Çocuklarda Hastalığa Neden Olan Bakteri ve Virüsler

Kadınlar için Bebeklikten-Yetişkinliğe Çocuk bilgilerinin paylaşıldığı bu yazımızda Çocuklarda Hastalığa Neden Olan Bakteri ve Virüsler hakkında detaylı bilgiye ulaştınız. Dilerseniz Bebeklikten-Yetişkinliğe Çocuk kategorisinde bulunan diğer makalelerimizi okuyarak daha başka bilgiler edinebilirsiniz.
Çocuklarda mikrobik hastalıklar
Geçmişte mikrobik hastalıklar, hastalık ve ölümlerin başlıca nedeniydi. Temizlik ve sağlıktaki ilerlemeler, antibiyotikler ve aşılama, bazı ciddi enfeksiyonları tümüyle yok ettiği gibi, bazılarının da sıklık ve şiddetini büyük ölçüde azaltmıştır.

Mikrobik hastalıklar hala çocuk hastalıklarında birinci sırayı almaktadır ve basit bir nezleden, menenjit gibi yaşamı tehdit eden hastalıklara kadar çok çeşitlilik gösterir. Bunlar, gözle görülmeyecek denli küçük canlı yaratıklar olan mikroorganizmaların bedeni işgal etmesi ile ortaya çıkar. Hastalıkların çoğuna neden olan en yaygın mikroorganizmalar virüsler ve bakterilerdir. Bunların dışında mantarlar ve protozoa denilen mikroskopik hayvancıklar vardır. Mikroorganizmalar bedene girdikleri anda yerleşir ve çoğalırlar.

Mikrobik hastalıklara kişiden kişiye bulaştıkları için bulaşıcı hastalıklar denir. Enfeksiyon bedene çeşitli yollarla bulaşır. Örneğin hasta bir kimsenin hapşırmasıyla mikroplu mukusun minik damlacıkları havaya karışır, bu havayı soluyan kişi mikrobu alır. Bazen deride bir kesik ya da açık yara yoluyla, bazen de yiyecek ve içeceklerle bulaşır. Bazen bedenin bir bölümünü, örneğin bademcikleri etkilerken bazen de septisemide (kan zehirlenmesi) olduğu gibi bedenin tümünü etkiler.

Çocuklarda hastalık nedeni virüsler
Pek çok yaygın hastalığın nedeni virüslerdir. Nezle gibi hafif bir enfeksiyona neden oldukları gibi, AİDS gibi öldürücü bir hastalığa da neden olabilirler. Virüslerin neden olduğu öteki hastalıklar içinde suçiçeği, kızamıkçık ve kabakulak vardır. Virüsler ayrıca çocuklukta en sık rastlanan hastalıklardan olan solunum enfeksiyonlarının yüzde 80-90'ına neden olur. Virüsler yalnızca bir başka hücre içinde büyüyüp çoğalabilirler. Antibiyotikler virüsler üzerinde etkili değildir, bu nedenle reçeteye antibiyotikler yazılmaz.

Çocuklar bir kez viral bir hastalığa karşı bağışıklık geliştirdi mi, bir daha ömür boyu o hastalığa yakalanmaz. Nezle için 200 farklı virüs tanımlanmıştır; birine yakalanmakla diğerine karşı bağışıklık gelişmez. Ana-babalar sık sık çocuklarının 'nezleden kurtulamadıklarından yakınırlar. Nezle virüslerine direnç geliştirene dek okul öncesi çocuklar yılda dört ila sekiz kez, ilkokul döneminde yılda yedi ila dokuz kez öksürük ve nezle geçirebilirler.

Çocuklarda hastalığa neden olan bakteriler
Tek hücreli canlı mikroorganizma olan bakteriler beden dışında da, örneğin toprakta yaşayabilir. Bakterilerin tümü zararlı ya da hastalık nedeni değildir. Aslında, doğal flora olarak bilinen bazı bakteriler ağızda, burunda, bağırsaklarda ve deride bulunur ve zararlı başka bakterilerin büyümesini önler. Bakteriler difteri, tetanoz, menenjit ya da çıban gibi çok çeşitli enfeksiyonlara neden olur. Bazıları antibiyotiklerle ya da mikrop öldürücü ilaçlarla yok edilir.

Bakteri ve virüslere karşı çocuklarda beden kendini nasıl savunur?
Bedenin karmaşık bir savunma sistemi vardır, buna bağışıklık sistemi denir. Bir grup uzmanlaşmış hücreden oluşur; örneğin akyuvarlar (mesela lenfositler) ve antikorlar birlikte çalışarak bakteri ve virüsler gibi zararlı mikroorganizmaların bedeni işgal etmesini önler ve bağışıklık sağlarlar.

