İki, Üç Yaş Arası Çocukların Yapabilecekleri

Kadınlar için Bebeklikten-Yetişkinliğe Çocuk bilgilerinin paylaşıldığı bu yazımızda İki, Üç Yaş Arası Çocukların Yapabilecekleri hakkında detaylı bilgiye ulaştınız. Dilerseniz Bebeklikten-Yetişkinliğe Çocuk kategorisinde bulunan diğer makalelerimizi okuyarak daha başka bilgiler edinebilirsiniz.
Bebeklerin adım adım gelişim aşamaları 
2-6 yaş arası çocuklar neler yapabilir
Bu dönemde çocuğunuzun fiziksel gelişimi yavaşlar ancak sürekli büyüme devam etmektedir. Aynı zamanda eşgüdümsel, zihinsel, duygusal ve toplumsal becerileri büyük bir hızla gelişmeye başlar.

İki yaşında çocuğunuzun bıngıldakları (kafasındaki yumuşak noktalar) kapanmış olur. Bir ve iki yaşında 2-3 kilo alabilir ve boyu yetişkin boyunun yarısı kadar olur. Her yıl ortalama olarak 2 kilo alır ve yılda en az 6 cm uzar. Eğer çocuğunuz 2-5 yaş arasında yılda 5 cm'den daha az uzamışsa bir hekime danışılması yararlı olur. Ancak hatırlanmalıdır ki, erkeklerin boy ve ağırlıkları kızlarınkinden fazladır.

Çocuğunuzun zihinsel, toplumsal ve duygusal gelişimi de bu dönemde oluşur. Altı yaşına gelince, iki yaşındaki bir çocuğun yapamayacağı biçimde mantık yürütür.

Başlangıçta, çocuğunuz yürümeye ve konuşmaya başladığında, sakar hareketleri olur ya da aile dışından bir kimse onun söylediklerini anlayamaz bu olağan bir durumdur. Bununla birlikte, çocuğunuzun bazen hekime gösterilmesi gerekebilir.

2-3 yaş arası çocuğunuzun yapabilecekleri
- 2 yaş çocuğu ben-merkezcidir; yani, kendi dünyasının merkezidir. Paylaşma kavramını anlayamaz. Oyuncaklarını başka bir çocuğa vermez, iki yaş çocuğu başka çocukları oyun oynarken izler ve onların yanında oynar ama onlarla birlikte oynamaz. Üç yaşına geldiğinde diğerleriyle oynar ve paylaşmayı anlar.

- İki yaşından itibaren tuvalet gereksinimini söylemeye başlar ve üç yaşına dek genellikle gün içinde tuvalet gereksinimini söyler. Erkekler iki yaşında tuvalet eğitimine hazırdırlar, kızlar ise buna daha erken başlayabilirler.

- İki yaş çocuğu merdivenleri çıkıp inebilir. Beş tane vücut organını sayabilir, 50 civarında sözcük kullanabilir ve 2-3 sözcüklü cümle kurabilir. Bardağı masaya koy, gibi uzun emir cümlelerini anlayabilir, yeme içme isteğini söyleyebilir. Basit bulmaca oyunları yapabilir, bir resmin içindeki nesneleri işaret edebilir, kapı tokmağını çevirebilir, bir kutunun kapağını açabilir ve 5 tuğlalı kule yapabilir.

