Lifli (Posalı) Gıdalar ve Vücuda Faydaları

Kadınlar için BESLENME bilgilerinin paylaşıldığı bu yazımızda Lifli (Posalı) Gıdalar ve Vücuda Faydaları hakkında detaylı bilgiye ulaştınız. Dilerseniz BESLENME kategorisinde bulunan diğer makalelerimizi okuyarak daha başka bilgiler edinebilirsiniz.
Lifli gıdaların ve posanın vücuda yaptığı etkiler ve faydaları
Liflerin en önemli yararları, hem koruyucu olma hem de tedaviye katkı sağlamasıdır. Düşük lifli, yüksek yağlı ve şekerli diyetler, yüksek lif içeren diyetlere göre kanser açısından risk taşır. Aynı şekilde çağımızın en önemli amaçlarından (sorunlarından) biri olan fazla kiloları kaybetme çabalarına da yararı çok büyüktür.

Posanın diğer önemli bir yararı da, kolesterolü düşürücü etkisini safra asitlerini bağlayarak diyetteki toplam yağ ve kolesterol alımını düşürerek daha uzun süre doygunluk hissi yaratmasıdır. Bu fonksiyonu da, bir ölçüde besin alımının azalmasını sağlar.

Posanın kanser yapıcı öğelerin bağırsakta kalma süresini kısaltma özelliği, bağırsak duvarı ile temasını azaltır, bağırsak pH'sını değiştirerek bakterilerin bu tür öğeleri üretmesini engellemesi de, sağlımız için ne kadar önemli olduğunun göstergesidir. İnsüline bağımlı olmayan diyabet tedavisinde, yüksek posalı diyet programları, insülin gereksinimini azaltır, dokuların insüline duyarlılığını artırır. O nedenle, diyabet tedavisinde "posa" çok önemli bir besindir.

Hangi Besinlerde Posa Bulunur?
- Tam buğday taneleri, bunlardan yapılmış tahıl ürünleriyle sebze ve meyvelerde (özellikle meyve kabuklarında) bulunur. Tahıl ürünlerinin posa değeri ve kalitesinin korunması için, tahılın saflaştırılmamış olması gerekir.

- Buğday tanesinin kaba kepeği ve özünü ayrıştırmadan yapılan ürünler, vitamin-mineral ve lif yönünden çok değerlidir.

- Buğday tanesinin etrafında kepek bulunur. Altındaki tabaka B1, B2, B6, folik asit, çinko ve potasyum açısından çok zengindir. Onun da altındaki tabakada saf nişasta ve biraz da 'gluten' diye adlandırılan bir protein vardır.

- Bundan yıllar önce bu kadar rafine gıda yoktu, ülkemizde kuru baklagil daha çok tüketilirdi. Şimdi teknoloji ve hızlı yaşam şekli beslenme şeklimizde lifi azalttı. Tüm bu nedenlerle günlük ortalama 30-40 gram posa alınması, birçok açıdan sağlığımıza olumlu katkı sağlar.

- Bunun için armut, elma (kabuklu), incir, portakal başta olmak üzere 5-6 meyve, 3-4 porsiyon sebze, 1 porsiyon kuru baklagil yemeği ve bulgurdan oluşan bir tahıl yemeği, 5-6 dilim tam buğday ekmeği tüketilmelidir.

- Tam buğday unuyla yapılmış ürünler içerdikleri zengin B vitamini ve lifler düşünülerek, kepek karıştırılarak hazırlanmış ürünlerle, beyaz undan yapılmış ürünlere
tercih edilmelidir.

- Besinlerdeki posa; çözünür ve çözünmez olarak ikiye ayrılır. Çözünebilen posa daha çok kuru baklagiller, meyve, arpa ve yulafta bulunur. Bağırsakta suyu tutarak yumuşak ve hacimli bir dışkı oluşturur, bağırsaktan geçiş zamanını düzenler. Bu özellik bazı bağırsak hastalıklarının tedavisinde önemlidir.

- Rafine buğdaydan üretilen ekmeklerde saf nişasta ve glüten kısmı vardır. Bunun anlamı şudur; yani buğdayın en besleyici kısmı atılır. Normal kepek ekmeğinde ise, rafine edilmiş beyaz una kepek eklenir.

- "Tam buğday unu"ndan kastedilen, buğdayın tamamının ekmekte kullanılmasıdır. Tam buğday unundan yapılan ekmek, sinir hücrelerinin iyi çalışması ve beyni etkileyen toksik maddelerin vücuttan atılmasında önemli görevi olan B grubu vitaminlerinin de çok iyi bir kaynağıdır.

Lif Bir Besin Öğesi Değildir
Posa diğer adıyla lif, bir besin öğesi değildir ve hiçbir vitamin, mineral ya da kalori sağlamaz. Fakat birçok yoldan sağlığımıza yararı vardır.
Bunlar,
- Kilo vermeye yardımcıdır.
- Kan şekeri kontrolünde olumlu etki yapar.
- Kansere karşı koruyucudur.
- Kolesterolü düşürücü beslenme planında önemli bir yeri vardır.

