Yaşa Göre Beslenme Şekilleri ve Önemi

Kadınlar için BESLENME bilgilerinin paylaşıldığı bu yazımızda Yaşa Göre Beslenme Şekilleri ve Önemi hakkında detaylı bilgiye ulaştınız. Dilerseniz BESLENME kategorisinde bulunan diğer makalelerimizi okuyarak daha başka bilgiler edinebilirsiniz.
Hangi yaşta nasıl beslenmeli ve yaşa göre beslenmenin önemi
11-13 yaşlarında nasıl beslenmeli
Kalsiyum zengini gıdalar. Süt süt ürünleri. Taze meyve ve meyve suları, ıspanak, biber, brokoli, gibi kalsiyum zengini sebzeler tüketilmesi gerekir.

13-18 yaşlarında nasıl beslenmeli
Demir zengini yağsız kırmızı et, deniz ürünleri. Sebze- meyveler. Tahıllar, demir zengini gıdalar tüketilmesi gerekir.

18-25 yaşlarında nasıl beslenmeli
C vitamini. Taze meyve ve sebzeler C vitaminin en değerli kaynaklarıdır. Bu yaş gurubunda da, yeterli miktarda kalsiyum gerekir.

25-30 yaşlarında nasıl beslenmeli 
Folik asit alımını artırmak gerekir. Folik asit ihtiyacını yeşil yapraklı sebzelerle, pek çok meyve ve özellikle portakal suyuyla, bakliyatlarla karşılamak mümkün.

30-35 yaşlarında nasıl beslenmeli 
Öncelik antioksidan gücü yüksek gıdalar. Bu beslenme tarzı sadece genç ve sağlıklı görünüm kazandırmakla kalmaz, bağışıklığı güçlendirir, enerji seviyesini yükseltir. Antioksidan gücün olağanüstü faydasından yararlanmak istiyorsanız, bol bol sebze ve meyve yemeye, özellikle taze ve renkli sebze ve meyvelere yönelmeye itina göstermek gerekir.

En kırmızılardan karpuz, domates, pembe greyfurtla likopen, en sarılardan kaysı, mango, havuçla karotenoid, en mor kırmızılardan siyah dut, vişne, kiraz ve üzümle proantosiyanidin almak gerekir.

35-40 yaşlarında nasıl beslenmeli 
Biyolojik değeri yüksek, temel aminoasitlerden zengin hayvansal proteinler, yeterli miktarda B vitamini ve kalsiyum. Bütün tahıllar, B vitamini zengin gıdalar, kepekli ekmekler, kalsiyum için yarım yağlı süt ve süt ürünleri, balık, hindi ve tavuk hayvansal protein ihtiyacını karşılamak için en değerli kaynaklardır. Daha çok yoğurt, sebze-meyve ve bakliyat tüketmek gerekir.

40-50 yaşlarında nasıl beslenmeli 
Toplam kalori alımlarını azaltmak, daha az yağ ve bol posa tüketmek önemlidir. 40'lı yaşlara gelindiğinde beslenmede, gençlik günlerindeki kadar çok kaloriye ihtiyaç yoktur. Uygulanacak diyetinizin doymuş yağ ve kolesterolden fakir, Omega-3 yağ asitlerinden zengin deniz ürünleri, soya ve soya ürünleri, ceviz, fındık, gibi kuru yemişleri ihtiva etmelidir. Bitkisel Omega-3 kaynakları olan keten tohumundan ve keten tohumu yağından, cevizden, ceviz yağından ve semizotundan bol bol yararlanılmalıdır.

50-60 yaşlarında nasıl beslenmeli 
Zayıflayan kemiklerin kalsiyum ihtiyacı fazlaca artar. Bu dönemde daha az kalorili beslenmek, daha az yağ tüketmek, zeytinyağından yararlanmak, antioksidan zengini sebze ve meyvelere öncelik vermek şarttır. Soyalı yiyecekler, keten tohumu ve tahıllar bu dönemde düşen hormon seviyelerini desteklemek için yararlıdır.

