Çocuklarda Beslenme ve Süt Çeşitleri

Kadınlar için Emzirme ve Diş Çıkartma bilgilerinin paylaşıldığı bu yazımızda Çocuklarda Beslenme ve Süt Çeşitleri hakkında detaylı bilgiye ulaştınız. Dilerseniz Emzirme ve Diş Çıkartma kategorisinde bulunan diğer makalelerimizi okuyarak daha başka bilgiler edinebilirsiniz.
Süt çeşitleri ve bebeğe verilme şekilleri
Biberonla beslenen birçok bebeğe inek sütü ile yapılan hazır mamalar verilir, Avrupa Topluluğu ülkelerinde bu mamaların bileşimi ve içerdiği maddeler yönetmeliklere bağlıdır. Hazır mamalarda belli oranlarda protein, karbonhidrat, yağ, vitamin ve mineraller bulunmalıdır. Süt mamaları (birinci tip mama) anne sütüne yakın miktarda protein içerir. Kazein esaslı mamalarda (ikinci tip mama) inek sütü proteini vardır ve iştahlı bebeklere verilir. Her iki tip mamanın da kalori içeriği aynıdır.

Bebek laktozu sindiremiyorsa ya da inek sütüne alerjisi varsa soya esaslı mamalar kullanılabilir. Bu ancak bir sağlık görevlisi önerirse kullanılmalıdır. Bazı rahatsızlıkları ya da hastalıkları olan bebekler için özel hazır mamalar da vardır.

Bebeklerde sağlıklı beslenme
Sağlıklı beslenme tüm aile için iyidir, ama çocuğun enerji ve büyüme için besin gereksinimini karşılamakta dengeli beslenme çok önemlidir. Dengesiz beslenme uzun dönemde sorunlara neden olabilir.

Çocuğunuza sağlıklı, dengeli beslenme sağlamanın en iyi yolu, her gün ona dört temel yiyecek grubunun her birinden çeşitli yiyecekler hazırlamaktır. Bu yiyecekler hep birlikte temel besinleri içerirler karbonhidratlar, protein, yağ, vitamin ve mineraller.

Çocuk ve bebeklerde yiyecek grupları
Birinci grupta ekmek, tahıllar, makarna, pirinç ve patates bulunur. Fasulye ve baklagiller, bileşik karbonhidratlar açısından önemli olan ve aynı zamanda enerji, lif, protein, vitamin ve mineral sağlayan bu grup içinde yenebilir. Daha büyük çocuklara oranla beş yaşından küçükler için amaç her bir öğünde bu gruptan mutlaka bir miktar bulunmasıdır. Meyve ve sebzeler (taze, konserve ve dondurulmuş durumda), salata ve meyve suyu ikinci grubu oluşturur. Bunlar vitamin sağlarlar, özellikle de C vitamini, mineral ve lif  içerirler. Beş yaşından küçüklere günde üç-dört kez, daha büyüklere beş kez verilmelidir. Meyve suyu birden fazla da verilse yalnızca bir olarak sayılabilir.

Üçüncü grupta et, balık, yumurta, baklagiller (bezelye, taze ve kuru fasulye ve mercimek), kuru yemişler beş yaştan küçükler için toz halinde ya da ezilerek, ve soya fasulyesi vardır. Protein, vitamin ve mineral sağlarlar. Çok zengin bir demir kaynağıdır. Balık taze, dondurulmuş veya konserve olabilir. Hayvansal besinden günde bir, bitkisel besinden iki öğünde verilmelidir.

Süt, yoğurt, peynir ve tereyağı gibi süt ürünleri dördüncü grup, protein, yağ, vitamin (özellikle A ve D vitamini) ve başta kalsiyum olmak üzere mineral sağlar.

