Yumurta Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Kadınlar için BESLENME bilgilerinin paylaşıldığı bu yazımızda Yumurta Hakkında Bilmeniz Gerekenler hakkında detaylı bilgiye ulaştınız. Dilerseniz BESLENME kategorisinde bulunan diğer makalelerimizi okuyarak daha başka bilgiler edinebilirsiniz.
Yumurta hakkında bilinmeyenler

Yumurtanın kabuğunun beyaz ya da koyu renk olması, yine sarısının açık ya da koyu renk olması, tazeliği ya da kalitesi açısından gösterge değildir. Renk farklılıkları tavuğun cinsi ya da yediği yemle ilgilidir. Besin değeri açısından hepsi aynıdır. 

Yumurtanın tazeliğini saptamak için soğuk suyun içine atmak gerekir. Suyun içinde dipte yatay olarak duran yumurta taze, suyun üzerinde dik olarak duran yumurta ise bayattır. 

Yumurtaları haşlarken çatlamasını önlemek için bolca tuz dökülebilir. 

Çatlak yumurtalar, alüminyum folyoya sarılıp iki ucu sıkıca kapatılarak kaynar suya atıldığı takdirde dağılmadan haşlanabilir. 

Bir süre oda ısısında bekletildikten sonra çırpılan yumurta akları daha fazla köpürür. 

Haşlanmış yumurta soğuk suyun içine atılıp bekletildiği takdirde kolayca soyulabilir. 

Omletlerin daha yumuşak olması için, yumurtaları çırparken, içine bir miktar su eklemek yeterli olur. su, yumurtanın sarısının katılaşmasını yavaşlatır. 

Yumurtaları buzdolabına yerleştirirken, sivri ucu aşağı gelecek şekilde koyun. Böylelikle hava kabarcığı yaparak çabuk bozulması engellenmiş olur. 

Yumurta buzdolabında 2 hafta, oda ısısında ise bir hafta saklanabilir. 

Çılbır yaparken yumurta akının su içinde dağılmasını önlemek için, suyun içine bir çorba kaşığı sirke eklemek yarar sağlar. 

Domates ve sivri biber karıştırılarak yapılan ve menemen denen yumurta yemeği, hem pratik hem de ucuz ve protein ve vitamin açısından zengin olduğu için, çok değerli bir yemektir. 

Yaz günlerinde bir soğan ve bir-iki patlıcanı kavurduktan sonra üzerine yumurta ekleyerek, kısa bir sürede lezzetli bir patlıcanlı omlet pişirilebilir. 

Dilimlenmiş bayat ekmekler, sarısı ve akı birlikte çırpılmış yumurtaya bulanarak kızartılır. Eğer başlangıçta tuz konmamışsa, yumurtalı ekmekler hem peynir gibi tuzlu yiyeceklerle hem de zevke göre reçel ve bal gibi tatlı yiyeceklerle birlikte yenebilir.

Yazar
En Pratik Kadın
Eklenme Zamanı
05.12.2014 13:00:35
Yorum sayısı
0
İlgili Makaleler
Dengeli Beslenme Nedir?
Dengeli Beslenme Nedir?
Dengeli Beslenme Nedir? Dengeli beslenme programımızın ne olduğunu söylemeden önce ne olmadığını söyleyelim isterseniz. Bu program protein, yağ ve karbonhidrat oranları yüksek ya da düşük bir beslenme tarzı değil. Beslenmenizde yapacağımız değişiklikler bir denge sağlamaya yönelik olacak. Denge derken, bu kelimeyle, özel anlamda, hormonal bir dengeyi, daha da özel konuşursak...
»» devamını oku »»
Egzotik Avokado
Egzotik Avokado
Sebze Gibi Meyve,  Egzotik Avokado Avokado , kökeni Meksika ve Guatemala'nın yüksek platoları olan dünyanın en eski uygarlıklarından Aztek'lerin sofrasından geliyor. Meyveler arasında en yüksek kalori oranına sahip olan avokado diğerlerine oranla yüksek protein de içerir. Gezginler sayesinde önce Avrupa'da yaygınlaşan avokado bugün ülkemizin güney sahillerinde de...
»» devamını oku »»
Kalsiyumun Faydaları ve Beslenmede ki Önemi
Kalsiyumun Faydaları ve Beslenmede ki Önemi
Kalsiyumun vücudumuza faydası ve beslenmedeki önemi: Kalsiyum: En iyi kalsiyum kaynağı süt ve türevleri, pekmez, susam, fındık, yeşil yapraklı sebzeler, kuru    baklagiller ve kurutulmuş meyvelerdir. Balık, kılçığı ile yenildiğinde kalsiyumdan zengin bir kaynaktır. Beslenmede kalsiyumun önemi: Kemik sertliği maksimum derecesine, ergenlik döneminde erişir. Bu yüzden ergenlik...
»» devamını oku »»
Şekerin Zararları ve Etiket İsimleri
Şekerin Zararları ve Etiket İsimleri
Şekerin etiket isimleri ve fazla şekerin vücuda zararları Kandaki şekerin fazlası derinin esnekliğini yitirmesine ve kırışıklıkların oluşmasına yol açabilir. Şekerin bunca zararının yanı sıra cilde olan zararı da çok büyüktür. Fazla şeker tüketmek kan şekerini çok çabuk artırır ve pankreas aşırı insülin salgılar. Buna "metabolik sendrom" denir. İnsülin, şekeri regüle...
»» devamını oku »»
Yumurta Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Yumurta Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Yumurta hakkında bilinmeyenler Yumurtanın kabuğunun beyaz ya da koyu renk olması, yine sarısının açık ya da koyu renk olması, tazeliği ya da kalitesi açısından gösterge değildir. Renk farklılıkları tavuğun cinsi ya da yediği yemle ilgilidir. Besin değeri açısından hepsi aynıdır.  Yumurtanın tazeliğini saptamak için soğuk suyun içine atmak gerekir. Suyun içinde dipte yatay...
»» devamını oku »»
Vitaminler
Vitaminler
Alınması gereken vitaminler nelerdir? Sinir ve sindirim sisteminin normal çalışmasını ve vücudun daha dirençli olmasını sağlarlar. Enerji ve kalori sağlamazlar. Her vitaminin değişik görevleri vardır. Her gün belirli miktarlarda alınması gerekir.  Her yaş grubunun alması gereken vitaminler şunlardır: A vitamini : Gözlerin iyi görmesini sağlar ve solunum sisteminde üst...
»» devamını oku »»
Yorum Yaz
Yeni Yorum Ekliyorsunuz !
Rumuz (*) Mail Yorum (*) Gönder