proteini, yağları ve karbonhidratları doğru miktarlarda içerir. Anne sütü aynı zamanda bebeği mide hastalıklarından, öksürük ve soğuk algınlığından, ve böbrek ve kulak enfeksiyonlarından koruyan antikorlar içerir. Emzirilen...
»» devamını oku »»
Emzik Seçimi
Emzik Seçimi
Doğru emzik nasıl seçilir? Bebeğinizin emziğin vereceği huzura gerçekten gereksinme duyduğunu anladığınızda, emzik seçimine önem verin ve birçok farklı tipte emziği denemeye hazır olun. Yeni doğmuş bir bebeğin ağzı, bir çoğunkinden daha küçüktür; ama böyle de olsa, bebeklerin çoğu, aşağı yukarı emziklerle aynı büyüklükte olan standart bir biberon memesine ağızlarını...
»» devamını oku »»
Bebeklerde Diş Çıkartırken Oluşan Sıkıntılar
Bebeklerde Diş Çıkartırken Oluşan Sıkıntılar
Diş çıkartan bebeklerde ne gibi sıkıntılar olur? Bebeğin birinci yılındaki birçok rahatsızlığının ve küçük çocuğun huysuzluklarının, gece uykularının bozulmasının suçu, çoğunlukla dişlere yüklenir. Bebeklerde "ishal, burun akması, mide bulantısı, iştahsızlık, ateş yükselmesi, nedeni açıklanamayan ağlamalar, gece uyanmaları ve genel huysuzluktan" hep dişler sorumlu tutulur....
»» devamını oku »»
Yorum Yaz
Yeni Yorum Ekliyorsunuz !
Rumuz (*) Mail Yorum (*) Gönder