- iki buçuk yaşında iki ayağıyla sıçrayabilir, yardımsız olarak merdivenleri çıkıp inebilir, ve düşmeden topa ayağıyla vurabilir. Kısa cümlelerle konuşur ve bir tek rengi bilir. Ben, sen gibi sözcükten kullanır ve soru sorabilir, kısa öykü ve konuşmaları anlar.
Yazar
En Pratik Kadın
Eklenme Zamanı
20.08.2015 09:47:50
Yorum sayısı
0
İlgili Makaleler
Annenin Çalışması ve Çocuğun Bakımı
Annenin Çalışması ve Çocuğun Bakımı
Anne çalışmak zorunda olduğunda, yerini kim alabilir? Hiç kimse. Herhangi bir kimse, çocuğunuzun hakimiyle ilgilenebilir, fakat hiç kimse annenin yerini alamaz. Bir kadının işi, annelik görevlerine gölge düşürerek çocuğun gelişimine zarar verebilecek bir iş olmamalıdır. Serbest çalışanlar ve evde dikiş, nakış ve benzeri işler yapanlar programlarını öteki annelere oranla çok...
»» devamını oku »»
Yeni Doğan Bebeğin Yüzündeki İfadeler
Yeni Doğan Bebeğin Yüzündeki İfadeler
Bebeğin yüzündeki özellikler - Bebeklerin çoğu mavi-gri gözlü doğar ama göz rengi altı ay içinde değişebilir. Bebek doğumdan itibaren görmeye başlar, tümüyle sağlıklı görebilme yetisi bir-iki yılda gelişir. Yeni doğmuş bebeğin gözleri doğumdaki basınçtan ötürü şişmiş olabilir ya da göz kapaklarında lekeler olabilir. Bunlar yok olacaktır. Küçük bir bebek şaşı bakabilir, ancak...
»» devamını oku »»
Çocukların Davranışlarında Büyüklerin Etkisi
Çocukların Davranışlarında Büyüklerin Etkisi
Çocuklarda tipik davranış kalıpları ve sorunları Bebeklerde ilk yıl Başlangıçta bebekler tümüyle size bağımlıdırlar ve her türlü gereksinimlerini karşılamak için size güvenirler. Duyarlı davranmanız ve üzgün olduğunda onu yatıştırabilmeniz bebeğinizi en memnun edecek davranıştır. Bu, onun sadece fiziksel rahatlığını değil sıcak, temiz ve tok olması, gazı bulunmaması,...
»» devamını oku »»
Çocuk Eğitiminde Mükâfat ve Ceza
Çocuk Eğitiminde Mükâfat ve Ceza
Disiplin konusunda mükafatlar cezadan daha mı etkilidir? Evet, genel olarak bu yol daha iyidir. Bununla beraber şunu tekrar önemle hatırlatmak isterim; benim sözünü ettiğim mükâfatlar, maddi nitelikte olmayıp, çocuğunuzun davranışlarına karşı sizin göstereceğiniz tepki ve duygulardır. Uygun davranışların maddi olarak mükafatlandırılması, çocuğun materyal nesnelere gereğinden...
»» devamını oku »»
Çocuklarda Cinsel Yaşam
Çocuklarda Cinsel Yaşam
Çocuğumda cinsel yaşantı ne zaman başlamalıdır? Bu sorunun yanıtı büyük ölçüde cinsel yaşantı derken ne anladığınıza bağlıdır. Özellikle, Freud öğretisine bağlı pek çok psikanalizci bebeklikteki bütün uyarıları ve yaşamın ikinci ve üçüncü yıllarında belirginleşen anüs uyarımlarını cinsel yaşantı olarak kabul eder. Bu tanımlama bazı kişilere garip ve kabul edilmesi güç gibi...
»» devamını oku »»
Törene Girmek Şart mı?
Törene Girmek Şart mı?
Cenaze törenine çocuk ile gitmek gerekir mi? Çocuğunuzun aşırı olmamak şartıyla yas, üzüntü, keder duyması psikolojik yönden yararlıdır. Çünkü, çocukluklarında yakınlarının cenaze törenine götürülmemiş ve ilerde ölüm hakkında çarpıcı hayaller, kuruntular sürdüren yetişkinler tanırım. Bu kişiler, törene gitmediklerinden, cenaze töreni gerçeğini hiçbir zaman benimsememişler,...
»» devamını oku »»
Yorum Yaz
Yeni Yorum Ekliyorsunuz !
Rumuz (*) Mail Yorum (*) Gönder