Evde Çamaşır Makinesi Nasıl Temizlenir ve Kullanılır

Kadınlar için Pratik Bilgiler bilgilerinin paylaşıldığı bu yazımızda Evde Çamaşır Makinesi Nasıl Temizlenir ve Kullanılır hakkında detaylı bilgiye ulaştınız. Dilerseniz Pratik Bilgiler kategorisinde bulunan diğer makalelerimizi okuyarak daha başka bilgiler edinebilirsiniz.
Çamaşır makinesi nasıl temizlenir ve kullanılır
Evlerde hayat kurtarıcı olan beyaz eşyaların uzun ömürlü olmaları için, dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar vardır. Kullanma kılavuzlarında gerekli açıklamalar yapılmasına ve bunların bir çoğuna dikkat edilmesine rağmen, bazen genede beyaz eşyaların ömürleri beklenilenden çok daha kısa olabilir. 

Beyaz eşya yani buzdolabı, fırın, bulaşık makinesi, çamaşır makinesi gibi büyük eşyalar aslında biraz da şans işi gibi geliyor bana. Öyleki aldıktan çok kısa bir süre sonra bile arıza yapanlar oluyor. Bunlar elbetteki fabrika çıkışından kaynaklı sorunlar oluyor. Bu tarz sorunlarda yapılacak en iyi şey geri iyade etmek, ancak geri almayı ve yenisi ile değiştirmeyi de ne yazık ki her marka yapmıyor.

Yaşantımız boyunca bizlere kolaylık sağlayan ve kurtarıcı olan her eşya gibi beyaz eşyaları da kullanırken, uzun ömürlü olmasını bir parça olsun sağlamak bizlere düşüyor. Özenli ve dikkatli kullanım, eşyaların ömürlerini uzattığı gibi, bu durumdan dolayıda ek masraftan kurtarıyor aslında. 

Daha önce "Evde Bulaşık Makinesi Nasıl Kullanılmalı" makalemde bahsettiğim bir çok durum çamaşır makinesi içinde geçerli. Eşimin bekarlığında üç sene kullandığı ve ondört senedir de benim kullandığım çamaşır makinesi, toplamda onyedi sene, sanırım daha da bizi kolay kolay bırakmayacak gibi. Uzun süre çamaşır makinesini nasıl kullanmak gerektiğine gelirsek.

Evde çamaşır makinesi kullanımı ve temizliği
- Artık her bölgenin nerede ise sıkıntısı haline gelen kireçli sular, makinelerin ömürlerini kısaltmada oldukça etkili. Satın alınan her çamaşır makinesi veya bulaşık makinesi için mutlaka kireç önleyici ilaçlar kullanılması tavsiye edilir. Bu ilaçların elbetteki bir faydası vardır. Ancak ben kendimi bildim bileli kireç önleyici hiç kullanmadım. Şu an bulunduğum bölgede kullandığım su kuyu suyu ve oldukça kireçli, hatta oldukça demek yanlış olur baya baya kireçli. Bu konuda tavsiyem suyun kireç oranına göre isterseniz sizler kireç önleyici kullanabilirsiniz. Ne oranda faydası oluyor tecrübe etmediğim için bilmiyorum. Tecrübesi olanlar bu konuda yazabilirler.

- Çamaşır makinesini koyduğunuz zeminin düz olması ve makinenin ayaklarının yere tam oturmasına dikkat edin. 

- Çamaşır makinesinin içini çok fazla çamaşır ile doldurmayın. Fazla çamaşır, ilacın iyi dağılmamasına ve çamaşırlara topak olarak yapışmasına, çamaşırların normalden çok daha kırışık çıkmasına, çamaşır makinesinin kazanının daha çabuk arızalanmasına ve makinenin performansının düşmesine neden olur.

- Çamaşırlarınızı çok yüksek ısıda yıkamayın. Ben 40 derece üzerine hiç çıkmıyorum. Perdelerim dahil. Yüksek ısı, çamaşır makinenizin hortumlarının çok daha çabuk yıpranmasına neden olur. Kapak lastiğinin de erimesine. İç tarafında bir çok parçası plastik olmasından dolayı, yüksek ısıda çamaşır yıkamanız, makinenizin ömrünü kısaltır. Çok yağlı ve kirli çamaşırlar zaten daha temiz çamaşırlar ile bir arada yıkanmaz. O tarz çamaşırlar önce elde arındırılıp, sonra makinede yıkanmalıdır. Bu yazdığım tamamen tercih meselesidir.

