Çocuklarda Beslenme ve Süt Çeşitleri

Kadınlar için Emzirme ve Diş Çıkartma bilgilerinin paylaşıldığı bu yazımızda Çocuklarda Beslenme ve Süt Çeşitleri hakkında detaylı bilgiye ulaştınız. Dilerseniz Emzirme ve Diş Çıkartma kategorisinde bulunan diğer makalelerimizi okuyarak daha başka bilgiler edinebilirsiniz.
Süt çeşitleri ve bebeğe verilme şekilleri
Biberonla beslenen birçok bebeğe inek sütü ile yapılan hazır mamalar verilir, Avrupa Topluluğu ülkelerinde bu mamaların bileşimi ve içerdiği maddeler yönetmeliklere bağlıdır. Hazır mamalarda belli oranlarda protein, karbonhidrat, yağ, vitamin ve mineraller bulunmalıdır. Süt mamaları (birinci tip mama) anne sütüne yakın miktarda protein içerir. Kazein esaslı mamalarda (ikinci tip mama) inek sütü proteini vardır ve iştahlı bebeklere verilir. Her iki tip mamanın da kalori içeriği aynıdır.

Bebek laktozu sindiremiyorsa ya da inek sütüne alerjisi varsa soya esaslı mamalar kullanılabilir. Bu ancak bir sağlık görevlisi önerirse kullanılmalıdır. Bazı rahatsızlıkları ya da hastalıkları olan bebekler için özel hazır mamalar da vardır.

Bebeklerde sağlıklı beslenme
Sağlıklı beslenme tüm aile için iyidir, ama çocuğun enerji ve büyüme için besin gereksinimini karşılamakta dengeli beslenme çok önemlidir. Dengesiz beslenme uzun dönemde sorunlara neden olabilir.

Çocuğunuza sağlıklı, dengeli beslenme sağlamanın en iyi yolu, her gün ona dört temel yiyecek grubunun her birinden çeşitli yiyecekler hazırlamaktır. Bu yiyecekler hep birlikte temel besinleri içerirler karbonhidratlar, protein, yağ, vitamin ve mineraller.

Çocuk ve bebeklerde yiyecek grupları
Birinci grupta ekmek, tahıllar, makarna, pirinç ve patates bulunur. Fasulye ve baklagiller, bileşik karbonhidratlar açısından önemli olan ve aynı zamanda enerji, lif, protein, vitamin ve mineral sağlayan bu grup içinde yenebilir. Daha büyük çocuklara oranla beş yaşından küçükler için amaç her bir öğünde bu gruptan mutlaka bir miktar bulunmasıdır. Meyve ve sebzeler (taze, konserve ve dondurulmuş durumda), salata ve meyve suyu ikinci grubu oluşturur. Bunlar vitamin sağlarlar, özellikle de C vitamini, mineral ve lif  içerirler. Beş yaşından küçüklere günde üç-dört kez, daha büyüklere beş kez verilmelidir. Meyve suyu birden fazla da verilse yalnızca bir olarak sayılabilir.

Üçüncü grupta et, balık, yumurta, baklagiller (bezelye, taze ve kuru fasulye ve mercimek), kuru yemişler beş yaştan küçükler için toz halinde ya da ezilerek, ve soya fasulyesi vardır. Protein, vitamin ve mineral sağlarlar. Çok zengin bir demir kaynağıdır. Balık taze, dondurulmuş veya konserve olabilir. Hayvansal besinden günde bir, bitkisel besinden iki öğünde verilmelidir.

Süt, yoğurt, peynir ve tereyağı gibi süt ürünleri dördüncü grup, protein, yağ, vitamin (özellikle A ve D vitamini) ve başta kalsiyum olmak üzere mineral sağlar.

