Meslekte Başarılı Olmanın Sırları

Kadınlar için Güncel bilgilerinin paylaşıldığı bu yazımızda Meslekte Başarılı Olmanın Sırları hakkında detaylı bilgiye ulaştınız. Dilerseniz Güncel kategorisinde bulunan diğer makalelerimizi okuyarak daha başka bilgiler edinebilirsiniz.
Kendine güvenen mesleğinde ilerler

Kişinin mesleğinde başarılı olması ve ilerlemesi için herşeyden önce kendine güvenmesinin şart olduğunu hepimiz, ya da çoğumuz çok iyi biliriz. Başarı ve ilerlemenin bir başka şartı da, yapılan işe şevkle sarılmak ve ilgi duymaktır. Bunları çoğumuz biliriz de bazı durumlarda uygulamakta güçlük çekeriz. Kendimize güvenimiz azaldığı gibi, gereksiz korkulara kapılırız, tereddütler içimizi kemirmeye başlar, kararsızlıktan kıvranır dururuz. Zorlukların üstüne gitmektense, kabuğumuza çekilerek, zor durumun geçmesini beklemeyi tercih ederiz. Böyle hallerde kendimize olan güveni yeniden kazanmak zordur ama hiç de imkansız değildir. Önemli olan ne yapmamız gerektiğini bilmektir.

İşiniz hakkında olumlu düşünün

Önce kendiniz ve işiniz hakkında olumlu düşünmeye çalışın. Hoşunuza giden konulara ilginizi verin. Yaptığınız ve yapacağınız işlerde, aksilikleri, başarısızlığı, kötü şansı değil, başarıyı düşünün ki işinize daha büyük şevkle sarılabilesiniz.

İş yerinde kendinizi doğru programlayın

Önemli olan bir başka nokta da, işe başlamadan önce kendinizi doğru programlamanızda. Hiç bir zaman "sakın beceriksiz olma, aman açık verme, bunu muhakkak yapmalısın, yapmalısın" diyerek kendinize baskı yapmayın. İşte o zaman başarısızlık bilinçaltına yerleşir. Çocuk yetiştirirken de aynı metodu uygularız. Elinde su dolu bir bardakla odaya gelirken, çocuğumuza "Aman dikkat et, dökme ayağın takılır düşersin" diye onu korkutmak ve güvensiz hale getirmek yerine "telaşlanma sakin ol başaracaksın" diyerek onun kendine güvenini sağlarız.

İşinizi yaparken yanlışlarınız ve hatalarınızdan ders alın

Yaptığınız yanlışlar ve hatalardan ders alın ve en önemlisi bunlar için kendinize kızmayın. Çünkü insanın hayatında muhakkak pek çok eksileri artıları vardır.

Mesleğinizde kendinizi sürekli tenkit etmeyin

Bazı insanlar başarısızlıklarını hep kendilerine mâleder. Kabahati kendinde arar. "Her defasında aynı şey, bütün aksilikler, terslikler beni bulur. Güvenilecek biri değilim. Randevuları unutuyorum, yapılacak önemli işleri unutuyorum" diyerek sürekli kendini eleştirir. Oysa eleştirmek yerine "Bazı sebeplerden ötürü bir hata yaptım" demeli kendini eleştirirken de işe karakter karıştırılmamalıdır.

İş yerindeki başarılarınızdan kendinize pay çıkarın

Bir tavsiyemiz de şu, işinizde elde ettiğiniz başarıları normal bir sonuç olarak kabul etmeyin. Aksine kendi gayretlerinizin sonunda kazandığınız bu başarıdan ötürü gurur duymasını öğrenin ve kendinizi ödüllendirin. Ne yazık ki bunu pek az kimse yapar. Başarılarından memnun olacak yerde "Daha mükemmel olabilirdi, işi daha çabuk bitirebilirdim" diye gereksiz eleştirilere girerler. Kimi de başarısını küçümser ve "Demek ki pek önemli ve zor bir iş değilmiş, yoksa beceremezdim" şeklinde hatalı değerlendirmeler yapar kendi hakkında.

Meslekte başarı sadece ihtiras ve bilgi ile olmaz

Mesleki başarı kendiliğinden olmaz. İşinde yükselmek ve ilerlemek isteyenin öncelikle kendi konusunda uzman olması, işini iyi bilmesi gerekir. Ama yalnız bu da yeterli değildir. Önemli olan işinize ilgi duyduğunuzu, kendi alanınızda en iyi olduğunuzu, çözümü zor işleri kolaylıkla sonuca götürebildiğinizi patronunuza, şefinize göstermenizdir. Sorumluluğu üstlenebileceğinizi ispat etmelisiniz. İşinize ilgi duyduğunuzu, mesleğinizi sevdiğinizi, nasıl gösterebilirsiniz? İşte size birkaç öneri;

İşinizde inisiyatifi elinize alın

Sadece verilen ve istenilen işi yapmayın. Yeni imkanlar, yeni işler yaratın. Gerektiği zaman, gereken yerlerde başkasına danışmadan inisiyatifi ele alarak müdahale etmekten çekinmeyin. İşi çok olan meslektaşınızın ona fazla gelen işini siz üstlenin. Her zamanki alışılmış çalışma sisteminin verimli olmadığını gördüğünüz anda çekinmeden yeni metotlar geliştirin ve yeni sistemler teklif edin. Bir meseleyi hemen çözemezseniz, cesaretinizi kaybetmeyin.