- Çamaşırlarınızı ykarken, özellikle cepleri olan eşyalarınızın mutlaka ceplerini kontrol edin. Sert cisimler, kazan deliklerinden içeriye kaçacak kadar ufak cisimler kağıt ve etiket gibi cisimler, çamaşır makinenizin bir süre sonra arızalanmasına neden olur.

- Çamaşır makinenizin sıkma programını çok yüksek devirde çalıştırmayın. Elbetteki yüksek devir daha çabuk çamaşırlarınızın kurumusanı sağlar, ancak makinenizin de ömrünü kısaltır. Benim kullandığım 600 devir ve bana bu yeterli geliyor. Bu yazdığımda tamemen tercih meselesidir. 

- Çamaşır makinesine zarar verebilecek tarzda çamaşırlarınızı, boncuk, tel, metal, fermuar gibi benzeri parçalar olan eşyalarınızı, yastık kılıfı içerisine koyarak yıkayın. Bu makinenizi koruyacaktır.

Yukarıda yazdıklarım çamaşır makinesinde çamaşırlarınız yıkarken dikkat etmeniz gerektiğini düşündüğüm ve benim uyguladığım yöntemler. Gelelim çamaşır makinesinin temizliğine.

Evde Çamaşır makinesi nasıl temizlenir, çamaşır makinesinin bakımı
- Çamaşırlarınızı yıkadıktan sonra, çamaşır makinenizin kapağını ve deterjan bölümünü mutlaka açık bırakın. Çamaşır makinesinin kapağının açık kalması, içinin havalanmasına ve kötü koku oluşumuna engel olur. Aynı zamanda kapak lastiğinin kurumusana sebep olduğundan ömrünü uzatır. Deterjan bölümünün açık kalması ise, kapak ile aynı nedenlerden yani kötü koku oluşumunu engellerken, deterjan bölmesinde küflenme oluşumunu da engeler. Açık bırakmanızdan dolayı kuruyacağından ömrünü uzatır.

- Çamaşır makinelerinde kullanılan yumuşatıcılar, bir süre sonra o bölgede küf ve yosun tarzı bir yapı oluşturuyor. Bunun yapabileceği kötü kokuları engellemek için, böyle bir durum gördüğünüzde, ilaç bölmesini çıkartıp, bir fırça yardımı ile yıkayın.

- Çamaşır makinenizin, kapak lastiğinin içinde toplanan suyu kuru bir bez ile alın. Kapak lastiği aynı zamanda makinenin cebi gibi bir şey. Çamaşır makinesinin içerisinde olan bir cismi sıkma esnasında oraya atabiliyor. Bez ile silerken aynı zamanda bu durumuda kontrol etmiş olursunuz.

- Çamaşır makinesinin alt kısmında kapalı ve vidalı olan bir bölme vardır. Orası makinenin çöp kutusu diyebiliriz. İki ayda bir, üç ayda bir o bölmeyi açıp temizleniz gerekir. Bu bölme yeni makinelerde farklı olabilir buna dikkat. 

Yukarıda yazdığım çamaşır makinesinin kullanımı ve temizliği tamamen kendi tecrübe ve deneyimlerimdir. Yazdıklarım kişiye ve makineye göre değişebilir. Sizlerin ilave etmek istedikleri olursa yazabilirsiniz. 

Not: Son bir hatırlatma yapmak istedim. İlaç kullanırken mümkün olduğunca az kullanmaya çalışın. Ben bir tatlı kaşığı kadar kullanıyorum. İlaçlar çok kuvvetli ve fazlasının çamaşırdan arınması zor olur. Sonuçta makineler elde yıkadığımız gibi ilaç arınana kadar su değiştirmiyor. Belli bir programda, belli sayıda ve miktarda su ile yıkıyor. Bundan dolayı lütfen fazla deterjan kullanmayın.