60 yaş ve sonrası beslenme önemli 
60 yaş sonrasında beslenme çok önemlidir. B vitamini yanında kalsiyum açısından da yeterli temel yağ asitlerinden, temel aminoasitlerden ve posadan zengin bir beslenme tarzı oluşturulmalıdır. Beslenme biçimi hipertansiyon, şeker hastalığı, ateroskleroz durumuna göre özel planlanmalıdır.
Yazar
En Pratik Kadın
Eklenme Zamanı
27.05.2015 22:18:55
Yorum sayısı
0
İlgili Makaleler
Egzotik Avokado
Egzotik Avokado
Sebze Gibi Meyve,  Egzotik Avokado Avokado , kökeni Meksika ve Guatemala'nın yüksek platoları olan dünyanın en eski uygarlıklarından Aztek'lerin sofrasından geliyor. Meyveler arasında en yüksek kalori oranına sahip olan avokado diğerlerine oranla yüksek protein de içerir. Gezginler sayesinde önce Avrupa'da yaygınlaşan avokado bugün ülkemizin güney sahillerinde de...
»» devamını oku »»
Tuz Tüketimi ve Olumsuz Etkileri
Tuz Tüketimi ve Olumsuz Etkileri
Tuzu nasıl kullanmalı ve vücutta iyot eksikliğinin sonuçları "Beyaz Altın" dan, "Beyaz Zehir" e... Türk milleti günlük miktarın üç katından fazla tuz tüketmektedir. Türkiye'de ölüm istatistiklerinde birinci sırada kalp-damar hastalıkları vardır. Bunun nedeni araştırıldığında karşımıza, fazla tuz tüketimi çıkar. Dünya Sağlık Örgütü, bir insanın günlük tuz ihtiyacını 5 gram...
»» devamını oku »»
Su
Su
Suyun vücudumuza faydası nedir? Su:  Su, vücutta yağa dönüşmediği için şişmanlatması söz konusu olamaz. Yağların vücutta depolanmasını engelleme özelliği vardır. Vücuttan toksinleri atar, kabızlığı önler. Yemeklerden önce ve sonra içilmesi yapay tokluk hissi verir. Yetişkin bir bireyin günde ortalama 2-2.5 lt su tüketmesi gerekir. Suyun az tüketiminin zararları olduğu gibi...
»» devamını oku »»
Magnezyumun Faydaları
Magnezyumun Faydaları
Magnezyumun vücudumuza faydası nedir? Magnezyum:  Kemik ve dişlerin yapısında bulunur ayrıca kasların yapısına da girer. Kas ve sinir sisteminde rol oynar. Yaşlılarda glikozun vücutta iyi tolere edilmesini sağlar. Bunun için yaşlılıkta bu mineral önemlidir. Magnezyumun en iyi kaynağı badem, fıstık, fındık gibi sert kabuklu meyveler, kuru baklagiller, yeşil yapraklı sebzeler...
»» devamını oku »»
Vitaminlerin Anlamları, Faydaları, Nerede Bulunurlar ve Eksikliklerinde Neler Olur?
Vitaminlerin Anlamları, Faydaları, Nerede Bulunurlar ve Eksikliklerinde Neler Olur?
A VİTAMİNİ A vitamini nerede bulunur: Süt, tereyağı, beyaz peynir, ciğer, balık, yumurta, yeşil sebze, havuç. A vitamini neye yarar: Gözlere, cilde, büyümeye ve gelişmeye yarar. A vitamini eksikse ne olur: Kuru ve Pürüzlü Cilt, gece körlüğü ve körlük.  B-1 VİTAMİNİ B-1 vitamini nerede bulunur: Bira mayasında, tahıl, et, un, patates. B-1 vitamini neye yarar: Sinir dokusunun...
»» devamını oku »»
Yaş Gruplarına Göre Önerilen Kalsiyum Miktarı
Yaş Gruplarına Göre Önerilen Kalsiyum Miktarı
Kalsiyum: En iyi kalsiyum kaynağı süt ve türevleri, pekmez, susam, fındık, yeşil yapraklı sebzeler, kuru    baklagiller ve kurutulmuş meyvelerdir. Balık, kılçığı ile yenildiğinde kalsiyumdan zengin bir kaynaktır. Yaş grupları ve kişinin özelliklerne göre önerilen günlük Ca miktarı   Gruplar   Günlük Ca miktarı Çocuklar (1-10 Yaş)   800   Gençleri (10-25)   1200...
»» devamını oku »»
Yorum Yaz
Yeni Yorum Ekliyorsunuz !
Rumuz (*) Mail Yorum (*) Gönder