Sığır İliğinin Saçımda Yaptığı Değişimler

Kadınlar için SAÇ BAKIMI bilgilerinin paylaşıldığı bu yazımızda Sığır İliğinin Saçımda Yaptığı Değişimler hakkında detaylı bilgiye ulaştınız. Dilerseniz SAÇ BAKIMI kategorisinde bulunan diğer makalelerimizi okuyarak daha başka bilgiler edinebilirsiniz.
Altı aylık düzenli uygulama sonrası, sığır iliğinin (kemik iliği) saçıma faydaları
Temmuz 2014 de başladığım sığır iliği saç bakım maskesini, altı aylık düzenli uygulama sonrası 30.12.2014 de sonlandırdım. Her hafta belirlediğim bir gün, düzenli olarak, sığır iliği yağı ve yaptığım hindistan cevizi yağı karışımını benmari usulü, bir çay bardağı ya da benzeri bir şeyde eritip, fırça yardımı ile, yıkayıp kuruttuğum, temiz saç köklerine uyguladım. Uygulama sonrası en az iki dakika köklerin yağı iyice emmesi için, masaj yaparak saç diplerine yağı yedirdim. Saçlarımı uygulamadan ve masajdan sonra streç folyo ile sardım ve üzerine de bere giydim. Saç kurutma makinesi ile berenin üzerinden iki dakika sıcak hava uyguladım ki, saç dipleri yağı daha iyi emsin diye. İki saatlik bir bekleme süresinden sonra, dayanabileceğim sıcaklıkta su ile şampuanlamadan önce, saçımdaki yağı mümkün olduğunca arındırdım. Sonrasında içine çam terebentin katmış olduğum şampuanımı iyice çalkalayıp, çok az miktarda elime döküp, iki elimle şampuanı ovuşturup, saçlarıma uyguladım. Öncelikle saç köklerini, parmak uçlarım ile masaj yapar şekilde hafif hafif şampuanladım ki diplerdeki yağlar öncelikle arınsın, sonrasında bütün saçı işleme aldım. Bir sefer şampuan yapıp, normal yıkayıp, durulayıp bıraktım. 

Altı ay boyunca yapmış olduğum sığır iliği bakımı, benim saçlarımda inanılmaz değişim yaptı. Nerede ise üst üste beş, altı işlem görmüş, oldukça yorgun ve yıpranmış olan saçlarım, bu uygulama sonrası kendine geldi. Elbetteki saç uçlarında boyadan ve farklı uygulamalardan kaynaklı aşırı yıpranmışlığa ve kopmalara bir faydası olmadı. Zaten bu kür saç diplerine uygulanıyor. Yıpranmış saç uçlarına uyguladığınız zaman daha çok sertleştiriyor. Bir defa denedim ve olumsuz sonuç alınca bıraktım. 

Sıkılmadan ve merak ile altı ay uyguladığım sığır iliği maskesinin (kemik iliği saç maskesi) olumlu ve olumsuz sonuçlarını anlatmaya geldi sıra.

- İlk bir, bir buçuk aylık dönemde saçta hiç bir değişim olmadı. Saç dökülmesi devam etti, saçta ki kuruluk aynı oranda kaldı ve gözle görülür yeni saç çıkma yoktu. Saçın uzamasında da bir değişim olmadı.

- Sığır iliği (kemik iliği) maskesinin uygulamadaki ikinci ayı tamamladıktan sonra, az da olsa fark edilir bir değişim oldu.Saç dökülmesinde azalma, saç köklerinde olması geren yağlanma ve nemlilik ve dikkatli bakınca, saç diplerinde minik yeni saçlar vardı. Saçın uzamasında da artık gözle görülür bir farklılık oldu.

- Sığır iliği maskesi uygulamamın üçüncü ve dördüncü aylarında, artık net olarak görülür değişimler başladı. Saçlarda dökülme tamamen kesildi, saç kökleri kısa sürede olması gereken nemine kavuştu ve saç diplerinde inanılmaz şekilde yeni saçlar çıktı. Saçların uzaması normalin iki katına ulaştı.