Daha fazla lif almak için,
- Kabuklu yenebilen meyvelerin kabuklarını soymayın.
- Yoğurdun veya cacığın içine kepek ekleyin.
- Çorbalarınıza kepek ilave edin.
- Rafine edilmemiş tahılları seçin.
- Yemeklerde beyaz pirinç yerine kabuklu pirinç veya bulgur tercih edin.
- Haftada 1 -2 gün mutlaka kuru baklagil yemeye özen gösterin.
- Kuru baklagilleri yemek olarak yapmak zor geliyorsa, haşlanmış mercimek veya nohut ya da fasulyeyi salatalarınıza ekleyin.
Yazar
En Pratik Kadın
Eklenme Zamanı
23.05.2015 09:22:16
Yorum sayısı
0
İlgili Makaleler
E, F ve G Harfi İle Başlayan Besinlerin Faydaları Nelerdir.
E, F ve G Harfi İle Başlayan Besinlerin Faydaları Nelerdir.
ELMA:   Günde bir elma yemek doktoru evinizden uzak tutar. İki elma yerseniz, kalp ve dolaşım sorunlarına karşı korunmuş olursunuz. Kolesterolü yok eder ve kabızlığı önler. Sindirimi kolaylaştırır. Kokusu rahatlatır ve kan basıncını düşürür. Artrit, romatizma ve gut hastalıklarına karşı da yararlıdır. EBEGÜMECİ:   Göğsü yumuşatır. Öksürük keser. Mide bulantısı ve kusmaları...
»» devamını oku »»
Lifli (Posalı) Gıdalar ve Vücuda Faydaları
Lifli (Posalı) Gıdalar ve Vücuda Faydaları
Lifli gıdaların ve posanın vücuda yaptığı etkiler ve faydaları Liflerin en önemli yararları , hem koruyucu olma hem de tedaviye katkı sağlamasıdır. Düşük lifli, yüksek yağlı ve şekerli diyetler, yüksek lif içeren diyetlere göre kanser açısından risk taşır. Aynı şekilde çağımızın en önemli amaçlarından (sorunlarından) biri olan fazla kiloları kaybetme çabalarına da yararı çok...
»» devamını oku »»
Demirin Faydaları
Demirin Faydaları
Demirin vücudumuza faydası nedir? Demir: Özellikle çocuklar, hamile anneler ve yetişkin kadınlarda sıkça eksikliği görülen önemli bir mineraldir. En iyi kaynakları karaciğer, dalak, yumurta sarısı, kırmızı et, kuru üzüm ve pekmezdir. Bu besinler, demirin vücutta emilimini artırabilmek için bol limonlu salata veya taze sıkılmış portakal, greyfurt suyu gibi C vitamini ile...
»» devamını oku »»
Çocuklarda Şeker Yeme Alışkanlığı ve Zararları
Çocuklarda Şeker Yeme Alışkanlığı ve Zararları
Şeker sakıncalı mı? Şekerli yiyecekler hem dişleri çürütür hem de şişmanlatır. Şekerlemeler de şeker oranı yoğun olduğu için bir bakıma zararlıdır. Elinizden geldiğince çocuğunuzun şeker yememesini sağlayın ama onu engelleyeceğim diye de ortalığı savaş alanına çevirmeyin. Daha doğduğumuz günden şekere yöneliriz. Araştırmalar bebeklerin su yerine şekerli suyu tercih...
»» devamını oku »»
Yaşa Göre Beslenme Şekilleri ve Önemi
Yaşa Göre Beslenme Şekilleri ve Önemi
Hangi yaşta nasıl beslenmeli ve yaşa göre beslenmenin önemi 11-13 yaşlarında nasıl beslenmeli Kalsiyum zengini gıdalar. Süt süt ürünleri. Taze meyve ve meyve suları, ıspanak, biber, brokoli, gibi kalsiyum zengini sebzeler tüketilmesi gerekir. 13-18 yaşlarında nasıl beslenmeli Demir zengini yağsız kırmızı et, deniz ürünleri. Sebze- meyveler. Tahıllar, demir zengini gıdalar...
»» devamını oku »»
Yaş ve Beslenme Düzeni
Yaş ve Beslenme Düzeni
Yaşa Göre  Beslenme Düzeni Nasıl Olmalı Çocukluktan yaşlılığa kadar ki yaşam sürecinde vücut değişik evreler geçirir. Vücudun ihtiyacı da bu doğrultuda değişir. Bu ihtiyaca cevap verebilmek için beslenme programınızı yaşınıza göre ayarlamanız sağlıklı bir yaşam için şarttır. Çocukluk çağında büyüme ve gelişme hızlıdır. Buna bağlı olarak bu dönemde enerji tüketimi de...
»» devamını oku »»
Yorum Yaz
Yeni Yorum Ekliyorsunuz !
Rumuz (*) Mail Yorum (*) Gönder