Besin Zehirlenmesi, Belirtileri ve Tedavisi

Kadınlar için HASTALIKLAR bilgilerinin paylaşıldığı bu yazımızda Besin Zehirlenmesi, Belirtileri ve Tedavisi hakkında detaylı bilgiye ulaştınız. Dilerseniz HASTALIKLAR kategorisinde bulunan diğer makalelerimizi okuyarak daha başka bilgiler edinebilirsiniz.
Besin Zehirlenmesi nedir?
Virüs, bakteri veya kimyasal madde bulaşmış gıdaların yenmesinden sonra meydana gelen zehirlenmedir. Hafif bir sindirim sistemi rahatsızlığına ve vücudun susuz kalmasına neden olabilir. Hafif zehirlenmeler, birkaç saat veya en kötü durumda 1-2 gün sürer. Fakat bazı besin zehirlenmeleri -botulizm ve kimyasal zehirlenme- çok şiddetlidir ve kişinin hayatını tehdit edebilir. 

Besin Zehirlenmesinin belirtileri nelerdir? 
Genellikle besin zehirlenmelerinde bulantı-kusma ve ishal görülür. 

Bakteriyel besin zehirlenmesi: 
Karın ağrısı, bulantı-kusma ve ishal görülür. 1 saat 4 gün içinde başlar, ve dört güne kadar sürer. 

Viral besin zehirlenmesi: 
Karın ağrısı, bulantı-kusma, ishal, baş ağrısı, ateş ve titreme görülür. 12-48 saat içinde başlar. Genellikle deniz mahsüllerinin yenmesinden sonra olur. 

Kimyasal besin zehirlenmesi: 
Bulantı, kusma, ishal, terleme, sersemlik, gözlerde sulanma, aşırı tükürük üretimi, bilinç bulanıklığı ve karın ağrısı görülür. 30 dakika içinde başlar. 

Botulizm: 
Kusma, konuşma ve görme bozukluğu, kafadan başlayarak ayaklara doğru ilerleyen kas güçsüzlüğü görülür. Çok ender görülen fakat çok ciddi bir bakteriyal besin zehirlenmesi tipidir. 

Besin Zehirlenmesi nedenleri 
Bakteriyel besin zehirlenmesi nedeni
Pek çok bakteri besin zehirlenmesine neden olabilir. Bunlar arasında; Staphylococcus aureus, E. coli, ve Salmonella en sık rastlanan bakterilerdir. 

Viral besin zehirlenmesi nedenleri 
Özellikle midye gibi kabuklu deniz mahsulleri yenmesi sonucu meydana gelir. 

Kimyasal besin zehirlenmesi nedenleri 
Özellikle böcek zehirleri veya gıdaların sağlıksız kaplarda tutulması sonucu meydana gelir. 

Botulizm zehirlenmesi nedenleri
Özellikle evde hazırlanmış konservelerin yenmesi sonucu meydana gelir. Botulizme sebep olan bakteri, oksijensiz ortamlarda da üreyebilir ve besinlerin pişirilmesiyle ölmez. Aynı zamanda bal verilen yenidoğanlarda da görülebilir. Söz konusu bakteri, balda doğal olarak bulunur. Ancak, yenidoğanların sindirim sistemi henüz yetişkinler kadar gelişmiş olmadığı için bakteriyi nötralize edemez. 

Besin Zehirlenmesi nasıl teşhis edilir?
- Belirti ve bulguların detaylı şekilde sorgulanması 

- Kan ve dışkı analizleri 

- Şüpheli besin maddelerinde bakteri taraması 

Besin Zehirlenmesi nasıl tedavi edilir?
Eğer şikayetleriniz hafifse muhtemelen bir doktora görünmenize gerek yoktur. Evde kendi kendinize tedavi olmaya çalışıyorsanız; 

- Kusma ve ishal vücudunuzun zehri atma yöntemidir. Dolayısıyla; şikayetlerinizin başlamasını takip eden 24 saat zarfında kesinlikle bulantıyı veya ishali önleyici ilaçlar kullanmayın. 

- Ağızdan sıvı alabilecek hale geldiğinizde, yaklaşık 12 saat boyunca temiz su ve sulu gıdalar alın. Daha sonra çorba, haşlanmış patates ve pirinç gibi gıdalar almaya çalışın. 

- Kuralınız, ishal ve kusmayla kaybettiğiniz sıvıya eşdeğer miktardaki sıvıyı geri almaya çalışmak olmalıdır. Çünkü ishal ve kusma, vücudunuzun yüksek miktarda su ve mineral kaybetmesine neden olur. Vücudun susuz kalması ise özellikle çocuk ve yaşlılarda ciddi sorunlara sebep olabilir. 

Besin zehirlenmesinde doktor kontrolünde uygulanabilecek tedavi yöntemleri: 
- Özellikle kimyasal besin zehirlenmesi durumunda mide ve barsakların yıkanması gerekir. 

