Yüksek Tansiyon

Kadınlar için HASTALIKLAR bilgilerinin paylaşıldığı bu yazımızda Yüksek Tansiyon hakkında detaylı bilgiye ulaştınız. Dilerseniz HASTALIKLAR kategorisinde bulunan diğer makalelerimizi okuyarak daha başka bilgiler edinebilirsiniz.
Yüksek Tansiyon (Hipertansiyon) nedir?
Eğer tansiyonunuzu koştuktan veya bir kalabalığa konuşma yaptıktan sonra ölçtürürseniz, elbette yüksek çıkacaktır. Tansiyonumuz günlük fiziksel aktivitemize ve ruhsal durumumuza bağlı olarak değişir. Kişiden kişiye veya vücudun farklı yerlerinde değişik olması da normaldir. Ancak tansiyonun, diğer bir deyişle kan basıncının sürekli yüksek olması durumunda bir takım önlemlerin alınması gerekir. 

Hipertansiyon; "istirahat halinde, atardamardaki kan basıncının 160/95mmHg veya daha yüksek olması" olarak tanımlanır. Sağlıklı bir yetişkinin tansiyonu istirahat halindeyken 120/80mmHg dir. Tansiyon ölçülürken iki rakamdan söz edilir. "120''ye 80" veya "12''ye 8" gibi. Kan basıncı 200/120 veya daha yüksek olan bir kişi derhal hastaneye başvurmalıdır. 

Kan basıncının sürekli yüksek olması, kalbi kapasitesinin üzerinde çalışmaya zorlar. Bu durum kalbin yanı sıra, damarlara, beyne, gözlere ve böbreklere de zarar verir. Pek çok hasta bu zararların farkına varamaz. Bu nedenle hipertansiyona "sessiz katil" demek doğru olur. Eğer tedavi edilmezse göz içi kanama, kalp krizi, inme ve böbrek yetmezliği gibi bir çok ölümcül duruma neden olabilir. 

Hipertansiyon belirtileri
Hipertansiyon belirtileri genellikle net ve uyarıcı değildir. Bulgular çoğunlukla hasta tansiyonunun yüksek olduğunu öğrendikten sonra ortaya çıkar. 

- Baş ağrısı genellikle başın arkasında ve sabahın ilk saatlerindedir 

- Baş dönmesi, başta dolgunluk hissi 

- Kulak çınlaması 

- Göğüste ağrı, sıkıntı hissi (angina pektoris) 

- Kas güçsüzlüğü, kas spazmı 

- Çarpıntı 

Hipertansiyon neden olur?
Primer hipertansiyon: Vakaların yaklaşık %95''inde altta yatan sebep belli değildir. Bu duruma, primer (birincil) veya esansiyel hipertansiyon adı verilir. Rol oynayan faktörler: 

- Kalıtımsal geçiş 

- Beslenme şekli; özellikle aşırı tuz tüketimi 

- Şişmanlık 

- Şeker hastalığı (diabetes mellitus) 

- Stres 

- Potasyum, kalsiyum ve magnezyumun yetersiz alınması 

- Fiziksel hareketten uzak yaşam tarzı 

- Kronik alkol kullanımı 

Sekonder hipertansiyon: Altta yatan nedenin belli olduğu durumlarda sekonder (ikincil) hipertansiyondan söz edilir. Sekonder hipertansiyon nedenleri arasında aşağıdakiler sayılabilir: 

- Böbrek hastalıkları 

- Böbrek atardamarının daralması 

- Endokrin bozukluklar 

- Gebelik 

- Östrojen içeren doğum kontrol hapları 

Hipertansiyon nasıl tedavi edilir?
Genel ilkeler: Tuz kısıtlaması, sigaranın kesilmesi, ruhsal gerilimin giderilmesi, düzenli egzersiz yapılması, kilo verilmesi 

Vücuttan tuz ve sıvı atılımını arttıran ilaçlar (diüretikler) 

Kalp atım hızını ve kasılma gücünü azaltan ilaçlar (beta adrenerjik blokerler) 

Damarları genişleterek kan basıncını düşüren ilaçlar (kalsiyum kanal blokerleri, ACE inhibitörleri, alfa1-adrenerjik blokerler, santral etkili antihipertansifler) 

Belli vakalarda cerrahi tedavi 

Hipertansiyondan korunma yolları
- Yağdan ve tuzdan uzak durun. Kalsiyum ve magnezyumdan zengin bol posalı gıdalarla beslenin. 

- Düzenli egzersiz yapın. 

- Fazla kilolarınızı vermeye çalışın. Birkaç kilo vermek bile büyük farklılıklar yapabilir. 

- Eğer sigara içiyorsanız, bırakın. 