- Kemik iliği (sığır iliği) saç bakımında beşinci ve altıncı aylarda ise, artık saçlar olduğundan çok daha canlı, çok daha gür, çok daha çabuk uzar haldeydi. Saç dökülmesi tamamen kayboldu.

- Benim için en önemlisi de ayda, bir cm anca uzayan saçlarım, üç cm uzadı. Altı ayda bu on sekiz cm yapar ki bu da oldukça mutluluk verici bir durum.

- Kemik iliği uygulamasında (sığır iliği) olumsuz bir sonuç aldın mı diye sorarsanız. Elbetteki hayır. Hiç bir olumsuzluk ile karşılaşmadım. 

- Bu küre başlamadan araştırdığım ve okuduğum bir çok yerde yoğun kokusundan ve arındırmada ki zorluğundan bahsedilmişti. Ama ben bunların hiç birini yaşamadım. Yıkadıktan sonra saçlarımda sadece hindistan cevizi kokusu kalıyor. Sanırım bunun sebebi hindistan cevizi yağını kendim yaptığımdan. Oldukça keskin ve yoğun bir kokusu olduğundan sığır iliğinin kokusunu baskılıyor.

- Bu kürü uygulayan bir çok kişi sığır iliğini ya sıcak suda haşlayıp sonrasında blenderden geçirip uyguladığını yazmış, ya da yağı doğrudan eritip gene blenderden geçirip uyguladığını. Haşlayarak olmaz çünkü iliğin bütün vitamini kaybolur ve tortulu iliği saçtan arındıramazsınız. Doğrudan ocağa koyup yaparsanız da olmaz çünkü kokusundan kurtulma şansınız olmadığı gibi o kokuyu saçlarınızdan arındırmanız da çok zor. Bunlara lütfen dikkat.

Böylelikle sığır iliği ile saç uzatma maceramı sonlandırdım. Seneye çok daha canlı ve bakımlı saçlar ile, daha farklı bir uygulama yapacağım. Onuda bu şekilde hem yazılı hem görsel olarak bir aksilik olmaz ise sizler ile paylaşacağım. Yukarıda anlattıklarım ve yaptıklarım tamamen benim kendime yönelik, deneyimlerim sonucu çıkarttığım yorumlardır. Bu uygulama herkeste farklılık gösterebilir. Çok daha iyi sonuç alanlar olabileceği gibi, hiç faydası olmayanlarda çıkabilir. Sizler sığır iliği kürü uygularken öncelikle, kendi saç yapınızı, saç derinizin yapısını ve saçlarınızın uzunluğunu baz alarak uygulayın. Sizin için en uygun uygulama şeklini deneyerek bulabilirsiniz. Hepinize gür, uzun ve sağlıklı saçlar dilerim.

Yapan, deneyen ve yazan: enpratikkadin

Soru ve eklemek istediklerinizi yorumlar kısmından iletebilirsiniz.

Benzer Makaleler:

Sığır İliği ile Saç Uzatma Maceram  yazılı ve resimli anlatım için tıklayınız.


Evde Adım Adım Hindistan Cevizi Yağı Yapımı resimli anlatım için tıklayınız.