Deneyimleyen ve yazan: enpratikkadin
Yazar
En Pratik Kadın
Eklenme Zamanı
25.06.2015 10:50:47
Yorum sayısı
0
İlgili Makaleler
Çatal-Bıçakların Kararmaması
Çatal-Bıçakların Kararmaması
Çatal ve Bıçakların Kararmaması İçin Ne Yapmalıyız? Bulaşık makinesi çatal, bıçaklarınızı karartıyorsa, bunu önlemenin kolayı var. Bulaşık makinesinin deterjan gözüne ayda bir kere olmak üzere çamaşır suyu koyun. Böylece çatal ve bıçaklarınızın kararmasını engellediğiniz gibi onları parlatmış da olursunuz. Benzer Makaleler Tahta Kaşıkların Kararmaması İçin Ne Yapmalı...
»» devamını oku »»
Camlar Nasıl Pırıl Pırıl Olur
Camlar Nasıl Pırıl Pırıl Olur
Camlarınızı nasıl silmelisiniz? Pencere camlarınızın pırıl pırıl olmasını istiyorsanız , yarım şişe alkolü amonyakla doldurun. Tozunu aldığınız camlara bu karışımdan püskürtün ve pamuklu bir bezle bir güzel silin. Amonyak camdaki yağlı lekeleri alacak, alkol ise kısa sürede kurutacaktır. Camlarınızın temizliği ile övünmek istiyorsanız önerimize kulak verin. Yalnız...
»» devamını oku »»
İpeklileri Temizlemenin Pratik Yolu
İpeklileri Temizlemenin Pratik Yolu
İpekli kumaş ve kıyafetler nasıl temizlenmeli? İpekli giysilerinizi kirletip de ilk kez temizleyeceğiniz zaman bu işi evinizde yapmayın. İlk temizliğini kuru temizleyici de yaptırın. Böylece kumaş yerleşmiş olur. Daha sonraki temizlikleri evinizde yapabilirsiniz, ipeklileri soğuk suyla yıkayın. Suyun içine de toz sabun ilave edin. Durularken de suya birkaç damla beyaz üzüm...
»» devamını oku »»
Yün Kazakları Yumuşak Tutmanın Pratik Yolu
Yün Kazakları Yumuşak Tutmanın Pratik Yolu
Angora kazakların yumuşak kalması için ne yapmalı? Kolayı var! Angora kazak aldığınız zaman bu kazağın yumuşaklığını koruması için giymeden önce şampuanla ve fazla köpürtmeden yıkayın. Sonra da bunu 20 dakika kadar buzdolabının içinde bırakın. Buzdolabından çıkan bu kazağın sıcakta tüyleri yeniden kabarır. Ve çok güzel durur. Zamanla yün kazakların tüyleri birbirine girer ve...
»» devamını oku »»
Temizlikte Püf Noktalar
Temizlikte Püf Noktalar
Kolay Temizlik İçin Pratik Bilgiler Yer tahtalarının parlaması için pratik çözümler Temiz yer tahtalarının en büyük düşmanlarından biri de sudur. Yerdeki küçük lekelerin iyice temizlenmesini istiyorsanız, suyun içine biraz sirke katarak yerleri silin. Zeminin anında pırıl pırıl olduğunu göreceksiniz. Dantellerin beyaz olması için ne yapmalı? Beyaz dantellerinizin çok daha...
»» devamını oku »»
Soya Fasulyesinin Filizlendirilmesi
Soya Fasulyesinin Filizlendirilmesi
Soya Fasulyesi Nasıl Filizlenir? Soya filizini evde kendiniz yapabilirsiniz. yapmanız gereken tek şey boş bir kavanoz alıp içerisine soyaları koymak ve sürekli nemli tutmak. Ortalama 10-15 gün içerisinde boylanmaya başlıyorlar. Nemli tutmak için kavanozun kapağını süzgeç gibi delerseniz daha kolay oluyor. Ya da isterseniz ince bir tülbenti kullananabilirsiniz. Ayrıca...
»» devamını oku »»
Yorum Yaz
Yeni Yorum Ekliyorsunuz !
Rumuz (*) Mail Yorum (*) Gönder