Çileğin Faydaları ve Vitamin Deposu

Kadınlar için YEMEK PİŞİRMEK İÇİN GENEL BİLGİLER bilgilerinin paylaşıldığı bu yazımızda Çileğin Faydaları ve Vitamin Deposu hakkında detaylı bilgiye ulaştınız. Dilerseniz YEMEK PİŞİRMEK İÇİN GENEL BİLGİLER kategorisinde bulunan diğer makalelerimizi okuyarak daha başka bilgiler edinebilirsiniz.
En lezzetli çilek türü ve çilekte bulunan vitaminler
Çilek, hoş kokusu ve hafif tadıyla bahar aylarının tazeliğini ferahlığını sunan bir meyve. Ama ne yazık ki çok nazik ve fazla dayanmıyor. Gelin biz de bu ay çileğin bolluğundan ve tazeliğinden yararlanalım.

Orta çağ'da Romalılar tarafından çok sevilen ve hatta ilaç niyetine de kullanılan çilek, kimyagerler tarafından "her derde deva" olarak ilan edilmiş, 100 yaşına kadar yaşamış olan ünlü düşünür Fontcnelle de, sağlığını ve uzun ömrünü çileğe borcu olduğunu söylemiş.

Çilek gerçekten verildiği değeri hak eder. Limondan bile daha fazla C vitamini içerir. B ve K vitaminleri, folik asit, fosfor, demir, potasyum ve magnezyum açısından da oldukça zengin. Ayrıca 100 gr. çilek sadece 40 kalori değerinde

Kanı berraklaştırır akıcılığını sağlar ve bağırsakları temizler. Baharda bir çilek kürü yaparak organlar temizlenebilir. Çilek, küçücük ve içinde kendine özgü aromalı çekirdekleri bulunan meyveciklerin bir çiçek tablasında gelişip büyümesiyle meydana gelir. Olgunlaştıkça kırmızı bir renk alır. Yalnız uzun süre dayanıklılığını ve tazeliğini koruyamaz. Bu nedenle alındıktan sonra iki gün içinde tüketilmelidir. Eğer buzdolabında saklanacaksa, kapalı bir kapta tutulması gerekir. Aksi halde aroması diğer yiyeceklere siner.

Bu zarif meyvenin temizlenmesi de büyük özen ister. Kolay ezildiğinden, akan suyla değil de, su dolu bir kapta hafifçe çalkalanarak temizlenmeli ve lezzetini kaybetmemesi için suda fazla bekletilmemelidir.

Bazı türlerinin ana vatanı Avrupa, bazılarınınsa Amerika olan çileğin, ülkemizde de bir çok çeşidi vardır. Çok eskiden beri yetiştirilen ve giderek azalmaya başlamış olan Arnavutköy çileği, kuvvetli bir aromaya sahiptir. Bir diğeri de bolca reçeli yapılan Ereğli çileğidir. Bu çilek, günümüzde en değerli ve çok aranan bir türdür. Üçüncü bir çilek çeşidi de Bursa çileğidir. Bu çileği bir zamanlar Bursa'nın köylerine yerleştirilmiş Bulgaristan göçmeni soydaşlarımız getirmiş ve yörede yaymışlardır. Bu tür, hepsinden daha ucuz olarak satılmaktadır.
Yazar
En Pratik Kadın
Eklenme Zamanı
25.03.2015 14:20:14
Yorum sayısı
0
İlgili Makaleler
Elma ve Benzer Meyveler Kararmasın Diye Ne Yapmalı
Elma ve Benzer Meyveler Kararmasın Diye Ne Yapmalı
Elmaların ve benzer meyvelerin kararmaması için pratik bilgiler Elmalı turta veya tart yapacağınız zaman, elmaların kararmasını önlemek için bunları önceden bir süre limonlu suyun içine bırakın. Böylece elma benzeri meyvelerin kararmalarını önleyebilirsiniz . Eğer bu limon suyuna biraz da tarçın ilave ederseniz, elmalı tartınız daha da lezzetli olur. Kullanacağınız meyveleri...
»» devamını oku »»
Yapışan Kağıdı Çıkartmanın Pratik Yolu
Yapışan Kağıdı Çıkartmanın Pratik Yolu
Buzluktan çıkan kıymaya yapışan kağıdı nasıl çıkartılır? Buzluktan çıkarılan kıyma , genellikle kağıdına yapışır. Kağıdı zorlamadan çıkarmanın da bir formülü var. Kağıda sarılı olan kıymayı, kısa bir süre soğuk suyun altında tutun. Kağıt yırtılınca da kıymayı böylece bir naylon torbaya koyun. Kıyma biraz ısınınca kağıt çıkacaktır.
»» devamını oku »»
Yemek Nasıl Karıştırılmalı
Yemek Nasıl Karıştırılmalı
Yemek karıştırırken neye dikkat etmeli? Yemekleri karıştırırken hangi kaşıkla olursa olsun karıştırırız. Oysa, karıştırmamamız gerekir. Bunun için en iyisi tahta veya plastik kaşıklardır. Çünkü, metal kaşıklar, bazı yemekler için kimyasal tepki göstereceğinden renkleri bozulur, piştikleri zamanki renklerini kaybederler.
»» devamını oku »»
Sıcak Şarap ve Marsala Sosu
Sıcak Şarap ve Marsala Sosu
Safran nedir? Niçin pahalıdır? Safran baharda çiçek açan bir bitkinin stigmalarından (çiçek başlarından) elde edilir. 500 gram safran için 80 bin çiçek gereklidir; bu yüzden de dünyanın en pahalı baharatıdır. Tatlı buruk bir tadı olan safran kullanıldığı yiyeceklere yoğun san bir renk verir. Safranı toz veya küçük lifler halinde satın almak mümkündür. Köfte için bayat ekmeği...
»» devamını oku »»
Kaynayan Sütün Taşmaması İçin Ne Yapmalı
Kaynayan Sütün Taşmaması İçin Ne Yapmalı
Kaynayan sütün taşmaması için ne yapmalı? Sütü kaynatırken çok ender olarak taşmaz. Çoğu kez taşar. Çünkü hemen hiç kimse sütün kaynamasını ocağın başında beklemez. Bunu önlemek için de en iyi çare şudur. Sütü kaynattığınız kabın etrafına tereyağı sürün, süt taşarken tereyağı bunu tekrar aşağı kaydırır ve siz de bu dertten kurtulmuş olursunuz.
»» devamını oku »»
Pastaların Üzerine Konulan Meyvelerin Kararmaması İçin Ne Yapılır?
Pastaların Üzerine Konulan Meyvelerin Kararmaması İçin Ne Yapılır?
Pastaların üzerine konulan meyvelerin kararmaması  Jölesiz pastaların üzerinde kullanılan özellikle muz, elma, armut gibi meyveler çok kısa sürede kararmaya başlarlar.  Kararmış meyveler hem görsel olarak kötü dururken, hem de pastaların tadını bozarlar. - Doğradığınız meyveleri pastanın üzerine dizmeden önce limonlu suya batırırsanız kararmalarını önlemiş olursunuz. -...
»» devamını oku »»
Yorum Yaz
Yeni Yorum Ekliyorsunuz !
Rumuz (*) Mail Yorum (*) Gönder