Sıcak Şarap ve Marsala Sosu

Kadınlar için YEMEK PİŞİRMEK İÇİN GENEL BİLGİLER bilgilerinin paylaşıldığı bu yazımızda Sıcak Şarap ve Marsala Sosu hakkında detaylı bilgiye ulaştınız. Dilerseniz YEMEK PİŞİRMEK İÇİN GENEL BİLGİLER kategorisinde bulunan diğer makalelerimizi okuyarak daha başka bilgiler edinebilirsiniz.
Safran nedir? Niçin pahalıdır?
Safran baharda çiçek açan bir bitkinin stigmalarından (çiçek başlarından) elde edilir. 500 gram safran için 80 bin çiçek gereklidir; bu yüzden de dünyanın en pahalı baharatıdır. Tatlı buruk bir tadı olan safran kullanıldığı yiyeceklere yoğun san bir renk verir. Safranı toz veya küçük lifler halinde satın almak mümkündür.

Köfte için bayat ekmeği küflenmeden saklayabilir miyim?
Köfte yapımında kullanacağınız bayat ekmekleri her zaman elinizin altında bulundurmak mümkün. Bayat ekmek içlerini ufak parçalara bölün. Mutfak robotunda iyice ufalayın. Derin dondurucuda dilediğiniz kadar saklayın.

Çikolatalı pastam için Marsala sosu hazırlamak istedim, ama "Marsala" bulamadım. Başka bir şey kullanmam mümkün mü?
Marsala, tatlı kırmızı bir şaraptır; aynı tatta olmasa da vişne likörü ve şeker veya vermut gibi hafif tatlı bir içki kullanılabilir.

Yaş maya ile kuru maya arasındaki kullanım farkı nedir?
Yaş maya tamamı ile aktif bir mayadır. Kuru mayayı ise aktif hale getirmek için şeker ve sütle temas ettirerek çözmek gerekir. Yaş maya kuru mayaya göre daha çabuk netice verir ve kendine has özel bir lezzeti vardır. Mayanın içinde eritildiği süte çok az şeker koymak gerekir. Şeker ile beslenen maya hücreleri undaki glikoza daha az ihtiyaç duyacak, bu da hamurun daha yavaş kabarmasına yol açacaktır. Ancak şeker, maya hücrelerini hızla besleyerek sayılarının çabuk artmasını, böylece hamurun istenildiği gibi kabarmasını mümkün kılar.

Öğütülmüş badem ve pudra şekeri ile badem ezmesi nasıl yapılır?
Badem ezmesi hazırlamak için 50 gram öğütülmüş badem ve 50 gram pudra şekerini blender'da macun kıvamına gelene kadar karıştırın. Eğer daha fazla yapıp saklamak isterseniz, oranı değiştirmeden bu miktarları artırabilirsiniz.

Sıcak şarap nasıl yapılır?
Kış gecelerinin aromalı içkisi sıcak şarabı hazırlamak için kırmızı veya beyaz şarabı, tarçın, şeker, portakal veya limon kabuğu, karanfil, kuru üzüm ile kaynama noktasına gelmeyecek kadar ısıtmanız yeterli.
Yazar
En Pratik Kadın
Eklenme Zamanı
8.05.2015 16:33:26
Yorum sayısı
0
İlgili Makaleler
Zeytinyağı Daha Lezzetli Nasıl Kullanılır
Zeytinyağı Daha Lezzetli Nasıl Kullanılır
Zeytinyağı ile yemekler nasıl daha lezzetli olur? Zeytinyağlı yemekler çok tuz kaldırmaz. Onun için diğer yemeklere oranla daha az tuz koymalısınız. Zeytinyağlılara pişerken biraz şeker katmak esastır. Zeytinyağlı dolmalar yapılırken, pirinç, fıstık ve baharatla kavrulduktan sonra tencerenin kapağını hemen kapatıp 5-10 dakika bekleyin. Böylece demlenen pirincin içine baharat...
»» devamını oku »»
Yeşillikleri Uzun Süre Saklamak İçin
Yeşillikleri Uzun Süre Saklamak İçin
Yeşillikleri taze olarak saklamak için ne yapmalı? "Dereotu, maydanoz, nane, fesleğen gibi otları bozulmadan saklayabilmenin çeşitli yolları" vardır.  Yeşillikleri uzun süre bozulmadan saklamak için - Taze otların ince ince kıyıldıktan sonra porsiyon halinde folyoya sarılıp derin dondurucuda dondurulmasıdır. Bu şekilde saklarken paketleri etiketlerseniz hangisinin içinde ne...
»» devamını oku »»
Domates Kabuğunu Kolay Soymak İçin Püf Noktalar
Domates Kabuğunu Kolay Soymak İçin Püf Noktalar
Domates kabuğunu kolay soymak için ne yapmalı? Bir çok yemeğin ana malzemesi olan domatesin kabuğu yemeğin tadını ve görüntüsünü bozabilir. Çekirdekleri ise yemeğin ekşi bir tat almasına neden olabilir. Bu nedenle domatesi yemeğe ilave etmeden önce kabuğunu soyup çekirdeklerini çıkarmak gerekir.  Domatesi kullanmadan önce üzerine kaynar su döküp, bıçağın tersini kabuğunun...
»» devamını oku »»
Çorbalarda ki Sosların Kesilmemesi İçin Püf Noktalar
Çorbalarda ki Sosların Kesilmemesi İçin Püf Noktalar
Çorbalara konulan terbiyenin kesilmemesi için ne yapmalı - Yumurta, limon ya da krema ile hazırlanan terbiye bazı çorba ve soslara lezzet katar. Ancak, yemeğe ilave edilirken dikkat edilmezse kötü sonuç verebilir. Yumurtanın ve kremanın kesilmesini önlemek için çorbanın biraz ılınmasını bekleyin. Terbiye malzemesini ılık çorbaya azar azar katarak karıştırın. Terbiyesini...
»» devamını oku »»
Donmuş Çikolata veya Yağ Nasıl Yumuşatılır?
Donmuş Çikolata veya Yağ Nasıl Yumuşatılır?
Donmuş tereyağı veya çikolatayı yumuşatmak için: Kahvaltı zamanı donmuş ve bir türlü yumuşamayan tereyağı, insanın sinirlerini bozar. Bekleyecek olsanız kahvaltının sonuna kadar da yumuşamaz. Donmuş tereyağınızı mikrodalga fırının "defrost" ayarında bekletip 1 dakika gibi bir zamanda kahvaltıda yenecek kıvama getirebilirsiniz. Ayrıca pasta veya sos yaparken kullanacağınız...
»» devamını oku »»
Kaynayan Sütün Taşmaması İçin Ne Yapmalı
Kaynayan Sütün Taşmaması İçin Ne Yapmalı
Kaynayan sütün taşmaması için ne yapmalı? Sütü kaynatırken çok ender olarak taşmaz. Çoğu kez taşar. Çünkü hemen hiç kimse sütün kaynamasını ocağın başında beklemez. Bunu önlemek için de en iyi çare şudur. Sütü kaynattığınız kabın etrafına tereyağı sürün, süt taşarken tereyağı bunu tekrar aşağı kaydırır ve siz de bu dertten kurtulmuş olursunuz.
»» devamını oku »»
Yorum Yaz
Yeni Yorum Ekliyorsunuz !
Rumuz (*) Mail Yorum (*) Gönder