- Müshil ilaçları kullanılabilir. 

- Eğer çok şiddetli bulantı ve kusma varsa, durum kontrol altına alınana kadar bulantıyı ve ishali engelleyici ilaçlar kullanılabilir. 

- Kusma duruncaya kadar ağızdan beslenme kesilmelidir. Daha sonra 24 saat süreyle sulu besinler verilmelidir. 

- Ateşi yüksek olmayan hastalarda antibiyotik tedavisinin yeri yoktur. 

- Eğer hastada sıvı kaybına bağlı şok durumu gelişirse, damardan sıvı verilmesi ve şokla mücadele gerekebilir. 

- Botulizm durumunda yapay solunum gerekebilir. 

Doktora gidilmesi gereken durumlar
- Botulizm belirtileri gözlerseniz. 

- Kimyasal besin zehirlenmesi belirtileri gözlerseniz. Çünkü alınan kimyasal madde, hayati organlara zarar verebilir. 

- Kusma ve ishal çok şiddetli ve iki günden uzun sürmüşse. Bu durumda, vücudunuz susuz kalabilir ve hayatınızı tehdit edici sorunlar ortaya çıkabilir.

Yazar
En Pratik Kadın
Eklenme Zamanı
7.12.2014 17:52:34
Yorum sayısı
0
İlgili Makaleler
Görme Azalması
Görme Azalması
Görme Azalması ( Ambliyopi, Amoroz, Görme kaybı ) nedir? Muayenede normal bulunan bir gözün görme keskinliğinin azalmasıdır.  BELİRTİ ve BULGULAR  - Toksik ambliyopide hastalar görmenin bulanıklığından yakınırlar. Zayıf ışıkta yakınma çok azalır  - Santral görme alanı kusurları saptanır  - Daha ağır vakalarda (metil alkol, arsenik, kurşun, nitrobenzol zehirlenmeleri) hızlı...
»» devamını oku »»
Arsenik Zehirlenmesi
Arsenik Zehirlenmesi
Arsenik zehirlenmesi nedir? Kurşun endüstrisinde kurşunun yanması sonucu ortaya çıkan arsenikli hidrojen gazının solunması; bazı boyalarda, fare zehrinde ve insektisitlerde bulunan arsenik tuzlarının ağız yoluyla alınması, solunması veya deriden emilmesi arsenik zehirlenmesine yol açabilir.  Arsenik zehirlenmesinin belirtileri - Bulantı, kusma, kusmukta sarımsak kokusu  -...
»» devamını oku »»
Atriyal Septal Defekt
Atriyal Septal Defekt
Atriyal Septal Defekt ( ASD) nedir? Atriyumlar arasındaki bölmenin (septumun) açık olmasıdır. Sık rastlanan bir doğumsal kalp anomalisidir.  Atriyal Septal Defekt ( ASD)  belirtileri nelerdir? - Kalpte dinleme bulguları  Atriyal Septal Defekt ( ASD) için yapılan testler - Göğüs radyoskopisi: hiler dans  - EKG  - Göğüs teleradyografisi  - Kalp kateterizasyonu  Atriyal Septal...
»» devamını oku »»
Endometriyoz
Endometriyoz
Endometriozis nedir? Normal olarak yalnızca rahimin iç tabakasında bulunan endometrium dokusunun başka bölgelerde de bulunmasıdır. Endometrium dokusu rahimin kas tabakası arasında (miyometrium) veya rahim dışında başka organlarda bulunabilir.  Endometriozis belirtileri nelerdir? - Herhangi bir belirti ya da bulgu görülmeyebilir  - Uygunsuz yerleşimli endometrium dokusu...
»» devamını oku »»
Sara
Sara
Sara ( Epilepsi) nedir? Epilepsi ani başlayan, kendiliğinden geçebilen, tekrarlamaya eğilimli nörolojik bir hastalıktır. Temel olarak bir beyin fonksiyon bozukluğudur. Beyin hücrelerindeki elektriksel uyarılarda dengesizlik söz konusudur. Bu uyarılar epilepsi hastalığına özgü nöbetlerin ortaya çıkmasını sağlar. Epilepsi vakaları birbirinden farklıdır.  Sara ( Epilepsi)...
»» devamını oku »»
Sinüzit
Sinüzit
Sinüzit nedir? Sinüzit, kafa kemikleri içindeki sinüs boşluklarını döşeyen mukozanın akut veya kronik iltihabıdır. En sık rastlanan enfeksiyon hastalıklarından birisidir. İnsan kafa kemiğinde birbirine simetrik olarak yerleşmiş dört adet sinüs boşluğu vardır. Sinüsler çok küçük kanallar vasıtasıyla burun boşluğuna açılırlar. Bu kanallar sinüs içinde üretilen sıvıların burna...
»» devamını oku »»
Yorum Yaz
Yeni Yorum Ekliyorsunuz !
Rumuz (*) Mail Yorum (*) Gönder