Bazı akyuvarların mikroorganizma belleği vardır ve yeniden aynı mikrobun saldırısı olduğunda beden hastalanmadan önce onu yok edebilir. Bu nedenle suçiçeği ve kızamık gibi hastalıklar bir kez geçirilir. Bağışıklık sisteminin çalışması bu belleğe dayanır. Bebekler bazı hastalıklara bağışıklık sağlayan antikorları anne karnında alır. Aşılar da bazı hastalıklara karşı bağışıklık geliştirmeyi sağlar.
Yazar
En Pratik Kadın
Eklenme Zamanı
30.10.2015 06:48:49
Yorum sayısı
0
İlgili Makaleler
Çocuklarda 5 ve 12 Yaş Arası Karşılaşılan Sorunlar
Çocuklarda 5 ve 12 Yaş Arası Karşılaşılan Sorunlar
Çocuğunuzun gelişimini desteklemek için 5-12 yaş arası neler yapmalı? Tüm çocuklar zaman zaman hastalanır, bu da sizi doğal olarak kaygılandırır. Neyse ki, hastalıkların çoğu ciddi değildir ve birkaç günlük dinlenme ile çoğu iyileşir. İlköğretime başlamak çocuk için önemli bir geçiş dönemidir. Bu dönem çocuğun kendi başına farklı bir çevre içinde sorumluluk almak zorunda...
»» devamını oku »»
Çocuğun Okuldan Konuşmak İstememesi
Çocuğun Okuldan Konuşmak İstememesi
Çocuğum bana okuldan söz etmediğinde ne yapmam gerekir? Bazı çocukların okulda olup- bitenleri anlatma konusunda çok hevesli olmasına karşın, çocuklar çoğu zaman olanları ayrıntılı bir şekilde anlatmak yolunu seçmezler. Okul, onların özel hayatlarının bir parçasıdır. Çocuğunuzun bu tutumunu anlayışla karşılamanız yerinde olacaktır. Ama işlerin nasıl gittiği, hayatından...
»» devamını oku »»
Çocuğumun Davranış Bozukluğunu En Erken Ne Zaman Teşhis Edebilirim?
Çocuğumun Davranış Bozukluğunu En Erken Ne Zaman Teşhis Edebilirim?
Çocuğumun davranış bozukluğu ve teşhisi Çevre faktörlerine ya da çocuğun insan ilişkilerindeki aksamalarına yorumlanabilecek davranış bozuklukları çok erken, bazen dört ve altı aylar arasında belirlenebilir. Çocuk doktorları bazen, garip bir şekilde ağlayan ya da yumuşak adaleli, adale gerilimi düşük bebeklere rastlarlar. Çoğu kez bu belirtiler, adale gerilimindeki bir...
»» devamını oku »»
Çocuğumun Geç Yürüyüp Konuşması Bir Şey İfade Eder mi?
Çocuğumun Geç Yürüyüp Konuşması Bir Şey İfade Eder mi?
Çocuğumun geç yürümesi ve konuşması Birçok çocuğun yürüme ve konuşma yetenekleri geç gelişir. Bu, bir problemi ortaya koyabilir, fakat genellikle gelişmedeki geri kalmaya işaret eder. Çok sağlıklı olmalarına rağmen bazı bebekler bu yetenekleri altı ay ya da bir yıl geç geliştirirler. Gelişim sürecinin bir döneminde geç kalmış gibi görünürler. Yine de altı aydan fazla süren...
»» devamını oku »»
Çocuklar İçin En Uygun Bahçe Düzeni
Çocuklar İçin En Uygun Bahçe Düzeni
Çocuklar için en uygun bahçe unsurları Çocuklar suya bayılır, ama onlar için tehlikelidir. Küçük çocukların 8 cm'lik bir suda bile boğulabileceğini akılda tutarak, bir süs havuzu ya da fıskiyeli çeşme  yakınındayken, ya da küçük oyun havuzunda oynarken mutlaka yanında bulunun. Havuzun, çeşmenin ve yağmur sularının toplanacağı başka kapların üstünü kapatmalısınız, ancak bu da...
»» devamını oku »»
Çocuğu Disipline Sokacak En Uygun Kişi
Çocuğu Disipline Sokacak En Uygun Kişi
Çocuğumu disipline sokmak için en uygun kişi ben miyim? Herhangi bir çocuğu disipline alıştırması en uygun kimseler , çocuğun güvendiği, kendisini korumuş ve ihtiyaçlarını gidermiş olan kimselerdir. Çocuğu seven yetişkinler şüphesiz ki bu görev için en yeterli kimselerdir. Çocuğun bu tür duygularını en güçlü bir şekilde kazanmış kimseler de anne ve babası olduğuna göre,...
»» devamını oku »»
Yorum Yaz
Yeni Yorum Ekliyorsunuz !
Rumuz (*) Mail Yorum (*) Gönder