Et, Balık ve Sebze Pişirmede Püf Noktalar

Kadınlar için YEMEK PİŞİRMEK İÇİN GENEL BİLGİLER bilgilerinin paylaşıldığı bu yazımızda Et, Balık ve Sebze Pişirmede Püf Noktalar hakkında detaylı bilgiye ulaştınız. Dilerseniz YEMEK PİŞİRMEK İÇİN GENEL BİLGİLER kategorisinde bulunan diğer makalelerimizi okuyarak daha başka bilgiler edinebilirsiniz.
Küçük balıkların dışının kıtır, içinin haşlanmış gibi olması için ne yapmalı
- Kıtır kıtır kızarmış bir istavritin tadına doyum olmaz... Ama bazıları onu yumuşak sevebilir. İşte istavrit ve onun gibi "küçük balıkları yumuşacık kızartma"nın pratik bir yöntemi. Balığı önce una bulayın, sonra da kuyruğundan tutup bir kase soğuk suya daldırıp çıkarın ve hemen kızgın yağa atın. Kabuğu bir kılıf gibi sertleşecek, içinden tıpkı buharda pişmiş gibi nefis bir et çıkacaktır.

Fırında pişecek etin yumuşak ve lezzetli olması
- Izgara et, en iyi kömür ateşinde olur, ama fırında yapıldığı zaman kurumaması için bazı ufak ayrıntılara dikkat edilmesi gerekir.

1- Fırını önceden çok yüksek derecede ısıtın.
2- Fırın ızgarasını, etleri koymadan önce yağlayın.
3- Etleri fırına koyup 1-2 dakika sonra ısıyı düşürün.

Çünkü yüksek ısıda etin üzerindeki protein sertleşir ve içindeki öz suyunun akmasını önler. Böylece etiniz hem yumuşak olur, hem de besin değerini yitirmez. Isıyı düşürmenin nedeni, etin üzerini yakmadan, içini yavaş pişirmek içindir.


Haşlama yapılacak sebzeler ve yumurta için püf noktalar
Haşlama en kolay pişirme yöntemlerindendir. Ama nasıl ki her etin yahnisi yenmezse, her ürünün haşlaması da aynı şekilde yapılmaz.

Haşlamalar da püf noktalar
Yumurtayı haşlarken çatlamaması için ne yapmalı
- Yumurta haşlamak çocuk oyuncağı sayılabilir. Ama yumurtaları buzdolabından 15-20 dakika önce çıkarmayı unutmayın, aksi halde kaynar suda çatlama risklerini artırırsınız.

Yeşil sebzelerin haşlanırken rengini kaybetmemesi için ne yapmalı
- Yeşil sebzelerin haşlandıktan sonra o güzelim renklerini kaybetmemeleri için size iki yol önerebiliriz. Birincisi, sebzeleri su kaynadıktan sonra tencereye atmak, tencerenin kapağını 1-2 dakika açık bırakıp sonra kapatmak ikinci yol ise, sebzeleri 1-2 dakika kızgın yağda çevirip sonra kaynar suda haşlamak.

Haşlanan pancarın rengini koruması için ne yapmalı
- Haşlanmış pancarın renginin kıpkırmızı olması için ufak bir hileye başvurmanız gerekir. Haşlama suyuna bir bardak sirke katmak gibi.

Ayva reçelinin daha kırmızı olması için ne yapmalı
- Ayva reçelinin renginin kırmızı olması için de bir hilemiz var. Ayvanın çekirdeklerinden birazını temiz bir tülbente sarıp, tencerede ayvalarla birlikte kaynatın...

Sütlü tatlıların daha lezzetli olması için
- Sütlü tatlılara vanilyanın çok yakıştığı bilinen bir gerçektir. Vanilya kokusunun daha iyi hissedilmesi için size bir sır verelim. Vanilyayı tatlınızın içine önceden değil, ateşten İndirir indirmez katın.

Haşlanan pancarın kolay soyulması
- Pancarları haşladığınız ama hemen kullanmayacaksınız. Siz gene de kabuğunu sıcak sıcak soyun, aksi halde soymanız güçleşir.

