Lifli (Posalı) Gıdalar ve Vücuda Faydaları

Kadınlar için BESLENME bilgilerinin paylaşıldığı bu yazımızda Lifli (Posalı) Gıdalar ve Vücuda Faydaları hakkında detaylı bilgiye ulaştınız. Dilerseniz BESLENME kategorisinde bulunan diğer makalelerimizi okuyarak daha başka bilgiler edinebilirsiniz.
Lifli gıdaların ve posanın vücuda yaptığı etkiler ve faydaları
Liflerin en önemli yararları, hem koruyucu olma hem de tedaviye katkı sağlamasıdır. Düşük lifli, yüksek yağlı ve şekerli diyetler, yüksek lif içeren diyetlere göre kanser açısından risk taşır. Aynı şekilde çağımızın en önemli amaçlarından (sorunlarından) biri olan fazla kiloları kaybetme çabalarına da yararı çok büyüktür.

Posanın diğer önemli bir yararı da, kolesterolü düşürücü etkisini safra asitlerini bağlayarak diyetteki toplam yağ ve kolesterol alımını düşürerek daha uzun süre doygunluk hissi yaratmasıdır. Bu fonksiyonu da, bir ölçüde besin alımının azalmasını sağlar.

Posanın kanser yapıcı öğelerin bağırsakta kalma süresini kısaltma özelliği, bağırsak duvarı ile temasını azaltır, bağırsak pH'sını değiştirerek bakterilerin bu tür öğeleri üretmesini engellemesi de, sağlımız için ne kadar önemli olduğunun göstergesidir. İnsüline bağımlı olmayan diyabet tedavisinde, yüksek posalı diyet programları, insülin gereksinimini azaltır, dokuların insüline duyarlılığını artırır. O nedenle, diyabet tedavisinde "posa" çok önemli bir besindir.

Hangi Besinlerde Posa Bulunur?
- Tam buğday taneleri, bunlardan yapılmış tahıl ürünleriyle sebze ve meyvelerde (özellikle meyve kabuklarında) bulunur. Tahıl ürünlerinin posa değeri ve kalitesinin korunması için, tahılın saflaştırılmamış olması gerekir.

- Buğday tanesinin kaba kepeği ve özünü ayrıştırmadan yapılan ürünler, vitamin-mineral ve lif yönünden çok değerlidir.

- Buğday tanesinin etrafında kepek bulunur. Altındaki tabaka B1, B2, B6, folik asit, çinko ve potasyum açısından çok zengindir. Onun da altındaki tabakada saf nişasta ve biraz da 'gluten' diye adlandırılan bir protein vardır.

- Bundan yıllar önce bu kadar rafine gıda yoktu, ülkemizde kuru baklagil daha çok tüketilirdi. Şimdi teknoloji ve hızlı yaşam şekli beslenme şeklimizde lifi azalttı. Tüm bu nedenlerle günlük ortalama 30-40 gram posa alınması, birçok açıdan sağlığımıza olumlu katkı sağlar.

- Bunun için armut, elma (kabuklu), incir, portakal başta olmak üzere 5-6 meyve, 3-4 porsiyon sebze, 1 porsiyon kuru baklagil yemeği ve bulgurdan oluşan bir tahıl yemeği, 5-6 dilim tam buğday ekmeği tüketilmelidir.

- Tam buğday unuyla yapılmış ürünler içerdikleri zengin B vitamini ve lifler düşünülerek, kepek karıştırılarak hazırlanmış ürünlerle, beyaz undan yapılmış ürünlere
tercih edilmelidir.

- Besinlerdeki posa; çözünür ve çözünmez olarak ikiye ayrılır. Çözünebilen posa daha çok kuru baklagiller, meyve, arpa ve yulafta bulunur. Bağırsakta suyu tutarak yumuşak ve hacimli bir dışkı oluşturur, bağırsaktan geçiş zamanını düzenler. Bu özellik bazı bağırsak hastalıklarının tedavisinde önemlidir.

- Rafine buğdaydan üretilen ekmeklerde saf nişasta ve glüten kısmı vardır. Bunun anlamı şudur; yani buğdayın en besleyici kısmı atılır. Normal kepek ekmeğinde ise, rafine edilmiş beyaz una kepek eklenir.

- "Tam buğday unu"ndan kastedilen, buğdayın tamamının ekmekte kullanılmasıdır. Tam buğday unundan yapılan ekmek, sinir hücrelerinin iyi çalışması ve beyni etkileyen toksik maddelerin vücuttan atılmasında önemli görevi olan B grubu vitaminlerinin de çok iyi bir kaynağıdır.

Lif Bir Besin Öğesi Değildir
Posa diğer adıyla lif, bir besin öğesi değildir ve hiçbir vitamin, mineral ya da kalori sağlamaz. Fakat birçok yoldan sağlığımıza yararı vardır.
Bunlar,
- Kilo vermeye yardımcıdır.
- Kan şekeri kontrolünde olumlu etki yapar.
- Kansere karşı koruyucudur.
- Kolesterolü düşürücü beslenme planında önemli bir yeri vardır.

