Memeden Süt Boşaltma ve Biberonla Emzirme

Kadınlar için Emzirme ve Diş Çıkartma bilgilerinin paylaşıldığı bu yazımızda Memeden Süt Boşaltma ve Biberonla Emzirme hakkında detaylı bilgiye ulaştınız. Dilerseniz Emzirme ve Diş Çıkartma kategorisinde bulunan diğer makalelerimizi okuyarak daha başka bilgiler edinebilirsiniz.
Memeden süt nasıl boşaltılır
Eğer bebeğiniz özel bakım ünitesindeyse, göğüsleriniz aşırı derecede şişmişse, birkaç saatliğine dışarıya çıkmanız gerektiğinde bir başkası bebeği besleyecekse, ya da işe gitmek zorunda olup sütü bir süre saklamak istiyorsanız sütünüzü boşaltmak isteyebilirsiniz. Boşaltılan süt steril bir kap içinde buzdolabında 24 saat, derin dondurucuda üç ay saklanabilir.

Sütü elinizle, el pompasıyla, pilli ya da elektrikli bir pompayla boşaltabilirsiniz. Bu iş başlangıçta çoğu kadına zor gelebilir ancak zamanla kolaylaşır. Eğer sütü elinizle boşaltacaksanız bir başka anneye ya da sağlık uzmanına nasıl yapıldığını sorabilirsiniz. Pompa almadan önce size uygun olup olmadığını deneyin.

Bebeğinizi biberonla beslemek
Eğer emziremiyorsanız, işlenmiş inek sütünden yapılan hazır bebek maması ile bebeğinizi biberon yardımıyla besleyebilirsiniz. Bir yaşından küçük bebekler için normal inek sütü, keçi sütü, süt tozu ya da konsantre süt uygun değildir.

Hazır mama formülü hazırlıyorsanız talimatları mutlaka okumanız gerekir. İçme suyunu kaynatın ve soğuyunca ellerinizi yıkayın, steril biberona kaynamış suyu ölçerek koyun ve mama tozunu ilave edin. Bebeğe vermeden önce şişeyi çalkalayın ve bileğinize bir iki damla damlatarak sıcaklığını kontrol edin. Ilık olması gerekir. Biberonu daha sonra kullanmayı düşünüyorsanız ucundaki memeyi ters çevirip içine koyun, plastik düz kapağı ve biberon kapağını üstüne kapatın ve biberonu buzdolabına koyun. 24 saat içinde kullanılmayan mamayı atmanız gerekir.

Bebeğinize vücut ağırlığının her bir kilogramı başına günlük olarak 150 gr mama vermelisiniz. Bebeğiniz acıktığında ya da ilk haftalarda iki-üç saatte bir, altı aylık olduğunda günde üç-beş kez mama verebilirsiniz. Bebeğin bıraktığı mamayı hiçbir zaman saklamayın ve yeniden vermeyin.

Ilık süt bakteri üretir, bu nedenle biberon ve biberon memeleri çok temiz tutulmalıdır. Önce eller yıkanmalı, sonra 10 dakika kaynatarak, mikrodalga buhar fırını ya da elektrikli buhar fırını kullanarak buharda, ya da kimyasal bir solüsyon kullanarak mikroplardan arındırılmalıdır.

Bebekte sık sık gaz oluyorsa biberon memesindeki deliğin bebeğin hava yutmasına neden olacak biçimde fazla büyük ya da küçük olup olmadığını kontrol edin. Bebeklerin beslenmeden sonra bir miktar sütü geri çıkarmaları doğaldır. Eğer kilo alıyorsa kaygılanacak bir durum yoktur, altı aydan sonra oturmaya başladığında ve katı besinler almaya başladığında düzelecektir.

