Saç Dökülmesini Engelleyen Püf Noktalar

Kadınlar için SAÇ BAKIMI bilgilerinin paylaşıldığı bu yazımızda Saç Dökülmesini Engelleyen Püf Noktalar hakkında detaylı bilgiye ulaştınız. Dilerseniz SAÇ BAKIMI kategorisinde bulunan diğer makalelerimizi okuyarak daha başka bilgiler edinebilirsiniz.
Saçların dökülmesini engellemek için neler yapılmalı?
Saç bakımından önce saçın sağlıklı olması çok önemlidir. Sağlık saç denilince aklımıza ilk gelen her zaman gür, uzun ve ya kısa ve parlak saç olur. Ancak şu asla unutulmamalıdır ki, saçların yapısında genetik faktörlerin ve bir takım rahatsızlıklar sonucu kullanılan ilaçların etkisi vardır. Sağlıklı beslenme ve bol su tüketimi saçların canlı ve parlak görüntüsünü en fazla değiştiren faktörlerdir. Bunların haricinde dikkat edilmesi gereken başka hususlarda vardır. 

Sağlıklı ve dökülmeyen saçlar için öneriler:
- Saçlarınızı çok sık yıkamayın. Bu saç derinizin kurumasına ve bir süre sonra saçlarınızın cansız ve bakımsız görünmesine sebep olur. Kuruyan saç derisinde saçların tutunması da oldukça zayıflar.

- Özellikle ince telli saça sahip bayanlar, şampuanlama ardından saç kremi uygulamasınlar.Saç kremi dökülme oranını arttıran en önemli faktörlerden birisidir. Kalın telli saç yapısına sahip bayanlar ise mümkün olduğunca az ve uçlara uygulamaya özen göstersinler.

- Saçları her zaman nemli tutmak, saçın sağlıklı uzaması için önemlidir. Bundan dolayı banyo sonrası saçlarınıza tercihinize göre isterseniz yaşken isterseniz de kuruttuktan sonra mutlaka saç yapınıza uygun bir besleyici yağ ile ekstra nem sağlayın. 

- Saç diplerine uygulanacak düzenli masaj da, kıl köklerindeki kan dolaşımını hızlandıracağı için, saçlarınızın hem daha sağlıklı olmasını sağlayacak hem de dökülme olayını minimize edecektir. 

- Haftada bir ya da ayda bir, evde kendi uygulayacağınız ve ya kuaförünüzün size uygulayacağı saç bakım kürleri ile de saçlarınızın daha sağlıklı olmasını sağlayabilirsiniz.

- Mümkün olduğunca saç boyalarını diplere uygulamayın. İlla uygulamanız gerekiyorsa da mutlaka ama mutlaka organik olan, saça en az zarar verecek olan boyaları tercih edin.

- Saçlarınız ile çok fazla oynamayın. Her gün tarayacaksanız bir defa nemlendirip tarayın ve şeklini verip bırakın. Çok fazla saç ile oynamak ya da kuru taramak, saçları yıprattığı gibi gün içerisinde normalden çok daha fazla saç teli kaybetmenize sebep olur.

- Fön, maşa, perma, röfle..vb işlemleri olabildiğince az yaptırmaya dikkat edin. Özellikle fönde saç diplerinin gereğinden fazla sıcak ısıya maruz kalıyor olması, saç uçlarını yaktığı gibi, saç köklerini de yakacaktır. Bu da zaman içerisinde belli bölgelerde saç çıkmamasına sebep olur.

- Ve en önemlisi başta da belirttiğimiz gibi, alkol, sigara, ve kafein tarzı zararlı içeceklerden uzak durup, yediğimiz gıdalara özen göstermeliyiz. En sağlıklı bakım hem içeriden hem dışarıdan yapılan bakımdır. 