Beş yaşın altındakilere günde 350 ml süt ya da iki öğün öteki süt ürünleri vermek amaçlanmalıdır. İki yaşın altındaki çocuklara her zaman yağı alınmamış süt verilmelidir.
Yazar
En Pratik Kadın
Eklenme Zamanı
04.09.2015 15:02:52
Yorum sayısı
0
İlgili Makaleler
Emzirmeye Başlarken Nelere Dikkat Edilmeli
Emzirmeye Başlarken Nelere Dikkat Edilmeli
Emzirme Sağlık uzmanları siz ve bebeğiniz için önemli yararları olan emzirmeyi şiddetle önermektedir. Anne sütü bebeğin gelişimi için gerekli olan proteini, yağları ve karbonhidratları doğru miktarlarda içerir. Anne sütü aynı zamanda bebeği mide hastalıklarından, öksürük ve soğuk algınlığından, ve böbrek ve kulak enfeksiyonlarından koruyan antikorlar içerir. Emzirilen...
»» devamını oku »»
Genç Anneler Çocuklarını Neden Emzirmek İstemiyorlar?
Genç Anneler Çocuklarını Neden Emzirmek İstemiyorlar?
Genç anneler neden çocuklarını emzirmek istemiyorlar? Anne sütünün faydaları yeni bilinmiyor ama gün geçtikçe daha az anne çocuğunu emziriyor. Bilhassa genç anneler göğüslerinin bozulmasından endişe ettikleri için çocuklarını biberonla beslemeyi tercih ediyorlar. Hamilelik ile emzirme süresi içinde göğüslerinin bozulacağına inanıyorlar ve kendilerini buna hazırlıyorlar....
»» devamını oku »»
Emzikten Nasıl Vazgeçiririm
Emzikten Nasıl Vazgeçiririm
KOCAKARI MASALLARI Emziklerin zararları konusunda pek çok yanlış öykü anlatılır. Birkaçına göz atalım:  Emziklerin dişlerin eğri çıkmasına neden olur. Emzikler buna neden olamayacak kadar yumuşaktır; ayrıca kaygılanıyorsanız, bir diş doktoruyla görüştükten sonra, ortodontik bir emzik alın.  Emzikler dişleri çürütür . Emzikler tek başlarına dişleri çürütmez; dişlerin...
»» devamını oku »»
Bebeği Ne Kadar Emzirmeliyiz?
Bebeği Ne Kadar Emzirmeliyiz?
Bebeği ne kadar emzirmeliyiz? Bir bebek yirmi dakikadan fazla emzirilmemelidir , kendine yeterli miktarı zaten on dakika içerisinde emer. Bazen bebek göğüste yeterli süt olsa da karnı doymadığı halde emmek istemeyebilir, bazen de süt bitmiştir. Eğer göğüste süt azalmış ise göğüs gevşer ve süt git gide incelir , bu durumda emzirmeye diğer göğüs ile devam edilmelidir. Emzirmek...
»» devamını oku »»
Emzik Seçimi
Emzik Seçimi
Doğru emzik nasıl seçilir? Bebeğinizin emziğin vereceği huzura gerçekten gereksinme duyduğunu anladığınızda, emzik seçimine önem verin ve birçok farklı tipte emziği denemeye hazır olun. Yeni doğmuş bir bebeğin ağzı, bir çoğunkinden daha küçüktür; ama böyle de olsa, bebeklerin çoğu, aşağı yukarı emziklerle aynı büyüklükte olan standart bir biberon memesine ağızlarını...
»» devamını oku »»
Kalıcı Dişler
Kalıcı Dişler
İLK "KÖKLER" Bebek doğduğu sırada, bütün süt dişleri diş etlerinin içinde vardır. Hamile kadınların beslenme rejimlerinde yeterince kalsiyum bulunması bu yüzden zorunludur. Gerçekte, bebeğin kalıcı dişleri de, yeni doğan bebeğin çene kemiği içinde gelişmeye başlamış durumdadır. Çocukların dişleri çoğunlukla aynı düzende çıkar. İlk çıkan dişler alt ön iki diştir; onları üst...
»» devamını oku »»
Yorum Yaz
Yeni Yorum Ekliyorsunuz !
Rumuz (*) Mail Yorum (*) Gönder