Biberonla nasıl beslenir
Kolunuzla başına ve sırtına destek olarak kucağınıza yatırın. Biberon ucunda hava olmaması için önce biberon ucunu sütle doldurun.
Yazar
En Pratik Kadın
Eklenme Zamanı
02.09.2015 09:05:09
Yorum sayısı
0
İlgili Makaleler
Bebeklerde Yalancı Belirtiler
Bebeklerde Yalancı Belirtiler
Diş Çıkartan bebeklerde yalancı belirtiler: Doktorların hastalıklarla ilgili bilgilerinin günümüzdekinden çok daha az olduğu dönemde, bebeklerde ve çocuklarda görülen pek çok belirti, diş çıkarmaya bağlanıyordu. Günümüzdeyse bu belirtilerin birçoğunun diş çıkarmayla ilgili olmadığı, yani "yalancı belirtiler" oldukları anlaşılmıştır.  Siyah akması: Bebeğin, iki-üç aylıkken...
»» devamını oku »»
Bebeklerde Süt Dişleri
Bebeklerde Süt Dişleri
Diş çıkarma konusundaki gerçek nedir?  Bebeklerin diş çıkarma sıkıntılarını dindirmek için anneler neler yapabilir?  Süt dişleri Süt dişleri, yani çocuğun ilk dişleri , yaşamının ilk birkaç ayından başlar ve üçüncü yaşın ortalarına kadar çıkmayı sürdürürler. Üç yaşının ortalarında, çocuğun süt dişleri, takım halinde tamamlanmış olur. bebeklerin diş çıkarması kabaca aynı...
»» devamını oku »»
Bebeği Ne Kadar Emzirmeliyiz?
Bebeği Ne Kadar Emzirmeliyiz?
Bebeği ne kadar emzirmeliyiz? Bir bebek yirmi dakikadan fazla emzirilmemelidir , kendine yeterli miktarı zaten on dakika içerisinde emer. Bazen bebek göğüste yeterli süt olsa da karnı doymadığı halde emmek istemeyebilir, bazen de süt bitmiştir. Eğer göğüste süt azalmış ise göğüs gevşer ve süt git gide incelir , bu durumda emzirmeye diğer göğüs ile devam edilmelidir. Emzirmek...
»» devamını oku »»
Genç Anneler Çocuklarını Neden Emzirmek İstemiyorlar?
Genç Anneler Çocuklarını Neden Emzirmek İstemiyorlar?
Genç anneler neden çocuklarını emzirmek istemiyorlar? Anne sütünün faydaları yeni bilinmiyor ama gün geçtikçe daha az anne çocuğunu emziriyor. Bilhassa genç anneler göğüslerinin bozulmasından endişe ettikleri için çocuklarını biberonla beslemeyi tercih ediyorlar. Hamilelik ile emzirme süresi içinde göğüslerinin bozulacağına inanıyorlar ve kendilerini buna hazırlıyorlar....
»» devamını oku »»
Çocuğun Aşırı veya Yetersiz Yediği Nasıl Anlaşılır
Çocuğun Aşırı veya Yetersiz Yediği Nasıl Anlaşılır
Çocuğunuza aşırı ya da yetersiz yedirip yedirmediğinizi nasıl anlarsınız? Bu sorunun cevabı kolay değil. Büyüklerin yiyeceği kadarının yarısını önüne koyun ve gerisini ona bırakın. Sağlıklı bir çocuk önünde yemek dururken aç kalmaz. Tek sorununuz onun fazla yememesinden şikayet etmeniz olabilir. Yaşamak için çok çeşitli yiyeceklere ihtiyaç duyarız. Biri için çok fazla olan...
»» devamını oku »»
Kalıcı Dişler
Kalıcı Dişler
İLK "KÖKLER" Bebek doğduğu sırada, bütün süt dişleri diş etlerinin içinde vardır. Hamile kadınların beslenme rejimlerinde yeterince kalsiyum bulunması bu yüzden zorunludur. Gerçekte, bebeğin kalıcı dişleri de, yeni doğan bebeğin çene kemiği içinde gelişmeye başlamış durumdadır. Çocukların dişleri çoğunlukla aynı düzende çıkar. İlk çıkan dişler alt ön iki diştir; onları üst...
»» devamını oku »»
Yorum Yaz
Yeni Yorum Ekliyorsunuz !
Rumuz (*) Mail Yorum (*) Gönder