Hipertansiyonunun hangi aşamasında doktora başvurulmalı?
Tansiyon ilacı kullanırken; sersemlik, kabızlık, bilinç bulanıklığı veya seksüel fonksiyon bozukluğu gibi yan etkilerle karşılaşırsanız. Bu durumda doktorunuz ilacınızı değiştirme gereği duyabilir. 

Gebeliğiniz sırasında hipertansiyon gelişirse. Yüksek kan basıncı sadece size değil, aynı zamanda da bebeğinize zarar verir. 

Şiddetli baş ağrısı, bulantı, görme bozukluğu ve hafıza kaybı gibi şikayetleriniz varsa. Bu durumda, inme ve kalp krizine neden olabilen "habis hipertansiyon"unuz olabilir. 

Küçük tansiyonunuz tansiyon ölçülürken kaydedilen ikinci rakam 130''un üzerine çıkarsa. Bu durumda "habis hipertansiyon"unuz olabilir.

Yazar
En Pratik Kadın
Eklenme Zamanı
6.12.2014 19:27:09
Yorum sayısı
0
İlgili Makaleler
Aort Darlığı
Aort Darlığı
Aort Darlığı ( Aort Stenozu) nedir? Aort alanının 2 cm 2 ' nin altına inecek şekilde daralmasıdır.  Aort darlığının belirtileri - Semptom vermeyebilir  - Angina pektoris  - Eforla gelen solunum güçlüğü  - Baş dönmesi ve bayılma atakları  - Aort odağında üfürüm  - Nabız bozukluğu  Aort darlığının olma nedenleri - Romatizmal endokardit  - Doğumsal anormallik  -...
»» devamını oku »»
Çocuklarda Grip Belirtileri, Tedavisi ve Aşısı
Çocuklarda Grip Belirtileri, Tedavisi ve Aşısı
Grip Tüm yaştakileri etkileyen, akut viral solunum yolları enfeksiyonu. Çok bulaşıcıdır ve özellikle kışın salgın olarak görülür. Kronik hastalığı olan çocukları ciddi biçimde etkilemektedir. Gribe üç türde virüs neden olur: A, B ve C. Mikroplu mukusun öksürük ya da hapşırıkla havaya karışması ile yayılır. Bir kimse bir tür gribe yakalandıktan sonra  antikorlar o türe karşı...
»» devamını oku »»
Kalp Krizi ve Korunmanın Yolları
Kalp Krizi ve Korunmanın Yolları
Kalp krizinden korunmak için nelere dikkat etmeliyiz? Kalbin yeteri kadar oksijen alamayarak ölmesine kalp krizi (miyokard enfarktüsü) denir. Kalbimiz günlük yaptığımız işe göre bazen daha fazla bazen daha az oksijene ihtiyaç duyar. Oksijeni kalbin kendi damarları yani koroner damarları getirirler. Eğer koroner damarlarda bir tıkanıklık veya daralma söz konusu ise kalp...
»» devamını oku »»
Tiroid Hastalıkları
Tiroid Hastalıkları
Tiroid Hastalıkları nelerdir? Tiroid bezi , boynun ön kısmında yerleşmiş olan ve salgıladığı hormonlarla vücut metabolizmamızı düzenleyen endokrin bir organdır. Tiroid bezi hastalıkları, basit guatrdan hayatı tehdit eden tiroid kanserine kadar değişir. En sık rastlanan hastalıklar, tiroid hormonları üretimindeki düzensizliklerdir. Tiroid hormonları aşırı miktarda...
»» devamını oku »»
Hepatit, Çeşitleri ve Korunmanın Yolları
Hepatit, Çeşitleri ve Korunmanın Yolları
Hepatit ( Mikrobik Sarılık, Bulaşıcı Sarılık) nedir?   Çeşitli virüslerin neden olduğu akut karaciğer iltihabıdır. Hepatit A, B, C, D ve E olarak bilinir. Virüsler dışında alkolizm, bazı ilaçlar, bazı zehirli maddeler ve vücudun karaciğere karşı kendi kendine ürettiği antikorlar da hepatite neden olabilir.  Hepatite neden olan virüsler farklı yollarla bulaşır. Bunların ortak...
»» devamını oku »»
Bronş Kanseri
Bronş Kanseri
Bronş kanseri nedir? Bronş epitelinden kaynaklanan habis tümör. En çok 40-60 yaşlarındaki erkeklerde görülür. Erkek:kadın oranı 8:1 kadardır.  Bronş kanseri nedenleri - Sigara  - Pnömokonyoz (asbestoz)  - Hava kirliliği  - Kronik akciğer infeksiyonları (kronik bronşit, tüberküloz)  - Uranyum tozu  - İmmünolojik bozukluklar  Bronş kanseri belirtileri nelerdir? - Öksürük: kuru...
»» devamını oku »»
Yorum Yaz
Yeni Yorum Ekliyorsunuz !
Rumuz (*) Mail Yorum (*) Gönder