Sığır İliği Kürünün Hazırlanması resimli ve yazılı anlatım için tıklayınız.
Yazar
En Pratik Kadın
Eklenme Zamanı
4.11.2016 00:00:00
Yorum sayısı
10
İlgili Makaleler
Sağlıklı ve Güçlü Saçlar İçin
Sağlıklı ve Güçlü Saçlar İçin
Sağlıklı ve güçlü saçlar için evde saç bakımı - Elma sirkesi saçlarınızın daha parlak ve bakımlı görünmesini sağlayacaktır. Bu tarifi haftada 1 kez uygulayabilirsiniz. - Saçlarınızı hafif bir şekilde ıslatıyorsunuz, elma sirkesini saç köklerine ve uçlarına fazlasıyla sürüp yedirin. Saçınızı sıcak bir havlu ile sarıp 1 saat bekleyiniz. Sonunda şampuanla yıkayınız....
»» devamını oku »»
Saç Uzatmada Hindistan Cevizi Yağı
Saç Uzatmada Hindistan Cevizi Yağı
Saç Bakımında Son Yenilik Kadın olsun erkek olsun insan için saç çok önemlidir. Yüzün ifadesini, kıyafetin al benisini belirlemede saç büyük rol oynar. Vücudunuzun yeni bir güne uyanışının hali bile saça etki eder. Moraliniz güzel kalkarsanız yataktan, saçınız o gün size eşlik eder, tam tersi, sinirli bir kalkış yaparsanız yataktan, o gün, gün boyu saçınız sizinle...
»» devamını oku »»
Vücut Tipinize Göre Saç Modelleri
Vücut Tipinize Göre Saç Modelleri
Vücut Tipinize Göre Saç Modelleri Nasıl Olmalıdır En uygun saç modelini seçerken vücut tiplerine de bakıldığını biliyor muydunuz? Nasıl olduğunu biz size anlatalım! Kıvrımlı, dolgun ve kum saati şeklinde vücut yapısına sahipseniz saçlarınızın şekli nasıl olmalı Eğer kıvrımlı bir vücudunuz varsa, dümdüz saçlar size çok yakışmayacaktır. Özellikle kiloluysanız saçlarınızı...
»» devamını oku »»
Daha Parlak Saçlar
Daha Parlak Saçlar
Saçınızı daha parlak olması için ne yapmalı? Saçlarınızın daha parlak bir görünüme kavuşması ve kepek sorunu yaşamamak için; - Haftada 1 kez elma sirkesi kürü uygulayabilirsiniz. Saçlarınızı hafifçe ıslatıp elma sirkesini saç diplerine ve uçlarına bolca sürüp yedirin. Saçınıza sıcak havlu sarıp 1 saat bekletin. Sürenin sonunda saçınızı yıkayıp durulayın. - Hafta da bir veya...
»» devamını oku »»
Deniz Mevsiminde Saçlarınıza Özen Gösterin
Deniz Mevsiminde Saçlarınıza Özen Gösterin
Deniz mevsiminde saç bakımı nasıl yapılmalı Yaz aylarında ve tatillerde sıcak hava, deniz suyu ve rüzgar gibi aşındırıcı dış etkilere daha fazla maruz kalan saç telleri gücünü ve canlılığını yitirir, saç diplerindeki kıl kasları görevini tam yapamaz. Bunların sonucunda saçlar yazın iyi bakılmadığı takdirde çabuk dökülür, donuk, güçsüz, kırılgan bir hal alır. Bu nedenle güneş...
»» devamını oku »»
Saç Dökülmesini Engelleyen Püf Noktalar
Saç Dökülmesini Engelleyen Püf Noktalar
Saçların dökülmesini engellemek için neler yapılmalı? Saç bakımından önce saçın sağlıklı olması çok önemlidir. Sağlık saç denilince aklımıza ilk gelen her zaman gür, uzun ve ya kısa ve parlak saç olur. Ancak şu asla unutulmamalıdır ki, saçların yapısında genetik faktörlerin ve bir takım rahatsızlıklar sonucu kullanılan ilaçların etkisi vardır. Sağlıklı beslenme ve bol su...
»» devamını oku »»
Makale ile ilgili yorumlar
Yazan :Piraye_20
