Balıkların Mevsimleri ve Özellikleri

Kadınlar için DENİZ ÜRÜNLERİ bilgilerinin paylaşıldığı bu yazımızda Balıkların Mevsimleri ve Özellikleri hakkında detaylı bilgiye ulaştınız. Dilerseniz DENİZ ÜRÜNLERİ kategorisinde bulunan diğer makalelerimizi okuyarak daha başka bilgiler edinebilirsiniz.
Hangi balık ne zaman yenir - Hangi balık nasıl pişer

Barbunya ve tekir balıkları
Beyaz etli olan bu balıkların en lezzetli zamanlan Ekim - Mart arasındadır. Barbunyanın en makbul olanı tanesi 150 - 200 gram gelenleridir. Benzeri olan Tekir balıklarının ise tanesi 50 - 150 gram arasında gelenleridir. Barbunya balıklarının renkleri kırmızı. Tekirlerin ise pembedir. Barbunyalar ızgaraya, Tekir de tavaya elverişlidir.

Dil balığı
Beyaz etli olan bu balığın en lezzetli zamanlan Kasım - Mart ayları arasıdır. En makbulleri, tanesi 250 - 400 gram gelenleridir. Daha küçükleri pek makbul sayılmazlar. Ancak siyah derisi yüzüldükten sonra Dil balığı tavaya elverişlidir.

Hamsi balığı
Siyah etli olan bu balığın en lezzetli zamanları Aralık ortalarından Mart sonuna kadardır, özellikle 11-12 santim uzunluğunda olanlar makbul sayılırlar. Hamsi balığı buğulama, ızgara ve tavaya elverişlidir.

İskorpit balığı
Beyaz etli olan bu balıkların en lezzetli zamanlan Ağustos - Şubat arasıdır. En makbulleri tanesi 250 - 300 gram gelenleridir. Etleri sert, amma lezzetlidir. Üstlerinde zehirli dikenler mevcuttur. Bu bakımdan bu balıklan daima balıkçılara ayıklattırmalıdır. İskorpit balığı çorba ve haşlamalara çok elverişlidir.

İstavrit balığı
Siyah etli olan bu balığın en lezzetli zamanlan Kasım - Mart arasıdır. En makbulü Karagöz İstavrit olarak adlandırılan tanesi 200 - 300 gram gelenleridir. Karaca denilen küçükleri lezzetsizdir. İstavrit tavaya elverişlidirler.

İzmarit balığı
Beyaz etli olan bu balığın en lezzetli zamanları Ekim - Mayıs arasıdır. Tanesi 70 - 80 gram gelenleri çok makbuldür. Lezzetli ve hafif, fakat kılçıklıdır. İzmarit balığı haşlamaya, pulları kazınmış ya da üstünün tulumu çıkarılmış olarak da ızgara ve tavaya elverişlidir.

Kalkan balığı
Beyaz etli olan bu balığın en lezzetli zamanlan Mart - Haziran sonuna kadardır. En makbulleri 3-4 kilo arasındaki erkek Kalkanlardır. Dişileri daha az çivili, fakat etleri daha yumuşaktır. Bir dişi kalkanda 1/2 - 1 kilo arasında yumurta çıkmaktadır. Bunların 200 - 750 gram arasında gelenlerine Kalkan yavrusu denilmektedir. Yavruların en lezzetli zamanlan ise Haziran - Ağustos arasındadır. Kalkan balığı tavaya elverişlidir.

Kaya balığı
En lezzetli zamanları Nisan - Haziran arasıdır. Kaya balıklarının Tokmakbaş, Saz Kayası, Salyangoz Kayası ve Dişli Kaya gibi dört cinsi varsa da en makbulü Tokmakbaş olarak adlandırılan Kaya balığıdır. Tokmakbaş kayanın başı büyük ve tokmak gibi, renkleri de siyah ve zeytunidir. Diğerlerinin ise başları oranca uzunca, renkleri de sarı kamış renkli ve esmerce renkler üzerinde koyu kahverengi dalgalar mevcuttur. Kaya balığı haşlama ve tavaya elverişlidir.

Kefal balığı
Beyaz etli bu balıkların en lezzetli zamanları Ekim-Nisan arasındadır. Tanesi 200 - 300 gram gelmektedir. Daha küçüklerine, cinslerine göre Ganyot ya da İllarya denilmektedir. Topbaş, Polaterina ve Altınbaş olarak üç ayrı cinse ayrılan bu balıkların en lezzetlisi Topbaş kefalidir. Topbaş kefallerinin adı gibi başları top gibi yuvarlak, renkleri kurşuni, gözleri de saydam bir perde ile yarıya kadar kapalıdır. Diğerlerinin ise başları sivri, vücutları biraz ince, renkleri de açık kurşuni, gözleri ise hafif sarımtıraktır. Kefal balığı dolmaya, haşlamaya ya da tavaya elverişlidir.