Haşlanan sebzelerde maydanozun etkisi
- Haşlanmış sebzelere mayonez katarak nefis bir ordövr hazırlayacaksınız. Siz siz olun, aceleniz bile varsa, sebzeler henüz sıcakken mayonezi içine katmayın, çünkü bozulabilir. 
Yazar
En Pratik Kadın
Eklenme Zamanı
28.03.2015 15:37:28
Yorum sayısı
0
İlgili Makaleler
Tavuk Etini Lezzetlendirmek
Tavuk Etini Lezzetlendirmek
Tavuk etini lezzetlendirmek için ne yapmalı? Tavuğu kızartmadan, haşlamadan ya da ızgara yapmadan limon suyu ile ovun. Buzdolabına koyup 1 gece bekletin. Ertesi gün pişirdiğinizde etinin çok daha lezzetli olduğunu göreceksiniz. Ayrıca, tavuk pişirirken ince kıyılmış dereotu, maydanoz gibi taze otları derisinin altına yerleştirirseniz, bitkiler yanıp kavrulmadan lezzetli bir...
»» devamını oku »»
Balık Pişirme de Püf Noktalar
Balık Pişirme de Püf Noktalar
Balık pişirirken koku olmasın diye ne yapmalı? Balığın en fazla kızartması yenir. Ancak balık kızartırken yayılan koku rahatsız eder. Balık kızartırken una katacağınız biraz Parmesan peyniri, balık kokusunu azaltacaktır.  Balığın daha lezzetli olması için ne yapmalı? Ayrıca, kızartılmış balığın daha lezzetli olması için de bir önerimiz var. Balıkları yıkadıktan sonra iyice...
»» devamını oku »»
Kaynayan Sütün Taşmaması İçin Ne Yapmalı
Kaynayan Sütün Taşmaması İçin Ne Yapmalı
Kaynayan sütün taşmaması için ne yapmalı? Sütü kaynatırken çok ender olarak taşmaz. Çoğu kez taşar. Çünkü hemen hiç kimse sütün kaynamasını ocağın başında beklemez. Bunu önlemek için de en iyi çare şudur. Sütü kaynattığınız kabın etrafına tereyağı sürün, süt taşarken tereyağı bunu tekrar aşağı kaydırır ve siz de bu dertten kurtulmuş olursunuz.
»» devamını oku »»
Mutfakta Kullanılan Pratik Ölçüler
Mutfakta Kullanılan Pratik Ölçüler
Mutfakta Kolay Ölçü Tablosu Mutfakta yemek, pasta ve benzer şeyler yaparken, bazen ölçüye ihtiyaç duyarız. Her bayanın kendine göre mutfakta kullanılan ölçü malzemeleri  ya bardağı, ya fincanı ya da çukur bir kasesi vardır. Bazen elimizin altındaki kullandığımız ölçü kapları da sizi yanılgıya uğratabilir. Bu gibi durumlar için yapılacak en güzel şey, ölçü kabı olarak...
»» devamını oku »»
Pasta Düzgün ve Eşit Nasıl Dilimlenir?
Pasta Düzgün ve Eşit Nasıl Dilimlenir?
Düzgün ve eşit dilimler için: Bir davet veriyorsunuz ve birkaç çeşit pasta, birkaç çeşit kek var. Konuklarınıza hepsinden tattırmak istiyorsunuz. Bu nedenle de kek ve pastaları mümkün olduğunca küçük ve düzgün dilimlere kesmeniz gerekiyor. Bunun en kolay yolu İskandinav usulü küçücük dilimlere kesmek, nasıl mı? Yuvarlak bir kekin ortasına daha küçük çapta yuvarlak bir...
»» devamını oku »»
Ekmeğin Uzun Süre Küflenmeden Saklanması
Ekmeğin Uzun Süre Küflenmeden Saklanması
Ekmeğin küflenmemesi için ne yapmalı? Ekmeğin küflenmemesi için ekmek kutusuna koyarız. Ancak, buna rağmen ekmeğin küflendiği çok olur. Bunu önlemek için de yapılacak en iyi şey tuza başvurmaktır. Bundan böyle ekmek kutunuza artan ekmeğinizi koyarken ufak bir kabın içinde tuz koymayı da ihmal etmeyin. Bunun yararım göreceğinizden emin olabilirsiniz.
»» devamını oku »»
Yorum Yaz
Yeni Yorum Ekliyorsunuz !
Rumuz (*) Mail Yorum (*) Gönder