Uygulayan ve yazan: enpratikkadin
Yazar
En Pratik Kadın
Eklenme Zamanı
11.01.2015 08:30:23
Yorum sayısı
0
İlgili Makaleler
Daha Parlak Saçlar
Daha Parlak Saçlar
Saçınızı daha parlak olması için ne yapmalı? Saçlarınızın daha parlak bir görünüme kavuşması ve kepek sorunu yaşamamak için; - Haftada 1 kez elma sirkesi kürü uygulayabilirsiniz. Saçlarınızı hafifçe ıslatıp elma sirkesini saç diplerine ve uçlarına bolca sürüp yedirin. Saçınıza sıcak havlu sarıp 1 saat bekletin. Sürenin sonunda saçınızı yıkayıp durulayın. - Hafta da bir veya...
»» devamını oku »»
Gür Uzun ve Dökülmeyen Saçlar İçin Yapmış Olduğum Bakım
Gür Uzun ve Dökülmeyen Saçlar İçin Yapmış Olduğum Bakım
Saç Uzatan ve Gürleşdiren Maske Saçı besleyen, gürleştiren ve uzatan maske için gerekli malzlemeler Tatlı badem yağı  50ml Çam terebentin yağı  50ml Papatya yağı  50ml Zeytin yağı  50ml Biberiye yağı  50ml Sarımsak yağı 50ml Çörek otu yağı  50ml Yılang yağı  50ml Defne yağı  50ml Susam yağı  50ml Amla yağı  200ml Saç dökülmesini kesen ve uzatan maskenin uygulanması Bütün...
»» devamını oku »»
Bitkilerle Saç Bakım Teknikleri
Bitkilerle Saç Bakım Teknikleri
Saç türlerine göre kullanılan bitkiler ve maske tarifleri Kurumuş ve yıpranmış saçlara sıcak yağ tedavisi Kurumuş ve yıpranmış saçları  en iyi canlandırma yöntemi zeytinyağı tedavisidir. Saçlarınıza parlaklık vermek ve beslemek için 2 çorba kaşığı zeytin yağını ısıtın. Bunu yavaş yavaş tüm saç derinize yedirin. Sıcak suda ıslattığınız bir havluyu sıktıktan sonra bir türban...
»» devamını oku »»
Yıpranan Saç Bakımı.
Yıpranan Saç Bakımı.
Yıpranan Saçlar İçin Ne Yapmalıyız? - Yıpranan saç uçlarına jojoba yağı kullanabilirsiniz. Kıvırcık saçlarda etkili sonuçlar yaratan jojoba yağını, banyo öncesi saç dipleri hariç her yere sürüp yarım saat kadar bekletin. Düzenli uygulama sonrası ne kadar işe yaradığını göreceksiniz. - Saçlarınıza mümkün olduğunca az işlem uygulayın ve yıpranmış saçlarınızdan nemi eksik...
»» devamını oku »»
Elektriklenen Saçlar
Elektriklenen Saçlar
Saçlardaki elektriklenmemesi  için ne yapmalı - Saçlarınız kolay elektrikleniyorsa plastik taraklar ve fırçalar yerine tahta bir tarak kullanabilirsiniz. Bu sayede tarama esnasında saçınızın elektriklenmesini önlemiş olursunuz. - Ayrıca bir diş fırçasının üzerine sıkacağınız az bir saç spreyi ile sadece elektriklenen yerlere uygulayarak da bu sorundan kurtulabilirsiniz.  -...
»» devamını oku »»
Kuru Saçlara Maske Önerileri
Kuru Saçlara Maske Önerileri
Kuru saçlar için bitkisel maskeler ve tarifleri - Asit miktarı mümkün oldukça yüksek olan zeytinyağını minik bir cezvenin içerisine alın ve en düşük ısıda ısıtın. Hafif derece de ılık olan yağı çay tabağının içine alın ve parmak uçlarınızla masaj yaparcasına saç diplerinize yedirin. Saçlarınızın diplerini yağladıktan sonra yukarıya doğru toplayın ve toka ile bağlayın....
»» devamını oku »»
Yorum Yaz
Yeni Yorum Ekliyorsunuz !
Rumuz (*) Mail Yorum (*) Gönder