Kılıç Balığı
Siyah etli olan bu balığın en lezzetli ve yağlı zamanları Eylül ortalarından Kasım sonuna kadardır. Nispeten büyük ve etleri kırmızımtırak olmaktan çok beyazımsı olanları makbuldür. Kılıç balığı yağlı olduğu mevsimlerde ızgaraya, yağsız olduğu zamanlarda da tavaya elverişlidir.

Kırlangıç balığı
Beyaz etli olan bu balıkların en lezzetli zamanları Ağustos - Şubat arasıdır. Tanesi 1-8 kilo gelmektedir. Daha küçüklerine Mazak denilmektedir. Fakat kırlangıçların bir de benzerleri vardır ki, ismine Öksüz denir. Öksüz'ün eti lezzetsizdir. Her iki balığı birbirlerinden ayırt edebilmek için bu balıkların burunlarına bakmalıdır. Kırlangıcın burnu balık biçiminde olduğu halde, diğerininki çatal ve çatalın ucunda da dört, beş tane kırık dikenleri mevcuttur. Kırlangıç balığı balık çorbası, haşlama ve papaz yahnisine elverişlidir.

Levrek balığı
Beyaz etli bu balıkların en lezzetli zamanları Ekim - Haziran arasıdır. En beğenilenleri bir buçuk-iki kilo gelenleridir. Sırtları kurşuni, yanları gümüşidir. Benzerleri olan uzun levrek, adı gibi burun ve vücudu uzun, renkleri yeşile ya da açık kahverengiye çalar, etleri daha beyaz, fakat daha lezzetsizdir. Levrek balığı haşlama ve büyüklerinden fileto çıkartılarak tava ve ızgaraya elverişlidir.

Lüfer balığı
Beyaz etli olan bu balığın en lezzetli zamanları, Ekim - Ocak arasıdır. Boylarına göre adları da değişmekte olan bu balıkların en makbulleri 4-7 tanesi bir kilo gelen Lüfer balığıdır. Daha küçük olan Sarıkanat ve Çinakop yağsız, daha büyük Kufana da fazla yağlı olduklarından makbul sayılmazlar. Lüferler mevsiminde ızgaraya, sonraları da tavaya elverişlidir.

Mercan ve karagöz balıkları
Az yassı ve beyaz etli olan bu balıkların en lezzetli zamanları Kasım - Mayıs arasıdır. En makbulleri tanesi, 750 - 1500 gr. gelenleridir. Mercanın daha küçüklerine Mıngır denilmektedir. Mercan ve Karagöz balıkları haşlama ve tavaya elverişlidir.

Palamut balığı
Siyah etli olan bu balığın boylarına göre adları değişmektedir. Ağustos sonuna doğru Çingene palamudu olarak görünmeye başlayan bu balıklar bir süre sonra Palamut Vazonu, Ekim ve Kasım aylarında da asıl Palamut halini alırlar. Daha sonraları da Torik olarak piyasaya sürülürler. Palamut balığı tavaya elverişlidir.

Pisi balığı
Beyaz etli olan bu balığın en lezzetli zamanlan Ocak ve Nisan ayları arasıdır. Bir de bu balıkların benzerleri olan Derepisisi vardır ki, etleri gayet lezzetlidir. Derepisilerinin üst kısımları diğerlerinkinden daha açık renkte, özellikle karınları süt gibi beyaz ve birtakım esmer benekler mevcuttur. Pisi balığı tavaya elverişlidir.

Sardalya balığı
Siyah etli olan bu balığın en lezzetli zamanı Temmuz başından Eylül sonuna kadardır. Tanesi 9-15 santim arasında olanları makbuldür. Sardalya balığı ızgara ve buğulamaya elverişlidir.

Uskumru ve kolyoz balığı
Siyah etli olan bu balıklardan uskumrunun en lezzetli zamanları Kasım - Mart arasıdır. Kolyozlar şeklen Uskumruya çok benzerler. Fakat etleri çok lezzetsizdir. Uskumruların renkleri mavimsi olduğu halde Kolyozun ki açık yeşil ve gözleri de Uskumrunun gözlerinden iki misli büyüktür. Uskumrular özellikle ızgaraya, Kolyozlar da tavaya elverişlidir.