( Cevap Yaz )
21.02.2016 01:10:17
Merhaba bende bu küre başladım sizin açıklamalarınız ile yaptım çok teşekkürler çok güzel anlatmışsınız bu hafta 4. Kürü yapıcam size şöyle bir sorum var benim saçlarım normalde siyah ve diplerimde hem siyah hem beyazım çok uçlarım sarı röfleli bu kürü yaparken kına yakmak istiyorum sizce bir zararı olur mu teşekkürler...
 • Cevaplayan :En Pratik kadın
  ( Cevap Yaz )
  21.02.2016 18:01:43
  Merhabalar sayın Piraye_20. Faydam oluyorsa ne mutlu bana, güzel düşünceniz için ben teşekkür ederim.Bende küre başlamadan önce saçlarımı siyaha boyayıp öyle yapmıştım. Bilmeniz gereken benim saçımdan boyayı zamanla akıttı ve rengi açıldı. Resimlerde fark etmişsinizdir. Saç yapısına göre belki bu değişiyor olabilir ancak bilmenizde fayda var diye düşündüm. Bir diğer nokta da yanlış bilmiyorsam kına yakıldıktan sonra saçlarda biraz dökülme yapıyor. Bu kürde de ilk 2 ay dökülme oluyor. Bu da tabi saç yapısına göre değişkenlik gösterebilecek bir durum. Çok fazla değil gözünüzü korkutmayayım. Dökülme sebebini saça yeni bir şeyin uygulanmasına karşılık alışma ve etki etme döneminde saç köklerinin vermiş olduğu bir tepki diye düşünüyorum. Ekstra kına ile birlikte daha yoğun bir dökülme olabilir mi acaba diye düşünüyorum. Size net bir ifade kullanıp, yanlış yönlendirmek istemem. En azından iki aylık süreci bekleyip, aldığınız sonuca göre kına yakmanız belki daha sağlıklı olur.
  Yazan :Piraye
  ( Cevap Yaz )
  7.07.2016 11:22:32
  Merhaba bu kür ile röfle ve boya yüzünden dökülen çalı süpürgesi gibi saçlarımı gür ve parlak yaptı çok teşekkürler
 • Cevaplayan :En Pratik Kadın
  ( Cevap Yaz )
  11.07.2016 06:47:09
  Merhabalar sayın Piraye. Güzel sonuç almanıza sevindim.
  Yazan :Xx
  ( Cevap Yaz )
  14.10.2016 22:47:23
  Merhabalar, 2014 senesinden sonra, daha hiç yapmadiniz mi acaba? Yapmadiysaniz, saclarinizda dökülme meydana geldi mi? Eski haline döndü mü? Birde, saciniz, eski halinden 2 katı vs. bir oranda mi artti acaba? Cevaplarsaniz cok sevinirim. Bu arada gercekten guzel bir yazi olmus.
 • Cevaplayan :En Pratik Kadın
  ( Cevap Yaz )
  17.10.2016 07:35:02
  Merhabalar sayın Xx. Güzel yorumunuz için teşekkür ediyorum. Sığır iliği kürünü, altı aylık uygulama dönemimden sonra, bir defa yaptım ama döküldüğü için değil, uzaması için. İlk sığır iliğini yaptığım dönemdeki dökülme bir daha olmadı. Sadece normal mevsim dönüşlerinde olabilecek saç dökülmesi oldu. O da kısa süreli. Saçlarım eski halinden çok daha gür ve canlı. Aynen son cümlenizde belirttiğiniz gibi, saçlarım sığır iliği kullandıktan sonra hiç olmadığı kadar gür. Şu an haftada bir, sadece uçlarına hindistan cevizi yağı uyguluyorum. Bir gece bekletip, ertesi gün yıkıyorum. Tabi çok fazla sürmüyorum. Sadece uçlarının nemleneceği kadar. Bu da hem saçımın nemini dengeledi, hem de bir gece beklettiğimden daha hızlı uzamasını sağlıyor.
  Yazan :Merve
  ( Cevap Yaz )
  6.11.2016 22:37:02
