Evde Bulaşık Makinesi Nasıl Kullanılmalı

Kadınlar için Pratik Bilgiler bilgilerinin paylaşıldığı bu yazımızda Evde Bulaşık Makinesi Nasıl Kullanılmalı hakkında detaylı bilgiye ulaştınız. Dilerseniz Pratik Bilgiler kategorisinde bulunan diğer makalelerimizi okuyarak daha başka bilgiler edinebilirsiniz.
Bulaşık makinesinin daha temiz yıkaması ve kötü kokmaması için püf noktalar
Her bayanın kendine has temizlik alışkanlığı vardır. Yapılan iş aynıdır aslında ama gidiş yolları farklı olabilir. Bende sizlere bulaşık makinesi kullanımı ile ilgili bir takım püf noktalar vermek istiyorum. Vereceğim bilgiler benim bizzat uygulamam sonucu edindiğim bilgilerdir. Bunları sizlerle paylaşmak istedim çünkü, makinem 15 senedir ilk günkü gibi hem temiz yıkıyor hem hiç arıza yapmıyor. 

Bulaşık makinesinin ömürlü olması ve temiz yıkaması için ne yapmalı?
Bulaşık makinenizin içini hiç bir zaman çok fazla doldurmayın. Bulaşıkları makineye yerleştirirken hepsine suyun temas edeceğinden emin olun.

Bulaşık makinesi satanlar genelde bulaşıkları çok arındırmadan yerleştirilmesini tavsiye ediyorlar. Fazla arındırıp makineye konan bulaşıklar çiziliyor diyorlar ama ben aksi düşüncedeyim. Makineye olabildiğince temiz konulan bulaşıklar makinenin ömrünü uzattığı gibi, oluşacak kötü kokuları da engelliyor. O kadar temizleyecek olduktan sonra makineye ne gerek var diyebilirsiniz. Bahsettiğim temizlik oranı, kullanılan tabak , çatal, bıçak, bardak vs. lerin kullanımı ardından hemen suya tutulması. Bekletilen bulaşıkların arınması zor olur.

Bulaşık makineleri toplamda 3 su değiştirerek yıkama yaparlar. Benim makinem o şekilde yeniler farklı olabilir. İlki arındırma, ikincisi ilaçla yıkama ve üçüncüsü durulama. Bu durumda şu sonuç çıkıyor. Makinenin içerisine ne kadar fazla kirli tabak, bardak, çatal koyarsanız, suyun yağlanması artacak, ilacın etkisini kesecek ve bulaşıklar tam temizlenmeyecek. En önemlisi tabak ve bardaklarda kalan kiri makinenin içerisindeki bütün yıkanan mutfak gereçlerine bulaştıracak.

- Bulaşık makinenizin içini ayda veya iki ayda bir tavsiye edilen temizleyiciler ile temizleyin. Bu oluşan yağ kalıntılarını ve kokuyu kaybedecektir. 

Bulaşık makinenizin kapağını her zaman bir parça açık tutun. Hava alması bulaşık makinenizin daha sonraki zamanlarda koku yapmasını engeller. İçerisinde yıkanmamış bulaşıklarınız varken de, boşken de hep hafif aralık kalsın.

- Ben 15 senedir 50 derece de yıkarım ve şimdiye kadar bir şikayetim olmadı. Bu sıcaklık bulaşıkların temizlenmesi için yeterli bir ısı. Misal 50 değilde 70-80 derecelerde yıkamak daha iyi temizlenmesini sağlar diye bir şey yok bana göre. Çok yüksek ısıda yıkamak zaman içerisinde makinenizin hortumlarının ve plastik olan kısımlarının yıpranmasına neden olabilir yani makinenizin ömrünü kısaltabilir.

Bulaşık makineniz çalışırken kapağını mümkün olduğunca açmayın. Sık sık kapağın açılması özellikle ilaçla yıkama sırasındaki suyun ısısının düşmesine neden olur ve bu da bulaşıklarınızın tam temizlenmesinde sorun yaratabilir.

- Günümüzde çıkan bulaşık makinesi ilaçları (ilaç = deterjan veya bulaşık makinesinde kullanılan toz veya tablet temizlik ürünleri), makinenin diğer ihtiyacı olan ek ilaçlara gereksinim duymasını azalttı (bulaşık makinesinde kullanılan parlatıcı ve tuz). Ben parlatıcı ve tuzu şimdiye kadar hiç kullanmadım. Bu sizlerin makinenizin durumuna göre değişim gösterebilir yani tuz ve parlatıcı kullanıp kullanmamak sizin kararınız.

- Salatalarınıza kullandığınız limon kabuklarını veya kışın tükettiğiniz mandalina, portakal kabuklarını yıkama esnasında bulaşık makinenizin içerisine koyarsanız, hazır satılan makine kokuları ile aynı sonucu elde edersiniz.