Istakoz ve böcek
Bunların en lezzetli ve bol olduğu mevsim Mayıs -Temmuz aylan arasında olanlardır. Bu hayvanların siyahımsı, koyu yeşil ve mavimsi gibi çeşitli renkte olanları vardır. Fakat her ne renkte olursa olsun bunların büyüklüklerine göre ele ağır gelenlerini tercih etmek gerekir. Ele mantar gibi hafif gelen ıstakozlar boş demektir. Pişirilmeleri ise, her ıstakozun bir santimi 45 saniye hesabıyla haşlanmalıdır. Örneğin, Istakozun uzunluğu 35 cm. ise; 35*45/60=26 dakika pişme süresi gibi. Böceklerin ise etleri beyaz, fakat sert ve lezzetsizdir. Böceklerde, ıstakozlarda ki gibi makaslar bulunmaması nedeniyle bunları kolayca ayırt etmek mümkündür. Böcekler; her bir santimi 1 dakika hesabıyla haşlanmalıdır. Yani 10 santim uzunluğunda bir böceği 10 dakika, 36 santim gelenlerini ise 36 dakika haşlamak gerektiği gibi.
Yazar
En Pratik Kadın
Eklenme Zamanı
13.01.2015 10:13:26
Yorum sayısı
0
İlgili Makaleler
Lüfer Izgara
Lüfer Izgara
1 kisilik Lüfer ızgara için gerekli malzemeler 1 lüfer 1 soğan 1 haşlanmış havuç 1 küçük turp 6- 7 dal roka 2 dilim limon Tuz, karabiber Lüfer ızgara nasıl yapılır - Lüferi yıkayın. Kuyruğundan baş kısmına doğru bıçağın sırtı ile pullarını kazıyıp.İçini temizleyip yıkayın. Yan taraflarından çentik atın. Karın kısmına tuz ve karabiber sürün. Derisini tuzlayıp 15-20 dakika...
»» devamını oku »»
Susamlı Alabalık
Susamlı Alabalık
Susamlı Alabalık Tarifi 4 Kişilik Susamlı alabalık için gerekli malzemeler 4 adet alabalık 5 çorba kaşığı sıvı yağ 1 adet limon 1 demet maydanoz 2 çorba kaşığı krema 1 yumurtanın beyazı 1 çorba kaşığı susam 2 çorba kaşığı bal Tuz, karabiber Susamlı Alabalık Yapılışı - Alabalıkları ayıklayıp, yıkayın. Kuruladıktan sonra 2 çorba kaşığı sıvı yağda kızartın.  - Maydanozu yıkayıp...
»» devamını oku »»
Palamut Tava
Palamut Tava
1 kişilik Palamut tava için gerekli malzemeler 1 palamut 1 kırmızı soğan 1 haşlanmış patates 1 havuç 4-5 dal roka 2-3 biber turşusu 1 kahve fincanı un Kızartmak için sıvı yağ Tuz. karabiber Palamut tava yapımı - Palamudu temizleyip yıkayın. Uzunlamasına ikiye ayırıp ortasındaki kılçığını ve baş kısmını alın. Tuzlayıp yarım saat bekletin. - Sıvı yağı tavada kızdırın....
»» devamını oku »»
Balık Suyu
Balık Suyu
Balık suyu nasıl yapılır Ortalama kalorisi: 350 Balık suyu yapımı için gerekli malzemeler 3000  gram su, 12 bardak 2500   gram balık başı, kuyruğu ve kemiği 1   büyük havuç 1   büyük soğan 1/4 küçük pırasa 1 demet maydanoz Yarım demet kereviz yaprağı 2 diş sarımsak Tuz Balık suyu tarifi - Büyükçe bir tencereye; 12 bardak su, küçükçe kesilmiş bir havuç, 1 soğan, bir çeyrek...
»» devamını oku »»
Fener Balığı Çorbası
Fener Balığı Çorbası
Fener balığı çorbası tarifi 4 kişilik Fener balığı çorbası için gerekli malzemeler  1 kg. fener balığı (fileto)  2 adet havuç  2 adet patates  1 adet yapraklı kereviz  1/2 çay bardağı zeytin yağı  3 su bardağı su  Tuz  Karabiber Fener balığı çorbası terbiyesi için gerekli malzemeler  1 yumurta sarısı  1 adet limon  1 çorba kaşığı su  1 çorba kaşığı un Fener balığı çorbası...
»» devamını oku »»
Karidesli Mısırlı Fırın Mantar
Karidesli Mısırlı Fırın Mantar
Hazırlama süresi: 20 dakika Pişirme süresi: 15-20 dakika 4-6 kişilik Karidesli mısırlı fırın mantar için gerekli malzemeler 250 gr mantar 40 gr tereyağı 200 gr karides 2 dilim tost ekmeği 2 çorba kaşığı soya yağı 1 küçük kutu konserve mısır Yarım çay kaşığı hardal 2-3 dal maydanoz 50 gr rendelenmiş kaşar peyniri Tuz, karabiber Beşamel sos  malzemeleri 20 gr margarin 1 çorba...
»» devamını oku »»
Yorum Yaz
Yeni Yorum Ekliyorsunuz !
Rumuz (*) Mail Yorum (*) Gönder