Sinüzit

Kadınlar için HASTALIKLAR bilgilerinin paylaşıldığı bu yazımızda Sinüzit hakkında detaylı bilgiye ulaştınız. Dilerseniz HASTALIKLAR kategorisinde bulunan diğer makalelerimizi okuyarak daha başka bilgiler edinebilirsiniz.
Sinüzit nedir?
Sinüzit, kafa kemikleri içindeki sinüs boşluklarını döşeyen mukozanın akut veya kronik iltihabıdır. En sık rastlanan enfeksiyon hastalıklarından birisidir. İnsan kafa kemiğinde birbirine simetrik olarak yerleşmiş dört adet sinüs boşluğu vardır. Sinüsler çok küçük kanallar vasıtasıyla burun boşluğuna açılırlar. Bu kanallar sinüs içinde üretilen sıvıların burna boşalmasını ve sinüslerin havalanmasını sağlar. Herhangi bir nedenle bu kanalların tıkanması durumunda sinüzit meydana gelir. 

Sinüzit belirtileri

Akut sinüzit 
- Yüzde dolgunluk ve ağrı hissi. Ağrı gündüz daha fazladır, akşama doğru hafifler. Ağrı, diş ağrısı ve dişlerde uzama hissi gibi olabilir veya gözlerin arasında ve göz kürelerinin arkasında hissedilir. Göz hareketleri ağrıyı arttırır. 

- Baş ağrısı 

- Burun tıkanıklığı, koyu burun akıntısı, burundan nefes almada zorluk 

- Koku duyusunun kaybı 

- Ateş 

- Hasta sinüsün üzeri hassas, şiş, ağrılı ve kızarıktır. 

Kronik sinüzit 
- Belirti ve bulgu vermeyebilir. 

- Baş ağrısı 

- Burun tıkanıklığı 

- Koyu, kötü kokulu geniz akıntısı 

Sinüzit nedenleri
- Akut sinüzit çoğunlukla soğuk algınlığı veya grip gibi bir üst solunum yolu enfeksiyonu sonrasında gelişir. Ayrıca yüzme, dalma, diş absesi veya diş çekimi de akut sinüzite yol açabilir. 

- Kronik sinüzitte etken çoğunlukla bakterilerdir. Sinüslerin yetersiz havalanması enfeksiyonun kronikleşmesini kolaylaştırır. Kronik sinüzitte ara ara tekrar eden akut ataklar görülebilir. 

- Saman nezlesi gibi alerjik rahatsızlıklar da sinüzite neden olabilir. 

- Hastada burun eti, burunda yabancı cisim veya tümör varlığı veya burun kemiğinin yamuk olması gibi anatomik bozukluklar da sinüzit gelişimini kolaylaştırır. 

- Bazı hastalıkları olan kişilerde de sinüzite daha sık rastlanır. Bu hastalıklar arasında; şeker hastalığı, AIDS, kistik fibroz ve kronik bademcik iltihabı sayılabilir. 

Sinüzit nasıl teşhis edilir?
- Sinüs filmi çekilmesi 

- Burun akıntısından kültür alınması 

- Transillüminasyon tekniğiyle yapılan incelemeler 

- Endoskopi cihazıyla yapılan incelemeler 

- Bilgisayarlı tomografi (BT) 

Sinüzit tedavisi
Tedavinin temel amacı sinüs kanallarını açarak sinüs boşluklarının havalanmasını sağlamaktır. Sinüzit nedeni bir bakteri enfeksiyonu ise etken mikroorganizmaya yönelik antibiyotikler kullanılır. 

-  Ağrı kesici ilaçlar kullanılır ve buğu uygulanabilir. 

- Burun delikleri doktorun tarif ettiği şekilde serum fizyolojik sıvısıyla mekanik olarak temizlenmeye çalışılır. 

- Ağızdan alınan veya burun içine uygulanan dekonjestan ilaçlar kullanılır. Burundan uygulanan ilaçlar birkaç günden fazla kullanılmamalıdır. 

- Etken mikroorganizmaya yönelik antibiyotik tedavisi uygulanır. Tedavi erken kesilmemelidir. Antibiyotik tedavisinin yarıda bırakılması enfeksiyon süresini uzatabilir veya enfeksiyon şiddetini arttırabilir. 

- Alerjik rahatsızlıklara bağlı gelişen sinüzit vakalarında antihistaminik ilaçlar kullanılabilir. 

- Bazı vakalarda sinüs kanallarının endoskopi cihazı yardımıyla açılması gerekebilir. Kronik sinüzit için konservatif veya radikal cerrahi girişim gerekebilir. Mutlaka bir KBB uzmanı ile işbirliği yapılmalıdır. 

