Yumurta Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Kadınlar için BESLENME bilgilerinin paylaşıldığı bu yazımızda Yumurta Hakkında Bilmeniz Gerekenler hakkında detaylı bilgiye ulaştınız. Dilerseniz BESLENME kategorisinde bulunan diğer makalelerimizi okuyarak daha başka bilgiler edinebilirsiniz.
Yumurta hakkında bilinmeyenler

Yumurtanın kabuğunun beyaz ya da koyu renk olması, yine sarısının açık ya da koyu renk olması, tazeliği ya da kalitesi açısından gösterge değildir. Renk farklılıkları tavuğun cinsi ya da yediği yemle ilgilidir. Besin değeri açısından hepsi aynıdır. 

Yumurtanın tazeliğini saptamak için soğuk suyun içine atmak gerekir. Suyun içinde dipte yatay olarak duran yumurta taze, suyun üzerinde dik olarak duran yumurta ise bayattır. 

Yumurtaları haşlarken çatlamasını önlemek için bolca tuz dökülebilir. 

Çatlak yumurtalar, alüminyum folyoya sarılıp iki ucu sıkıca kapatılarak kaynar suya atıldığı takdirde dağılmadan haşlanabilir. 

Bir süre oda ısısında bekletildikten sonra çırpılan yumurta akları daha fazla köpürür. 

Haşlanmış yumurta soğuk suyun içine atılıp bekletildiği takdirde kolayca soyulabilir. 

Omletlerin daha yumuşak olması için, yumurtaları çırparken, içine bir miktar su eklemek yeterli olur. su, yumurtanın sarısının katılaşmasını yavaşlatır. 

Yumurtaları buzdolabına yerleştirirken, sivri ucu aşağı gelecek şekilde koyun. Böylelikle hava kabarcığı yaparak çabuk bozulması engellenmiş olur. 

Yumurta buzdolabında 2 hafta, oda ısısında ise bir hafta saklanabilir. 

Çılbır yaparken yumurta akının su içinde dağılmasını önlemek için, suyun içine bir çorba kaşığı sirke eklemek yarar sağlar. 

Domates ve sivri biber karıştırılarak yapılan ve menemen denen yumurta yemeği, hem pratik hem de ucuz ve protein ve vitamin açısından zengin olduğu için, çok değerli bir yemektir. 

Yaz günlerinde bir soğan ve bir-iki patlıcanı kavurduktan sonra üzerine yumurta ekleyerek, kısa bir sürede lezzetli bir patlıcanlı omlet pişirilebilir. 

Dilimlenmiş bayat ekmekler, sarısı ve akı birlikte çırpılmış yumurtaya bulanarak kızartılır. Eğer başlangıçta tuz konmamışsa, yumurtalı ekmekler hem peynir gibi tuzlu yiyeceklerle hem de zevke göre reçel ve bal gibi tatlı yiyeceklerle birlikte yenebilir.

Yazar
En Pratik Kadın
Eklenme Zamanı
05.12.2014 13:00:35
Yorum sayısı
0
İlgili Makaleler
K,L,M ve N Harfi İle Başlayan Besinlerin Faydaları Nelerdir?
K,L,M ve N Harfi İle Başlayan Besinlerin Faydaları Nelerdir?
KARANFİL: Mikropları öldürür. Ağrıları dindirir.  Sinirleri uyarır. Hazmı kolaylaştırır. Koku giderir. İştah açar. KEKİK:   Bedeni kuvvetlendirir. Hazmı kolaylaştırır. Kalp çarpıntısını keser. Bağırsak iltihaplarını iyileştirir. Bağırsak solucanlarının düşürülmesine yardım eder. Kandaki şeker miktarını azaltır. KIRMIZI BİBER:   Bulaşıcı hastalıklara karşı etkili. Vücudun...
»» devamını oku »»
Yirmi Dört Saat Nasıl Beslenmeli, Neler Yenmemeli
Yirmi Dört Saat Nasıl Beslenmeli, Neler Yenmemeli
Yirmi dört saat nasıl beslenmeli Sabah kalkınca aç karnına bir bardak ılık suyun içine 1 yemek kaşığı elma sirkesi ekleyerek içiniz. Mide sorununuz varsa , suyun içine 10 damla limon ilave edin. Bu, içtiğiniz suyun yapısını alkaliye döndürecektir. Alkali su, vücutta biriken serbest radikalleri nötralize eder (toksin atar). Uyandıktan en geç 30 dakika sonra kahvaltı masasına...
»» devamını oku »»
H,I ve İ Harfi İle Başlayan Besinlerin Faydaları Nelerdir?
H,I ve İ Harfi İle Başlayan Besinlerin Faydaları Nelerdir?
HARDAL:   Dolaşımı canlandırır, soğuk algınlığına karşı korur, depresyona ve uyuşukluğa iyi gelir. Hardal tohumu suyu göğüs enfeksiyonlarına, romatizmaya ve artrite faydalıdır. Zehirlenmelerde bir fincan suya bir kaşık hardal konarak içildiği takdirde kusturur. HAVUÇ:   100 gramı 40 kalori içerir. Mineral tuzlar, sekerler, fosfor, kalsiyum, sodyum, potasyum, magnezyum, demir...
»» devamını oku »»
E, F ve G Harfi İle Başlayan Besinlerin Faydaları Nelerdir.
E, F ve G Harfi İle Başlayan Besinlerin Faydaları Nelerdir.
ELMA:   Günde bir elma yemek doktoru evinizden uzak tutar. İki elma yerseniz, kalp ve dolaşım sorunlarına karşı korunmuş olursunuz. Kolesterolü yok eder ve kabızlığı önler. Sindirimi kolaylaştırır. Kokusu rahatlatır ve kan basıncını düşürür. Artrit, romatizma ve gut hastalıklarına karşı da yararlıdır. EBEGÜMECİ:   Göğsü yumuşatır. Öksürük keser. Mide bulantısı ve kusmaları...
»» devamını oku »»
Kalsiyumun Faydaları ve Beslenmede ki Önemi
Kalsiyumun Faydaları ve Beslenmede ki Önemi
Kalsiyumun vücudumuza faydası ve beslenmedeki önemi: Kalsiyum: En iyi kalsiyum kaynağı süt ve türevleri, pekmez, susam, fındık, yeşil yapraklı sebzeler, kuru    baklagiller ve kurutulmuş meyvelerdir. Balık, kılçığı ile yenildiğinde kalsiyumdan zengin bir kaynaktır. Beslenmede kalsiyumun önemi: Kemik sertliği maksimum derecesine, ergenlik döneminde erişir. Bu yüzden ergenlik...
»» devamını oku »»
Yaş ve Beslenme Düzeni
Yaş ve Beslenme Düzeni
Yaşa Göre  Beslenme Düzeni Nasıl Olmalı Çocukluktan yaşlılığa kadar ki yaşam sürecinde vücut değişik evreler geçirir. Vücudun ihtiyacı da bu doğrultuda değişir. Bu ihtiyaca cevap verebilmek için beslenme programınızı yaşınıza göre ayarlamanız sağlıklı bir yaşam için şarttır. Çocukluk çağında büyüme ve gelişme hızlıdır. Buna bağlı olarak bu dönemde enerji tüketimi de...
»» devamını oku »»
Yorum Yaz
Yeni Yorum Ekliyorsunuz !
Rumuz (*) Mail Yorum (*) Gönder