Memeden Süt Boşaltma ve Biberonla Emzirme

Kadınlar için Emzirme ve Diş Çıkartma bilgilerinin paylaşıldığı bu yazımızda Memeden Süt Boşaltma ve Biberonla Emzirme hakkında detaylı bilgiye ulaştınız. Dilerseniz Emzirme ve Diş Çıkartma kategorisinde bulunan diğer makalelerimizi okuyarak daha başka bilgiler edinebilirsiniz.
Memeden süt nasıl boşaltılır
Eğer bebeğiniz özel bakım ünitesindeyse, göğüsleriniz aşırı derecede şişmişse, birkaç saatliğine dışarıya çıkmanız gerektiğinde bir başkası bebeği besleyecekse, ya da işe gitmek zorunda olup sütü bir süre saklamak istiyorsanız sütünüzü boşaltmak isteyebilirsiniz. Boşaltılan süt steril bir kap içinde buzdolabında 24 saat, derin dondurucuda üç ay saklanabilir.

Sütü elinizle, el pompasıyla, pilli ya da elektrikli bir pompayla boşaltabilirsiniz. Bu iş başlangıçta çoğu kadına zor gelebilir ancak zamanla kolaylaşır. Eğer sütü elinizle boşaltacaksanız bir başka anneye ya da sağlık uzmanına nasıl yapıldığını sorabilirsiniz. Pompa almadan önce size uygun olup olmadığını deneyin.

Bebeğinizi biberonla beslemek
Eğer emziremiyorsanız, işlenmiş inek sütünden yapılan hazır bebek maması ile bebeğinizi biberon yardımıyla besleyebilirsiniz. Bir yaşından küçük bebekler için normal inek sütü, keçi sütü, süt tozu ya da konsantre süt uygun değildir.

Hazır mama formülü hazırlıyorsanız talimatları mutlaka okumanız gerekir. İçme suyunu kaynatın ve soğuyunca ellerinizi yıkayın, steril biberona kaynamış suyu ölçerek koyun ve mama tozunu ilave edin. Bebeğe vermeden önce şişeyi çalkalayın ve bileğinize bir iki damla damlatarak sıcaklığını kontrol edin. Ilık olması gerekir. Biberonu daha sonra kullanmayı düşünüyorsanız ucundaki memeyi ters çevirip içine koyun, plastik düz kapağı ve biberon kapağını üstüne kapatın ve biberonu buzdolabına koyun. 24 saat içinde kullanılmayan mamayı atmanız gerekir.

Bebeğinize vücut ağırlığının her bir kilogramı başına günlük olarak 150 gr mama vermelisiniz. Bebeğiniz acıktığında ya da ilk haftalarda iki-üç saatte bir, altı aylık olduğunda günde üç-beş kez mama verebilirsiniz. Bebeğin bıraktığı mamayı hiçbir zaman saklamayın ve yeniden vermeyin.

Ilık süt bakteri üretir, bu nedenle biberon ve biberon memeleri çok temiz tutulmalıdır. Önce eller yıkanmalı, sonra 10 dakika kaynatarak, mikrodalga buhar fırını ya da elektrikli buhar fırını kullanarak buharda, ya da kimyasal bir solüsyon kullanarak mikroplardan arındırılmalıdır.

Bebekte sık sık gaz oluyorsa biberon memesindeki deliğin bebeğin hava yutmasına neden olacak biçimde fazla büyük ya da küçük olup olmadığını kontrol edin. Bebeklerin beslenmeden sonra bir miktar sütü geri çıkarmaları doğaldır. Eğer kilo alıyorsa kaygılanacak bir durum yoktur, altı aydan sonra oturmaya başladığında ve katı besinler almaya başladığında düzelecektir.