- Kimi bulaşık makinelerinin kapağı, yıkama bittikten hemen sonra açınca bulaşıklarda lekelenme yapabiliyor. Kapalı kalması ve bulaşık makinesinin soğumasının beklenmesi daha iyi sonuç veriyor. Ancak kimisi de yıkama sonrası bekletilince leke yapabiliyor. Bu iki sonuçtan hangisinin sizin makineniz için geçerli olduğunu deneme yanılma yolu ile bulabilirsiniz. Benim bulaşık makinem mesela bekletirsem de açsam da fark yaratmıyor. Bu sizin makineniz içinde geçerli olabilir.

- 10 günde bir ya da 15 günde bir bulaşık makinenizin tabanındaki süzgecin olduğu kısmı çıkartıp yıkayın. (Çıkabiliyorsa bunu yapın, yoksa ellemeyin)

- Son olarak ve bence en önemlisi eşyalarınızı sevin. Sizdeki enerji nasıl ki etrafınızda ki insanlara yansıyorsa bu durum eşyalarınız için de geçerli. Tabi bazen aksi olabiliyor, sakınılan göze çöp batabiliyor ama o da nazar oluyor. 

Hepinize az bulaşıklı günler dilerim.
Fikir ve önerilerinizi yorumlardan ve ya Bize Ulaşın kısmından iletebilirsiniz.

Deneyimler sonucu yazan: enpratikkadin
Yazar
En Pratik Kadın
Eklenme Zamanı
19.02.2015 21:47:17
Yorum sayısı
0
İlgili Makaleler
Küf Lekesini Çıkarmanın Pratik Yolu
Küf Lekesini Çıkarmanın Pratik Yolu
Küf lekesi nasıl çıkar? Küf lekesini , hafif ıslattıktan sonra, üzerine tuzlu limon karışımı sürüp, güneşte bekleterek çıkarabilirsiniz. Derilerde ise küf lekesi su, ispirto, ve bir süngerin yardımı ile çıkarılabilir.
»» devamını oku »»
Mobilyalardaki Sinek Lekelerine Pratik Çözümler
Mobilyalardaki Sinek Lekelerine Pratik Çözümler
Mobilyalardan sinek lekeleri nasıl çıkar Özellikle yaz günlerinde artan sinekler, cilalı mobilyaların üzerinde çeşitli lekelere neden olurlar. Bu lekeleri yok etmek için, tahtayı kaynatılmış kahve telvesi ile ovup, kurutun. Lekeler kolayca çıkacaktır.
»» devamını oku »»
Sakız Yapışınca Nasıl Çıkartılır
Sakız Yapışınca Nasıl Çıkartılır
Elbiselerdeki Yapışan Sakızı Çıkartmak İçin Ne Yapmalıyız? Elbisenize sakız yapışırsa, naylon torbanın içerisinde buzluğa koyun.Bir saat bekletin ve çıkartın. Sakız buzdolabın soğukluğundan dolayı donup kuruyacaktır. Donmuş çikleti hafifçe bıçağın ters yüzü ile kırıp kazıyın. Sakızın kaba kısmı çıktı şimdi üzerinde kalan lekeleri kolayca temizleyebiliriz. Benzer Makaleler...
»» devamını oku »»
Televizyonun Göze Zararını Azaltmak
Televizyonun Göze Zararını Azaltmak
Televizyonun gözünüze zarar vermemesi için ne yapmalı? Eğer gözlerinizin televizyondan bir zarar görmesini istemiyorsanız baza noktalara dikkat etmelisiniz. Ekranın göz hizasında olması, seyredilen odada bir  ışık bulunması televizyonun yaklaşık dört metre uzaklıktan seyredilmesi, sürekli iki saat televizyon izlendikten sonra gözlerin on dakika kadar dinlendirilmesi dikkat...
»» devamını oku »»
Ayağınız Vuran Ayakkabılara Son
Ayağınız Vuran Ayakkabılara Son
Ayakkabınız ayağınızı vuruyorsa ne yapmalı? Çoğunlukla, yeni alınan bir ayakkabı, daha ilk giyişte ayağı vurur. Birkaç kez giydikten sonra da gevşer ve vurmaz. Ama, her yeni aldığınız ayakkabının ayağınızı vurduğunu düşünürseniz , vay zavallı ayaklarımızın haline. İlerde bu izler kalır, hatta ayaklarda derinin sertleşmesine neden olur. Bu yüzden de yeni aldığınız ayakkabının...
»» devamını oku »»
Çiçek Bakımı ve Dikkat Edilmesi Gerekenler
Çiçek Bakımı ve Dikkat Edilmesi Gerekenler
Çiçekleriniz için Püf noktası: Haşladığınız yumurtanın suyunu saksıya dökün. Çiçekleriniz pek mutlu olacak… Gülleriniz boyunlarını bükerse Püf noktası: İlk önce sıcak suya sonra soğuksuya batırın. Saksı çiçekleriniz için  Püf noktası: Sigara küllerini saksınıza koyarsanız yapraklardaki kurt, böcek vs. yok edersiniz. Benzer Makaleler Yapışan Sakız Nasıl Çıkar Kötü Kokulardan...
»» devamını oku »»
Yorum Yaz
Yeni Yorum Ekliyorsunuz !
Rumuz (*) Mail Yorum (*) Gönder