Yumurta Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Kadınlar için BESLENME bilgilerinin paylaşıldığı bu yazımızda Yumurta Hakkında Bilmeniz Gerekenler hakkında detaylı bilgiye ulaştınız. Dilerseniz BESLENME kategorisinde bulunan diğer makalelerimizi okuyarak daha başka bilgiler edinebilirsiniz.
Yumurta hakkında bilinmeyenler

Yumurtanın kabuğunun beyaz ya da koyu renk olması, yine sarısının açık ya da koyu renk olması, tazeliği ya da kalitesi açısından gösterge değildir. Renk farklılıkları tavuğun cinsi ya da yediği yemle ilgilidir. Besin değeri açısından hepsi aynıdır. 

Yumurtanın tazeliğini saptamak için soğuk suyun içine atmak gerekir. Suyun içinde dipte yatay olarak duran yumurta taze, suyun üzerinde dik olarak duran yumurta ise bayattır. 

Yumurtaları haşlarken çatlamasını önlemek için bolca tuz dökülebilir. 

Çatlak yumurtalar, alüminyum folyoya sarılıp iki ucu sıkıca kapatılarak kaynar suya atıldığı takdirde dağılmadan haşlanabilir. 

Bir süre oda ısısında bekletildikten sonra çırpılan yumurta akları daha fazla köpürür. 

Haşlanmış yumurta soğuk suyun içine atılıp bekletildiği takdirde kolayca soyulabilir. 

Omletlerin daha yumuşak olması için, yumurtaları çırparken, içine bir miktar su eklemek yeterli olur. su, yumurtanın sarısının katılaşmasını yavaşlatır. 

Yumurtaları buzdolabına yerleştirirken, sivri ucu aşağı gelecek şekilde koyun. Böylelikle hava kabarcığı yaparak çabuk bozulması engellenmiş olur. 

Yumurta buzdolabında 2 hafta, oda ısısında ise bir hafta saklanabilir. 

Çılbır yaparken yumurta akının su içinde dağılmasını önlemek için, suyun içine bir çorba kaşığı sirke eklemek yarar sağlar. 

Domates ve sivri biber karıştırılarak yapılan ve menemen denen yumurta yemeği, hem pratik hem de ucuz ve protein ve vitamin açısından zengin olduğu için, çok değerli bir yemektir. 

Yaz günlerinde bir soğan ve bir-iki patlıcanı kavurduktan sonra üzerine yumurta ekleyerek, kısa bir sürede lezzetli bir patlıcanlı omlet pişirilebilir. 

Dilimlenmiş bayat ekmekler, sarısı ve akı birlikte çırpılmış yumurtaya bulanarak kızartılır. Eğer başlangıçta tuz konmamışsa, yumurtalı ekmekler hem peynir gibi tuzlu yiyeceklerle hem de zevke göre reçel ve bal gibi tatlı yiyeceklerle birlikte yenebilir.

Yazar
En Pratik Kadın
Eklenme Zamanı
05.12.2014 13:00:35
Yorum sayısı
0
İlgili Makaleler
Fazla Kiloyla ilgili Doğrular ve Yanlışlar
Fazla Kiloyla ilgili Doğrular ve Yanlışlar
Fazla Kiloyla ilgili Doğrular ve Yanlışlar Kışın daha fazla yemek yenir ve kilo alınır insanın canı özellikle çikolata ister.  Doğru. Çikolatanın antidepresan etkisi vardır. Vücudumuz güneş ışınlarının az görüldüğü kış aylarında depresyona eğilimlidir ve çikolata ister. Ayrıca kışın genellikle az hareket ederiz. Bu nedenle hafif bir kilo artışı olur.  "Benim kemiklerim ağır"...
»» devamını oku »»
Lifli (Posalı) Gıdalar ve Vücuda Faydaları
Lifli (Posalı) Gıdalar ve Vücuda Faydaları
Lifli gıdaların ve posanın vücuda yaptığı etkiler ve faydaları Liflerin en önemli yararları , hem koruyucu olma hem de tedaviye katkı sağlamasıdır. Düşük lifli, yüksek yağlı ve şekerli diyetler, yüksek lif içeren diyetlere göre kanser açısından risk taşır. Aynı şekilde çağımızın en önemli amaçlarından (sorunlarından) biri olan fazla kiloları kaybetme çabalarına da yararı çok...
»» devamını oku »»
Diyette Metabolizma Hızı ve Etkileri
Diyette Metabolizma Hızı ve Etkileri
Metabolizma Hızının Yeme İle İlişkisi Metabolizma Hızı Nedir ve Diyete Ne Kadar Etki Eder? Halk arasında metabolizma hızı olarak bilinen 'bazal metabolizma hızı", kişinin bir günde dinlenir durumda, herhangi bir fiziksel aktivite yapmadan harcadığı enerji  miktarıdır. Kısaca vücudumuzun çalışma sisteminin sağlanması ve iç organların çalışması için harcanan enerji miktarıdır....
»» devamını oku »»
Yaşa Göre Beslenme Şekilleri ve Önemi
Yaşa Göre Beslenme Şekilleri ve Önemi
Hangi yaşta nasıl beslenmeli ve yaşa göre beslenmenin önemi 11-13 yaşlarında nasıl beslenmeli Kalsiyum zengini gıdalar. Süt süt ürünleri. Taze meyve ve meyve suları, ıspanak, biber, brokoli, gibi kalsiyum zengini sebzeler tüketilmesi gerekir. 13-18 yaşlarında nasıl beslenmeli Demir zengini yağsız kırmızı et, deniz ürünleri. Sebze- meyveler. Tahıllar, demir zengini gıdalar...
»» devamını oku »»
Tuz Tüketimi ve Olumsuz Etkileri
Tuz Tüketimi ve Olumsuz Etkileri
Tuzu nasıl kullanmalı ve vücutta iyot eksikliğinin sonuçları "Beyaz Altın" dan, "Beyaz Zehir" e... Türk milleti günlük miktarın üç katından fazla tuz tüketmektedir. Türkiye'de ölüm istatistiklerinde birinci sırada kalp-damar hastalıkları vardır. Bunun nedeni araştırıldığında karşımıza, fazla tuz tüketimi çıkar. Dünya Sağlık Örgütü, bir insanın günlük tuz ihtiyacını 5 gram...
»» devamını oku »»
Vitaminlerin Anlamları, Faydaları, Nerede Bulunurlar ve Eksikliklerinde Neler Olur?
Vitaminlerin Anlamları, Faydaları, Nerede Bulunurlar ve Eksikliklerinde Neler Olur?
A VİTAMİNİ A vitamini nerede bulunur: Süt, tereyağı, beyaz peynir, ciğer, balık, yumurta, yeşil sebze, havuç. A vitamini neye yarar: Gözlere, cilde, büyümeye ve gelişmeye yarar. A vitamini eksikse ne olur: Kuru ve Pürüzlü Cilt, gece körlüğü ve körlük.  B-1 VİTAMİNİ B-1 vitamini nerede bulunur: Bira mayasında, tahıl, et, un, patates. B-1 vitamini neye yarar: Sinir dokusunun...
»» devamını oku »»
Yorum Yaz
Yeni Yorum Ekliyorsunuz !
Rumuz (*) Mail Yorum (*) Gönder