Beş yaşın altındakilere günde 350 ml süt ya da iki öğün öteki süt ürünleri vermek amaçlanmalıdır. İki yaşın altındaki çocuklara her zaman yağı alınmamış süt verilmelidir.
Yazar
En Pratik Kadın
Eklenme Zamanı
04.09.2015 15:02:52
Yorum sayısı
0
İlgili Makaleler
Memeden Süt Boşaltma ve Biberonla Emzirme
Memeden Süt Boşaltma ve Biberonla Emzirme
Memeden süt nasıl boşaltılır Eğer bebeğiniz özel bakım ünitesindeyse, göğüsleriniz aşırı derecede şişmişse, birkaç saatliğine dışarıya çıkmanız gerektiğinde bir başkası bebeği besleyecekse, ya da işe gitmek zorunda olup sütü bir süre saklamak istiyorsanız sütünüzü boşaltmak isteyebilirsiniz. Boşaltılan süt steril bir kap içinde buzdolabında 24 saat, derin dondurucuda üç ay...
»» devamını oku »»
Memeden Süt Boşaltma Yöntemleri
Memeden Süt Boşaltma Yöntemleri
Süt Boşaltma Her zaman memeden emzirmenin ilk haftalarında az bir miktar "süt boşaltmanın" memedeki süt miktarını arttıracağı söylenir.  Daha ilk günlerde bu rutini takip eden anneler çok hızlı bir şekilde "memedeki az süt" sorununun üstesinden gelip, düzenli bir beslenme modeline girmiştir. Bebekleri her birkaç haftada büyüme atakları gösterdikçe, rutin sağlam kalmıştır...
»» devamını oku »»
Bebeklerde Süt Dişleri
Bebeklerde Süt Dişleri
Diş çıkarma konusundaki gerçek nedir?  Bebeklerin diş çıkarma sıkıntılarını dindirmek için anneler neler yapabilir?  Süt dişleri Süt dişleri, yani çocuğun ilk dişleri , yaşamının ilk birkaç ayından başlar ve üçüncü yaşın ortalarına kadar çıkmayı sürdürürler. Üç yaşının ortalarında, çocuğun süt dişleri, takım halinde tamamlanmış olur. bebeklerin diş çıkarması kabaca aynı...
»» devamını oku »»
Bebeklerde Yalancı Belirtiler
Bebeklerde Yalancı Belirtiler
Diş Çıkartan bebeklerde yalancı belirtiler: Doktorların hastalıklarla ilgili bilgilerinin günümüzdekinden çok daha az olduğu dönemde, bebeklerde ve çocuklarda görülen pek çok belirti, diş çıkarmaya bağlanıyordu. Günümüzdeyse bu belirtilerin birçoğunun diş çıkarmayla ilgili olmadığı, yani "yalancı belirtiler" oldukları anlaşılmıştır.  Siyah akması: Bebeğin, iki-üç aylıkken...
»» devamını oku »»
Diş Kaşıma Oyuncakları
Diş Kaşıma Oyuncakları
Bebekler için diş kaşıma oyuncakları Eczanelerde çocuğun geveleyerek, kemirerek diş etlerini rahatlatmasını sağlayan çeşitli biçimlerde diş kaşıyıcıları satılmaktadır. Pürüzsüz malzemelerden yapılmış bu kaşıyıcılar, bebeği rahatlatırken, biçimleriyle de onu bir oyuncak gibi eğlendirebilir. Aslında bir değil, birkaç farklı diş kaşıyıcı satın alıp, bebeğe değiştirerek vermeniz...
»» devamını oku »»
Diş Çıkarken Merak Edilenler
Diş Çıkarken Merak Edilenler
Diş çıkartmada merak edilen sorular ve yanıtlar: Diş çıkarmanın bebeğin hastalıklara karşı direncini azaltır mı? Bu görüşü destekleyen bilimsel bir kanıt yoktur. Yaygın olan bu söylenti, herhalde birçok hastalığa diş çıkarmanın yol açtığının sanıldığı günlerden kalmış yanlış bir inançtır. Bebeğin diş çıkarması sırasında görülen hastalıkların, diş çıkarmayla aynı döneme denk...
»» devamını oku »»
Yorum Yaz
Yeni Yorum Ekliyorsunuz !
Rumuz (*) Mail Yorum (*) Gönder