Dantelli Bebek Elbisesi Nasıl Dikilir

Kadınlar için BEBEK YELEK, ELBİSE, HIRKA MODELLERİ bilgilerinin paylaşıldığı bu yazımızda Dantelli Bebek Elbisesi Nasıl Dikilir hakkında detaylı bilgiye ulaştınız. Dilerseniz BEBEK YELEK, ELBİSE, HIRKA MODELLERİ kategorisinde bulunan diğer makalelerimizi okuyarak daha başka bilgiler edinebilirsiniz.
Evdeki dantellerden bebek elbisesi yapımı
Herkesin evinde çeyizinden kalan veya annesinden aldığı dantel ve benzeri bir şeyler vardır. Önceleri vitrinleri süsleyen ve bin bir emek ile örülen bu danteller artık, aksesuar olarak kıyafet ya da benzeri eşyaları süsler oldu. Kullanım alanı oldukça geniş olan el örgüsü danteller, farklı tasarım ve kombineler ile nostaljik havayı yansıtırken, aynı zamanda da içerisine yapacağınız kombineler ile daha salaş veya şık bir yansımada verebilir. 

Dantellerden yola çıkmışken bende sizler için pazardan ve çok uygun fiyata aldığım dantel parçalarından bir şeyler tasarlamak istedim.El örgüsü değiller ancak, yapacağım kıyafette el örgüsü ve başka şeylerde var. Resimlerden gördüğünüz ve gene her zamanki gibi minik yeğenime tasarlayıp yaptığım askılı elbise. Söylemeden geçemeyeceğim, şöyle bakılınca çok basit bir tasarımı var ancak bunu ortaya çıkartmak baya uğraştırıyor. 

Hep yaptığım şeyi hiç vazgeçmeden tekrarlayarak, önüme aldığım bütün malzemeleri, düşünmeden harekete geçtim. O mu olsun, bu mu, yoksa öylemi yapayım, böyle mi derken tam olarak kafamda tasarladığımı çıkartamamış olsam da, ona yakın bir şeyler yaptım.

Gelelim elbiseyi nasıl yaptığıma.

Dantelli bebek elbisesi nasıl dikilir
Öncelikle dantelli bebek elbisesi için ihtiyacımız olan malzemeleri yazayım.
Kullanmadığınız, hazır ya da el örgüsü dantel parçaları
Yaklaşık 60 cm yazlık ve tercih ettiğiniz bir kumaş. Kumaş miktarı çocuğunuzun boy ve enine göre değişebilir.
Makas, uygun renk ve renklerde makaralar

Dantelli bebek elbisesinin yapımına gelirsek
Elbisenin ön tarafında kat oluşturacak olan dantelleri, istediğiniz genişlikte büzgü yapın. Yapmış olduğunuz büzgü genişliğinde ve dantelleri alt alta koyduğunuzda ki uzunluğu kadar kumaştan bir parça kesin. Büzgü yaptığınız dantelleri, bu kumaş parçasına, istediğiniz aralıklarda üst üstte yerleştirip dikin. İlk kestiğiniz kumaş genişliğinde ve eninde iki tane daha kesip, katlı dantellerin olduğu kumaşın iki yanına dikin. İki yandaki kumaş parçalarının da uçlarına, ön kısım ile aynı hizada olacak şekilde danteller ekleyin. 

Elbisenin arka parçası için: Ön parça ile aynı en ve boyda dikdörtgen bir kumaş daha kesin. Bu kumaşında üzerine elinizde bulunan istediğiniz dantelleri, istediğiniz şekilde dikin. Resimlerde de görebilirsiniz. 

Ön etek ile arka eteği birleştirmeden önce, ön eteğin göğüs kısmına, çocuğunuzun göğüs genişliğinde kare bir parça kesin ve resimde gördüğünüz gibi, ön etek parçasına dikin. Diktiğiniz kare parçanın kenarlarını dantel ile çevirin. Tam ortasına isterseniz benim koyduğum gibi bir örgü parça koyun, isterseniz askılarını da kendi kumaşından yapıp, kenarlarına büzgülü dantel ilave edin. 

Daha sonra ön ve arka etek parçalarını yanlarından birleştirin ve dikin. En üstte gelecek şekilde bir bütün parçayı, bu dantelde olabilir, farklı renk ve desenlerde kumaşlarda, eteğin ön tarafındaki katlı kısıma kadar çevirip dikin. Dikiş kısmına isterseniz fisto da ilave edebilirsiniz. Daha sonrasında, arka, ve iki yana bebe lastiği geçirip, çocuğunuzun beli orantısında sıkın. Arka etek parçasına, askılar için iki düğme dikin ve elbiseyi tamamlayın.