Daha fazla lif almak için,
- Kabuklu yenebilen meyvelerin kabuklarını soymayın.
- Yoğurdun veya cacığın içine kepek ekleyin.
- Çorbalarınıza kepek ilave edin.
- Rafine edilmemiş tahılları seçin.
- Yemeklerde beyaz pirinç yerine kabuklu pirinç veya bulgur tercih edin.
- Haftada 1 -2 gün mutlaka kuru baklagil yemeye özen gösterin.
- Kuru baklagilleri yemek olarak yapmak zor geliyorsa, haşlanmış mercimek veya nohut ya da fasulyeyi salatalarınıza ekleyin.
Yazar
En Pratik Kadın
Eklenme Zamanı
23.05.2015 09:22:16
Yorum sayısı
0
İlgili Makaleler
Geçici Şişmanlığın Tedavisi
Geçici Şişmanlığın Tedavisi
Geçici şişmanlığın tedavisini biliyor musunuz? Pek çok kadın adet  (pediod)  devresinden birkaç gün önce başlayan şişkinlikten şikayetçidir. Bazı kadınlar adet başlangıcından önceki 3-7 gün içinde 1 ile 5 arasında kilo alır. Bu fazlalık yağ değildir, bedenin su toplamasıdır ve adet bitince gider. Adet hazırlıkları içindeki bedende çeşitli hormon faaliyetleri olur, salgı...
»» devamını oku »»
Şekerin Zararları ve Etiket İsimleri
Şekerin Zararları ve Etiket İsimleri
Şekerin etiket isimleri ve fazla şekerin vücuda zararları Kandaki şekerin fazlası derinin esnekliğini yitirmesine ve kırışıklıkların oluşmasına yol açabilir. Şekerin bunca zararının yanı sıra cilde olan zararı da çok büyüktür. Fazla şeker tüketmek kan şekerini çok çabuk artırır ve pankreas aşırı insülin salgılar. Buna "metabolik sendrom" denir. İnsülin, şekeri regüle...
»» devamını oku »»
Tuz Tüketimi ve Olumsuz Etkileri
Tuz Tüketimi ve Olumsuz Etkileri
Tuzu nasıl kullanmalı ve vücutta iyot eksikliğinin sonuçları "Beyaz Altın" dan, "Beyaz Zehir" e... Türk milleti günlük miktarın üç katından fazla tuz tüketmektedir. Türkiye'de ölüm istatistiklerinde birinci sırada kalp-damar hastalıkları vardır. Bunun nedeni araştırıldığında karşımıza, fazla tuz tüketimi çıkar. Dünya Sağlık Örgütü, bir insanın günlük tuz ihtiyacını 5 gram...
»» devamını oku »»
Sıvı Yağlar
Sıvı Yağlar
Sıvı yağların tüketimi ve faydaları Sıvı yağlar:  Ay çiçek, mısır özü, soya yağı aynı grup içinde yer alan yağlardır. Zeytinyağı ise farklı gruptandır. Bu yağlar kalbe doğrudan zarar vermez. Ancak fazla tüketildiklerinde kilo alımına dolayısıyla kalp rahatsızlıklarına neden olurlar. Bu yağlar kandaki kötü huylu LDL kolesterolünü düşürücü etki sağlar. Sıvı yağ tüketiminde...
»» devamını oku »»
Yirmi Dört Saat Nasıl Beslenmeli, Neler Yenmemeli
Yirmi Dört Saat Nasıl Beslenmeli, Neler Yenmemeli
Yirmi dört saat nasıl beslenmeli Sabah kalkınca aç karnına bir bardak ılık suyun içine 1 yemek kaşığı elma sirkesi ekleyerek içiniz. Mide sorununuz varsa , suyun içine 10 damla limon ilave edin. Bu, içtiğiniz suyun yapısını alkaliye döndürecektir. Alkali su, vücutta biriken serbest radikalleri nötralize eder (toksin atar). Uyandıktan en geç 30 dakika sonra kahvaltı masasına...
»» devamını oku »»
Sütün Faydaları
Sütün Faydaları
Her yaşta süt içmeli mi? Günümüzde süt, yalnızca çocuklara önerilen bir içecek değil. Son zamanlarda uygulanan herkesi süt içmeye yönlendirici kampanyalardan da bunu anlamak mümkün. "Süt için, süt içirin" sloganlarıyla süt içmeyi bir alışkanlık haline getirmeyi hedefleyen üreticiler, bir yerde sağlık konusuna da hizmet etmiş oluyorlar... Süt proteini, hücre ve dokuların...
»» devamını oku »»
Yorum Yaz
Yeni Yorum Ekliyorsunuz !
Rumuz (*) Mail Yorum (*) Gönder