Biberonla nasıl beslenir
Kolunuzla başına ve sırtına destek olarak kucağınıza yatırın. Biberon ucunda hava olmaması için önce biberon ucunu sütle doldurun.
Yazar
En Pratik Kadın
Eklenme Zamanı
02.09.2015 09:05:09
Yorum sayısı
0
İlgili Makaleler
Diş Kaşıma Oyuncakları
Diş Kaşıma Oyuncakları
Bebekler için diş kaşıma oyuncakları Eczanelerde çocuğun geveleyerek, kemirerek diş etlerini rahatlatmasını sağlayan çeşitli biçimlerde diş kaşıyıcıları satılmaktadır. Pürüzsüz malzemelerden yapılmış bu kaşıyıcılar, bebeği rahatlatırken, biçimleriyle de onu bir oyuncak gibi eğlendirebilir. Aslında bir değil, birkaç farklı diş kaşıyıcı satın alıp, bebeğe değiştirerek vermeniz...
»» devamını oku »»
Bebeğin Sütten Kesilmesi ve Ek Gıdalara Başlanması
Bebeğin Sütten Kesilmesi ve Ek Gıdalara Başlanması
Bebeğinizi sütten kesme Bebeğin anne sütüne ya da hazır mamaya bağımlılığını sona erdirme ve kademeli olarak katı besinlere geçme sürecine sütten kesme denilmektedir. Buna doğru zamanda başlamak çok önemlidir. Sağlık uzmanları sütten genellikle dört ile altı ay arasında kesmeyi önerirler. Dört aydan önce sütten kesmek önerilmez çünkü sindirim sistemi halen gelişmemiştir ve...
»» devamını oku »»
Bebeği Ne Kadar Emzirmeliyiz?
Bebeği Ne Kadar Emzirmeliyiz?
Bebeği ne kadar emzirmeliyiz? Bir bebek yirmi dakikadan fazla emzirilmemelidir , kendine yeterli miktarı zaten on dakika içerisinde emer. Bazen bebek göğüste yeterli süt olsa da karnı doymadığı halde emmek istemeyebilir, bazen de süt bitmiştir. Eğer göğüste süt azalmış ise göğüs gevşer ve süt git gide incelir , bu durumda emzirmeye diğer göğüs ile devam edilmelidir. Emzirmek...
»» devamını oku »»
Çocuklarda Beslenme ve Süt Çeşitleri
Çocuklarda Beslenme ve Süt Çeşitleri
Süt çeşitleri ve bebeğe verilme şekilleri Biberonla beslenen birçok bebeğe inek sütü ile yapılan hazır mamalar verilir , Avrupa Topluluğu ülkelerinde bu mamaların bileşimi ve içerdiği maddeler yönetmeliklere bağlıdır. Hazır mamalarda belli oranlarda protein, karbonhidrat, yağ, vitamin ve mineraller bulunmalıdır. Süt mamaları (birinci tip mama) anne sütüne yakın miktarda...
»» devamını oku »»
Memeden Süt Boşaltma ve Biberonla Emzirme
Memeden Süt Boşaltma ve Biberonla Emzirme
Memeden süt nasıl boşaltılır Eğer bebeğiniz özel bakım ünitesindeyse, göğüsleriniz aşırı derecede şişmişse, birkaç saatliğine dışarıya çıkmanız gerektiğinde bir başkası bebeği besleyecekse, ya da işe gitmek zorunda olup sütü bir süre saklamak istiyorsanız sütünüzü boşaltmak isteyebilirsiniz. Boşaltılan süt steril bir kap içinde buzdolabında 24 saat, derin dondurucuda üç ay...
»» devamını oku »»
Bebek Diş Çıkartırken Belirtileri
Bebek Diş Çıkartırken Belirtileri
Diş çıkartmanın belirtileri Diş çıkarmada anne-babaların beklemeleri gereken belirtiler nelerdir?  İlk "patlayan" (beliren) dişler , yani kesici dişler , küçük ve keskin oldukları, diş etinde yalnızca küçük bir alanı etkiledikleri için, bebekte çok az sıkıntıya neden olurlar. Çıkmaya başlamadan hemen önce, diş etinde küçük, soluk bir kitle gibi görünebilirler.  12. ve 15....
»» devamını oku »»
Yorum Yaz
Yeni Yorum Ekliyorsunuz !
Rumuz (*) Mail Yorum (*) Gönder