Benim makinem tek kollu eski makine olduğundan, zikzak yapamıyorum, ama siz kumaşınız çok atıyorsa mutlaka yapın. Bu elbisede dantel yerine farklı renklerde kumaşlar kullanarak da çok güzel modeller yaratılabilir.

Hepinize kolay gelsin.

Yapan ve yazan: enpratikkadin
Yazar
En Pratik Kadın
Eklenme Zamanı
13.06.2015 16:10:58
Yorum sayısı
0
İlgili Makaleler
Çocuk Takımları
Çocuk Takımları
Çocuk örgü takımlar Bebeklerimize ve çocuklarımıza ne giydirsek yakışır. Anneler olarak da çocuklarımıza her zaman her şeyin en iyisini ve en güzelini giydirmek isteriz. Ama kendi yaptıklarımız kadar güzel ve özel eminim hiç bir şey olamaz. İşte sizlere bu düşünce ile hazırladığımız birbirinden güzel el emeği kıyafetler... Benzer makaleler: Çocuk ve Bebek Elbise ve Etek...
»» devamını oku »»
Örgü Bebek Yeleği
Örgü Bebek Yeleği
Bebek yeleği örgü modelleri Ufaklara örgü yapıp giydirmek oldukça keyifli bir iştir. Miniklerin sıcacık bedenlerini daha sıcak yapmak amacı ile anneler daha ilk andan itibaren bir şeyler örmeye başlar. Kafalarında o minik yavrularının hayali ile ellerinden birbirinden şık örgü modelleri çıkar. Bazen bu modellerin içerisine hayaller konur ve bu hayaller ortaya bambaşka ve...
»» devamını oku »»
Kapüşonlu Bebek Hırka Modelleri
Kapüşonlu Bebek Hırka Modelleri
Değişik bebek hırka modelleri Bebeklerin sırtlarının ısınması kadar başlarının da ısınması çok önemlidir. Hatta başlarının sıcak olması çok daha önemli. Bereler ile ya da kaşkollar ile ısıtmaya çalışmak biraz zahmetli olabilir. Ufaklıklar genellikle başlarında bir şey oldu mu hemen elleriyle tutup çıkartmak isterler. Ancak kapüşonlu hırkalar bu konuda çok yardımcı...
»» devamını oku »»
Örgü Çocuk Elbise Modelleri
Örgü Çocuk Elbise Modelleri
Kız çocukları için güzel elbise modelleri Çocukların olduğu yerde insanın keyifli olmaması mümkün olmuyor. Etrafa yaydıkları o pozitif enerjileri ve çocukluk saflığı ile insana keşke çocuk olsam dedirtiyorlar. Onları her zaman mutlu ve gülerken görmek hepimizin hoşuna gidiyor. Çocukları mutlu edecek en güzel şey sanırım onlara hediye vermek. Aslında hediyeyi sadece çocuklara...
»» devamını oku »»
Bebek Hırka Modelleri
Bebek Hırka Modelleri
Bebekler için kolay hırka modelleri Kolay çünkü ufaklar. Bebeklere yapılan örgüler kadar sanırım keyifli ve kolay olan başka bir örgü yoktur. Örerken üzerinde nasıl duracağını düşünüp mutlu oluruz. Bize öyle bir keyif verir ki elimizdeki örgünün nasıl bittiğini bile anlamayız.  İşin bir diğer güzel tarafı da bebek hırkalarının süslenmesi kısmıdır. Onlar daha ufacık oldukları...
»» devamını oku »»
Çocuk Hırka Modelleri
Çocuk Hırka Modelleri
Renkli çocuk hırkaları Birbirinden şık bu çocuk hırka modellerini isterseniz kollarını yapmayarak yelek olarak da uygulayabilirsiniz. Çocuklarınızın gerek koş aylarında soğuklarda gerekse bahar aylarında severek kullanabilecekleri ve sizin ileride saklayıp torunlarınıza bile verebileceğiniz el emeği göz nuru bu yelekler, hem yaparken sizlere keyif verecek, hem de...
»» devamını oku »»
Yorum Yaz
Yeni Yorum Ekliyorsunuz !
Rumuz (*) Mail Yorum (*) Gönder