  Geçen yıl uygulamıştım bu yöntemi saçlarım çok ince telli ve az içine zeytinyağı koymuştum saçlarımda gerçekten değişim olmuştu nerdeyse dökülmesi tamamen durmuştu dipleri yoğunlaşmıştı ama yıkarken saatlerce arındıramadım çok hevesli başlamıştım çok uzun sürede devam ettim ama arındırmak o kadar işkenceye döndüki ağlaya ağlaya yıkıyordum sonra devam ettiremedim ve bıraktım tekrar yapmak istiyorum ama neden çok zor arındığını bilmiyorum yağ çok yoğundu kafamda donuyordu streç filmin içinde 1 saat durdurmama rağmen arındıramıyordum neden bu kadar yoğun oldu ve arındıramadım sizde nasıl kolayca arındı çok merak ediyorum hazırlamada yanlış birşey mi yaptım acaba ?
 • Cevaplayan :En Pratik Kadın
  ( Cevap Yaz )
  7.11.2016 08:11:07
  Merhabalar Merve hanım. Saçınıza sürdüğünüz yağ miktarı fazla ise arındırmakta zorlanabilirsiniz. "Sığır iliği ile saç uzatma maceram" adlı makalemde gördüğünüz saçıma, buz kalıbına koyduğum yağın sadece bir tanesini uyguluyorum. Resimleri makalemde mevcut. Ayrıca saçınıza yağı uygulamadan önce, kullanacağınız sığır iliği yağını bir çay bardağına koyun. Ketılda veya başka bir yerde kaynattığınız sıcak suyu da, çay bardağının içine oturacağı bir kaba dökün ve çay bardağını sıcak suyun içine yerleştirin. Yani yağı saçınıza sürmeden önce de benmari usulü eritmeniz gerekli. Sığır iliği yağını sadece saç diplerine masaj yaparak uygulayın ki zaten daha öncesinde yapmışsınız biliyorsunuz. Saçınızı yıkayacağınız zaman, önce dayanabildiğiniz sıcaklıkta su ile yağı saçınızdan arındırın, sonrasında şampuan uygulayın. Bu şekilde yapıyorsanız sorun olmaz, ama farklı yaptığınız bir nokta varsa lütfen belirtin ki ona göre daha iyi yardımcı olabileyim.
  Yazan :Sude
  ( Cevap Yaz )
  14.10.2017 01:31:59
  Merhaba en pratik kadin ben başka bi blogtan okuyup anneme ilk önce sığır iliğini haşlayıp sonra blendırdan geçirmesini söyledim sonra da buzluğa koyduk kürü yapmadan önce benmari usülü eritip saç diplerime sürüyorum. Ancak dediğinize göre (ben o kısmı okumamistim) bu uygulama yanlışmış. Şimdi o kadar sığır iliğini tamamen buzluğa koyduk boşa gittiyse gerçekten çok üzülürüm. Daha 2.ci kürümü uyguladım sizce devam etmeli miyim vitamini kaybolur demissiniz de eğer öyle olursa saçıma bi yarari olmaz diye düşünüyorum cevaplarsanız cok sevinirim
 • Cevaplayan :En Pratik Kadın
  ( Cevap Yaz )
  14.11.2017 12:31:16
  Merhabalar sayın Sude. Yapmış olduğunuz yöntemi kullanan çok var. Ben kaynamış olan iliğin bütün vitaminini suyuna verdiğini ve hatta bir kısım vitaminlerinde kaybolduğunu düşündüğüm için benmari usulü eritip kullanmayı tercih ettim. Ayrıca iliği blendırdan geçirip saçınıza sürdüğünüzde tortusu içinde olacağından, saçtan arınması da biraz zahmetli olacaktır. Benim yaptığım şekilde sadece iliğin eriyip bıraktığı yağını kullanıyorsunuz. Tekrar yapacak olur iseniz benmari usulü yapın. Şu an elinizde mevcut olan iliği yenisini yapıncaya kadar kullanabilirsiniz ama diğeri kadar etki etmeyebilir.
  Yorum Yaz
  Yeni Yorum Ekliyorsunuz !
  Rumuz (*) Mail Yorum (*) Gönder