Sadece yaptığınız işi fazla abartmayın. İşgüzar olup, başkalarının işine karışmak da iyi etki bırakmaz.

İşlerinizi gerçekleştirirken esnek olun

İşinizde katı prensiplere ve kurallara bağlı kalmayın. Duruma ve şartlara, gelişen olaylara uymaya çalışın.

İşinizle ilgili her konuda fikriniz olsun

Her şeyi en iyi siz biliyormuş gibi ortalıkta dolaşmayın, ama her konuda bir fikrinizin olduğunu şefiniz ve patronunuza belli edin. Şefinizin bir sorusu karşısında, herhangi bir fikrinizin olmaması veya "doğrusu pek bilmiyorum" şeklinde bir cevapla ortaya çıkmanız pek iyi bir tesir bırakmayacaktır. Yine de fikrinizi açıklarken biraz dikkatli olun. Çünkü her şef kendisine uymayan fikirleri hoş karşılayamayabilir.

Mesleğinizi öğrenmeye devam edin

Mesleğinizde öğrendiklerinizle yetinmeyin. İlerlemek istiyorsanız işinizle ilgili yeni bilgileri yeni gelişmeleri takip edin.
Yazar
En Pratik Kadın
Eklenme Zamanı
16.03.2015 19:39:01
Yorum sayısı
0
İlgili Makaleler
1 Nisan Şakası Nasıl Ortaya Çıkmıştır?
1 Nisan Şakası Nasıl Ortaya Çıkmıştır?
1 Nisan nedir ve 1 Nisanda ne yapılır 1 Nisan şakasını aramızda bilmeyen yoktur. Özellikle çocukların heyecanla beklediği ve birbirlerine hayal dünyalarından çıkan ilginç ve keyifli şakalar yaptıkları 1 Nisan nasıl ortaya çıkmıştır, kim tarafından ilk defa yapılıp bu ismi almış ve insanlar arasında yaygınlaşmıştır kesin bir fikir yok. Ancak genel olarak bilinen bir, iki...
»» devamını oku »»
Güncel Konular
Güncel Konular
Güncel konular ile ilgili aradığınız her şeyi burada bulabilirsiniz.
»» devamını oku »»
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramının İlan Edilişi: 23Nisan 1920 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açıldığı günün yıl dönümü olarak kutlamaya başlanan ulusal bayram çocuklara armağan edilen tek bayramdır. 27 Mayıs 1935’te bu gün 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olarak belirlendi.1979’un UNESCO tarafından ‘çocuk yılı’ ilan edilmesiyle de bu bayram...
»» devamını oku »»
Rüzgar Türbininden Elektrik Üretimi
Rüzgar Türbininden Elektrik Üretimi
RÜZGAR TÜRBİNİ YAPIMI   Rüzgar türbini yapımı ile ilgili gerekli bilgi ve  döküm temini maksadıyla çeşitli site ve formlarda bir çok bilgi bulunmaktadır. Ancak bunların bir araya toplanıp bu işi gerek hobi gerekse ticaret amacıyla yapmak isteyenler için toplanmış bir bilgi olmadığından, flanş alternatör yapmak isteyen arkadaşlara yardımcı olmak için aşağıda resimleri ile...
»» devamını oku »»
Ülkemizde Kutlanan Önemli Gün ve Haftalar
Ülkemizde Kutlanan Önemli Gün ve Haftalar
OCAK Veremle Savaş Eğitimi Haftası Ocak ayının ilk Pazartesi günü Enerji Tasarrufu Haftası Ocak ayının ikinci haftası Beyaz Baston Körler Haftası 7 - 14 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü 10 Ocak İdareciler Günü 10 Ocak Cüzam Haftası 25 - 31 Ocak Dünya Gümrük Günü 26 Ocak ŞUBAT Dünya Sigarayı Bırakma Günü 9 Şubat Sevgililer Günü 14 Şubat Sivil Savunma Günü...
»» devamını oku »»
Anneler Günü Ne Zaman Kutlanır
Anneler Günü Ne Zaman Kutlanır
Anneler Günü Hakkında Bilmek İstedikleriniz: Anneler günü , anneleri onurlandıran özel bir gündür. Değişik günlerde ve değişik ülkelerde kutlanır. Bu günde anneler çeşitli hediyeler alır. Bu günü farklı ülkelerdeki insanlar yılın farklı günlerinde kutlarlar. Anneler günü geleneği , Antik Yunanlıların Yunan mitolojisindeki pek çok tanrı ve tanrıçanın annesi olan Rhea onuruna...
»» devamını oku »»
Yorum Yaz
Yeni Yorum Ekliyorsunuz !
Rumuz (*) Mail Yorum (*) Gönder