Ev Yapımı Reçel ve Marmelatın Faydaları

Kadınlar için REÇEL TARİFLERİ bilgilerinin paylaşıldığı bu yazımızda Ev Yapımı Reçel ve Marmelatın Faydaları hakkında detaylı bilgiye ulaştınız. Dilerseniz REÇEL TARİFLERİ kategorisinde bulunan diğer makalelerimizi okuyarak daha başka bilgiler edinebilirsiniz.
Reçel ve marmelat hazırlamanın beslenmemize katısı
İnsanın sağlıklı olabilmesi, normal gelişimi ancak yeterli ve düzenli bir beslenme ile mümkündür.

Beslenmede, adetler, alışkanlıklar gibi çok çeşitli faktörler rol oynamaktadır. Bu faktörlerin başında beslenme bilgisi en önemlisi olmalıdır. Yurdumuz yiyecek çeşitleri bakımından oldukça zengindir. Bu yiyecek çeşitlerini nasıl kullanacağımız bilinmediği için yurdumuzda besin yetersizliği hastalıkları oldukça fazladır.

Memleketin kültür seviyesi arttıkça beslenmeye verilen önem de artmakta ve halk çeşitli şekilde bu konularda uyarılmaktadır.

Sağlık ancak iyi gıda almakla korunabilir. Yurdumuz gıdalarının çoğunu teşkil eden sebze ve meyve varlığı bakımından çok zengindir. Yaz mevsiminde bu yiyeceklerden bol yiyerek faydalanmaktayız.

Memleketimiz mevsim özellikleri bakımından farklılık gösterdiği için her mevsimde bu yiyecekleri bulmamıza imkan yoktur. Yazın sebze ve meyvelerin bol olduğu mevsimlerde kış yiyeceklerinin çeşidini artırma ve kış ortasında yazı soframıza getirebilmek için kışlık yiyecek hazırlama fikri çok eskiden beri bilinen bir adet olmuştur. Kışlık yiyecek hazırlamadaki amacımız, sofraya bol çeşit getirmek, tek taraflı beslenmenin önüne geçmek ucuz zamanda yiyecekleri alıp kışa hazırlayarak aile ekonomisine hizmettir.

Bu maksatta memleketimizde gıda sanayi oldukça gelişmiş konserve fabrikaları, makarna fabrikaları, reçel ve marmelat endüstrileri kurulmuştur.

Kışlık yiyecek hazırlamanın başında reçel ve marmelat hazırlama gelir.

Sabah ve ikindi kahvaltılarımızda en çok arayacağımız bir besin çeşididir. Bunların kendimiz tarafından hazırlanması hilesiz ve temiz olarak yenmesi hem vücudumuza hem de kesemize çok daha faydalıdır.

Her aile küçük çapta kışlık yiyecek hazırlayacak olursa, aile ekonomisine büyük faydası ve kışlık yemek hazırlarken güçlük çekilmemesi ve yaptığı hazırlıkların aile fertleri tarafından takdir edilmesi yönünden önemlidir.
Yazar
En Pratik Kadın
Eklenme Zamanı
30.05.2015 18:42:37
Yorum sayısı
0
İlgili Makaleler
Kayısı Marmelatı Yapımı
Kayısı Marmelatı Yapımı
Kayısı marmelatı tarifi Kayısı marmelatı için gerekli malzemeler 1 kilo gram kayısı 1 limon veya 1 gram limon tuzu 1 kilo gram şeker Kayısı marmelatının yapımı - Kayısıları yıkayınız, çekirdeklerini çıkarınız, doğrudan doğruya elek, kevgir veya presten geçirerek eziniz. - Ezmeyi temiz bakır bir tencereye koyup, şekerini katınız, orta hararetli ateş üzerinde kıvamı gelinceye...
»» devamını oku »»
Marmelat Yapımında Pratik Bilgiler
Marmelat Yapımında Pratik Bilgiler
Marmelat nedir, yaparken nelere dikkat etmek gerekir, marmelat nasıl yapılır Marmelat Meyvelerin ezilmiş olarak, limon suyu ilave edilmiş şekerli şurup içinde pişirilmesiyle elde edilir. Ortalama 1 kilo gram meyve için, tatlı meyvelerde 1 kilo gram şekere, ekşi meyvelerde 1,5 kilo gram şekere ihtiyaç vardır. Çilek, vişne, böğürtlen, gibi sulu meyvelerde su kullanılmaz....
»» devamını oku »»
Portakal Kabuğu Reçeli Nasıl Yapılır
Portakal Kabuğu Reçeli Nasıl Yapılır
Portakal kabuğu reçeli tarifi Portakal kabuğu reçeli için gerekli malzemeler 10 adet portakal 1,5 kilo gram şeker 1 limon Portakal kabuğu reçelinin yapımı - Portakal kabuklarının sarı kısımlarını dışa gelecek şekilde kıvırıp, düzgün dilimler halinde olmaları için, kürdan batırınız veya iğne ile ipliğe geçiriniz. - Kabukların sarılması bitince yıkayıp bol suyla ateşe koyun....
»» devamını oku »»
Pratik Nar Şurubu Yapımı
Pratik Nar Şurubu Yapımı
Nar şurubu tarifi Nar şurubu için gerekli malzemeler 10 adet nar, 5-6 çorba kaşığı şeker Nar şurubu nasıl yapılmalı - Narları yıkayınız, enine ortadan kesip pres veya limonlukta sıkıp suyunu çıkarınız,  - Porselen bir kaba nar suyu koyup şekeri ilave edip eritiniz, süzüp sürahilere doldurunuz, ağızlarını sıkıca kapatıp soğutun.
»» devamını oku »»
Koruk Jölesi Yapımı
Koruk Jölesi Yapımı
Koruk jölesi tarifi Koruk jölesi yapımı için gerekli malzemeler 1 kilo gram tam olgunlaşmamış üzüm 1 kilo gram şeker Koruk jölesi nasıl yapılır - Üzümleri saplarından ayırıp yıkayınız, presten geçirerek şırasını çıkarınız. - Ateşten indirip köpüklerini alınız. Kavanozlara veya kalıplara koyup soğuyunca ağızlarını diğerlerinde olduğu gibi kapatınız.
»» devamını oku »»
Bostan Patlıcanı Reçeli Yapımı
Bostan Patlıcanı Reçeli Yapımı
Bostan patlıcanı reçeli tarifi Bostan patlıcanı reçeli için gerekli malzemeler 1 kilo gram çekirdeksiz bostan patlıcanı 250 gram sönmemiş yumuşak kireç 5-6 litre su 2 limon Bostan patlıcanı reçeli yapımı - Patlıcanları yıkayıp kabuklarını soyunuz.  - Dörde ya da altıya kesip 4-6 mm. kalınlığında parçalara doğrayınız.  - Kireçli suyu hazırlayınız. Diğer basamakları aynen...
»» devamını oku »»
Yorum Yaz
Yeni Yorum Ekliyorsunuz !
Rumuz (*) Mail Yorum (*) Gönder