Doktora başvurulması gereken nokta
- Sinüzit, göz etrafında iltihaplanmaya sebep olursa. Bu durumda, gözde veya yüz sinirlerinde hasar oluşabilir. 

- Belirti ve bulgularda 7 gün içinde herhangi bir düzelme olmazsa. 

- Baş ağrısı giderek şiddetlenirse. 

- Ense sertliği gelişirse veya ateş tedaviye rağmen düşmezse. 

- Sinüzit atakları yılda üçten fazla tekrar ediyorsa ve ataklar arasındaki zaman giderek kısalıyorsa.

Yazar
En Pratik Kadın
Eklenme Zamanı
7.12.2014 07:42:47
Yorum sayısı
0
İlgili Makaleler
Stres ve Stresle Baş Etmenin Yolları
Stres ve Stresle Baş Etmenin Yolları
Stres, s tresle baş etmenin yolları nelerdir? Stres dengelerimizi bozan herhangi bir olaya karşı vücudumuzun ve duygularımızın verdiği tepkidir. Korktuğunuz zaman vücudunuzda hissettiğiniz değişiklikler stres reaksiyonuna iyi bir örnektir. Korktuğunuzda böbrek üstü bezlerinizden adrenalin hormonu salgılanır. Adrenalin, vücudun savunma mekanizmalarını harekete geçirir; kalp...
»» devamını oku »»
Kırım Kongo Hastalığının Sebepleri ve Tedavisi
Kırım Kongo Hastalığının Sebepleri ve Tedavisi
Kırım kongonun sebebi nedir? KKKA hastalığının etkeni bir virüstür . İnsanlara kene ısırığıyla veya enfekte hayvan ya da insanların kan, vücut sıvıları veya diğer enfekte dokuların doğrudan teması yoluyla bulaşır. En sık bulaşma yolu kene ısırmasıyla olmaktadır. Bulaşmadan sorumlu olan kene türlerinden en etkin olanı Hyalomma cinsi kenelerdir. Hastalık bu cins kenelerin...
»» devamını oku »»
Çocuklarda Saman Nezlesi, Rinit ve Sinüzit
Çocuklarda Saman Nezlesi, Rinit ve Sinüzit
Alerji ve saman nezlesi Alerjik rinit olarak da bilinen saman nezlesi, buluğ çağı ve sonrası dönemde her 6 çocuktan birinde rastlanan bir alerji türüdür. Bu oran gittikçe artmaktadır. Beş yaşına dek çocukları ender olarak etkilemesine karşın, saman nezlesi alerjiler içinde en yaygın olanıdır. Bu rahatsızlığın kalıtsal olduğu düşünülmektedir, ve ayrıca egzaması olan...
»» devamını oku »»
Alkalilerle Zehirlenme
Alkalilerle Zehirlenme
Alkalilerle zehirlenme nedir? Çamaşır sodası, sud kostik (sodyum hidroksit ), potasyum hidroksit gibi alkali maddelerin yanlışlıkla veya intihar amacıyla içilmesi sonucu ortaya çıkar.  Alkalilerle zehirlenme belirtileri - Ağız, yemek borusu ve midede yanma ve ağrı  - Bulantı  - Deriye sıçramışsa yanık ve yaralar  Alkalilerle zehirlenme nasıl tedavi edilir?   - Sirkeli veya...
»» devamını oku »»
Bal Zehirlenmesi
Bal Zehirlenmesi
Bal zehirlenmesi nedir? Halk arasında "deli bal" olarak bilinen ve genellikle Kuzey Anadolu yöresinde üretilen balın yenmesiyle ortaya çıkan zehirlenme tablosudur. Aşırı duyarlığa bağlı olarak gelişir.  Bal zehirlenmesinin belirtileri nelerdir?   - Kaşıntı, ürtiker  - Kalp atımında yavaşlama  - Kan basıncında düşme  - Bayılma  - Larinks ödemi  Bal zehirlenmesi nasıl tedavi...
»» devamını oku »»
Bakır Zehirlenmesi
Bakır Zehirlenmesi
Bakır zehirlenmesi nedir? İyi kalaylanmamış bakır kaplarda pişirilen yiyeceklerle zehirlenme veya boya endüstrisinde kullanılan bakır asetet ve bakır sülfat tuzlarının ağız yoluyla alınması sonucunda ortaya çıkar.  Bakır zehirlenmesi belirtileri - Kusma, bulantı  - Karın ağrısı  - Sulu veya kanlı diyare  Bakır zehirlenmesi tedavisi - Yumurta akı, nişastalı su veya süt...
»» devamını oku »»
Yorum Yaz
Yeni Yorum Ekliyorsunuz !
Rumuz (*) Mail Yorum (*) Gönder